Przelotki- jak zadbać | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

O radę pytaj tego kto sam sobie radzi. -Leonardo Da Vinci


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Rodbuilding
 
Przelotki- jak zadbać

cum

Offline

Chcesz zrobić coś sam - zapytałem kolegę kiedy chciał zamocować przelotkę - tak bo Ty to robisz tak jak w fabryce. Odpowiedziałem że nie, tylko robię starannie. Usmiech

PRZELOTKI
Spodobał Ci się blank i kupiłeś bo chcesz utwierdzić siebie w przekonaniu że potrafisz zrobić coś co już jest zrobione i czeka na Ciebie w sklepie. BRAWO. Tylko jak ? No może Ci trochę pomogę.
Więc pytam i siebie zapytaj po co i jakie zadanie spełniają, mają spełnić przelotki. Podstawa to bardzo dokładne rozmieszczenie przelotek by - UWAGA siły działające były równomiernie w stosunku do blanku rozmieszczone. są również zdania takie że czym więcej przelotek tym lepiej. Nic bardziej mylnego bo przelotek powinno być tyle ile potrzeba i koniec.
Zwróć uwagę na rozkład i na siły jakie działają na blank.
www.forumsumowe.pl/images/t_rozmieszczenie_przelotek.jpg


Ale to nie koniec tak łatwo to nie jest. Oczko Bo gdzie tam jeszcze idealizmu. Blank można tez za bardzo obciążyć co oznacza gorsza pracę przy wyrzucie jak i przy holu bo jeżeli jakoś tam się nam uda wyrzucić to już hol jest inna bajka. Pamiętaj by dobrać przelotki tak by przy ugięciu ( holu ) na każdą z nich działał jednakowy opór a to po to by wędka była szybka inaczej mówiąc sprawniejsza. Jak zatem uzbroić blank. Kiedyś czytałem ze ile stup ma wędka tyle przelotek ( to Angielska miara długości ). Nie prawda przy castingu tak ale przy naszych spinningowych czy odległościowych a nawet gruntowych ta zasada nie ma racji bytu. Dlaczego ano dlatego ze każdy kijek ma swój jak my to nazywamy kręgosłup linie prowadząca i do niej dostosowujemy wszystko nawet pozycje kołowrotka. ( jak jednak odszukać ten kręgosłup, nikt prawdy nie powie znaczy Ci wielcy którzy maja swoje warsztaty, ale to nie żadna tajemnica. w różny sposób to czynią ja mam swój i tak, biorę blank i na końcu zawieszam nie wielki ciężar i powoli zakręcam nim i kiedy poczuje najmniejszy opór wtedy wiem że jest to ta pozycja ot i tyle )
JA POLECAM MONTOWAC PRZELOTKI O MNIEJSZEJ SREDNOCY PRZELOTU. .
Bo, i tu znowu mamy pewne dyskusje. Jedni twierdza ze trzeba szczytowa przelotkę mieć jak największą co jest nie prawdą bo najważniejsza jest pierwsza ( wprowadzenie na tor )ta właśnie po kołowrotku i tu należy dopasować taka by przelot był czysty czyli bez oporu a te dalsze już nie maja wpływu na trzymanie wyrzutu.
Dzisiaj na rynku mamy dosyć wolny wybór jednak wydaje mi się ze ceramiczne i tytanowo glinowe są najlepsze bo tak na prawdę ramki w jakich się znajdują pierścienie trzymają to w całości i zmniejszają ciężar przelotki. Można tez zadać sobie pytanie wysokie czy niskie a to już zależy od samego kijka. A za tym kiedy kupujesz kijek czy montujesz sam bardzo ważne jest to by dokładnie sprawdzić ilość i jakość przelotek. Zapamiętaj aby uznać wysokość kołowrotka do pierwszej jak i długość blanku i jego CW. Odradzam też zbrojenia spiral wrap czyli spiralnego no może do castingu ale i od tego odchodzą. Więc kij by go uzbroić musi posiadać gniazdo kołowrotka umiejscowione na stałe jak i multiplikatora bo jego szerokość jest istotna. W naszym przypadku robimy wszystko po raz pierwszy wie dokładność jest bardzo ważna a jeżeli mamy taki sam kijek ( od kogoś ) na wzór to jasna sprawa kopiujemy ale i w takich przypadkach należy dokładnie wyważyć położenie kołowrotka. Gdybym powiedział ze są już gotowe tablice obliczeniowe producenta jednak my tak na prawdę blanku nie znamy i dlatego musimy spełnić te warunki o których pisałem powyżej.
JAK TO ZROBIĆ.
Kiedy ja oprawiam to zawsze wiąże przelotki na teraz czyli biorę silna taśmę i obwiązuje według długości i grubości blanku przeprowadzam przez przelotki żyłkę i przywiązuję ją do czego np. do haka wbitego w ziemie i naginam czyli jak przy holu kijek i patrzę czy w każdej przelotce jest styk z żyłka i czy nagięcie jest stosunkiem do grubości blanku jak na rysunku powyżej czyli czy ugięcie statyczne nie odbiega od wspólnej i zasadniczej normy dla blanku. Po wyprostowaniu, uwolnieniu żyłka nie może dotykać wkładek przelotek środkowych a jedynie szczytowa i wodzik.
www.forumsumowe.pl/images/t_przelotki_poprawnosc_montazu.jpg



Można tez inaczej www.forumsumowe.pl/images/t_rozmieszczenie_przelotek_pod_obciazeniem.jpg

wstawiam kijek do stojaka gruntowego i zawieszam na nim np., podełko plastikowe do niego wkładam ciężarki i przy ugięciu np.. 25 % blanku uzupełniam uzupełniam znaczy przesuwam przelotki tak by blank był wygięty w stosunku do oczekiwań pod właściwym katem i powtarzamy ta czynność do pełnego obciążenia przesuwając przelotki. Nie jest to bezcelowe bo ma nam sprawić że blank widzimy pod różnymi katami a takimi jakie spotykamy w naszej wędkarskiej praktyce. Kiedy to żmudne prace wykonamy można spokojnie zbroić na stałe. Pisze o przelotkach bo nie odważyłbym się zrobić własnymi rekami cały kijek, co prawda zrobiłem kilka ale to z resztek innych połamanych a danych mi przez kolegów. Znam ludzi co to robią i niech robią a ja je uzbroję jedni lepiej drudzy gorzej a jest to czynnikiem biznesu a nie świadomości wędkarza. Przynieś mi kij i opowiedz mi o nim a ja Ci powiem co jest w nim złe, naprawię by mogło cieszyć Cię i napawać dumą.
Teraz powiem o samych przelotkach.
To podstawowe przelotki jakimi się posługujemy no i nam na ogół wystarczają.www.forumsumowe.pl/images/t_typy_przelotek.jpg


Już wspominałem że dobra przelotka to gładka wkładka i jej mocna ochrona z dobrej stali. Nie radze samemu robić z drutu jak to nie raz widzę nad woda lub przypadkiem w rekach wędkarza. To proste kupujemy. Jedynie w kijkach muchowych można samemu zastosować druciany ( bezpierścieniowe )jednak najpierw przyjrzyj się dokładnie wykonaniu i powtórz, ja sam bardzo nienawidzę w kijku muchowym przelotek oczkowych uważam to za profanację. To szczególna konstrukcja w całości. Ale do rzeczy, prawie wszystkie dziś wykonane przelotki to pierścienie, lepsze czy gorsze ale pierścienie te niższe klasy to np. Alu-oxy czy Hard a ta wysoka i przyznam nie na każda kieszeń to Alcomity SIC czyGold Cermet no i firma mówi sama za siebie Fuji jednak proszę uważać bo są podróbki i zamiast wkładki twardej i czystej masz pumeks. Twardość wkładki wedle wikersa jest bardzo ważna ale ważniejsza jest jej powierzchnia a wiec szlifowanie w tym Firma Fuji jest specjalista
Tak więc takie przelotki z wkładkami Hard Hard Alu-oxy czy Hardloy stosujemy do wędek kiedy łowimy na plecionki natomiast dla lżejszych kijków a szczególnie w kijkach spinningowych o bardzo delikatnej akcji starajcie się zakładać przelotki SIC w mocnych oprawach czyli tytanowych czy Alconite. Wzrośnie za tym dynamika wyrzutu kijek jest lżejszy i pomniejszy nam straty. Byłbym tez nie odpowiedzialny gdybym nie wspomniał że trzeba je zamawiać bo na ogół w sklepach ich się nie trzyma ze względu na dosyć wygórowana cenę i uważajcie na podrobione.
No i mamy komplet SIC a w niej jak to w komplecie mamy przelotkę szczytowa dlaczego ta ? A bo ta jest najważniejsza. Zbiera ona wszystko i brud a przede wszystkim obciążenie. Najlepiej gdyby to był PST jest to wywijany wewnętrzny pierścień ale nie za ciężka i za wielka po prostu do wędki bo inaczej możemy wszystko zepsuć. A w szczególności w lekkich kijkach. Proszę tez zapamiętać że czym dalej od kręciołka tym większą role odgrywa przelotka dla całego kijka. I tu raz jeszcze przypominam by przelotek było tyle ile potrzeba by przyjęły całą silę generowana z blanku i ręki na siebie. Dokupcie tez zaczep na przynęty. Ja robię sam z drutu nierdzewnego.
No więc wiążemy motamy kleimy kręcimy i co tam nie jeszcze.

Co będzie potrzebne. Do oczyszczenia miejsca gdzie ma znaleźć się przelotka używam czystej benzyny ekstrakcyjnej, jeżeli chodzi o omotkę to ja osobiście zawsze kupuje nici do szycia skóry są bardzo mocne kolor można dobrać jaki tylko się chce. Klej to dwuskładnikowy specjalny jednak polecam i używam kleju na cyjanopanie np. kropelka No i lakier. Co niektórzy tworzą historię że trzeba specjalny, wodoodporny itp.. to nie prawda przekonałem się że wystarczy dobry lakier nitro, nic się nie dzieje.
Jedni jak słyszałem i widziałem zaczynają od przelotki szczytowej no może im tak wygodnie jednak ja uważam ze nie. A chodzi o kręcenie omotki i kiedy wkładam do uchwytu to ta końcowa zawsze trochę przeszkadza więc zaczynam od przed ostatniej a szczytową ponieważ jest nasadową robie na końcu. Zaczynam od przyklejenie na naznaczonym uprzednio miejscu przelotki, właśnie kropelką.www.forumsumowe.pl/images/t_klejenie_przelotek.jpg

Uploaded with ****.us Mała uwaga jeszcze dotyczącą mocowania, kiedy masz do zamocowania na ciężki spinning to zrób podkład pod przelotkę. Warto. Zwróć tez uwagę na stopki przelotek czy nie maja zadziorów jeżeli coś zauważysz co mogło by uszkodzić omotkę czy nawet blank to bardzo delikatnie zeszlifuj na drobnoziarnistym kamieniu a potem ręcznie popraw papierem o wartości 280 czy 300 jak i przypatrz się końcom stopki i zbierz trochę na szlifierce końcówki by omotka nie zeszła i nie zrobiła przerwy bo jak wiemy blank pracuje parabolicznie zawsze mniej czy więcej ale zawsze...
Kiedy już klej wyschnął zabieram się do omotki . img121.****.us/img121/8173/25520426.jpg

I potem następne przelotki aż do największej zwracając uwagę na to by trzymały się linii, kręgosłupa Oczko
 

Artur Betcher

Offline

Tego materiału nie przeczytam z braku czasu ale czytając inne Twoje materiały mogę tylko podejrzewać że będzie przydatny dla zainteresowanych takim majsterkowaniem.
Dziękuje i pozdrawiam Oczko
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 
Do góry
Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.58
51,603,046 unikalne wizyty