Komplet gore-texowy, ubrania z demobilu | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Aby poznać się z najdalsza rodziną, wystarczy się wzbogacić. -Julian Tuwim


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Maty Pokrowce Namioty i sprzęt biwakowy na wyprawy
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 
Komplet gore-texowy, ubrania z demobilu

stark79

Offline

Po moich zeszłorocznych przeprawach w wyborze ubrań na ryby postanowiłem podzielić się z Wami moimi doœwiadczeniami. Nie mam fachowej wiedzy by poruszyć wszystkie kwestie jednak może komuœ się przydadzą moje spostrzeżenia. Do pewnego czasu, mój strój na ryby stanowił „zlepek” różnych ubrań. Tych normalnie użytkowanych na co dzień oraz innych, w barwach „wędkarskich”. Szybko zaczęło mi to jednak przeszkadzać i denerwować. Ubrań była sterta (kurtka jesienna, wiosenna, bluza, płaszcz itp. ) i do tego nie zawsze spełniały swoje zadania (ochrona przed wiatrem, wodą, utrzymanie ciepła).

Od jakiegoœ czasu podstawą dla mnie stały się ubrania wojskowe (kontraktowe), w szczególnoœci materiał Gore-Tex. I to chciałbym na swoim przykładzie opisać i polecić to rozwiązanie wszystkim wędkującym.
Oczywiœcie możemy materiały takie jak gore-tex, primaloft itp. znaleœć nie tylko w sklepach z odzieżą wojskową ale np.: sklepach alpinistycznych. Niestety ich ceny są czasami niebotyczne. Płacimy głównie za firmę. Fakt ubrania alpinistyczne mogą być w różnych kolorach, no ale nam wędkarzom jednak kolorystyka wojskowa (kamuflaż) bardziej odpowiada. Wielką zaletą ubrań wojskowych jest fakt, że są szyte w danym kraju. Przykładowo ubranie z meteriałem gore-tex w niektórych alpinistycznych firmach jest składane np.: w Chinach. Ubrania dla armii są zazwyczaj szyte od A do Z w danym kraju. Szwedzi, Amerykanie nie pozwalają sobie, by dla wojska ubrania były szyte w Chinach. Kontrakt jest dokładnie okreśœlony: ubranie ma być np.: A: niepalne, B: wodoodporne C: ważyć … I takie parametry mają spełnić. Jak wiecie w różnych krajach wygląda to różnie. W Polsce często kontrakty budziły kontrowersje. Żołnierze nie raz narzekali na jakoœć wielu elementów ubrania. Nie mniej w większoœci państw zachodnich ubrania są solidne i mocne. W naszym polskim umundurowaniu też są rzeczy lepsze, są i gorsze. I nie chodzi tylko o nowe stroje. Często te wycofywane, starsze modele posiadają lepsze rozwiązania.
Bardzo solidnymi i popularnymi ubraniami są ciuchy us-army. Zachwalają je żołnierze, pasjonaci, osoby bawiące się Airsoft gun itp. Oczywiœcie są modele, wersje gorsze i lepsze ale w ogólnym zestawieniu to porządne ciuchy. Oczywiœcie ubrań wojskowych jest ogrom, w każdym kraju inne rozwiązania, materiały. Wszystko rzecz gustu. Ktoœ uzna, że polar szwedzkich wojsk jest wygodniejszy, cieplejszy niż us army, ktoœ będzie miał inne zdanie. Skupie się na amerykańskim systemie.

Amerykanie posiadają coœ co nazywa się ECWCS (Extended Cold Weather Clothing System) - system umundurowania zimowego Sił Zbrojnych USA. Obecnie składa się to z 7 poziomów.
Poziom 1. Bielizna zmodernizowana
Poziom 2. Bielizna polarowa
Poziom 3. Bluza / spodnie polarowe.
Poziom 4. Kurtka "Windshirt"(Wind, Cold Weather, Jacket). Kurtka mająca zapewnić podstawową ochronę przed wiatrem przy dużej oddychalnoœci.
Poziom 5. Kurtka i spodnie "Soft shell". Komplet majšcy zapewnić ochronę przed wiatrem i małym deszczem.
Poziom 6. Kurtka i spodnie (z membranš, tkanina Gore-tex) Kurtka, chroni przed wiatrem i deszczem jednoczeœnie zapewniajšc oddychalnoœć.
Poziom 7. Kurtka i spodnie na ekstremalnie niskie temperatury. Zestaw ma zapewnić komfort w niskich temperaturach przy małym ruchu. Materiał PRIMALOFT.

Poprzednie generacje ubrań usarmy (gen. I, II) nie miały tylu poziomów ubrań. Oczywiœcie tego nie nosi się naraz – Przykład: poziom 2 to bielizna termoaktywna na zimę. Poziom 1 to bielizna na wiosnę, jesień. Poziom 7 ma materiał, który przyda się na łowienie spod lodu, w temperaturach grubo poniżej zera. Materiał PRIMALOFT stosowany także w ubraniach alpinistów jest lepszy od puchu, waty – bo się nie zbija, i jakdstanie się woda trzyma ciepło. Nie grzejemy się jak siedzimy w pomieszczeniu w primalofcie !!.

No ale skupmy się na gore-texie, czyli na 6- tym poziomie. Spodnie i kurtka z Gore-Texu. Większoœć armii posiada do munduru taki strój na bazie materiału gore-tex. Albo jest to gore-tex albo coœ na wzór gore-tex’u (własne patenty itp.) Materiał Gore-Tex posiada wprasowaną w tkaninę półprzepuszczalną membrane, wykonaną z porowatego teflonu. Mikrootwory te są większe od molekuły wody z jakich składa się pot (para wodna), a jednoczeœnie mniejsze niż pakiety wody w stanie ciekłym (np. deszcz). Tkaniny gore-texowe chronią ciało przed deszczem i wiatrem, a jednoczeœnie umożliwiają wydajne odprowadzanie pary wodnej (potu) w kierunku od ciała na zewnątrz. Ubrania takie posiadają opisane parametry przemakalnoœci i przepuszczalnoœci wody (wodoszczelnoœć mierzona w milimetrach słupa wody na m2, oddychalnoœć w g/m2 w 24h – dla oddychalnoœci mniejsze wartoœci lepsza oddychalnoœć, dla wodoszczelnoœci większe wartoœci lepsza ochrona przed wodą). Te parametry jaki poœrednie materiały (grubosœci) doprowadziły do powstania wielu różnych strojów, zastosowań itp (kurtki goretexowe, softshele, windstpery i inne).

Zasada jest prosta większa oddychalnoœć – mniejsza wodoszczelnoœć i na odwrót większa wodoszczelnoœć mniejsza oddychalnoœć. Przykład softshell – to taki polar lub bluza z podpinką polarową ale poradzi sobie z mżawką lub lekkim deszczem. Ważna rzecz niektóre wojskowe materiały dodatkowo w odróżnieniu od tych alpinistycznych są wzmacniane np.: cordura, mają dobrze rozplanowane kieszenie itp. Kolorystyka / kamuflaż jest różna – drobne plamki Bundeswera, polska pantera, amerykanie mają kilka różnych wzorów (w zależnośœci od rodzaju wojsk, terenu – np.: Multicam, marpat, woodland).

Ważne!
Ubrania kupujemy ze sklepów – demobili, które zajmują się sprzedażą takich ciuchów, albo prywatnie. Ubrania bywają nowe (duże partie – bo wojsko wprowadziło inny kamuflaż, polepszyli kieszenie itp.) albo używane. Używane ciuchy to o tyle dobre rozwiązanie, że jak są w dobrym stanie płacimy małe pieniądze za porządny materiał. Nowe tez bywają w różnych cenach – jeśœli materiał, model jest popularny to kosztuje mało, jeœli jest rzadki, ma wyszukany kamuflaż (wojska amerykańskie – jednostki specjalne - Navy Seals, nowy kamuflaż) to jest zdecydowanie droższy. Każde ubranie musi być oznaczone, że jest na KONTRAKT. Na allegro znajdziecie wiele kurtek np.: US ARMY (gdzie drobnym maczkiem będziecie mieli napisane – na wzór us army, podobne do….) Nie polecam kopii – ceny podobne (nie ma to nic wspólnego z materiałem kontraktowym). Jakoœść mizerna. Szukamy ubrań, kontraktowych, opisanych, numerowanych itp. Komplet goretexowy z BUNDESWEHRY – to koszt ok. 200zł, brytyjskie i francuskie trochę droższe, amerykańskie kurtki gore w zależnoœści od modelu, kolorostyki od ok. 100zł do kilkuset zł.
Oczywiœcie są to materiały, gdzie w sklepie alpinistycznym możemy zapłacić kilka tyœ.!!!!!!!!!!

Polecam w demobilach nie tylko goretex ale grube swetry, skarpety, bieliznę. Kupiłem kiedyœ za 50 zł sweter strzelców alpejskich… wełna z jakąś domieszką… na miętusowe zasiadki pod kurtkę gore nie ma moim zdaniem lepszego ubrania.. Dobre są skarpety wojsk skandynawskich. Mam bieliznę termoaktywną polarteca us army (naprawdę nie ma co porównywać do pseudo bielizny z carefuraa, lidla itp.)

Nie ma tez co wydawać dużej kasy na specjalistyczne ubrania przygotowane dla myśœliwych i wędkarzy…, bo jakoœścią nieraz nie dorównują a cenami przewyższają ubrania wojskowe.

****


Dobra reasumując ;-).
Strój gore-texowy - wojskowy - na ryby moim zdaniem ideał i podstawowe ubranie. Chroni idealnie przed wiatrem i deszczem. Plusem moim zdaniem jest to, ze taki strój może być stosowany praktycznie przez cały rok. W lato też nakładam gore-tex Oczywiœcie jak pali słońce kurtki nie zakładam ale na letnie nocki (oczywiśœcie pod spodem tylko koszulka i bielizna, ewentualnie polarek na nockę). Aha ważna rzecz nie gryzą komary (nie kłują przez ten materiał).
Jesienią i wiosną w chłodniejsze dni – nakładam pod spód polarowš bluzę i spodnie polarowe (poziom 3) a jak jest b.zimno dokładam bieliznę termoaktywną lub sweter.
Jak zrobię fotki to wstawie mój strój. Jak macie pytanie to z chęcią pomogę, choć tak jak pisałem moja wiedza jest skromna…. Szczerze polecam rozwiązania z demobilu.

Nie widzę powodu żebyś w tym poście używał koloru czerwonego.
Michał
 

Artur Betcher

Offline

Do tego parę zdjęć i materiał nadaje się na newsa.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

stark79

Offline

Będą zdjęcia z opisem. Może uda się już dziś wieczorem pstryknąć.....
 

Grzegorz Petryna

Offline

Super artykulik idealny na Newsa. Tylko faktycznie zdjęcia opisywanych produktów. Bardzo ciekawy temat. Oklaski
 

Janusz Golebiewski

Offline

Kolega świetnie to opisał. Sam niedawno szukałem ciuchów na rybki i zakupiłem właśnie z wojsk na kontrakt. Lepszych nie znalazałem w tak niskiej cenie. Polecam
 

Daniel Kozlowski

Offline

Poczytałem i musze pomyszkować na allegro, super opis,już kiedyś się przymierzałem ale nie wiedziałem co wziąć. DziękiOkok
Złów i wypuść.....a bedzie ci dane, to co najwiekszeFoto
 

stark79

Offline

Panowie przepraszam nie mam jeszcze zdjęć. Mam istny młyn w pracy i domu (nie mogę się nawet skupić na zakupie pontonu ;-) ale pamiętam będą zdjęcia i opis. I dodatkowo opiszę konkretne nazwy kamuflaży i mundurów...taką małą instrukcję obsługi i wyszukiwania w necie tych ciuchów.
 

Marcin Fokt

Offline

Zgadzam się z autorem. Wojskowe ciuchy są naprawdę dobre na ryby i nie tylko. Wiem coś na ten temat bo od ponad 11 lat nosze je na co dzień ;-). Nasz zestaw Gore tex to świetna sprawa niestety trzeba za niego zapłacic kilkaset złotych ale WARTO. Przymierzałem także kurtkę Gore Tex Amerykanów którzy teraz ciągle u Nas stacjonują ale na deszczu w niej nie chodziłem, także na ten temat się nie wypowiem. Poza gore tex polecam także mundur letni. Super sprawa na ciepłe dni... Pozdrawiam.
 

stark79

Offline

Zanim napiszę o amerykańskim warto wspomnieć o:

www.ipoloczanski.pl/tajniak/DSC_1561.jpg

Polski strój, MON nazwa chyba WZ 93, nazywany Panterą. Na oryginalnym materiale gore-tex. Materiał spełniał swoją rolę tzn. chronił przed wiatrem i deszczem. Niestety na wielu łączeniach, szwach, suwakach trochę przepuszczał wodę i w odróżnieniu od amerykańskiego bardziej szeleścił. Bardzo mocny materiał. Ma kilka wad, może nie jest to strój na największe ulewy (wtedy płaszcz, pałatkę polecam) ale dość solidny, praktyczny..... Największym minusem moim zdaniem cena!!! 500-900 zł za komplet (fakt, czasem mają w komplecie ocieplacz bluzę "polarową", podkreślam " ..&quotOczko. Oczywiście ceny bywają zróżnicowane, można trafić nową kurtkę za 350zł. itp. Nie mniej według mnie to dużo. Na plus mocnego materiału - kamuflaż - ta kolorystyka - przepiękna Usmiech.

I tu mamy inny możliwość, tańszy ale chyba z trochę "gorszym" kamuflażem - GORE-TEX FLECKTARN - strój Bundeswefry. Komplet można dostać za 100-220zł. Nie mam swoich fotek ale jak wpiszecie flecktarn w militariach, na allegro będziecie widzieli jak wygląda kolorystyka.

Materiał ten sam, kolorystyka inna, cena różna. Oczywiście są niuanse, szelki, kieszenie.... ale i budeshwera i MON mają materiał gore-tex.
 

stark79

Offline

Oczywiście nikogo nie namawiam na siłę na strój US ARMY. Dobre i w miarę tanie goretexy oprócz Bundeshwery posiadają także brytyjczycy (mebrana MVP, nie jest to gore-tex ale ich rozwiązanie materiałowe jest podobno w działaniu i równie skuteczne). Według mnie w amerykańskich ubraniach gore-texowych mamy większy wybór ubrań (3 generacje) duża liczba kamuflaży i duża rozpiętość cenowa (przy bardzo dobrej jakości wykonania i materiału).
Mamy większy wybór, możemy kupić w miarę dobry strój za niewielkie pieniądze i możemy kupić droższy strój w super wykonaniu, na najwyższym poziomie i choć cena będzie wysoka ok 1200 zł będzie porównywalna lub w wielu przypadkach lepsza niż wiele gore alpinistycznych za kilka tyś.

Pierwsza generacja (gen I)
dostała ją 9 Dywizji Piechoty US Army w 1985 roku!. Kurtka 4 kieszenie, duży kaptur, spodnie bez kieszeni.

Druga generacja (gen II)
testowana od 1997 roku. Nowszy rodzaj tkaniny Gore-Tex. Krój kurtki i spodni byłzupełnie inny niż ten w gen. I. Kurtki i spodnie Kurtka posiadała 8 kieszeni, w tym dwie wewnątrz kurtki tzw. suche, dwie na ramionach, dwie duże tzw. transportowe. Zlikwidowano nylonową podszewę, która ograniczała oddychalość. Na łokciach naszyto wzmocnienia z Cordury 330D. Ogólnie kurtka lżejsza od swojej tej z gen. I. Spodnie doczekały się kieszeni. Na kolanach i pośladkach naszyto wzmocnienia z Cordury 330D.

Generacja (gen III)
Nie posiada kieszeni właściwych (tylko przelotowe). Materiał nie przepuszcza wody i oddycha... ale jest lżejszy i cieńszy - główne zadanie tak by łatwo spakować ten strój.

Kamuflaż / kolorstyka:
Prawa autorskie i czas trochę mnie ograniczają: Nie każdemu każdy kolor przypadnie do gustu. Amerykanie mają różne kolory nie tylko do lasu, także w góry, na pustynie itp. Podam nazwy i możecie posprawdzać niektóre Woodland, AOR-2, MARPAT, Mutlicam. Oczywiście każdy z nich ma pod rodzaje, podkolory (inne leśne, inne skaliste, dla wojsk specjalnych itp.)


Mój strój :
Kurtka i spodnie gore-tex "Navy Working Uniform" w kamuflażu AOR2,model noszony obecnie głównie przez jednostki Navy Seal's. Najpierw zdjęcia potem opis.

www.ipoloczanski.pl/tajniak/DSC_5305.jpg
www.ipoloczanski.pl/tajniak/DSC_5315.jpg

Według mnie to ulepszona gen II, według wielu opisów gen III. Jak jest naprawdę. Materiał gore nowszy ale przygotowując strój dla jednostek specjalnych nie robiono stroju z przelotowymi kieszeniami. Kurtka posiada 8 kieszeni: dwie kieszenie na wysokości klatki zamykane zamkiem bryzgoszczelnym YKK, cztery kieszenie na wysokości pasa z czego dwie zamykane na rzep oraz po jednej niedużej kieszeni zamykanej patką z rzepem na rękawach. Kurtka zapinana jest na suwak YKK pod pachami ma wywietrzniki również zapinane suwakami YKK, wzmocnienia na łokciach, mankiety ściągane rzepem, kaptur chowany w kołnierzu. Dodanie Cordury

Każdy suwak bryzgoszczelny:
www.ipoloczanski.pl/tajniak/DSC_5318.jpg


Cena tych kurtek 700-1000zł. (spodnie nie pamiętam) Płacimy głównie za to, że to strój Seal'sów, czyli kamuflaż, trochę za wzmocnienia i kieszenie. Jakość wykonania na najwyższym poziomie. Czy warto tyle płacić? To tak jak z polecanymi wędkami i kręciołami. Są wędki za 200-300 zł którymi złowimy sumy ale wiele osób dopłaci za jakiś unikat, lepsze wykonanie, estetykę, inną pracę. Kurtka jest tak jak pisałem praktycznie całoroczna. W chłodne dni mam pod to polar 300 (też usa army) pasuje do wewnętrznego suwaka tej kurtki (napiszę później o dodatkach). Nawet w letnie wieczory, koszulka z krótkim rękawkiem i na to kurtka. Jak na razie z radzi sobie z każdym deszczem i świetnie chroni przed wiatrem.

Nie trzeba płacić tyle kasy za gen II zapłacimy dużo mniej i nabędziemy podobny strój. Ceny gen II są o wiele niższe (wiele wzorów, a AOR2 jest dość rzadki).

Można rozglądać się za używanymi strojami. Są dużo tańsze. Ważne by nie były prane - można zniszczyć materiał. O tym innym razem, na razie zgłębiam wiedzę dot. czyszczenia gore-texu. O czyszczeniu i dodatkowych ubraniach - polary i bielizna - do ubrań goretexowych w następnym wpisie.
 
Do góry
Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Bielizna termoaktywna EXTREME komplet Męski Spaio Maty Pokrowce Namioty i sprzęt biwakowy na wyprawy 25 26 sierpnia 2016 14:17
Spodnie Gore tex Ubranie ochronne 128/MON gore-tex Sprzedam sprzęt wędkarski 1 21 sierpnia 2016 12:29
Sprzedam komplet termoaktywny Sprzedam sprzęt wędkarski 3 25 maja 2015 21:31
Komplet do stacjonarki Sprzedam sprzęt wędkarski 11 01 kwietnia 2015 21:29
Wędzisko + Kołowrotek do 450zł za komplet Sprzęt karpiowy 28 27 października 2013 18:00
Wygenerowano w sekund: 1.56
51,602,391 unikalne wizyty