Znaczenie koloru przynęt na branie suma | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Postępuj tak, aby zasada twego postępowania mogła stać się regułą powszechną. -Immanuel Kant


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ PRZYNĘTY NA SUMA, NĘCENIE SUMA ORAZ METODY POŁOWU / Spinning, Trolling za sumem
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Znaczenie koloru przynęt na branie suma

Damian C

Offline

Witam

Mam do was pytanie odnośnie znaczenia koloru przynęt na brania suma, gdyż wcześniej podchodziłem do tego dość sceptycznie i uważałem że nie ma to za dużego znaczenia, że liczy się praca woblera od jego koloru.

Ale w tym sezonie zmieniłem co do tego podejście ponieważ zdarzyło mi się w czasie trolingu że sum reagował tylko na jeden kolor woblera (na którego były brania) inne kolory się wogóle nie sprawdzały.

Nawet gdy wypuściliśmy takie same woblery na takich samych zestawach obok siebie w trolingu ale różnych kolorach, to brania i tak były tylko na tym 1 woblerze a drugiego nawet nie tknęły.

Także zwracam się koledzy do was - co wy o tym sądzicie i czy nie mieliście podobnych przypadków???
 

strzala

Offline

No powiem Ci, że temat ciężki do zbadania ale coś w tym jest. Kilku kolegów twierdzi, że na suma kolor woblera nie ma znaczenia ale ja wiem, że ma. Wielokrotnie było tak, że jakiś kolor był kilerem a na inny (ten sam wobler) dużo słabsze wyniki. Były dni, że trolując dwoma kijami na te same woblery w tym samym dystansie ale w różnych kolorach ja nie miałem brania a kolega miał kilka. Po zmianie woblera wyniki się wyrównywały. To testowaliśmy wielokrotnie i wyniki są bardzo wymowne. Nie mówię tu o kilku czy kilkunastu sumach. Nie wiem jak na innych łowiskach ale u mnie kolor ma znaczenie. Kolejne doświadczenie to np. kilka godzin ciągania woblera (chromowy kolor z ciemnym grzbietem) bez brania. Wyciągam wobler, maluję nad wodą farbą geodezyjną fluo - tak na odpiernicz, ze sterem, kółkami i kotwicami. Czekam może z 5 min aż wyschnie i do wody. Może ze 100m i łowię sumka. Co ciekawe wobler jeszcze "pachnie" farbą. Na ten wobler tego dnia łowię jeszcze kilka i to w tych samych miejscach. Patent z farbą zdradził mi kumpel i polecam na nie łowne kolory bo puszka sprayu kosztuje 15zł i zawsze nad wodą można zmienić kolor (kolorki wychodzę super choć estetyka załamałaby nie jednego strugacza). Jak dla mnie często są to najłowniejsze woblery. Kolejne moje doświadczenie z kolorami to kolor ma nawet znaczenie podczas trola w nocy!!! Tu też niejednokrotnie zmiana koloru rozwiązywała worek. Niestety u mnie w okręgu od tego roku zabroniono trola w nocy na rzekach - przeze mnie - za bardzo światła od mojej łodzi raziły "koszykarzy" na brzegu (ale ja wiem, że bardziej raziły wyniki).
Pozdrawiam i polecam kombinować z kolorami.
 

mpruszek

Offline

Co to za farba ? możesz podać nazwę lub zapodaj jakiś link
 

strzala

Offline

Wpisz - farba - na alledrogo i wyskoczy kilkadziesiąt pozycji. Używam te dolnym zaworem (do malowania odwróconą puszką). Nie ma znaczenia producent, kolorów kilka jest do wyboru ale żaden wobler nie będzie miał takiego koloru jaki jest kolor farby, bo znaczenie ma pierwotny kolor woblera. Polecam fluo żółty i zielony. Tym u mnie można "naprawić" nawet najgorszy kolor - woblera w pudełku. Aha jak do łodzi to polecam te spraye co mają zabezpieczenia przed przypadkowym wiśnięciem bo nie ma to jak sobie bakistę wymalować od środkaUsmiechUsmiechUsmiech...
 

mpruszek

Offline

Mam kilka "gołych" woblerów, przezroczyste gotowe do pierwszego malowania. Także dzięki za patent z farbą, będę testował kolor nad wodą.
Początkowo chciałem je malować lakierem do paznokci
 

Robert Dubis

Offline

Z mojego doświadczenia wiem, że praca nie kolor ma znaczenie przy połowach króla, ale mogę się mylić jak każdy z nas.Haha
Pozdrawiam Robert
 

Artur Betcher

Offline

Damian Cecula napisał(a):

Witam

Mam do was pytanie odnośnie znaczenia koloru przynęt na brania suma, gdyż wcześniej podchodziłem do tego dość sceptycznie i uważałem że nie ma to za dużego znaczenia, że liczy się praca woblera od jego koloru.

Ale w tym sezonie zmieniłem co do tego podejście ponieważ zdarzyło mi się w czasie trolingu że sum reagował tylko na jeden kolor woblera (na którego były brania) inne kolory się wogóle nie sprawdzały.

Nawet gdy wypuściliśmy takie same woblery na takich samych zestawach obok siebie w trolingu ale różnych kolorach, to brania i tak były tylko na tym 1 woblerze a drugiego nawet nie tknęły.

Także zwracam się koledzy do was - co wy o tym sądzicie i czy nie mieliście podobnych przypadków???


Ja też mam swoje ulubione kolory na które łowię cyklicznie sumy w trolingu i spinningu a na dokładnie takie same inne kolorystycznie ani brania. Kiedy do tego dodać że to woblery seryjne i każdy chodzi tak samo powstaje pytanie czy aby na pewno kolor nie ma znaczenia?? Jak do tego dorzucę to że z 6 producentów w przypadku 5 ten kolor okazał się skuteczny a inne w ogóle to pytań jest coraz więcej. Oczywiście pewnik to nigdy nie będzie ale u mnie obserwacje mówią same za siebie. Słuchaj więc własnej intuicji. Ja tak robię i dobrze na tym wychodzę.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

mpruszek

Offline

Panowie wiem , że każde łowisko jest inne, ma inny charakter, ale pochwalmy się naszymi "sprawdzonymi" kolorami. Sprawdzimy w ten sposób czy będzie dominował któryś z kolorów.

Ja zaczynam, mój najwydajniejszy kolor w tym sezonie na Odrze był : żółty fluo z fioletowym grzbietem
 

Zbigniew Konarzewski

Offline

Me doświadczenie (niekoniecznie sumowe) podpowiada mi,że barwa przynęty to tylko widzi mi się ryby. Kiedyś opisywałem to zjawisko na FS. Wędkowałem u kumpla w Norwegii na jeziorze z łodzi zasadzając się na szczupaka. Przez trzy dni totalna kicha zmienialiśmy przynęty poczynając od gumek kończąc na woblerach i innych wynalazkach, w różnych kolorach , maściach , wielkościach wynik zero.Mówi się,że ktoś jest uparty jak Polak, czwartego dnia założyliśmy Jaxonowską obrotówkę w kolorze złotym z czerwonymi i czarnymi paskami (była już stosowana w tej wyprawie) .Złowiliśmy z 10 szt. Dziewięciu darowaliśmy żywot 10 trafił na patelnię.Ot i wszystko.
 

Robert Dubis

Offline

Jak rybka żre to bierze na wszystko co się w wodzie rusza, jak śpi to można jej soli nasypać, chyba że zapniesz za bok.
Pozdrawiam Robert
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wielkosc żywca na suma Przynęty żywe używane żeby złowić suma 3 02 kwietnia 2022 15:30
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego dla początkującego do 200zł Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych 413 21 maja 2021 19:37
Wędka na suma do połowów stacjonarnych od 200 do 500zł Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 224 23 lutego 2021 09:10
Sygnalizator brań wstrząsowy na suma Elektronika w wędkarstwie, echosondy dla wędkarzy, 207 07 września 2020 12:50
Czy ta wędka jest dobra na suma? Forum ogólne o sumach 1 29 grudnia 2019 17:46
Wygenerowano w sekund: 1.57
51,581,480 unikalne wizyty