Przestroga dla początkującego sumiarza ? | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Im bliżej jesteśmy natury, tym więcej czujemy w sobie Boga. Autor: Johann Wolfgang Goethe


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ RELACJE Z WYPRAW WĘDKARSKICH, PORADNIKI WĘDKARSKIE / Poradniki wędkarskie
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Przestroga dla początkującego sumiarza ?

lazbud

Offline

2-3 lata temu kupiłem sprzęt na ryby za coś ok. 1000zł Kongera, Kołowrotek Kongera (padł mimo reklamowanych super łożysk), jakiś super żyłki, przypony, krętliki na żarłacza białego... po sprzęcie poza wędziskiem zostało ledwo wspomnienie

Na wędkę Kongera 3-elementową przypadkiem w nocy nadepnąłem i pękła górna sekcja (którą dokupiłem, a kosztuje 1/2 wędki). Sprzęt miałem niezły, tylko wyniki łowienia mizerne.

Postanowiłem uzupełnić sprzęt i przerzucić się na wąsate i inne drapieżniki
Mam 3 karpiówki
1. droższego leciutkiego w/w Kongera 120gr. , którą się boję rzucać powyżej 200gr. aby nie pękła
2. no name za 65zł 120gr., który rzucam na wszystkie strony po 200-300 gram
3. no name stara bazarkowa gruntówka teleskopowa 120gr., nie znam firmy nawet, służy jako rezerwa, ale to prawdziwy killer, i też wytrzymuje spokojnie wyrzut po 300gr.
4. leciutki markowy spining, tu zainwestowałem bo wiadomo iż ciężkim kijem nie da się machać za długo i szybko nam chęci odejdą
5. kupiłem 2 duże kołowrotki no name z hamulcem po 35zł/szt. na bazarku, jak mi coś zaczynają rzęzić to pryskam WD40 i chodzą jak nówki

i o dziwo najgorsze wyniki mam na tego Kongera (mimo, że to przypadek)

Odpuściłem całkowicie sobie markowość sprzętu, uprościłem zestaw gruntowy zrezygnowałem z drogich przypon, i innych "niezniszczalnych" cudów, bo tam gdzie łowię, standardowo się traci 2-3 koszyki, rurki, przypony w ciągu jednego wypadu (konary i inne) i boli stracić sprzęt za 50zł(lepiej to wydać na przynęty lub piwko), łowię na żyłkę, a przypon robię ze słabszej żyłki, aby to ona się zerwała a nie żyłka główna z osprzętem, teraz patrzę na przynętę, miejsce, wodę a nie na sprzęt i mam wyniki w tym roku lepsze niż z ostatnich 3 lat razem wziętych a dopiero połowa sezonu....

Jako, że łowię w rzece to dziś na suma bym kupił jakąś ok. 3m wędkę morską z cw 250-300gr. do 100zł i jakiś tani duży kołowrotek... oraz drugą gruntówkę jako wędka bardziej uniwersalna.....

Mają racje doświadczeni koledzy, którzy doradzają na początek kupować ostrożnie budżetowy sprzęt i nie rzucać się na drogie wędziska, bo wędko się nie łowi, ale przynęta i wiedzą a sprzęt można zniszczyć, zostanie skradziony, sprzedany za grosze, lub odstawiony do szafy bo nie lapnęliśmy bakcyla ..........

jak lapniemy bakcyla to możemy poszukać coś lepszego, co poprawi nam samopoczucie i pewność na wodzie, ale nie znaczy to wcale, że nam się wyniki poprawią.

ps. ostatnim razem zahaczył mi się zestaw i myślałem, że straciłem przypon z żyłki i haczyk z zawartością, ale pomału wyciągnąłem konar, a do niego była przyczepiony ekstra przypon, rurka i koszyczek górna póła, oraz wyciągnąłem 30m świetnej plecionki.....
 

kula

Offline

Witam. Jestem początkującym sumiarzem. Odnośnie sprzętu - kiedyś mój ś.p. wujek łowił sumy na zrobioną przez siebie po wojnie wędkę z grubej gałęzi , która miała trochę ponad metr i dawała radę (do tej pory leży w garażu) . Ja teraz zaczynam i kupiłem sobie tani sprzęt na początek York Pilk 270 240gr (70 zł) i konger baltica 470 (75 zł) czy da radę się okarze. Jednak najważniejsza jest sama przyjemność z przebywania nad wodą i wędkowania ,drogi sprzęt póki co mnie kręci. Nienawidzę siedzieć w domu. Do zobaczenia nad wodą :-) Pozdrawiam
 

Tomek Woloszyn

Offline

Do dziś w moim garażu leżą bambusy Ojca..............ale to były czasy. I pamiętaj sprzęt ryb nie łowi...
 

chudy1212

Offline

Ja jestem początkującym sumiarzem.... Suma zacząłem łowić od zeszłego sezonu, miałem wtedy kijka starego jaxona Concerto spinning c.w 10-45g 3.0m i wgl nie miałem pojęcia na temat suma, i na tego kijaszka wyciągnełem 2 sumiki po około 40 cm ale radość z pierwszych sumików była Usmiech Teraz gdy poczytałem więcej na temat suma uświadomiłem sobie z kim tak naprawde zadzieramUsmiech Ale też ze sprzętem nie przesadzałemUsmiech teraz jestem w posiadaniu Karpiówki Mikado C.w około 150 gram 3.60m i mikado pilk ultraviolet C.w do 180 gram 2.75m razem koszt 300zł kołowrotki z wolnym biegiem oby dwa po 60 zł jeden Carp 60 z 1 łożyskiem dokładnej nazwy nie pamiętam, a drugi York tontor 5004 z 4 łożyskami plecionki Jaxona po 150 metrów dwa elektryczne czujniki mikado i rod-pod kongera haki jaxona 2/0 chyba to są i wiadomo przypony stalowe i inne akcesoria sumowe w sumie na wszysko wydałem 500-600 zł Haha
 

Mariuszkk

Offline

Z tym sprzętem to święta racja ,również przez kilka lat łowiłem tanimi kijkami Kongera ,czy Mikado .Do tego kołowrotki Okumy.Dużo lepszy sprzęt kupiłem, jak już wiedziałem czego chcę i jakie jego cechy będą istotne na łowiskach w których łowię.W rzekach dopiero zacznę i kupiłem zestaw spininngowy mieszczący się w kwocie 600 PLN.Jak już obczaję temat i się spodoba -wtedy rozważę grubszą inwestycję.Oczko
 

Michal Dziedzicki

Offline

Zaczynam dopiero udzielać się na forum i właśnie przebrnąłem przez ten cały temat. Jako początkujący w łowieniu sumów zakupiłem sprzęt kierując się tym co na własne oczy na Wiśle widziałem. Jeżdżę dosyć często na ryby i trochę już widziałem. Nie ma zamiaru koloryzować "po wędkarsku" tylko chcę przytoczyć parę historii. Wyszedłem z założenia, że szkoda kupować wędki za ~100zł skoro miałyby paść na pierwszej lepszej rybie. Byłem świadkiem jak takie właśnie wędki pękały przy zapięciu suma. Nie wiem co było tego przyczyną (czy gdzieś jakieś małe uszkodzenie wędki czy źle wyregulowany hamulec) ale wolałem nie ryzykować. Chociaż z drugiej strony widziałem też jak przyjechał wędkarz z porządną morską wędką i multiplikatorem, typowo nastawiony na suma (plecionka 0,65) i sum mu wybrał całą plecionkę i jeszcze go ciągnął tyłkiem po kamieniach po główce (śmiechu było co nie miara a facet przerażony Oczko ). Skończyło się to również złamaniem wędki. Innym razem widziałem jak chłopak ze 14-15 lat zapiął suma na kurzą wątróbkę na stary sprzęt (z czasów PRL). Nie miał biedak siły ale inni wędkarze mu pomogli i wyholowali wąsacza 48kg. Także z jednej strony można wyholować kawał ryby na słaby sprzęt ale nie wydaje mi się żeby było to regułą. Oczywiście nie chcę się wymądrzać bo doświadczenia w połowie sumów nie mam żadnego, chciałem się tylko podzielić moimi spostrzeżeniami. Szkoda, że nie trafiłem na to forum wcześniej bo może kupiłbym inny sprzęt. Zdecydowałem się na Daiwę Exceler Catfish 3.30 i kołowrotek Cormoran Big Cat Giant X 12000, plecionkę Berkley Ultra Cat Moss Green 0,50. Mam nadzieję, że mój trochę nieświadomy wybór nie okaże się niewypałem.
BTW moją pierwszą wędkę (za ok. 150 zł z kołowrotkiem) połamał kleń w Bieszczadach Oczko
 

Jacek Golebiewski

Offline

Jak powiedział mądry człowiek : na tanie rzeczy stać tylko b. bogatych. U mnie na stojaku ze 20 połamanych, nie używanych wędek. Dopiero kolega wziął mnie za łeb i zaprowadził do Irka Matuszewskiego, który ukręcił kila Talonów i Batsonów - na nie łowię od paru lat i jestem zadowolonyHaha
Gołąb
 

Artur Betcher

Offline

Nie zgadzam się z Tobą Jacek.
Na forum wielu ludzi łowiło już ładne sumy na wędziska po kilkadziesiąt złotych.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Robert Dubis

Offline

Uważam Michale ,że sprzęt który kupiłeś powinien poradzić sobie z każdym wąsaczem.Okok
Pozdrawiam Robert
 

Michal Dziedzicki

Offline

Bardzo się cieszę, że tak twierdzisz Haha tylko wydaje mi się, że mogłem kupić coś równie dobrego i wydać trochę mniej...
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego dla początkującego do 200zł Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych 413 21 maja 2021 19:37
Wędzisko na suma do połowów stacjonarnych dla początkującego do 200zł Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 564 27 kwietnia 2019 16:26
Spinning na suma (wędzisko) dla początkującego do 200zł Wędziska spinningowe na suma 195 06 czerwca 2017 00:28
Kołowrotek na suma do spinningu dla początkującego do 250zł Kołowrotki sumowe spinningowe 116 17 maja 2017 17:17
Nawigacja początkującego. Powitalnia sumowa ;) 1 14 lutego 2017 10:43
Wygenerowano w sekund: 1.66
51,739,000 unikalne wizyty