Przestroga dla początkującego sumiarza ? | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Im lepszy lekarz, tym więcej zna bezwartościowych lekarstw. -Benjamin Franklin


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ RELACJE Z WYPRAW WĘDKARSKICH, PORADNIKI WĘDKARSKIE / Poradniki wędkarskie
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Przestroga dla początkującego sumiarza ?

Jacek Golebiewski

Offline

Być może za późno trafiłem na super forum, wtedy nie kupiłbym tyle nieodpowiedniego sprzętuHaha
Artur, opisuję tylko moje doświadczenia z tanim sprzętem i podtrzymuję tezę , że najważniejsza dla mnie jest relacja ceny do jakości sprzętu. Opisane wędki nie zawiodły mnie nigdy, a nie mam zaufania do taniej chińszczyzny. Taka moja przestroga dla początkujących. Super sprawą są testy wędek na forum , to rozwiewa wiele wątpliwości odnośnie sprzętu. Postaram się wrzucić testy moich wędek, żeby uzupełnić temat.
Michał, uważam , że dobrze zainwestowałeś w sprzęt, chociaż dylemat, że można taniej i lepiej zawsze pozostanieOczko
Gołąb
 

Piotr K

Offline

I ja jestem zdania, że lepiej wydać więcej i być pewny swego sprzętu.

Żeby nie było, nie zawsze byłem maklerem i DI i mogłem sobie pozwolić na ten lepszy. Całą młodość łowiłem na bardzo tani sprzęt. Miałem taka ruską wędkę za 10zł i kołowrotek, który nie posiadał łożysk - plastikowy engel chyba. Przy drugiej teleskopowej wędce, aby przy rzucie nie wylatywały 2 górne składy musiałem wkładać trawę. Na powyższy sprzęt wyciągnąłem tyle karpi u amurów, że głowa mała. Używałem go przez wiele lat, aż się rozleciał.

Oczywiście, że można. Ale po co się męczyć? Po pierwszym roku studiów wyjechałem na praktyki do Wielkiej Brytanii. Stamtąd przywiozłem 2 karpiówki Berkleya oraz kołowrotki Mitchella. Komfort inny, co tu dużo mówić. To tak, jak przestałem spiningować teleskopem na rzecz amerykańskiego kongera otrzymanego za wyniki w nauce.

I tak jeszcze co do tego tematu po porządkach Jacka. Ktoś tam pisał o lepszym starcie dla Dawida, bo złowił w Hiszpanii suma. Jak dla mnie spoko, będzie miał chłopak niespodziankę. Ale jak sobie przypomnę mój start, gdzie nie miałem ojca wędkarza, jeździłem rowerem do młyna po 10 kg otrębów pszennych które później mieszałem z kilogramową paczką trapera leszczowego i dzieliłem na 2 tygodnie łowienia to jakieś to zabawne. Wtedy to nawet nie marzyłem o Hiszpanii.

Ot taka dygresja.
 

Zygmunt Konieczka

Offline

Chociaż mam dobry, markowy sprzęt, nie tylko na suma, bo łowię wieloma metodami, to zgadzam się z Arturem. Nie sprzęt łowi ryby. Ponad czterdzieści lat temu, kiedy zaczynałem swoją przygodę z wędkarstwem dobry bambus, czy ruski teleskop i takaż katuszka były sprzętem, na który się łowiło, bo inny nie był u nas dostępny. Jak dostałem na imieniny od ojca pierwszą bambusową wędkę, to z wrażenia nie przespałem pół nocy. W latach 80 ubiegłego wieku szczytem marzeń było wędzisko Germina, z kołowrotkiem Rilech Rex, czy czeski Tokoz. I też łowiło się na nie piękne ryby. W porównaniu do jakości tamtego sprzętu dzisiejsze wędki i kołowrotki z bardzo przystępnej półki cenowej, to są kosmiczne wprost technologie niedostępne dla nas w tamtych czasach. Nie wiem, czy pamiętacie, ale dwadzieścia lat temu w sprzedaży nie było super wytrzymałych plecionek. Żyłka 0,50 lub 0,60 w zupełności wystarczała do wyholowania naprawdę dużego suma. I wystarcza niektórym do dzisiaj. Myślę, że dla wielu z naszych kolegów, szczególnie tych co mają problemy z pracą wydatek 100, czy 150 zł może być znaczący w ich budżecie, więc jak najbardziej przydatne są porady dotyczące sprawdzonego w boju w miarę taniego sprzętu. Sam zbroję i naprawiam wędki i mogę stwierdzić, że niejednokrotnie blanki tanich wędzisk o c.w. powyżej 250 gram, wykonane z kompozytów węglowo - szklanych, są o wiele grubsze i wytrzymalsze niż ich droższe węglowe odpowiedniki. Wiadomo, że im droższy lepiej wykonany, uzbrojony i bardziej estetyczny sprzęt, tym większa marża handlowca, więc sprzedawcy polecają go w pierwszej kolejności. Nie do końca można więc ufać ich opiniom. Wielu kolegów, którzy zakupili drogie markowe wędki i tak często przynoszą je do mnie do przeróbki, lub naprawy. Sprzedawcy nigdy ich nie testowali i najczęściej swoje opinie wydają na podstawie opisu na blanku i ogólnej opinii o jakości sprzętu danej marki. Mówię marki bo i tak większość wędek w przedziale cenowym do 700 zł produkowanych jest w CHRL. Oczy cieszą drogie markowe zestawy spoczywające na eleganckich tripodach, bajeranckie sygnalizatory brań i cała reszta sprzętu rozłożonego podczas zasiadki. Tylko, że sumy tego niestety nie widzą. Często najbardziej uczy pokory złowiony w pobliżu takiego profesjonalnego stanowiska sum na najtańszą wędkę marki Konger z kołowrotkiem Jaxon i żyłką 0,45mm.
Zyga
 

maxwell23

Offline

Ja posiadam jedna wedke cormaran fjord bodajrze 2.5m do tego kolowrotek cormorana morski plecionka dragona, jest to dla mnie uniwersalny sprzet na morze i na suma. Kolejny zestaw jest to jakas bez firmowa wedka za 80 zl która wyciągneła nie jeden konar i do tego kołowrotek yorka see shark 600 i to jest mój ulubiony sprzet wędka ma miekka szczytówke i długosć ponad 3m. Kolejny zestaw to wedka jaxona inspiral 3.2m do 500g wyrzutu i kołowrotek penn fierce 500 niestety jaeszcze na niej nic nie miałem. Na moim odcinku bugu jest to wystarczający sprzęt.
Jak w temacie również jestem zwolennikiem nie wydawania duzych pieniedzy na początek bo nie wiadomo jak sie to spodoba. Pamietam swój pierwszy morski sprzet wędka szklana za 60zł i kolowrotek za 80zł i mam to do dzis. Jezeli sie spodoba wtedy mozna troche zainwestowac . Pozdrawiam Haha
 

Artur Betcher

Offline

Cieszy mnie każdy nowy użytkownik który kieruje się zdrowym rozsądkiem a nie utopią reklamową ale i tak Twój pierwszy post powinien znaleźć się w Powitalni.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

xxxJarekxxx

Offline

a ja wtrącę swoje 3 grosze i powiem że do ostatniego wypadu na Wisłę miałem świetną karpiówkę.
Robinson Xenon T-Power Carp 3,90m 3 1/2lbs - podczas holowania prawdopodobnie suma pękł trzeci skład i po karpiówce. Wątpię czy da się naprawić i czy to w ogóle będzie się opłacało ale ta sytuacja nauczyła mnie jednego: bez konkretnego sumowego kija do suma nie podchodźUsmiech
Jestem jak mój proboszcz - interesują mnie pokaźne sumy Usmiech
 

Bartosz Wasielewski

Offline

xxxJarekxxx napisał(a):

a ja wtrącę swoje 3 grosze i powiem że do ostatniego wypadu na Wisłę miałem świetną karpiówkę.
Robinson Xenon T-Power Carp 3,90m 3 1/2lbs - podczas holowania prawdopodobnie suma pękł trzeci skład i po karpiówce. Wątpię czy da się naprawić i czy to w ogóle będzie się opłacało ale ta sytuacja nauczyła mnie jednego: bez konkretnego sumowego kija do suma nie podchodźUsmiech


Kij od miotły też to nie może być beka
forumsumowe.pl/h/fshzw_userbar2_df3ad.jpg
Jest różnica czy robisz komuś "Łaskę", czy "Laske" - prof. Jerzy Bralczyk
 

Jozefp

Offline

Bartosz Wasielewski napisał(a):

xxxJarekxxx napisał(a):

a ja wtrącę swoje 3 grosze i powiem że do ostatniego wypadu na Wisłę miałem świetną karpiówkę.
Robinson Xenon T-Power Carp 3,90m 3 1/2lbs - podczas holowania prawdopodobnie suma pękł trzeci skład i po karpiówce. Wątpię czy da się naprawić i czy to w ogóle będzie się opłacało ale ta sytuacja nauczyła mnie jednego: bez konkretnego sumowego kija do suma nie podchodźUsmiech


Kij od miotły też to nie może być beka


No chyba że zamocujesz do niego przelotki grin
 

Artur Betcher

Offline

Kilkadziesiąt sumów wyciągnąłem na karpiówki 3 i 3.5 LBS bez żadnych niespodzianek. Potrafiłem wywalać ponad kilowego leszcza plus ciężarek z karpiówek o tych samych parametrach. Trzeba umieć.
Za 100zł można kupić wędkę morską na początek która wytrzyma suma o wadze kilkadziesiąt kilo. Trzeba jednak myśleć a nie iść na szpan i żyłować się w imię "zastaw się a się postaw"
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

matix650

Offline

Dzień dobry

Jestem wędkarzem już od 10 lat ale z sumem nie miałem okazji się spotkać nigdy go nie łowiłem doświadczenie moje tylko tyle co przeczytałem, zobaczyłem, przemyślałem .Planuję zestaw na drugi rok , zakupiłem wędkę MLT heavy cat fish 300 Mikado i tu rodzą się moje dwa pytania

Sumy które mogą Mi się trafić to przedział 1-2 m chcę być przygotowany na taką i większą rybę więc zwracam się do was a nie do google.

Jaką plecionkę wybrać do tego zestawu (będę łowił na rzekach i zbiornikach,zalewach i stawach w dalekiej przyszłości możliwe że wykorzystałbym ją w połowach morskich) dodam aby mi służyła długo przez kilka lat nie będę często robił wypadów, ile lat mógłbym mieć taką plecionkę bez wymiany ? Jaka średnica ? Było by dobrze gdyby ktoś podał sprawdzony przez siebie lub przyjaciół , konkretny model i firmę oczywiście bez marketingu.

Mam kołowrotek Konger Medalist Team Carp ale mieści mi się na nim ledwo 100m żyłki 0.60 i boję się że nie wytrzymał by starcia z 2m rybą.

Chcę kupić nowy kołowrotek który będzie mi służył do połowu sumów przez bardzo długi okres czasu przy prawidłowym eksploatowaniu.Będzie na nim plecionka którą mam nadzieję z wami dobiorę

Dodam że na plecionkę i kołowrotek mógłbym przeznaczyć około 300zł może trochę więcej gdyby była dobra okazja.

Dziękuję za rady i opinie jeśli takie się pojawią.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego dla początkującego do 200zł Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych 413 21 maja 2021 19:37
Wędzisko na suma do połowów stacjonarnych dla początkującego do 200zł Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 564 27 kwietnia 2019 16:26
Spinning na suma (wędzisko) dla początkującego do 200zł Wędziska spinningowe na suma 195 06 czerwca 2017 00:28
Kołowrotek na suma do spinningu dla początkującego do 250zł Kołowrotki sumowe spinningowe 116 17 maja 2017 17:17
Nawigacja początkującego. Powitalnia sumowa ;) 1 14 lutego 2017 10:43
Wygenerowano w sekund: 2.11
51,733,802 unikalne wizyty