Spławik podwodny z drewna
Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad zrobieniem dobrego i
taniego spławika podwodnego. Na początku próbowałem z różnymi materiałami, lecz nie było takich rezultatów jakie chciałem uzyskać. Postanowiłem że będę je robił z drewna, lecz na początku było kilka problemów z tym związanych. Do największych należał brak tokarki która była niezbędna do wytworzenia takiego spławika. Na początku postanowiłem że zrobię własną ze starego silnika od pralki, lecz szybko ten pomysł upadł bo szukałem prostszego rozwiązania. Poniżej przedstawiam pomysł na tani, dobry i bardzo łatwy do wykonania spławik podwodny.
Krok 1.
Musimy znaleźć odpowiednie drzewo do wyrobu takiego
Podwodnego spławika, najlepsze będzie drzewo z lipy lub wierzby bo jest dobre do obróbki. Żeby zaoszczędzić sobie czasu i roboty znajdujemy gałąź o grubości podobnej do grubości naszego przyszłego spławika.

Krok 2.
Gdy już mamy gałąź to odcinamy od niej część o takiej długości jakiej chcemy żeby był spławik.

Krok 3.
Teraz w kawałku drewna trzeba zrobić otwór. Żeby zrobić to dokładnie na środku wystarczy odpowiedniej grubości wiertłem wywiercić rdzeń drzewa który jak zawsze jest na środku.

Krok 4.
Kawałek drewna obrabiamy z kory i nożem strugamy żeby uzyskać prowizoryczny kształt
naszego spławika, oczywiście kształt zależy wyłącznie od nas samych. Nóż wcale nie musi być specjalny do tego typu zabiegów, ja używam starego noża kuchennego.

Krok 5.
Skoro mamy już obrobiony kawałek drewna przypominający kształtem spławik, musimy go teraz wytoczyć i do tego użyłem zwykłej wiertarki. W wywiercony otwór w drewnie wkładamy gwóźdź, musimy wybrać taki żeby siedział ciasno, z drugiej strony wkładamy mniejszy który będziemy przytrzymywać. Wiertarkę umieszczamy między kolanami (lub np. wkładamy w imadło) i włączamy, oczywiście blokujemy przyciskiem na boku przed wyłączeniem i papierem ściernym obrabiamy. Po wytoczeniu w środku za pomocą kleju umieszczamy kawałek rurki lub patyczek po lizaku.

Tak Wygląda wytoczony spławik

Krok 6.
Gdy już mamy spławik to trzeba go pomalować. Najpierw polecam pomalować jakimś podkładem bo drzewo chłonie farbę. Podkład należy dobrać odpowiedni do farby którą chcemy malować. Jeśli zrobimy to źle to zamiast uzyskania ładnej gładkiej powierzchni będziemy mieć mnóstwo "oczek" i bąbelek na spławiku.


A oto końcowy efekt:

Mam nadzieję że przyda się to komuś kto chce trochę pomajsterkować i zaoszczędzić , jak widzicie koszty wyrobu takiego spławika są naprawdę małe, trwałość i jakość
spławików jest bardzo
wysoka. Dodam jeszcze że w ten sposób możemy również wykonywać
zwykłe spławiki.
Pozdrawiam
Adam Naróg
Przygotował Adam Naróg
dnia 26 czerwca 2012 20:41
Dobra robota.
dnia 27 czerwca 2012 00:19
Tak, naprawdę dobra robota, dziękuje za materiał
dnia 27 czerwca 2012 16:08
Super pomysł, prosty i skuteczny, gratuluję.
dnia 28 czerwca 2012 20:51
Dobry sposób i spławik trwały.
dnia 02 lipca 2012 23:40
I w końcu mam mój pierwszy spławik !!! Dziękuję