Źródła energii elektrycznej. | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Przyroda jest lekarzem dla wszelkich chorób. Hipokrates


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Elektronika w wędkarstwie, echosondy dla wędkarzy,
 
Źródła energii elektrycznej.

Jan Maleta

Offline

Przy parunastu dniowej zasiadce (np. dwa tygodnie wakacje) pojawia się problem z ładowaniem akumulatorów. Ja od paru lat stosowałem agregat prądotwórczy 900 Wat (cena od 380-450pln) może i dobre rozwiązanie, ale do najtańszych nie należy z powodu zużycia paliwa (0, 6-0, 7 l na motogodzinę) Ładowałem po 2 akumulatory na raz stosując do każdego akumulatora oddzielną ładowarkę 10 A (impulsowa do aku żelowego) Niestety czas ładowania na takich ładowarkach jest w granicach 8-10 godzin i zależny od stopnia rozładowania akumulatorów. Oczywiście są specjalistyczne ładowarki impulsowe o prądzie ładowania 24 -60 Amper, ale po pierwsze należy sprawdzić maksymalny prąd ładowania w danym modelu akumulatora, po drugie szybkie ładowanie skraca żywotność, a po trzecie takie ładowarki nie są tanie(400-800pln) Podsumowując to ładowanie akumulatorów przy użyciu agregatu i 2 ładowarek trwa 10h razy 0,6l na motogodzinę daje 6 litrów benzyny nie wspominając o oleju do mieszanki (dwutakt) Stosuję do agregatu przedłużacz 25m i tak go słychać (wkurza mnie pierdzenie kilku godzinne) już nie wspomnę o innych wędkarzach i plażowiczach. Z wędkarzami przynajmniej idzie się dogadać, sami pytają czy bym im nie podładował akumulatora, na tą ewentualność mam trzecią ładowarka 6 A. Dodatkowo agregat ma drugie wyjście 12V do ładowania akumulatora (niestety tylko do zwykłego kwasowego)

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/502e8e8e9210f_solar.jpg

W ubiegłym roku zakupiłem panel słoneczny (ogniwo słoneczne) 95W i regulator solarny 15A, dorobiłem dwie nogi z profili aluminiowych (możliwość regulacji kąta pochylenia panelu) Powiem Wam, że rewelacja, przy bezchmurnym niebie od godziny 9 do 19 (i trzech przestawieniach panelu) prąd ładowania 6 do 7A, przy lekkim zachmurzeniu 4 do 5A i 0, 5 do 1A przy całkowitym dość silnym zachmurzeniu. Zalety to błoga cisza, oszczędność (0 zużycie paliwa) akumulator podpina się do regulatora solarnego, który już ma moduł ładowarki impulsowej (w tym modelu do 15A) Wady to przede wszystkim kruchość (niby szkło hartowane odporne na grad, ale szkło) i oczywiście gabaryty nie takie małe. Cena (około 600pln) z roku na rok spada i robi się bardziej przystępna, na allegro pojawiły się ostatnio ogniwa słoneczne elastyczne w dobrej cenie (odporniejsze na uszkodzenia) Na zakup proponuje okres zimowy, ceny o 30 procent mniejsze niż w okresie letnim.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/502e9099535b6_solar-vario.jpg

A tu jeszcze ciekawostka żarówka energooszczędna do systemów solarnych na 12V, Solar Vario. Po dodaniu odblasku (stary reflektor od samochodu) świeci naprawdę super (można igłę szukać na 6m2) Dodatkowym atutem tego modelu jest regulacja skokowa mocy 6 lub 11Wat, używam tej żarówki jak potrzebuje silnego światła na biwaku (przedsionek w kempingu) Pozostałe oświetlenie to żarówki diodowe (samochodowe 12V) lub moduły diodowe 12V hermetyczne, może nie świecą aż tak silno za to pobierają niewiele energii w porównaniu do konwencjonalnych żarówek. Reasumując gdyby tylko chodziło o oświetlenie, to akumulator (około 100Ah) zaspokaja zapotrzebowanie w energię na oświetlenie (nawet do 2 tygodni) używając żarówek diodowych. Jeśli używamy silnik elektryczny do pontonu (łodzi) sprawa nabiera znaczenia gdzie i jak naładować akumulator. Po około 3 i pół godzinach pływania na (full) silnik 40lb rozładuje akumulator (120Ah) prawie do zera (wskaźnik stanu naładowania akumulatora ostrzeżenie), jeśli silnik nie posiada takiego wskaźnika proponuje zakup tzw. (strażnik akumulatora) Pamiętajmy żeby nigdy nie rozładować akumulatora poniżej 10,5V wtedy nie straci parametrów i właściwości .
Menio55 pozdrawia
 

Mariusz Kowalski

Offline

Bardzo fajnie wszystko opisałeś,kolega ma podłączoną taką ładowarkę solarną pod aku w aucie na rybach a z zapalniczki samochodowej ciągnie non stop zasilanie do tv,oświetlenie,ładowarki itp
 

Jan Maleta

Offline

Po dwóch latach użytkowania mogę śmiało polecić baterie słoneczną tzw. Solar. W ubiegłym roku przez około 2 miesiące biwakowania na Bobrownikach Wielkich koło Tarnowa wystarczało w 95 procentach, jedynie przy 3-4 dniowym zachmurzeniu używałem agregatu spalinowego. Do panelu słonecznego dorobiłem nogi, aby regulować kąt pochylenia i 2-3 razy w ciągu dnia przestawiałem panel w stronę słońca. Do baterii solarnej jest podłączony regulator ładowania PWN, EPsolar, który ma parę bajerów pt: ustawianie rodzaju akumulatorów żelowy, kwasowy, itd., dodatkowo wyżej wymieniony regulator ma wyjście na odbiornik i zabezpieczenie przy spadku napięcia poniżej 10, 5 v na akumulatorze i odcina obciążenie, chroniąc akumulator. Ja akurat tego nie stosuje, bo ładuje na przemian paręnaście akumulatorów, dodatkowo zapinam amperomierz i kontroluje napięcie, Ale gdyby ktoś chciałby stosować, jako autonomiczny zestaw i pobierać odpowiednią moc tj. zapotrzebowanie w prąd np. 18 amper to proponuje zakup regulatora PWM większej mocy np. 20 amper. Czyli możemy zapomnieć o podłączeniu przetwornicy napięcia 12/230V 500W pod taki regulator solarny, ja to robie w ten sposób, że ładuje dany akumulator do poziomu 90 procentowego naładowania przez regulator solarny PWM, wskaźnik diodowy na regulatorze przechodzi w kolor zielony i wtedy odłączam dany akumulator i podłączam drugi rozładowany. Co do przetwornic napięcia 12V na 230V to temat rzeka, sinusy, trapezy romby itp. Ogólnie powiem to tak, jeśli podłączamy obciążenie nie indukcyjne, czyli zasilacze impulsowe, żarówki, grzałki itd. To OK? Ja uwaliłem sobie dwie przetwornice podłączając lutownice transformatorową i telewizorek kineskopowy 5, 5 cala, fakt stosowałem zwykłe przetwornice nie sinus pełny, ale to i tak nie od razu tylko po paru dziesięcino krotnym podłączeniach poszły na złom. Naprawa mija się z celem, tranzystory padają, a te, które można kupić to mega podróbki i nie działają w ogóle, taniej wyjdzie zakup nowej przetwornicy. Dodatkowa informacja dla oszczędnych, nie zakupujcie zbyt dużej mocy przetwornicy napięcia 12v na 230v, ponieważ czym większa moc tym prąd jałowy większy tj np. 500Watowa bierze około 0, 7Amp na biegu jałowym tj. bez obciążenia a to i tez zależy od producenta tzw. sprawność itp.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/5352d2e91bdd5_bobrowniki-wielkie-281.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/5352d07a9a035_bobrowniki-wielkie-319.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/5352cd391243f_zdjecie0106.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/5352cc99ba78d_zdjecie0172.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/5352cf9e6411b_bobrowniki-wielkie-253.jpg
Menio55 pozdrawia
 

Artur Betcher

Offline

Też myślę nad czymś podobnym ale najpierw chce sprawdzić czy nie wystarcza czasem aku które mam na zasiadkę.
Już poza tym idzie do przodu technika, solary tanieją więc wkrótce może być to naprawdę tanie.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Michal Gorski

Offline

A jaki jest na tą chwilę koszt takich solarów?
Na ryby bardzo fajna i przydatna sprawa Usmiech
Catch & Release
Kajtek...
 

Jan Maleta

Offline

Około 400 zł za panel Solar 90W Monokrystaliczny i ładowarka PWN około 150 zł 20 Amperów, ale jak pisałem wcześniej, że w okresie zimowym można zakupić o 30 procent taniej, ostatnimi czasy pojawiły się panele elastyczne o wiele droższe, ale i zarazem lepsze, bo elastyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i podejrzewam ze bardziej bez awaryjne, mało problematyczne w ustawieniach, możliwość ustawienia na dachu mobilna na stałe itp., Co do solarów w szyber dachowych używanych od różnego rodzaju aut to powiem, że przeciętny Solar traci 20 procent po 20 latach i to przy monokrystalicznym panelu solarnym, a mamy do czynienia z różnorodnością paneli solarnych ,polikrystalicznymi, monokrystalicznymi itp. Po cichu powiem, nieoficjalnie, że nie ma jak tego sprawdzić, i tylko wierzymy sprzedającemu, co dał w opisie i napisał na aukcji. Lepiej zakupić nowy z pewnego źródła i pewnej produkcji np dojczland.
Menio55 pozdrawia
 

Leszek P

Offline

Panele fotowoltaiczne to fajna sprawa.
Fajnie też, że podzieliłeś się swoimi spostrzeżeniami. Haha

Co prawda na razie z nich nie skorzystam, ale wraz z dopracowywaniem technologii przez producentów i tanieniem produktu, będzie to coraz bardziej kuszące urządzenie. Zwłaszcza, że do wykorzystania także przy chałupie. Haha
 
Do góry
Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.62
51,580,950 unikalne wizyty