Elektronika Wędkarska - pytania i odpowiedzi | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej. Albert Einstein


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ RELACJE Z WYPRAW WĘDKARSKICH, PORADNIKI WĘDKARSKIE / Poradniki wędkarskie

 
Elektronika Wędkarska - pytania i odpowiedzi

Cezary Karpinski

Offline

ELEKTRONIKA WĘDKARSKA - Pytania i odpowiedzi


Do pełni sezonu zostało jeszcze trochę czasu, więc myślę, że zdążymy omówić tematy, które zdecydowanie ułatwią współpracę z elektroniką, gdy wiosna na dobre wbije w nasze wędkarskie serca swoje zielone pazury.

Co składa się na zestaw echosondy i czy można pracować z urządzeniem, kiedy czujnik nie znajduje się pod wodą?[/b]
Zestaw echosondy w najpopularniejszej, podstawowej wersji składa się z ekranu, na którym wyświetlane są obrazy, kabli zasilających oraz przetwornika zwanego również transduktorem. To właśnie przetwornik jest aktywnym elementem zestawu. Działa impulsowo i raz jest głośnikiem wysyłającym sygnał ultradźwiękowy w postaci stożka, aby za chwilę stać się czułym mikrofonem, wychwytującym spod powierzchni wody odbite sygnały. Pojedynczy impuls to tzw.ping.
Echosondy wysyłają sygnał z różną częstością od kilku, do nawet kilkudziesięciu razy na sekundę. W wodzie dźwięk rozchodzi się dużo lepiej niż w powietrzu - różnica ta jest prawie 5-cio krotna (woda - 1490 m/s, powietrze - 343 m/s). Jednocześnie ultradźwięki bardzo trudno przenikają z jednego ośrodka do drugiego.

Co to oznacza w praktyce?
Otóż jeśli w czasie wędkowania przetwornik uniesie się ponad powierzchnię wody, ekran echosondy przestaje pokazywać obraz. Dlatego przetwornik należy umieszczać na tyle głęboko, aby położenie wędkarzy na łodzi (na przykład przechodzenie z rufy na dzióOklaski, nie powodowało jego wychodzenia nad powierzchnię wody.

Mam duży kłopot ze zrozumieniem tego, co echosonda pokazuje jako dno?
Pasek na dole ekranu, który symbolizuje dno, raz jest szeroki i szary, a w innym miejscu wąski i ciemny. Czy ten pas to przekrój przez dno w danym miejscu?[/b]
Od razu chcę rozwiać wątpliwości: sygnały pochodzące z wędkarskich echosond nie są w stanie przenikać w głąb gruntu. Odpada więc teoria, że pas na ekranie to przekrój przez dno.
Żeby zrozumieć, co tak naprawdę pokazane jest jako dno na ekranie echosondy musimy prześledzić, jak urządzenie tworzy obraz.
Sonar to bardzo proste narzędzie. Na podstawie prędkości dźwięku i czasu powrotu echa potrafi określić, jak daleko znajduje się obiekt. Potrafi również zarejestrować siłę odbitego echa. Informacja z całej objętości stożka umieszczana jest na pionowym rządku pikseli (piksel to podstawowy element monitora echosondy) po prawej stronie ekranu.

Jak to sobie wyobrazić?
Najprostsza analogia - z przetwornika wybiegają bardzo wąskie paseczki przezroczystej folii. Cały stożek sygnału jest nimi wypełniony, a wszystkie obiekty zostawiają na paskach ciemne ślady. Przed wyświetleniem na ekranie urządzenie robi z foli warkocz i w formie słupka umieszcza na wyświetlaczu.

Bardzo pomocny w zrozumieniu tego mechanizmu będzie w tym rysunek umieszczony poniżej.

www.forumsumowe.pl/images/echosonda.jpg

Widać na nim stożek sygnału i proste równe dno akwenu. Po prawej stronie odpowiadający mu obraz na echosondzie.
Prześledzimy jak rozchodzi się sygnał. Jak widzimy na rysunku, droga sygnału od przetwornika do punktu A jest najkrótsza z możliwych, echo z tego miejsca zostanie pokazane na ekranie jako pierwszy punkt dna. Jako następne poniżej pojawią się punkty B, C i D. Co więcej: to w tych punktach sumują się sygnały z okręgów o jednakowej odległości od przetwornika! Widzimy więc, że najniżej położony punkt dna to sygnał odebrany z samych krańców stożka.

Obraz na echosondzie zawiera jeszcze bardzo ciekawą informację. Poniżej pierwszego wykresu widać drugi pasek.

Co to jest?
Nie jest to drugie dno zbiornika, tylko obraz dna namalowany przez sygnał, który odbił się od powierzchni wody i jeszcze raz powędrował w dół. Zauważcie, że początek strefy znajduje się dokładnie dwa razy głębiej niż pierwotny wykres. Z szerokości drugiego dna można uzyskać informację o przybliżonej twardości gruntu. Kamieniste dno odbija więcej ultradźwięków, dlatego strefa w takich miejscach jest dużo szersza niż na przykład w obszarach zamulonych.

Kilka razy, kiedy łowiłem na kotwicy, zdarzyła mi się sytuacja, że na ekranie echosondy nie było widać ryb, a pomimo to regularnie łowiłem okonie i sandacze. Czy coś jest nie tak z moją echosondą?
Prawdopodobnie ryby, które łowiłeś znajdowały się w tzw. "martwej strefie". Jest to przestrzeń, z której słabe echa są pokazywane na tle silnych, pochodzących od elementów dna. Dlatego też mamy niewielkie szanse, aby odróżnić je na ekranie.
Dobra analogia to obserwowanie gwiaździstego nieba: w nocy nie ma z tym żadnego problemy, ale w trakcie dnia jesteśmy bez szans, choć intuicja podpowiada nam, że światło gwiazd dociera do nas nieustannie.
Poglądowo wyjaśnia to rysunek.

Co stanie się, jeżeli sandacz lub okoń znajdzie się blisko dna, między punktami C i D?
Oczywiście sonar odbierze sygnał pochodzący od tej ryby, lecz zmiksuje echo z silnym sygnałem odbitym od gruntu i wyodrębnienie go z tła będzie praktycznie niemożliwe. Rybę zobaczymy dopiero wtedy, gdy poniesie się ona powyżej linii granicznej. Widzimy teraz, że dla czujników o dużym kącie stożka sygnału obszar martwej strefy będzie również duży.

Praktyczna rada.

Jeśli w trakcie penetracji echosondą natraficie na ciekawie ukształtowane dno, nie starajcie się na siłę znaleźć ryb. Mają one wiele możliwości stopienia się z otoczeniem, ukrycia w zakamarkach dna, gdzie są praktycznie niewykrywalne dla echolokatora. Dlatego każde "podejrzane łowisko" warto potraktować przynętami. Bywa, że dopiero one wywabiają drapieżniki z ukrycia i pozwalają echosondzie pokazać ich echa na ekranie.

Pozdrawiam Cezary Karpiński
Echosonda dla każdego

Jeśli macie pytania -zapraszam
 

Robert Dubis

Offline

www.forumsumowe.pl/images/stozek_echosonda.jpg

Witam , mam pytanie czy mogę zamontować przetwornik Lss w taki oto sposób i czy nie będzie zakłóceń.
 

Artur Betcher

Offline

A moje pytanie brzmi: Czy jestem w stanie zobaczyć suma leżącego na dnie przy dobrze wyregulowanym HDS 5?
Drugie: Jaka echosonda na suma jest lepsza? Czarno-biała czy kolorowa i dlaczego??
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Slawomir T

Offline

Zarzucimy Pana Karpińskiego pytaniami. Od dawna szukam echosondy bezprzewodowej do łódki zanętowej nie zabawki ,która pokaże głębokość i rozróżni rybę na dnie od drzewa lub kamieni. .Głębokość pracy max 40 m ,stożek 60 i 120 stopni ,zasilanie 12 V .
 

Rafal Skupien

Offline

Najlepiej zamontować normalne echo np fishmark 480 albo mark-5 i kamerę bezprzewodowo to telewizorka 7 cali. A co do pytania Artura, to nie sadze żebyś mógł zidentyfikować rybę przyklejona do dna, sum zazwyczaj się lekko unosi, wiec po pewnym czasie można się tego wyuczyć , jeśli nie leży całkiem a pomachuje lekko ogonem, aczkolwiek z paru osób które znam a używają echosond to większość i tak nad każdą dziura macha kijem.
 

Cezary Karpinski

Offline

Artur Betcher napisał(a):

A moje pytanie brzmi: Czy jestem w stanie zobaczyć suma leżącego na dnie przy dobrze wyregulowanym HDS 5?
Drugie: Jaka echosonda na suma jest lepsza? Czarno-biała czy kolorowa i dlaczego??


AD 1
Tak można zobaczyć suma leżącego na dnie ale tak jak w życiu trzeba mieć trochę szczęścia i trochę doświadczenia. Jeśli ma się trochę szczęścia to najedziemy na suma centralnie i wtedy na ekranie ponad dnem pojawi się gruba czerwona linia. Sum po prostu ma swoje gabaryty i echosonda podniesie dno o 20-30 cm. Największa trudność to odróżnienie czy to jest naturalne wzniesienie czy ryba. Oczywiście jeśli się oglądało wiele różnych akcji to doświadczenie podpowie nam czy to jest ryba czy nie ale dopóki ten wzgórek nie podniesie się do przynęty to 100% pewności nie będzie. Postaram się wrzucić przykładowe ekrany z echami sumów, to powinno ułatwić zadanie.

Ad2
Kolorowa czy czarno biała - Teoretycznie i jedna i druga spełnią swoje zadanie. Kolorowe echosondy mają większy wachlarz pokazywania siły echa (każdemu kolorowi z palety np 256 kolorów jest przypisana inna wartość siły sygnału) w czarno - białych są to odcienie szarości od 4 do 16. W praktyce pewnie nikt się nie zastanawia na takimi niuansami. Moim zdanie sama kolorowa echosonda wizualnie jest w stanie lepiej przedstawić różnice w twardości dna (zółty kolor jest dobrze widoczny im go więcej tym twardsze dno -skala szarości jest wizualnie mniej czytelna).
Najbardziej przydatny jest kolor w wyświetlaniu map, ale jeśli się już ma kolorowego GPS-a z echosondą to nie ma sensu przełączać echosondy na skalę szarości :-)
 

Cezary Karpinski

Offline

Robert Dubis napisał(a):

www.forumsumowe.pl/images/stozek_echosonda.jpg

Witam , mam pytanie czy mogę zamontować przetwornik Lss w taki oto sposób i czy nie będzie zakłóceń.


To jest rewelacyjny pomysł Krzyśka z Fox Boats. Zakłóceń nie powinno być a i przetwornik jest chroniony w czasie np wyciągania łodzi na brzeg.
 

Artur Betcher

Offline

Czyli jednak dokładniejsza będzie przy detekcji suma echosonda kolorowa?
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Cezary Karpinski

Offline

Slawomir Tabor napisał(a):

Zarzucimy Pana Karpińskiego pytaniami. Od dawna szukam echosondy bezprzewodowej do łódki zanętowej nie zabawki ,która pokaże głębokość i rozróżni rybę na dnie od drzewa lub kamieni. .Głębokość pracy max 40 m ,stożek 60 i 120 stopni ,zasilanie 12 V .


Rozwiązanie fabryczne to np echosonda Condor 260. Popatrz tutaj http://www.best-sonar.pl/condor-260-radio.html. Jej test zrobił Wojtek Warmuz http://www.best-sonar.pl/webpage/condor-260-bait-transmiter-test.html. Jeśli jest dobra dla karpiarzy to myślę, że przyda się także do wędkarstwa sumowego i nie tylko. Rozwiązanie z kamerką jest moim zdaniem również ciekawe ze względu na możliwość wykonania własnych planów batymetrycznych łowiska (można zastosować HDS 5 ). Tutaj można o tym poczytać http://www.best-sonar.pl/webpage/zdalna-echosonda-.html
 

Longin B

Offline

Mam zamiar zakupić echosondę. Myślałem nad modelami Condor 345c df 50/200 kHz lub Condor 342c dc 83/200 kHz. W zasadzie nie widzę zasadniczych różnic w tych modelach (może poza maksymalną głębokością wykrywania, co i tak na śródlądziu nie ma znaczenia).
Zastanawia mnie dlaczego jedne echosondy pracują z częstotliwością 50/200 a inne 83/200 i co to oznacza w praktyce.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.65
51,648,177 unikalne wizyty