Witam z drugiej strony lustra wody | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Największe zło to tolerowac krzywdę. -Platon


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRAWY DOTYCZĄCE FORUM I STRONY / Powitalnia sumowa ;)
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Witam z drugiej strony lustra wody

szczupaczysko

Offline

Mam na imię Piotr, 44 latka, mieszkam w Sosnowcu. Zarejestrowałem się na furum sumowym jeszcze w 2011 roku na wiosnę...podglądałem, czytałem, ale najwyraźniej nie przywitałem się wtedy. Przepraszam.

Od ponad ćwierć wieku uprawiam open water freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu na wodach otwartych), jestem podwodnym filmowcem i obserwatorem mieszkańców podwodnego świata i panujących tam pomiędzy nimi zależności. Nurkuję w różnych rejonach świata, lecz szczególnie jestem zafascynowany przyrodą naszych polskich wód. Uważam, że absolutnie nie mamy się czego wstydzić. Mało tego, uważam, że podwodna przyroda naszych polskich wód jest piękna, zmienna i fascynująca, a ich ichtiofauna jest bogata i wbrew temu co się czyta w internecie lub słyszy od wędkarzy nad wodą - jest bardzo bogata.Można śmiało powiedzieć, że oglądam obiekty naszych pasji w ich domu...

Uprawiam także łowiectwo podwodne, biorę udział a często też organizuję akcje proekologiczne (głównie sprzątania dna jezior i rzek) i biorę czynny udział w walce z kłusownictwem, czyli połowem ryb niezgodnym z przepisami (niezależnie od metody połowu) poprzez udział w wodzie w likwidacjach kłusowniczych narzędzi połowowych we współpracy z PSR i policją.

Jedna z moich pasji - spearfishing na pewno kojarzy się Wam z zabijaniem ryb... dlatego przedstawiając się chciałbym przy okazji wyjaśnić... łowiectwo podwodne to nie tylko podwodne polowania kuszą na ryby. Łowiectwo podwodne to przyjemność pływania z kuszą, nurkowania na wstrzymanym oddechu, obserwacje, filmowanie i fotografowanie podwodnego świata, szukanie i podchodzenie ryb, poznawanie ich zwyczajów, pomaganie w ochronie gatunków zagrożonych i słabych liczebnie w danej wodzie, dbanie o czystość tej części środowiska naturalnego jakim jest woda. To ciężka praca treningowa na basenach w okresie zimowym i na wodach otwartych w sezonie, która daje możliwości takiego nurkowania na wstrzymanym oddechu. Łowiectwo podwodne to także walka z kłusownictwem czyli połowem ryb niezgodnie z przepisami i bez zezwolenia wykonywanym dowolną metodą, zarówno wędką jak i kuszą, oraz kłusownictwem sieciowym.

Osobiście w naszych ekosystemach znacznie częściej poluję z kamerą niż z kuszą. Sprawia mi to satysfakcję. A w wodzie jestem w każdą wolną chwilę w roku... Owszem czasami poluję kuszą w naszych wodach (mam stosowne uprawnienia, wykupuję pozwolenia i uprawiam ten rodzaj połowu tylko tam gdzie jest to dozwolone, przestrzegam przepisów, okresów ochronnych wymiarów, rozeznaję uprzednio stan i kondycję ichtiofauny w danej wodzie aby polując nie spowodować w jej ekosystemie zbyt dużego zakłócenia równowagi tp.), lecz są to polowania bardzo świadome, w których narzucam sobie określone wymagania - bardziej są to sportowe poszukiwania ściśle określonej wcześniej przeze mnie ryby...Znacznie bardziej wolę polować kuszą na kongery w Morzu Śródziemnym lub dorsze w Norwegii.... i robię to tam z upływem lat coraz częściej...

Podczas swoich podwodnych obserwacji nurkuję tylko i wyłącznie na wstrzymanym oddechu wykorzystując zebrane latami doświadczenie do uzyskiwania bliskiego kontaktu z rybami. Potrafię stać się akceptowalnym przez mieszkańców podwodnego świata "drapieżnikiem, ale swoim" Dzięki temu często udaje mi się zaobserwować i utrwalić na filmie ich naturalne zachowania. Zarejestrowałem się tutaj dawno temu, bo sądziłem, że wiem o sumach na tyle dużo, że mogę Wam już wtedy sporo pokazać... Na szczęście zdążyłem się przedtem wczytać w Wasze wypowiedzi na forach, co uświadomiło mnie, że jeszcze kilka lat muszę poczekać, aby osiągnąć swoimi wiadomościami i materiałem poziom odpowiedni do tego forum... Cierpliwie. Co roku obieram sobie inny gatunek ryby, na którym skupiam swoje obserwacje w ciągu całego roku, a potem tworzę o nim swoje filmy. W roku 2016 "padło" na sumy i cały rok obserwowałem zwyczaje suma i zbierałem materiały do filmów o tym gatunku. Moje filmy "sumowe" już powstają (plany mam ambitne...) i sukcesywnie będę je tworzył aż do wiosny... gdy znowu zawitam na wody otwarte by zająć się obserwacją kolejnego gatunku. Będę je Wam przedstawiał... mam nadzieję, że się Wam spodobają...

Piotr Gruszeczka
 

Artur Betcher

Offline

Witaj na forum, to najbardziej szczegółowe przywitanie jakie znam.
Do jakiej głębokości schodzisz i czy też w rzekach oraz ile najdłużej wytrzymujesz pod woda na wdechu?
Ja bardzo bym chciał ponurkować u nas pod barkami w niektórych miejscach ale nie umiem niestety.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

szczupaczysko

Offline

Uwielbiam nurkowanie w warunkach ekstremalnych i bardzo niebezpiecznych - wręcz się tym odżywiam Usmiech Nie ma dla mnie znaczenia czy jest to jezioro, morze, rzeka, zatopione korytarze, rury, zatopione lasy, zwalone drzewa... nie ma dla mnie znaczenia czy jest to dzień czy noc, czy prąd jest słaby czy silny... ja to wszystko już przerobiłem wielokrotnie... Oczywiście umiejętności i doświadczenie są ważne, zawsze jednak trzeba mierzyć siły na zamiary... Jeśli ktoś chce zobaczyć co jest tu i ówdzie, jeśli możesz zabrać mnie w miejsca o dobrej widoczności (bo bez tego to nie zobaczy się niczego), gdzie będę się mógł przytulić do wielkich wąsaczy to zabieram kamerę, podwijam kiecę i lecę Usmiech

Ja nurkuję tylko i wyłącznie na wstrzymanym oddechu (freediving), nie posiadam uprawnień do nurkowania z butlami czy rebami i nawet nie umiem obsługiwać takiego sprzętu. Wszystkie moje filmy powstają podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu. Nurkując w ten sposób nie jestem ograniczony ani czasowo, ani obszarowo w wodzie, a będąc znacznie bardziej cichym mam zdecydowanie częstszy i bliższy kontakt z podwodnym życiem. Mogę się bez obaw zaczepów czy awarii wcisnąć i przecisnąć w miejsca naprawdę ekstremalne. Jeśli zaś chodzi o amatorski połów ryb kuszą (łowiectwo podwodne) to polskie przepisy dotyczące łowiectwa podwodnego zezwalają na jego uprawiania tylko podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu. Polowanie na ryby przy użyciu sprzętu do oddychania pod wodą jest w Polsce przestępstwem (nie wykroczeniem, tylko przestępstwem!), oraz podpada oczywiście pod kłusownictwo...

Jak długo wytrzymuję pod wodą na wstrzymanym oddechu? Freediving jest dla mnie narzędziem, służącym mi do obserwowania podwodnego świata. Trenuję to ponad ćwierć wieku... Na czas wstrzymania oddechu pod wodą wpływa wiele czynników, z których najważniejsze to ciśnienie (głębokość pod wodą) i temperatura wody (wyziębienie organizmu).Dlatego o ile ktoś trenujący typowo sportowy freediving, w którym jedną z konkurencji jest wstrzymywanie oddechu leżąc na powierzchni wody może podać swój wynik rekordowy... to ja nie jestem w ten sposób w stanie odpowiedzieć. Po prostu jako open water freediver nie wykonuję statyk leżąc na powierzchni wody, gdyż jest mi to niepotrzebne. Wykonuję natomiast statyki na rozmaitych głębokościach i w rozmaitej temperaturze wody. Dla przykładu z takich charakterystycznych "wyników" które pamiętam na ten moment to poza wodą bez problemu wstrzymuję po rozgrzewce oddech na 6.10 - 6.20, na głębokości 4 metrów osiągam 5 minut, na głębokości 7 metrów osiągam 4 i pół minuty, na głębokości 15 metrów osiągam ponad 3 minuty, na głębokości 22 metrów osiągałem w 2015 roku ponad 2 i pół minuty w Dahab. Najgłębiej zanurkowałem (w dawnych czasach gry trenowałem w ciepłych rejonach freediving powiedzmy "zawodowo" na 63 metry. Teraz nie nurkuję już tak głęboko - w 2015 roku najgłębiej byłem w Dahab na 52 metrach. W 2016 roku w naszych zimnych wodach schodziłem do głębokości rzędu 40 metrów. Bardzo lubię nurkowanie w rzekach. Rzeki mają to do siebie, że są zmienne, co roku te same miejsca potrafią wyglądać inaczej, a jednocześnie są łatwe do "czytania".
 

Artur Betcher

Offline

Napisze najzupełniej szczerze że jestem pod wrażeniem.
Od jakiegoś roku przestałem charytatywnie zapraszać ludzi do siebie i łowić im sumy ( po kilku mało ciekawych typkach którzy przyjechali do mnie). Ciebie jednak chętnie bym tu zaprosił z tym że na zasadach barteru tak że ani ja Tobie ani Ty mi łaski byś nie robił. Uczciwy układ.
Ja pokazał bym Ci miejsca gdzie w 100% z bliska pofilmował byś sumy 2m+ a Ty byś mi pomógł zrobić kilka małych podwodnych filmów w vertikalu. Być moze udało by nam się nagrać ciekawe zachowania suma jak wyłazi do kwoka. Oczywiście też bym zadbał o Ciebie , asekurował i takie tam.
Oboje moglibyśmy z tego coś wynieść i nie było by to na zasadzie że leci tu gość po to żeby Betcher mu gratis suma złowił jak to bywało dawniej. Taka wzajemna pomoc gdzie obaj coś byśmy z tego mieli.
Jak będziesz zainteresowany to po prostu napisz do mnie.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Dariusz Kucharski

Offline

Witaj Piotrku na naszym forum , na takie przywitanie warto było poczekać kilka latekgrin, , nawet nie wiedziałem że można tyle pod wodą na bezdechu...... ja jakieś 20 sekund wytrzymujewysmiewacz
Jestem tu dla siebie, ale przede wszystkim dla innych
 

Artur Betcher

Offline

Dariusz Kucharski napisał(a):

Witaj Piotrku na naszym forum , na takie przywitanie warto było poczekać kilka latekgrin, , nawet nie wiedziałem że można tyle pod wodą na bezdechu...... ja jakieś 20 sekund wytrzymujewysmiewacz

Darek ja się boję w wannie wsadzić łepetynę pod wodę na 10 sekund beka
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Michal Sip

Offline

Dariusz Kucharski napisał(a):

Witaj Piotrku na naszym forum , na takie przywitanie warto było poczekać kilka latekgrin, , nawet nie wiedziałem że można tyle pod wodą na bezdechu...... ja jakieś 20 sekund wytrzymujewysmiewacz


A po tym dwie fajki na złapanie i unormowanie oddechu Haha
 

Adam 12

Offline

Witaj Piotrze.
Jestem w lekkim szoku.Tyle pasji w tym co robisz.Filmiki ciekawe i do tego bardzo fajnie i ciekawie to wszystko opisałeś.Pełen szacun.
Pozdrawiam Adam
 

Bender Rodriguez

Offline

Witaj Piotrze!
liczę że już niebawem ja będę uczył się zachowania sumów z twoich filmów cieszę się że mogłem Cię poznać
Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy -J.Piłsudski.
 

Grzegorz Petryna

Offline

I to jest konkretne powitanie! Witaj serdecznie Piotrze na Forum. Jak piszesz jesteś od 2011r z nami, więc zachęcam do zmiany nicka na imię i nazwisko, no i czekam na te filmy. Miło mi również z tego powodu, że jesteś ze Śląska.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Witam z De i Francji Powitalnia sumowa ;) 4 05 maja 2019 01:37
Witam Powitalnia sumowa ;) 2 14 marca 2019 17:21
Witam wszystkich Powitalnia sumowa ;) 3 16 lutego 2019 23:51
Witam Powitalnia sumowa ;) 7 14 września 2018 20:57
Zmiana temperatury wody a łowienie suma Forum ogólne o sumach 1 22 sierpnia 2018 19:58
Wygenerowano w sekund: 1.60
51,676,065 unikalne wizyty