Jezioro Solińskie | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Małżeństwo doprowadza do tego, że ludzie zaczynają traktować siebie nawzajem jak przedmioty, będące ich własnością, a nie jak wolne osoby. Albert Einstein


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SILURUS GLANIS, OGÓLNIE O SUMIE, ŁOWISKA / Łowiska sumowe

 
Jezioro Solińskie

Patryk Zglenicki

Offline

Jezioro Solińskie jest zbiornikiem zaporowym powstałym w 1968r przez spiętrzenie wód rzek Sanu i Solinki. Już wtedy w tych rzekach były łowione sumy ,,swojskimi'' metodami. Teraz to jezioro jest co roku odwiedzane przez wędkarzy z całej Polski i innych części świata. Można tu spotkać prawie wszystkie gatunki ryb. Kto był na zaporze to widział ogromne leszcze, karpie i klenie. Czasami można zaobserwować szczupaka lub sandacza który przypłynie za drobnicą. Dotychczasowo jezioro było szczupakowo-sandaczowe co chodzi o drapieżnika. Okręg PZW Krosno (J. Solińskie pod niego podlega) podpisał umowę o zarybianiu przez 10 lat sumem. Co roku wpuszczają parę ton tej ryby, trwa już to 7 albo 8 lat. Od kilku sezonów z roku na rok spada ilość łowionych szczupaków, sandaczy, karpi, leszczy, płoci itp mimo to że również są co roku zarybiane, ale za to wrasta popularność łowienia sumów. Zachowuje tu się całkiem inaczej jak na innych łowiskach ponieważ J. Solińskie jest dosyć głębokie. Przez niektórych jest uważany za szkodnika ponieważ zmienia faunę jeziora. Jak wiadomo duży sum to i dużo musi zjeść, a że już od wielu lat jest corocznie zarybiany oraz wcześniej też już go spotykano w tym jeziorze to wyjada inne ryby, które dotychczasowo reprezentowały ten zbiornik.
Osobiście od tego roku dopiero nastawiam się na sumy, ponieważ szczupak i sandacz na którego się zawsze polowało coraz rzadziej bierze.
Jeżeli ktoś by miał jakieś pytanie na temat tego jeziora chętnie postaram się mu pomóc. Zapraszam w Bieszczady na ryby Usmiech
 

Artur Betcher

Offline

Pomóżcie koledzy i pozbierajcie nieco więcej materiałów, jakieś foto, dane o głębokości tak jak u Norimka w temacie o Rybniku.
Warto ładnie to jezioro opisać i temat ubarwić bo znane chyba na cały kraj.

Dobra robota po za tym Papltr. Dziękuję.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

michald

Offline

Jezioro Solińskie jest zbiornikiem zaporowym powstałym w 1968r przez spiętrzenie wód rzek Sanu i Solinki. Już wtedy w tych rzekach były łowione sumy. Najlepiej łowić w tzw; Chrewcie. Sumy łowione tam przekraczają 2m.
 

Lukasz Polecki

Offline

Historia

Pozostałości dawnej wsi Solina znajdują się na dnie obecnego zbiornika. Został on utworzony w 1968 roku poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę, która ma 81,8 m wysokości (najwyższa w Polsce) i 664 m długości.

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/PL-SOLINA-ZAPORA.JPG

Charakterystyka

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km2; i największą w Polsce pojemność (472 mln m3Oczko. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.

W wodach tego zbiornika występuje duża rozmaitość gatunków ryb, głównie sandacze oraz okonie, ale również duże okazy boleni, leszczy i płoci. Na całym zbiorniku obowiązuje strefa ciszy (zakaz używania silników spalinowych, nie dotyczy Policji i WOPR). Jego szczególną cechą (w porównaniu z akwenami nizinnymi) spowodowaną wpływem wysokich brzegów jest zmienność i nieprzewidywalność wiatrów. Zbiornik ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody), z licznie występującymi zatoczkami - ujściami strumieni. Większość nadających się do cumowania miejsc jest jednak błotnista (ze względu na wahania lustra wody) lub kamienista. Poza okolicami Polańczyka na jeziorze znajduje się tylko kilka dostępnych przystani o bardzo ograniczonej infrastrukturze. Zbiornik Soliński (nazywany również Jeziorem Solińskim) jest jednak dość popularny wśród żeglarzy i kajakarzy, ze względu na walory krajobrazowe i mniej.



Ciekawostki

* Waga zapory na Jeziorze Solińskim przekracza 2 mln ton.
* Gdyby z ilości betonu zużytego do budowy zapory odlać sześciany o boku długości jednego metra, a następnie poukładać je jeden za drugim to powstały mur ciągnąłby się od Soliny aż po wyspę Wolin.



ŹRÓDŁO

pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Soli%C5%84skie
 

Mario

Offline

Byłem kilkanaście lat temu na zaporze no i rybki piękne widać z zapory. W Polańczyku jest pole namiotowe, osobiście tam nie byłem ale moi znajomi często tam jeżdżą na wypoczynek.
 

Slawomir T

Offline

Mam zamiar tam w tym roku się przejechać nad Solinę ze znajomymi.Zbieram dane o miejscówkach oczywiście związanych z rybkami..Z uszanowaniem TS
 

Damian Poweska

Offline

Będąc 4 lata temu nad Soliną przewodnik opowiadał o Solinie i o nurkach którzy kontrolują stan tamy. Mówił, że jeden z nich jest wędkarzem i jeszcze nigdy nie widział tak wielkiego Suma pływającego nie daleko zapory.
Będąc na tamie widziałem piękne klenie, karpie i szczupaka z 80cm.
Bieszczady są piękne prawie co roku jestem w okolicach Dynowa na wakacjach, łowie tam klenie, brzany, świnki i bolenie chodząc po wodzie ze spinerkiemUsmiech. Jest tam tyle rybek, że wracając na mój San gdzie mieszkam, czasami nie chce mi się iść na ryby bo wiem, że już nie będzie takiej bajki jak tam Smutny
 

Klamiesz

Offline

Szukam konkretnie namiarów na miejscówki mogą być potoczne nazwy gdzie można polować na suma i na co je podchodzić w miesiącu lipcu
 

piwolub

Offline

Klamiesz napisał(a):
Szukam konkretnie namiarów na miejscówki mogą być potoczne nazwy gdzie można polować na suma i na co je podchodzić w miesiącu lipcu

No to ciężkie zadanie stoi przed Tobą. Szczupaki, sandacze i okonie tam łowiłem wielokrotnie. O sumach słyszałem raz lub dwa lecz nigdy nie widziałem kogokolwiek, kto by go złowił. Według mnie nie jest to dobra sumowa woda. Zbyt uboga roślinność i kamieniste dno w wielu miejscach chyba nie są tym, co ta ryba lubi. Poszukaj lokalnego koła wędkarskiego i pogadaj z ludźmi. Innej metody nie ma.
 

Patryk Zglenicki

Offline

Za łatwo to nie jest go tu znaleźć, trzeba by było jakoś zanęcić. Gdy płaciłem kartę w lutym to dowiedziałem się że w zeszłym roku połowiono sumy w Teleśnicy, nawet widziałem jedno zdjęcie, to sum miał około 1.80m. Sam widziałem ostatnio jak sum żeruje i zbiera ławicę uklejek, to było w Solinie (Jawor) na wejściu do pierwszej zatoki. Chodzę tam na ryby od jakiś 10 lat i złowiłem tylko jednego niewymiarowego suma, mój ojciec na zestawy sandaczowe miał jakieś trzy brania typowo sumowe to w momencie zacięcia żyłka strzeliła, i w zeszłym roku wędkarz ,,turysta'' wyciągnął w tamtym miejscu suma na 37kg. Ale mimo to moim zdaniem nie jest to dobre miejsce. Gdybyś się tu wybierał, skontaktuj się ze mną na PW to chętnie Cię ,,oprowadzę'' po jeziorze. Mam łódkę i echosondę więc jakieś miejsce na pewno sobie znajdziesz.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.69
51,646,003 unikalne wizyty