Rozważania przy wyborze silnika, jaka wielkość? | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Znosić zło jest sposobem, aby je zniszczyć. -Antoine De Saint Exupery


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Łodzie, pontony i inne środki pływające
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Rozważania przy wyborze silnika, jaka wielkość?

lukasz w

Offline

Witam,
Planujemy zakupić silnik spalinowy do pontonu kolibri km 300 i 270
Pierwsza myśl jaka się pojawiła to motor o mocy 2 KM.
Jednak po analizie doszliśmy do wniosku, że taka moc będzie za mała.
Dlatego decyzja padła na honde 5.KM
Sprzęt ma służyć do:
Do przepraw na miejscówy około 2 km przepływania z drugim załadowanym i przywiązanym pontonem.
do wywózek karpiowych. Bywa, że wywózki są wykonywane na ponad 500m.
Karpiowanie to jest to co kocham i czym żyje. Jednak Ostatnio w głowie nie siedzi mi już tak karp jak sum. Haha
Dlatego też silnik chciałbym wykorzystywać nie tylko na jeziorach ale również na rzece. Za sumem.
Silnik z mysią o sumie i przeprawach.
Panowie co powiecie o tej hondzie 5.
Ewentualnie jeszcze w grę wchodzi opcja ,że 1bierzemy większy niż te 5 KM .A 2 całkiem małytaki 2 KM tylko na wywózki. Czy to ma jakiś sens?
Czy może macie jakieś inne propozycje lub sugestie. A może jednak ta 2 KM?

W przyszłości może jakieś większe pływało, ale to w przyszłości.
 

Artur Betcher

Offline

Mam piątkę, uzywałem do wielu rzeczy przy Kolibri 330D i sprawdza się. Nie widzę potrzeby żebyś brał mały dodatkowo bo ten ciężki nie jest a do wielu rzeczy wystarczy.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

lukasz w

Offline

Czyli honda 5KM
Szukam teraz gdzie taniej.
Nie chcąc naruszać regulaminu.
Na portalu aukcyjnym ktoś z Warszawy wystawia ten model po okazyjnej cenie.
Jednak pisze że to przedmiot ekspozycyjny.

"Ekspozycja salonu firmowego, fabrycznie nowy, nie używany, objęty standardową gwarancją, kompletny.
Wyprzedaż z powodu przebudowy salonu.
Cena katalogowa: 5 590 zł brutto
Cena specjalna detaliczna: 4 800 zł brutto"

Jest to bardzo dużo pieniędzy i obawiam się czy nie ma w tym jakiegoś drugiego niemiłego dna.

Może macie jakieś doświadczenia w podobnych zakupach.

Nie wiem czy mogę podać nazwę tego sklepu,w celu zweryfikowania wiarygodności oferty.Może ktoś z was zna ten sklep.
Nie chciałbym naruszać regulaminu.
 

Artur Betcher

Offline

Nie nie podajemy, nie reklamujemy żadnych w żaden sposób.
Jedziesz, sprawdzasz i tyle.
Dlaczego nie kupujesz na początek jakiejś sprawdzonej używki??
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

lukasz w

Offline

Dzisiaj zadzwonię do tego sklepu zobaczę co powiedzą.
Mieszkam dość daleko od Warszawy. Koszty podróży czas, ale jest to sposób aby zweryfikować ofertę. Może i się przejedziemy.

Odnoście używki.
Nie znam nikogo zaufanego kto ma taki ślinik do sprzedania.
Raczej nie jest to sprzęt na początek, uważam że lepiej dołożyć i kupić coś na lata, niż najpierw coś na początek bo i tak trzeba będzie to wymienić.
Tak kupowałem kołowrotki i mam je około 10 lat podobnie jak sygnalizatory. Kumple zaczynali od tanich i co sezon wymieniali przynajmniej sygnałki. W efekcie i tak kończyło się ze kupowali coś sprawdzonego i dobrego,. Gdyby zsumować wszystkie te co się psuły to by mogli za to kupić coś już lepszego. Dlatego uważam, że nie zawsze tanio wychodzi tani sprzęt.

Wracając do silnika używki gdybym miał naprawdę wiarygodne źródło to bym taki raczej wziął.
Nie jest to tylko moja decyzja, a bardziej kompana i dobrego kolegi.

Może ktoś z kolegów ma namiary na kogoś uczciwego kto chce odsprzedać w dobrym stanie taki silnik .
 

Viking

Offline

Zamiast jechac tyle km zapytaj na innym forum jest ich sporo gdzie mozesz pisac co za sklep ,pytac itd
Ja jestem spod Wawy podaj na PW co to za sklep moze znam
 

lukasz w

Offline

Dzwoniłem do tego sklepu. Gościu mówi że to nówki tylko tak piszą by się konkurencją nie czepiała , że zaniżają ceny. Sam nie wiem co o tym myśleć. Dlatego proszę o kontakt na priv.osoby z okolic Warszawy które mają jakiś obeznanie w okolicznycz sklepach, salonach. Mam nadzieję że w ten sposób nie narusza się regulaminu.
 

strzala

Offline

Chmmm. Łukasz ja miałem hondę 5KM i powiem Ci szczerze w życiu bym już więcej jej nie kupił. Dwa powody. Pierwszy to 5KM nic nie daje bo i tak w ślizgu nie pójdziesz. Równie dobrze może to być 3,5KM lub 4KM. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że 2KM osiągnie zbliżoną prędkość. Powiedzmy, że na 5KM na maxa rozwiniesz 12KM/h (strzelam) ale od 10KM/h będziesz wytwarzał straszną falę. Tym 2KM rozwiniesz 10KM/h (też strzelam ale różnica większa nie będzie) więc wyjdzie na to samo lub podobnie.
Drugi powód to honda 5 strasznie hałasuje. To chyba najgłośniejszy silnik na rynku (zresztą ciężko się dziwić jak konstrukcja z kosiarki). Polecam małą yamaszkę bo są cichsze.
Ogólnie z doborem silnika jest jedna zasada (zawsze jest za mały) więc do pontonu 2,7m/3m dobry będzie 10KM (a jak ponton dobrej konstrukcji to nawet 15/20KM). Dziesięć koni to już silniki 2 cylindrowe i kultura pracy jest bardzo wysoka. Hałas niebotycznie mniejszy i właśnie 10 są jednymi z najcichszych silników na rynku.
Wybierzesz sam ale kompromisu nie ma. Rozumiem, że pontonu też nie masz? Bo kolibri to najlepszy marketing w PL a nie koniecznie stosunek jakości do ceny. Czasami lepiej kompletować silnik i ponton razem.
Czyli... Jak masz dużo dukatów to bierz silnik 10KM. Ekonomiczne rozwiązanie to silnik 2KM - tanio i lekko. Pośrednie to Honda 5 - ani lekko, ani tanio, ani cicho, ani szybko lub np. yamaha 4KM - przynajmniej ciszej.
Siema.
 

Konrad Bartosik

Offline

Silnik to nie taka prosta rzecz, chyba że kasy w brut.

Ja zeby było tanio kupilem dwusuwa, mariner 8.
Jest głośno czasami zakopci, ale jest szybko 32 km/godz, i silnik w miarę lekki. Jak dlugo pochodzi to nie wiemUsmiech
 

Artur Betcher

Offline

Co do silnika Paweł ma prawie że w 100% rację. Do moich jednak potrzeb 5HP jest całkowicie wystarczające i w cenie jakiej go kupiłem kupił bym go jeszcze raz. Największa prędkość to 26km/h z prądem i 18 km/h pod prąd. Powiadają jednak że 6 kucy to jednak duża różnica od piątki choć tego sam nie sprawdziłem.
Płynąłem przy tych pomiarach sam bez obciążenia. Oczywiście ta prędkość to ślizg a nie rycie fali tak wiec w optymalnych warunkach w ślizg wchodzi.
Zgadzam się jednak z Pawłem że 10HP jest znacznie lepsze bo ta moc daje pewność że w każdych warunkach z dwoma osobami na pokładzie wejdziesz w ślizg ( już przy 8HP również).
Wszystko zależy jednak od pieniędzy którymi dysponujesz.
Tak już na marginesie dodam że są ludzie którzy uważają ze Suzuki z racji tego że jest najlżejszy jest najlepszy a znowóż inni nie potrafią się przyzwyczaić do charakterystycznych dla Suzuki drgań na kolumnie. Kwestia więc gustu jaki silnik się wybiera choć większość jest zgodna że Merkurego nie chce i coś w tym musi być pomimo iż znajdują się osoby z Merkurego zadowolone.
Co do stosunku jakości do ceny w Kolibri to nie zgadzam się w ogóle.
Tu już nie chodzi o sympatię do marki ale o szereg rzeczy.
Co miesiąc do Tokarex trafia kilku do kilkunastu rozklejonych Pro Marine gdzie dystrybutor stwierdza że to nie wada z winy producenta. Szczytami są odklejone powęże. Jak dla mnie powinni ich za takie coś zamknąć ale ludzie naiwni szukając oszczędności płacą potem dwa razy. Nawet ktoś mi wspomniał że na zlocie nad Odrą raz używany Pro Marine z odklejonymi jakimiś rzeczami się pojawił.To oni świetnie robią marketing choć już z serwisem, jakością i trwałością to w parze nie idzie. Kolejno mamy Barka i inne "Kolibropodobne" gdzie jakieś małe zakłady z Dnieropawłowska próbują robić to samo co Kolibri ale nikt nie podaje z jakich materiałów jest to robione a serwis w Polsce istnieje tylko na papierze. Bark ma o tyle fajny plus że jednak estetycznie go wykonują ale i tak finalnie zaczną trafiać do Tokarexu jak się coś stanie pomimo szumnych zapewnień od wszystkich Kolibripodobnych że ktoś tam jest oficjalnym dilerem czegoś na Polskę. Honda co prawda ładna ale jakość wykonania mniej niż przeciętna, zdarzają się egzemplarze z widocznymi płatami wręcz kleju, płacimy głownie za markę a nie za jakość wykonania choć materiałów używają z najwyższej półki ( Valmex bodajże czyli jak Kolibri).
Na finalną ocenę wiec nie wpływa jedynie cena ale także wszystko co jest z danym produktem powiązane.
Jeśli chodzi o serwis to mi wymieniono podłogę w Kolibri i ładowarkę bez zmrużenia okiem choć okazało się na koniec że w mojej ładowarce padł.... bezpiecznik. Teraz mam dwie ale nikt mnie za to nie ścignął. Podłoga sprawna powędrowała do Darka a wymienili ją tylko dlatego ze za bardzo na ścisk wchodziła...
Drugą mi zostawili żeby nie narażać mnie na koszta wysyłki.
Serwis w Tokarex jest w świecie pontonów tak słynny że większość pontonów konkurencji właśnie tam trafia. W dodatku jak już się cokolwiek z Kolibri dzieje ( co jest wyjątkową rzadkością)to jest to załatwiane od przyłożenia.
Globalnie wiec w swoich klasach Kolibri nie ma konkurencji jak to wszystko zsumować a że nie każdego stać na Zodiaca to swoją drogą. O chińszczyźnie gadać nie będziemy bo już kilka lat temu sam dostawałem oferty od producentów żeby stworzyć swoją markę ( np. " Betcherek 330D Kamu Oczko ) tylko że ja swoim nazwiskiem podług nie wycieram. To ze powstało jednak tego trochę i paru drobnych ciułaczy rzuciło się na te oferty sprzedając ten syf świadczy źle tylko o nich.
Nie można stwierdzić że coś jest złe podpierając to tylko swoją opinią, zawsze trzeba podać konkretne argumenty.
To jest jednak temat silników więc przepraszam za spam a wybór silnika pozostawiam Łukaszowi.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Zatoka przy wiśle czy warto ? Łowiska sumowe 3 19 maja 2018 22:25
Montaż silnika 15km samemu Łodzie, pontony i inne środki pływające 19 01 stycznia 2018 20:40
Żyłka 0,50mm a jaka plecionka przyponowa? Plecionki sumowe, żyłki na suma, przypony na suma 4 04 sierpnia 2017 11:24
Pomoc w wyborze pontonu, echosondy, silnika, akumulatora i echo Łodzie, pontony i inne środki pływające 24 27 lipca 2017 12:53
Skuteczność żywca przy dużej populacji białorybu ? Żywiec - nęcenie, sprzęt i metody połowu 5 13 lipca 2017 13:31
Wygenerowano w sekund: 1.59
51,554,868 unikalne wizyty