Plecionki sumowe (opinie) | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Najlepszą wagą do ważenia przyjaźni jest nieszczęście. -Plutarch


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Plecionki sumowe, żyłki na suma, przypony na suma

 
Plecionki sumowe (opinie)

kravcu

Offline

Testował ktoś z was może chińskie plecionki z aliexpress? Konkretnie to GOAL, Champion z firmy Linethink, bądź Poseidon lub Tri-Poseidon z firmy Seaknight.
Na youtube znalazłem test tej ostatniej, i w wersji 0.10mm LB pęka przy 6,5kg.
YouTube Video

Niestety po rosyjsku.
 

strzala

Offline

Tak. Dobre plecionki i zasadniczo można kupić dokładnie te same na Naszym rynku przepakowane ze znaczkami wielu znanych firm. Podane przez Ciebie plecionki są różnej jakości dokładnie w odwrotnej kolejności jaką podałeś. Czyli najlepsza jest seaknight tri.. itd. Polecam jeszcze "spectra" - jest bardziej nawoskowana. Te co podałeś to czterosplotówki i warte swej ceny (przy czym goal i posejdon są przegrubione). Reszta na prawdę trzyma wymiar i wytrzymałości. Tam jeszcze mają opisane jak się należy. Dopiero jak "nasi" zaczną to oklejać to nagle są dwa razy cieńsze i dwa razy mocniejsze. Ogólnie polecam 4 splotówki dla początkujących i lekko zaawansowanych ponieważ dużo łatwiej wykonać węzły. 8 splotowe polecam tylko jak ktoś o węzłach wie wszystko ponieważ można uzyskać większą wytrzymałość ale znalezienie właściwego węzła może zająć bardzo dużo czasu. Stąd też często na forach wędkarze narzekają na plecionki 8 splotowe.
Siema.
 

kravcu

Offline

A jak wyglada ta spectra vs tri-poseidon?
 

Konrad Bartosik

Offline

Paweł ja wiąże palomarem pletke PP, czy byś polecił jakiś inny węzeł do tej plecionki. Bo widzę że jestem trochę ciemny w tych sprawach. Acha fluorocarbon też wiąże palomarem, prosty węzeł ale może jest coś lepszego. Pozdro
 

SumiTo

Offline

Kolego "strzala" czy mógłbyś rozwinąć Swoje twierdzenie z postu wyżej na temat plecionek 4 i 8 splotowych? I o tych zaawansowanych węzłach?
Sufix poleca węzeł bez węzła do swoich plecionek podobnie daiwa a do wykonania takiego węzła nie potrzeba raczej czarnej magii... A polecenie plecionek 4 splotowych dla mniej zaawansowanych to jak polecić poczontkującemu murarzowi mieszanie zaprawy na teczkach łopatą bo betoniarka to wyższa szkoła jazdy...
8 splotowa plecionka którą używam i jestem zadowolony to daiwa turnament 8 braid. Traci kolor zwłaszcza przy spinie ale to dla mnie dobrze bo wiem kiedy się pozbyć zużytego kawałka. Ale to moje zdanie...
kill boredom, not fish...
"JESTEM POLAKIEM NAJGORSZEGO SORTU!"
 

strzala

Offline

SumiTo - w porządku, że Sufix i daiwa coś poleca. Powiedz mi jak połączyć fluorocarbon z plecionką, krętlik z plecionką przy pomocy węzła bez węzła? To, że producent poleca ten węzeł wcale nie oznacza, że to idealne rozwiązanie. Gdyby tak było to by podawali wytrzymałość przy zastosowaniu owego węzła. Jednak to co jest napisane na opakowaniu często niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Ja wiem, że stosując jakikolwiek węzeł przy plecionce 4splotowej jest go łatwiej wykonać i jest bardziej powtarzalny oraz wystarczy o połowę mniej "oplotów" niż przy 8-splotówce. Plecionka 8splotowa jest gładsza i ma mniejsze tarcie. To zaleta przy przechodzeniu przez przelotki ale wada przy węzłach. Węzły potrafią się wyślizgnąć oraz - ciężko będzie mi to wytłumaczyć pisząc - przy węzłach "oplotowych", oplot nie wytwarza tarcia, przez co nie przejmuje obciążenia i cała siła schodzi na jeden punkt węzła. To powoduje mniejsze wytrzymałości przy tego typu węzłach.
Twój przykład z murarzem dla mnie nie jest trafiony. To tak jakby początkującemu murarzowi kazać murować przy pomocy niwelatora laserowego a nie sznurka lub początkującemu brukarzowi zamiast sznurka, poziomicy i kątownika dać teodolit.
Widzisz, że przykłady można dowolnie dobierać. Wszystko zależy od punktu widzenia. Ja wypowiedziałem swoją myśl na podstawie setek jak nie tysięcy prób i testów z plecionkami jakie zrobiłem. Oczywiście rozumiem, że ktoś jest zadowolony z wykonanego węzła jednak ja mam już jakieś porównanie i węzełek z którego kilka lat temu byłem zachwycony dziś go bym nie użył. Nie będę dalej wchodził w temat bo koledzy zanudzą się od samego czytania a i tak miejsca i czasu nie starczy na opisanie tematu.
Konrad co do połączenia plecionki z fluorocarbonem to obecnie opracowałem trzy własne węzły (a raczej konstrukcje) - mają nazwy kolejnościowe ArrowKnot small (1), ArrowKnot hard (2) i ArrowKnot best (3) UsmiechUsmiechUsmiech. Niestety możesz je tylko potraktować w formie żartu bo już tak poważnie to nie jestem w stanie Ci tego w poście wytłumaczyć. Przy jakiejś okazji osobiście Ci pokarzę szczególnie ostatnią wersję. Jako ciekawostkę powiem Ci, że jest najcieńszym węzłem jaki można wykonać z tych materiałów a za razem najmocniejszym. Posiada tez i wady, mianowicie wiązanie nie jest proste a i sam sposób powstania jest na przekór sposobom i metodom wykonywania węzłów.
Ale nagadałemUsmiech.
Siema.
 

SumiTo

Offline

Kilka słów na temat plecionek które stosowałam żeby nie zostać połączonym o hejtowanie postów innych użytkowników forum, bądź co bądź forum sumowe jest dla mnie jako dla początkującego sumiarza skarbnicą wiedzy.
Na pierwszy rzut idzie FIUME power braid - sznur na pranie... Ponoć nie do zdarcia... Jednak bardzo sztywna, widoczne sploty, przy rzutach wędzisko zamienia się w wibrator przez co skraca dystans rzutu, może się sprawdzić na wywózki choć w tej cenie można oczekiwać więcej... Nie testowałem jej wytrzymałości i odporności na warunki na łowisku... Ogólnie kiepska.
SUFIX 832 Advanced superline - wytrzymała plecionka o prawie gładkim splocie, nie polecam w 100% do spina, zwłaszcza wtedy gdy liczymy na wyczucie każdego drgnięcia jak np przy polowaniu na sandacze, nie traci koloru nawet przy dość intensywnym przebywaniu w wodzie, jest jednak dość sztywna i kilka razy sprątał się w supeł przy rzucie ale nie wiem czy to jej wina czy też szpuli/kołowrotka, ogólne wrażenia dobre, wytrzymałość ok w porównaniu z podanymi parametrami, ogólne wrażenie dobre.
SUFIX performance fuse - bardzo podobnie do poprzedniczki, jednak nieco gładsza, ogólne wrażenia dobre.
DAIWA turnament 8 braid - bardzo gładka, jedwabisty, płynie przez przelotki dostarczając dalekich rzutów, polecam do spiningu, traci kolor wraz z częstością użytkowania, jak się zrobi praktycznie biała traci na wytrzymałości 50% jest to dla mnie znak że pora zmienić... Nie powoduje wibracji przy zwijaniu i przenosi wszelkie drgania na kij po prostu czuć pracę przynęty a przy penetracji dna można wyczuć wszystko... Ogólne wrażenia bardzo dobre.
Są to moje i tylko moje Odczucia po użytkowaniu wyżej wymienionych plecionek w różnych warunkach przy różnych technikach iroznej średnicy. Radzę każdemu wyrobić sobie własne zdanie w każdym temacie. Nie polecam stosowania kiepskich plecionek "bo zaczynam i na początek wystarczy", " bo nie wykożystam jej możliwości" - bzdura. Lepiej popełniać błędy na dobrym sprzęcie niż tracić nerwy na kiepskim... Co do węzłów jest ich trochę ale na początek wystarczy do plecionki trzy: palomar knot do haków z oczkiem, double loop knot ( grinner ) do woblera, krętlików, haków, kotwic, itp., double uni knot węzeł bez węzła do łączenia dwóch końców linki, ja go stosuję gdzie tylko mogę tylko nie do kotwic.
Tyle z mojego doświadczenia. Sufix dobry ale do spiningu daiwa.
kill boredom, not fish...
"JESTEM POLAKIEM NAJGORSZEGO SORTU!"
 

Konrad Bartosik

Offline

Nie no co do połączenie fluorocarbonu to też znam dwa dobre węzły, jeden bardzo prosty a drugi już trzeba wiązać we dwóch wymyślił go kumpel. Byłem ciekawy jak rozwiniesz temat bo ja nie dużo przetestowalem pletek i czy 4 splotowa i 8 splotowa to jak narazie wiedza nie zbyt dobrze przetestowana.Usmiech
 

Artur Betcher

Offline

Panowie jeśli chodzi o wyślizgiwanie się to Palomar pod większym obciążeniem potrafi się wyślizgnąć. Testowane na Uni Cat Power Line 0.40 ( próbowałem podnieść akumulator 34kg).
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

SumiTo

Offline

Kolego "strzala" nie jestem murarz ani nie twierdzę że ty nim jesteś nie ujmując niczego nikomu i nie próbując nikogo obrazić, po prostu moje zdanie jest takie że, lepiej korzystać i uczyć się na dogodnym sprzęcie. Nie ukrywając sam niedawno zaczynałem uczyć się wędkowania na nowo i na takich opiniach straciłem kupę kasy kupując sprzęt i wyposażenie " bo ci na początek wystarczy" a teraz np przed chwilą patrzyłem na 600 m FIUME 0.40 za 320 zł które wody nie widziało bo ktoś mi polecił na początek i po 1 dniu wiedziałem że to nie to... Lepiej napisać komuś kup sobie pp albo daiwe 8 splotową i naucz się grinnera tylko dołuż dwa oploty więcej i dokładnie zaciśnij ciągnąć za koniec kleszczami niż polecić komuś sznur do prania i niech wiąże kokardkę... To jest moje zdanie i nikt się nie musisz nim zgadzać. I tak jestem wdzięczny za wszystkie opinie bo wierzę że są z dobrej woli...
kill boredom, not fish...
"JESTEM POLAKIEM NAJGORSZEGO SORTU!"
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.56
51,560,711 unikalne wizyty