Ponton 360 + Honda 20hp 4ro suw Problem | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Często cytuję samego siebie. Dodaje to pieprzu mojej konwersacji. -Magdalena Samozwaniec


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Łodzie, pontony i inne środki pływające
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Ponton 360 + Honda 20hp 4ro suw Problem

Arkadiuszka

Offline

Witam, od 2ch miesięcy jestem posiadaczem takiego zestawu. Ponton jest z pompowanym kilem i aluminiową podłogą.
Teoretycznie w takiej konfiguracji powinien "fruwać" a ciągle zmagam się z wchodzeniem sprzętu w ślizg. Na początku po założeniu silniczka pływałem z kolegą, razem ok 200kg + ok 60 kg sprzętu,. Silnik męczył się i co charakterystyczne mimo dociązania przez kolegę dziobu przy przyśpieszaniu, zaczynał bujać dziobem góra -dół.Zamiast ładnego kilwatera fontanny wody- połowa wlatywała do pontonu Smutny Okazało się, że paweż w pontonie ma 38cm silnik kolumna 43,3cm. Po poniesieniu o 3cm czyli zostaje ok 2cm między płytą kawitacyjną a kilem- tak jak być powinno i podniesieniu o jedno oczko konta silnika, zdecydowana poprawa. Pozostaje cały czas problem bujania dziobem...
Przy przyśpieszaniu, w pewnym zakresie obrotów , buja dziobem, dopiero jak dodam mu mocno gazu wychodzi w ślizg i się uspokaja. Staram się trzymać wszystkie graty z przodu- kotwica, akumulator, bak plus sprzęt jakieś 60kg. Dodam, ławkę mam ustawioną i siedzę mniej więcej w połowie pontonu.
 

Artur Betcher

Offline

Nad Ebro wyjechało ze mną kilku kolesi z Wrocławia. Każdy światowiec a ich taki przewodnik grupowy to już stara wyga co od dziesiątek lat łowi i pływa łodziami oraz łowi sumy Oczko
Już po pierwszym dniu dostałem skargę że łódź Skylla się do niczego nie nadaje i że to ledwo pływa.
Drugiego to samo. Trzeciego zrozumiałem dlaczego jak zobaczyłem dwóch gości o łącznej wadze z 220kg siedzących koło silnika i płynących na ryczącym na full silniku z prędkością niecałe 10km na godzinę.
Zatrzymałem ich, poprosiłem o przeniesienie się jednego na dziob i 15 sekund później faceci z 20letnim stażem nauczyli się pływać.... Od dnia trzeciego na łowisko płynęli kilka minut a nie godzinę. Złowili też pierwsze sumy nad Ebro choć wcześniej byli dwa razy. Teraz już są przewodnikami beka

Po pierwsze przy tak mocnym silniku nie wystarczy ze wrzucisz na przód parę gratów. W ślizg nie wchodź z kopyta.
Rozłóż ciężar nie tylko na przód tył ale tez pomyśl o wyważeniu na boki.
Ja na Skylla jak mam 4 osoby to pomimo tego ze łódź jest mocna jednak tak ustawiam wszystkich na łodzi żeby wyważyć na wszystkie strony.
20 koni do pontonu 360 to rakieta. Bez obaw wystartuje w ślizgu nawet jak ten cięższy z Was będzie na dziobie.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

gum0wy to

Offline

Pływam podobnym pontonem z 8 konnym silnikiem. W ślizg wchodzi przy przepustnicy otwartej do połowy. Nie rozumiem co u kolegi buja, uważam że powinien obejrzeć twoje pływadło ktoś kto podpowie Ci co i jak. Może nagraj jakiś film jak plywasz. Przy pontonie 3,6 m i 20 konnym silniku powinieneś fruwac z prędkością 40 km/h z 3 osobową załogą.
Okok
 

SumiTo

Offline

Spróbuj użyć mniej mocy przy starcie (dużo mniej) staraj się go rozpędzić a nie wystartować z piskiem i jak możesz to wrzuć foto mocowania silnika.
kill boredom, not fish...
"JESTEM POLAKIEM NAJGORSZEGO SORTU!"
 

strzala

Offline

Więcej danych. Dokładnie jaki ponton, jaka śruba w silniku? Najważniejsze to rozkład masy i ustawienie trymu. Silnik opuszczony na maxa (pierwsze oczko) wraz ze wzrostem mocy bardziej dociska dziób. Czyli jeżeli kawituje Ci dziób to znaczy, że jest zbyt mało dociążony. Przesuń się bardziej do przodu a jeżeli nie ma już możliwości fizycznie dociążyć dziobu to przestaw silnik na pierwsze oczko. Ostateczne i bardzo fajne rozwiązanie to hydrostabilizatory. Montujesz te płetwy do silnika i po problemie. Nie wygląda to najpiękniej ale dział i też poważnie rozmyślam nad montażem. Wadą jest minimalne zmniejszenie prędkości i wzrost obciążeń ale jest to nieznaczne w porównaniu do komfortu pływania. Rozwiązaniem mogą być jeszcze trym klapy choć w pontonie jeszcze nie widziałem.
Producenci pontonów próbują walczyć z takimi problemami i takimi ulepszeniami są asymetryczne zakończenia pływaków które troszkę zwiększają powierzchnię styku z wodą podczas ślizgu (stabilizuje tył) oraz materiałowe "klapy" zrobione z kawałków materiału doklejonych między pawężą i zakończeniem pływaków (takie trójkątne).
Tyle poradUsmiech.
 

Arkadiuszka

Offline

Dzisiaj będę próbował, głównie skupię się na spokojniejszym przyśpieszaniu. Po przestawieniu trymu o jedno oczko ponton zdecydowanie łatwiej wchodzi w ślizg i praktycznie zniknął "pióropusz" wody po bokach. Jeżeli chodzi o śrubę to jest to oryginalna śruba hondy czteropłatowa, dziś mogę sprawdzić oznaczenia. Ponton-nie będę reklamował firmy, ale wygląda bardzo podobnie do Kolibri, mogę porobić zdjęcia. Dodam, że ważę 110kg i ławkę mam prawie w połowie ustawioną, także nie jest tak, że siedzę na samej rufie przy silniku. Jedna ważna sprawa bujanie uspokaja się się przy mocniejszym dodaniu gazu i przy manewrowaniu skręcę trochę w lewo później w prawo i ponton jakby się uspokajał i kładł ładnie w ślizgu.
 

strzala

Offline

W poprzednim poście strzeliłem gafę. Napisałem o "kawitowaniu" przoduUsmiech. Nie ma takiego zjawiska bo miałem napisać o kaczkowaniuUsmiech. Edytować jakoś nie idzie?
Co do tematu to łagodniejsze przyspieszanie to nie jest rozwiązanie. Na pewno przełóż trym na ostatnią dziurkę (śruba jak najbardziej pod dno do przodu. Druga pozycja/dziurka będzie odpowiednia do pływania we dwie osoby (jakkolwiek to nie brzmiUsmiech).
Co do śruby to oryginalna przy 20 hondy jest o dość krótkim skoku. Przy pływaniu w pojedynkę warto ją zmienić na 12 trzyłopatową. Da to większą prędkość i jednocześnie ciut bardziej dociśnie przód.
Ja tam i tak będę montował stabilizator (są różne) bo przy płynięciu samemu na maxa muszę siedzieć nie tam gdzie bym chciałUsmiech. Dodatkowo ten co mam zamiar zmontować powinien "gasić" kilwater oraz zmniejszyć "kotłowanie" przy małej prędkości (a na tym w trolingu mi zależy).
Na pewno stracę troszkę na prędkości ale i tak rozwijam teoretycznie za dużoUsmiech.
Siema.
 

Arkadiuszka

Offline

Wszystko się wczoraj wyjaśniło zaopatrzyłem się w przyczepkę i wczoraj pierwszy raz miałem szansę spojrzeć jak to wygląda od spodu. I co się okazało... chińskie rączki posklejały trochę nierówno mój ponton i dodatkowo krzywo w stosunku do kila przykręciły podkładki pod silnik na pawęży Placze
Wcześniej za każdym razem montowałem silnik już na wodzie i nie było opcji sprawdzenia tego, a sugerowałem się właśnie tymi podkładkami na pawęży. Okazało się, że muszę przesunąć silnik ok 5cm w lewo, żeby był w osi z kilem.
Spowodowało to 100% poprawę, ponton wchodzi ślizg już przy 1/3 gazu, zero "kaczkowania" bardzo ładnie i szybko kładzie dziób i zapierdziela aż miło Haha
Także dziękuję wszystkim kolegom za porady i wskazówki. Okok
 

Artur Betcher

Offline

To wada fabryczna której raczej w markowych pontonach nie uświadczysz. Nie masz możliwości oddania na gwarancji??
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Arkadiuszka

Offline

Artur myślę, że mógłbym powalczyć, ponton kupiony parę miesięcy temu, do firmy w której kupowałem mam 10min drogi. Tyle, że miałem mały epizod i już go podziurawiłem, sklejałem samemu... Dodatkowo sezon w pełni..
Masz rację spróbuję , dzisiaj wszystko pomierzę dokładnie , porobię zdjęcia i do nich podjadę bo nie chcę mi się wszystkiego składać i rozkładać (trzymam sprzęt u kolegi na ogrodzie nad samą wodą)
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Ponton mega Tm 350 +kil Łodzie, pontony i inne środki pływające 1 03 lipca 2019 08:03
Zawór ponton Kupię zamienię oddam sprzęt wędkarski 1 02 lipca 2019 14:19
Sprzedam ponton honwave t30 ae2 z silnikiem 55lbs Sprzedam sprzęt wędkarski 8 03 marca 2019 22:10
Ponton Pro Marine Forsage 320 Łodzie, pontony i inne środki pływające 53 22 lipca 2018 17:23
Noszenie recznie i na wozku - honda BF6 czy BF10/BF20. Łodzie, pontony i inne środki pływające 3 22 lipca 2018 13:12
Wygenerowano w sekund: 1.57
51,563,257 unikalne wizyty