Przyrost suma | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Nie chowaj nienawiści po wieczne czasy, ty, który sam nie jesteś wieczny. -ARYSTOTELES


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SILURUS GLANIS, OGÓLNIE O SUMIE, ŁOWISKA / Sum europejski biografia

 
Przyrost suma

Norbert Jeziorek

Offline

Zbyrys widać ładnie sumek rośnie. Przybiera sobie i na wadze i na długości Usmiech
ZŁÓW I WYPUŚĆ ; >

Fishing is life... ; >
 

Marcin Szajda

Offline

Od każdych reguł, stereotypów zdarzają się wyjątki. I w tym przypadku na pewno też, jeśli chodzi o suma.
 

Slawomir Jozwiak

Offline

Tak może zacytuje z pewnej książki:

Logicznym efektem żarłoczności suma jest jego stosunkowo intensywny przyrost i zdolność do osiągnięcia kolosalnych rozmiarów.
Na ogół - prawdopodobnie pod wrażeniem jego imponujących rozmiarów - jesteśmy skłonni przeceniać jego intensywność wzrostu.
W rzeczywistości w pierwszych 4-5 latach sum musi się starać, żeby jakoś osiągnąć 1-1,5kg. Nie ma się czemu dziwić - jego ikra jest równie drobna jak innych ryb, a co więcej, przychodzi na świat najpóźniej, u nas dopiero w końcu czerwca.
Jego larwa jest bardzo mała, podobna raczej do kijanki i trzeba nie mało wyobraźni, by dopatrzyć się w niej zalążka przyszłego kolosa.
W pierwszym roku może być każdy sum zadowolony jak osiągnie wymiar 12 - 15cm; te które osiągną 18 - 20cm musiały się urodzić zdecydowanie pod szczęśliwą gwiazdą.
Kiedy jednak sum waży 1 - 2kg, świat otwiera mu się na oście. Pokarmu ma w wodach w bród, rośnie więc jak na drożdżach. Dwu kilowe a nawet trzy - czterokilowe przyrosty rocznie u dorosłego suma nie są niczym dziwnym.
Przy orientacyjnym określeniu wieku złowionych okazów możemy polecić prosty sposób : orientacyjny wiek wielkich sumów (30-60kg) rozpoznajemy dzieląc ich wagę przez 2, mając do czynienia z ,,młodzieżą" (15-30kg) wagę dzielimy przez 1,5.
Sum ważący 50kg powinien mieć około 25lat, 25 kilowy około 12-13 lat.
 

Kazimierzp

Offline

Zbyrys aby dostarczyć tlen wykuj przeręble i włóż do niej mocno ściśniętą słomę lub z trzciny mocno związany snpeczek, może być trawa Miskant Chiński rosnący w ogrodach i mylnie nazywany bambusem. Zabieg taki zapewni wymianę gazową, sumek przezimuje i będzie rósł ciesząc oko.
 

Longin B

Offline

Slawomir Jozwiak napisał(a):

Przy orientacyjnym określeniu wieku złowionych okazów możemy polecić prosty sposób : orientacyjny wiek wielkich sumów (30-60kg) rozpoznajemy dzieląc ich wagę przez 2, mając do czynienia z ,,młodzieżą" (15-30kg) wagę dzielimy przez 1,5.
Sum ważący 50kg powinien mieć około 25lat, 25 kilowy około 12-13 lat.


Super. Od przyszłego roku jak oczywiście złowię będę pisał ile miał lat.Okok
 

Marcin Szajda

Offline

Ciekawy ten fragment książki Sławek Usmiech
Zawsze Loniek można się zapytać ile ma lat , tylko z nimi to jak z kobietami nie będą chciały powiedzieć, no a poza tym kobiet się o wiek nie pyta Haha
 

daddax

Offline

Z tych obliczeń widać, ile może mieć lat duży sum. A wiec szacun dla niego przynajmniej z racji na podeszły wiek. No kill...
 

Zbyszek Grudner

Offline

Sławku, a co to za książka, bo pachnie ciekawym kawałkiem literatury..
 

Lukasz S

Offline

Przyrost suma dużo zależy od warunków klimatycznych, tzn od temperatury wody głównie oraz ile ma pożywienia. W zimnej wodzie nasz ulubieniec znacznie wolniej rośnie, a np nad Ebro gdzie ma super warunki rośnie o wiele szybciej. Wydaje mi się, że nie można jednoznacznie tego określić. Chyba że bierzemy pod uwagę tylko nasze warunki klimatyczne. Chociaż też na zachodzie kraju już będzie co innego. Nawet okres ochronny jest skrócony.
 

daddax

Offline

Tak, u nas krótszy, aniżeli np. w Ebro sum ma okres żerowania, a dużo dłuższy "hibernacji",podczas której też na pewno dużo więcej spala,a to przynajmniej z racji czasu jej trwania i to przekłada się bezpośrednio na przyrosty w funkcji czasu.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.55
51,585,339 unikalne wizyty