Moje KOGUTY Mirosław Kulik | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

W życiu są tylko wierne trzy rzeczy: pieniądze, pies i stara kobieta. Z praw Murphy'ego


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Hand Made - Rękodzieło wędkarskie
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Moje KOGUTY Mirosław Kulik

norimk

Offline

Nie mamy tu na forum żadnego koguciarza więc postanowiłem napisać kilka zdań i dać parę fotek moich wyrobów.

www.forumsumowe.pl/images/m_koguty_hand_made.jpg

Od czego by tu zacząć. Podobno Kogut jako przynęta powstała na Śląsku na łowisku zwanym Kozłowa Góra. Gdy nastał czas gum Kogut poszedł w odstawkę ale nie na długo, ponieważ jak się okazało o czym i ja się przekonałem gdy sandacz żeruje anemicznie wtedy kogut jest przynętą nie do zastąpienia. Ja spinningu nigdy za bardzo nie trawiłem ale jakieś trzy lata temu kumpel po kiju namówił mnie byśmy pojechali za szczupłym na łódkę, myślę sobie kija na spina mam młynek też, więc niechętnie ale się zgodziłem. Złowiliśmy kilka szczupaków i trzy sandacze i spodobało mi się. Podczas wyprawy poruszył temat Koguta. Słyszałem już o nim ale tematu nie drążyłem, bo przecież nie lubiłem spinningu. No i moja wędkarska mentalność w pojęciu spinning się zmienił. Zaczęły się co jakiś czas wypady ze spinem na mętnookiego. Łowiłem standardowo na gumy. Zimą zacząłem wertować różne fora wędkarskie odnośnie sandacza na spinning, i znalazłem tematy dotyczące sandacza łowionego na Koguta. I jeden zapalony koguciarz opisał jak robi swoje, wydawało mi się to do zrobienia jak na moje możliwości. Zacząłem szukać z czego i przy pomocy jakich narzędzi zrobić dla siebie kogucika, znalazłem coś takiego:

imadełko którego używają muszkarze do mocowania haczyka a mnie kotwiczki

www.forumsumowe.pl/images/m_imadelko_rekodzielnika.jpg

nawijarka przy pomocy której nawijamy nić

www.forumsumowe.pl/images/m_nawijarka_nici.jpg

przeciągarka do przeciągnięcia nici przez nawijarkę

www.forumsumowe.pl/images/m_przeciagarka_do_nawijarki.jpg

drut dentystyczny 0.8 mm do przymocowania kotwiczki i uszka

www.forumsumowe.pl/images/m_drut_dentystyczny.jpg

nici do mocowania piór na korpusie

www.forumsumowe.pl/images/m_nici_na_koguty.jpg

kapki kogucie w różnych kolorach, już oskubane

www.forumsumowe.pl/images/m_kapki_kogucie.jpg

a tu piórka

www.forumsumowe.pl/images/m_piora_na_koguty.jpg

no i chenille różnych grubości

www.forumsumowe.pl/images/m_chenille.jpg

Najwięcej problemów miałem ze zrobieniem formy do odlewania główek, ale kumpel załatwił mi u siebie w pracy.
Oto jedna z nich:

www.forumsumowe.pl/images/m_forma_do_glowek.jpg

i łyżka do odlewania

www.forumsumowe.pl/images/m_lyzka_do_odlewania.jpg

Odlana główka trafia na imadełko i do dzieła. Owijam dwu krotnie połączenie drucika wystającego z główki połączonego z kotwiczką po czym z dwie kropelki kleju szybko schnącego np. kropelka. Można też zlutować połączenie drucika wystającego z główki połączonego z kotwiczką, ja zalewam ołowiem tak że drucik wychodzi z główki przechodzi przez oczko kotwiczki po czym powrotem włożony do formy i owijam drucik cztero krotnie wokół własnej osi po czym owijam ciasno bardzo mocną nicią i klej. Trzyma bardzo mocno a korpus jest bardzo sztywny i stabilny. Mam kilka kupionych i po kilku rybach kotwica staje się bardzo ruchoma względem główki.
A to fotki jak i co:

www.forumsumowe.pl/images/m_robienie_kogutow.jpg

teraz w ruch idą piórka n p. ogonek zielony, trzy białe piórka i czerwone

www.forumsumowe.pl/images/m_mocowanie_piorek_kogut.jpg

i korpus wykonany z chenille gr. 7mm, można też wykonać z wiskozy ale u mnie już nikt nie ma więc muszę się zadowolić chenille. I gotowe

www.forumsumowe.pl/images/m_kogut_rekodzielo.jpg

Na początku bardzo powoli robiłem a żeby wyglądały jak najładniej, ale z czasem przestałem ponieważ, tak mi się wydaje z moich doświadczeń że nie ma to większego znaczenia. Bardziej liczy się waga i jej agresywna praca. Dla przykładu jednego dnia miałem ze sobą pięć Kogutów straciłem trzy koguty na karczach. Miałem chyba dwa korpusy w pudełku i na szybko wymodziłem na łódce naprawdę paskudnego koguta. Urwałem. Myślałem że mnie szlak trafi, został jeszcze jeden korpus i wierzcie lub nie rzuciłem golasa bez piórek i złowiłem jeszcze jednego sandała takiego ok. 45 cm.
Z czasem zrobiłem sobie odbijak i uwalniacz do przynęt i teraz tracę mało przynęt ponieważ odszczeliwanie nie zawsze skutkowało:

www.forumsumowe.pl/images/m_odbijak_do_przynet.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_uwalniacz_przynet.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_uwalniacz_do_przynet.jpg

Do łowienia Kogutem dobre są wędziska sztywne o szybkiej akcji szczytowej o długości 2.10m maksymalnie 2.40m. Dobra jest wklejanka ale na dużym wietrze staje się raczej bez użyteczna ponieważ robi się łuk na plecionce i brania nie widać, ale na dolniku wędki czuć tradycyjne pstryknięcie. Ważne by wędka była ogólnie sztywna, na miękką jest prawie niewykonalne właściwe prowadzenie przynęty. Doświadczony sandaczowiec złowi sandacza na zwykły spinning. Ważne jest aby uszko w główce było pod kątem 45 stopni do korpusu z kotwiczką, od tego zależy jego praca:

www.forumsumowe.pl/images/m_oczko_koguta_rekodzielo.jpg

A to kilka jeszcze nie ochrzczonych przynęt. Piórka trochę powyginały się w pudełku ale nie ma to wielkiego znaczenia bo gdy przynęta wpadnie do wody a piórka namokną pracują jak należy:

www.forumsumowe.pl/images/m_koguty_rekodzielo.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_wlasnoreczne_koguty.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_koguty_wlasnoreczne.jpg

A to filmik znaleziony w necie, ponieważ nie mam nagranego przez siebie. Może trzeba będzie pomyśleć nad kupnem tych patrzałków z kamerą.

YouTube Video


Zrobiłem też kilkanaście puchowców na małe rzeczki. Wykonane z piór Marabuta i na kupnych główkach z pojedynczym hakiem na okonki i pstrągi. Nie robię ich wiele ponieważ rzadko jeżdżę łowić w ten sposób.
Kilka z nich:

www.forumsumowe.pl/images/m_koguty_hand_made.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_bialy_kogut_rekodzielo.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_rekodzielo_kogut.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_zolty_kogut_rekodzielo.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_czarny_kogut_rekodzielo.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_czerwony_kogut_rekodzielo.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_kanarkowy_kogut_rekodzielo.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_zoltorozowy_kogut_rekodzielo.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_czerwony_kogut.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_kogut_sandaczowy.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_kogut_na_sandacza.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_koguty_sandaczowe.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_koguty_na_sandacze.jpg


Jeśli kogoś pomimo gotowej instrukcji którą tu podałem zainteresują moje wyroby proszę o Prywatną Wiadomość tu na forum lub maila norimk@wp.pl bądź bezpośredni o telefon na nr 0606 449 160

Pozdrawiam wszystkich serdecznie Mirosław Kulik
 

Lukasz Karlinski

Offline

Wyglądają super a i efekty na nie widać super praca
 

Arekp

Offline

Norimk, super opis i super instrukcja. Na pewno wielu z nas skorzysta.
A może ufunduj nagrodę dla łowcy pierwszego suma na koguta.Oczko
 

Robert Zakrzewski

Offline

No piękne zabaweczki Oczko
 

Slawomir T

Offline

Jak sumom znudzą się woblery, gumy i blachy, będą Ciebie błagać na kolanach o te piękne koguciki. Jaka musi być minimalna waga odbijaka. Z uszanowaniem TS
 

Slawomir Jozwiak

Offline

Normik super przygotowany materiał...Okok
 

norimk

Offline

Smuciciegrin. Oczywiście żartuję, i bardzo się cieszę że się podoba. TABBOR to zależy na jakiej głębokości łowisz najlepiej mieć cięższą i lżejszą. Ten akurat jest na głębokie łowiska i ma ok 400gr mam jeszcze ok 200gr na płytsze. A odczepiacz ma ok 200gr jest wykonany z aluminium i fajnie sie sprawdza na woblery ponieważ chwyta przynętę za sam ogon a nie agrafkę. Hunt eR jak takowy się znajdzie to pomyślimy. Pozdr
 

Tomasz Jakowanis

Offline

Dzisiaj rozmawiałem z kolegą o kogutach, żeby zrobić parę sztuk na próbę. Wchodzę na forum, a tu taki materiał Okok jak na zamówienie. Piękne te koguciki.
Dzięki za rewelacyjny materiał. Oklaski
Pozdrawiam Oczko siluro
 

Artur Betcher

Offline

Cieszę się że mamy kolejnego rękodzielnika. Oczywiście proszę o dodanie swoich zdjęć do galerii i myślę że znajdzie się niejeden zainteresowany zakupem tych cacuszek.
Piękny gest z Twojej strony że wbrew własnemu interesowi podałeś gotową instrukcję na tacy dla tych których pomimo niskich cen kogutów i tak na nie nie stać. Myślę że przyszli klienci i ten gest docenią.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Arekp

Offline

Fajna sprawa widzieć jak to się robi, a mam podobne zdanie, ten co ma kupić, to kupi. Nie każdy ma czas na produkcję własnych przynęt. Jeszcze raz gratulacje za pomysły i ich realizację.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Moje sumy :) Nasze filmy o sumach 16 29 grudnia 2016 20:38
Moje Hand-made i malowanki. Hand Made - Rękodzieło wędkarskie 32 25 maja 2016 10:29
Sekwańskie sumy - moje początki i ewolucja wędkarska. Relacje z wypraw na suma 22 10 czerwca 2015 17:09
Moje pierwsze pływadełko Łodzie, pontony i inne środki pływające 38 19 marca 2015 12:10
A to moje nowe kręciołki. Forum ogólne o sumach 2 22 lutego 2015 17:11
Wygenerowano w sekund: 1.75
51,547,479 unikalne wizyty