Kilka uwag na początek sezonu. | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Kto mało myśli - błądzi wiele. -Leonardo Da Vinci


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRAWY DOTYCZĄCE FORUM I STRONY / Forum ogólne o sumach
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Kilka uwag na początek sezonu.

Zygmunt Konieczka

Offline

Wreszcie jest 1 lipca i można zgodnie z prawem zapolować na króla naszych wód. Jest to dla mnie magiczna data, tak jak 1 maja, która otwiera sezon szczupakowy. Złowienie suma, a nawet jego branie , lub sama obecność w łowisku zawsze budzi wśród wędkarzy wiele emocji. Emocji zarówno pozytywnych , jak i negatywnych podsycanych przez antysumowe lobby (opowieści o jego żarłoczności). Wiele razy słyszy się nad wodą szczególnie taką, gdzie ryba została wytrzebiona przez wędkarzy, kłusowników i samych właścicieli, wyssane z palca bajki, że do tego stanu rzeczy przyczyniły się sumy. Wiec po cichu lub całkiem oficjalnie całkowicie niezgodnie z obowiązującym prawem zezwala się na łowienie suma w jego okresie ochronnym. Dlaczego ? Otóż dlatego, że sum, podobnie jak sandacz pilnuje gniazda tarłowego i agresywnie atakuje każdą przepływającą obok rybę, no i oczywiście przynętę. W tym okresie każdy lebiega, który namierzy taką miejscówkę bez problemu wyszarpie z niej wycieńczoną tarłem i pilnowaniem gniazda rybę. I chociaż bardzo kusi, aby wcześniej pospiningować, albo rozłożyć gruntówki, bo przecież prawdę mówiąc nad naszymi wodami nie ma wielu kontroli, i zawsze znajdzie się woda na której sum traktowany jest jak szkodnik, to jakoś nigdy się nie skusiłem, aby spróbować łowić sumy wcześniej. I nie dlatego, że nie mam ochoty, lub czasu na taką zasiadkę, ale z szacunku dla tej wspaniałej ryby. Pod koniec czerwca mogę co najwyżej wyciągnąć sprzęt z szafy i zamontować kołowrotki do wędzisk, czy pojechać na spacer w miejsca gdzie łowię sumy. Ten rok jest wyjątkowy, bowiem z powodu ciągłego od ponad dwu miesięcy wysokiego stanu rzeki praktycznie nie ma dostępu do najlepszych sumowych miejsc. Ryby mogły się względnie spokojnie wytrzeć i nie były niepokojone na gniazdach przez wszelkiego rodzaju pseudowędkarzy, lub miejscowych szarpakowców. Dzisiaj, nadal w większości rzek jest wysoki poziom wody, i jeżeli nie będzie w tym roku jakiejś katastrofalnej niżówki, przy której mięsiarstwo będzie wybierać ryby z każdego większego dołka w rzece, to sezon sumowy zapowiada się bardzo ciekawie. Ale pomimo tego, w ostatni weekend tzw. ''sumiarze" zaznaczyli już swoją niechlubną obecność w miejscach do których mogli dojechać. Poszły w ruch ciężkie gruntówy z morskimi kołowrotami i plecionami grubymi jak zapałka. W ogólnej atmosferze pikniku połączonego z biesiadowaniem i spożywaniem dużej ilości napojów niekoniecznie orzeźwiających nikt specjalnie się nie krył na jaką rybę poluje. Jak zwykle pozostaną po nich sterty śmieci, pustych butelek, połamane, lub wycięte gałęzie, kilka łbów po niewymiarowych sumkach rzuconych gdzieś w trawe i niesmak u wszystkich, którzy jak ja te obrazki oglądają przechodząc obok. Możliwe, że i na naszym forum są osoby, które przepisy o ochronie ryb i dobre obyczaje mają delikatnie mówiąc za nic, ale proszę nie zamieszczajcie zdjęć z zasiadek, czy ryb złowionych w okresie ochronnym, bo dla mnie jest to po prostu niesmaczne i nic nie usprawiedliwia fakt, że obecny właściciel, czy dzierżawca wody pozwala na łowienie sumów w okresie ochronnym. Jest to po prostu zachowanie sprzeczne z regulaminem amatorskiego połowu ryb, a wyciągnięcie suma cieknącego ikrą nie jest nobilitacją dla łowcy, ale raczej wzbudza podejrzenia, że nie potrafi go złowić poza okresem ochronnym. Jeżeli na zdjęciu z zasiadki widzę las wędzisk, to dla świętego spokoju niech autor poda w opisie ilu wędkarzy brało udział w tych zawodach. Żenujące jest zamieszczanie zapytania na forum, dlaczego złowione w okresie ochronnym ryby z których wypływała ikra, po wypuszczeniu do wody na drugi dzień wypłynęły martwe. Martwe szanowny kolego, a nie "zdechłe" i to twoje niefrasobliwe zachowanie było przyczyną ich śmierci. Brak poszanowania dla przepisów określających termin, wymiar, ilość wędek, ilość złowionych ryb i sposób obchodzenia się z rybą (niezależnie od tego co zamierzamy z nią zrobić), i dokumentowanie takiego zachowania na zdjęciach, lub w postach, może być jedynie powodem do wstydu dla ich autora. Polska to nie Hiszpania, gdzie sezon sumowy trwa cały rok, a populacja suma w jednym tylko zbiorniku zaporowym liczona jest w milionach sztuk. Jeżeli my sami nie będziemy dbać o nasze wody, to tak jak w przypadku wyjazdów na szczupaka do Szwecji, będziemy musieli się na sumy wybierać do Hiszpanii. Myślę, że właśnie koledzy zrzeszeni na tym forum powinni dawać przykład etycznego podejścia do naszej pasji, jaką jest łowienie suma, i propagować ochronę i szacunek dla tej wspaniałej ryby. Właśnie szacunek, bo jest to naprawdę godny przeciwnik i aby go z powodzeniem łowić, trzeba też go chronić i szanować. Nono
Zyga
 

Michal Gorski

Offline

Parę określeń bym usunął ale ogólnie podpisuję się pod tym tekstem Usmiech
Catch & Release
Kajtek...
 

Artur Betcher

Offline

Ja też bym parę usunął ale również się pod tym podpisuje i chętnie zamieszczę to w formie newsa jak dołożysz własne zdjęcia i jakkolwiek zamieścisz to na blogu.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Jacek Gebala

Offline

Ogólnie tak, ale.....

Autor sam sobie przeczy bo:

1. - skoro sum pilnuje gniazda to jest już po tarle i nie będzie "cieknął" przy złowieniu
2. - małe sumy, nie przystępują do tarła no bo są małe
2. - sum który czeka na tarło nie bierze- chyba ze mu coś na głowę spadnie(wędkarz)
3. - właśnie okres przed tarłem jest jednym z najlepszych na łowienie, sum wpada w obżarstwo by potem czekać na tarło. W tym czasie łowi się setki sumów.

Podobno - sum przystępuje do tarła kiedy temperatura wody przekroczy 20°. W takim razie większość sumów w Polsce jeszcze swoich zalotów miłosnych nie odbyła ! i chyba już w tym roku nie odbędzie ! To co mam(y) przypiąć na haku karteczkę - tylko dla tych "po...." albo zakończyć sezon wcale go nie rozpoczynając !?

Nie łówmy w ogóle ryb to nie będzie wypadku, że ryba po złowieniu zdechnie i takie zdarzenie jest równie przygnębiające, niezależnie od tego czy to sum, karp, plotka czy leszcz. Ale zaraz, zaraz - jak leszcz zdechnie po założeniu na żywca to co - nie szkoda !
Takie - opisane w pierwszym poście - podejście do tematu jest wysoce jednostronne !

O obchodzeniu się z sumami/złowionymi rybami pisano i napisano tutaj wiele - uważam że taki apel jest "o jednym za dużo" a kolejne wyliczanie kto, gdzie, co i jak powinien - budzi we mnie raczej niechęć...

Proponuje - zajmijmy się łowieniem sumów !
"Jeśli chcesz być szczęśliwy godzinę, to się upij. Jeśli chcesz być szczęśliwy trzy dni, to się ożeń. Jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań wędkarzem... " O.Pavel
 

Artur Betcher

Offline

Jacek wiesz chyba że ja jestem bardzo tolerancyjny i nie piętnuje nawet tych co sumy jedzą ( choć sam wszystko wypuszczam i to zalecam) ale czasami umiarkowane napomnienie choć nieco jednostronnie wypaczone da do myślenie tym co nie zważają na żadne wytyczne.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Michal Gorski

Offline

Po mojemu chodzi w tym teksie o jedno. Jest okres ochronny to nie łów danej ryby, jest wymiar ochronny to wypuść rybę która jest mniejsza, można łowić na 2 wędki to nie łów na więcej bo akurat tu nie sprawdzają kart...
Nie powiem, kiedyś za dziciaka i na początku dorosłego życia również te przepisy łamałem. Ale chodzi o to żeby zrozumieć i tłumaczyć innym że to złe a jeżeli dzięki temu chociaż jedna osoba jutro zmieni zdanie i nabierze szacunku do ryby i przepisów to ja jestem za Usmiech
Catch & Release
Kajtek...
 

Jacek Gebala

Offline

To tylko takie moje "małe refleksje" - które nasunęły mi się przy czytaniu pierwszego postu !
"Jeśli chcesz być szczęśliwy godzinę, to się upij. Jeśli chcesz być szczęśliwy trzy dni, to się ożeń. Jeśli chcesz być szczęśliwy całe życie, zostań wędkarzem... " O.Pavel
 

Artur Betcher

Offline

Jacku to punkt widzenia i nie każdy będzie go podzielał.
Tak jak pisałem też są rzeczy w którymi się nie zgadzam w tym tekście ale też uważam że apelowanie o zachowanie się jak człowiek nad wodą jest jak najbardziej na miejscu.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Zygmunt Konieczka

Offline

Witam. Koledzy ja tylko chciałem, wyrazić moją własną opinię dotyczącą łowienia suma. Każdy ma prawo mieć odmienną, ale są przepisy, których wszyscy musimy przestrzegać. W zamyśle tych co je tworzyli była ochrona ryb, szczególnie w okresie tarła. Zamieszczone w tekście obrazki znad wody, czy posty z naszego forum miały tylko ilustrować temat. Nie jestem dziennikarzem, więc wybaczcie, że czasami nie formułuję moich myśli precyzyjnie, ale nie widzę w tym co napisałem żadnych sprzeczności. Wiem, że są w Polsce rejony, gdzie sezon rozpoczyna się 1 czerwca, są wody gdzie sum traktowany jest jako szkodnik i ci sami ludzie, którzy nim te wody zarybiali dzisiaj chcą go wytępić. W wielu kołach PZW istnieje "loby" antysumowe, które wręcz zachęca do tępienia tej ryby na swoich zbiornikach. Łowiąc sumy w okresie ochronnym, czy nie stosując się do innych przepisów regulaminu amatorskiego połowy ryb świadomie popieramy idiotyczne pomysły tych panów zmierzające do ograniczenia populacji ryby, której łowienie jest naszą pasją. Wiele miejsc, w których łowiłem kiedyś sumy dzisiaj zieje pustką. Kilkudniowe zasiadki nie dają żadnych efektów, bo po prostu nie ma tam już ryby. Myślę, że minimum szacunku i ochrony, szczególnie z naszej strony sumowi się należy. Przypadkowe złowienie suma w okresie ochronnym nie jest tym samym, co celowe polowanie na ryby pilnujące gniazd tarłowych. Wyszarpanie z wody takiej ryby, to nie sztuka. Sztuką jest złowienie jej w połowie lipca lub sierpniu. Może to nie najlepszy przykład, ale popatrzmy na karpiarzy, którzy potrafili się tak zorganizować i rozpropagować swoje podejście do łowienia, że skutecznie chronią największe szkodniki naszych wód jakimi są karpie.
I dlatego je łowią. Oczko
Zyga
 

Daniel Strozyk

Offline

Chyba każdy tutaj zdaje sobie sprawę z tego że działalność forum w 90% przyczynia się do ochrony ryb i propagowania zdrowego podejścia do ich łowienia.
Niestety pozostaje te 10%. Im bardziej propagowane jest wędkarstwo sumowe tym więcej osób zaczyna łowić tą rybę. Już nawet nie chodzi o konkurencję hehe. Forum jest ogólnodostępne i każdy może na podstawie wiedzy tu zgromadzonej skompletować odpowiedni zestaw, nabrać teoretycznego przygotowania do łowienia suma.
Na pewno zdarzają się osoby korzystające ze zasobów FS w niewłaściwy sposób.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Spining kilka pytań,rad !!! Spinning, Trolling za sumem 12 26 lipca 2017 22:34
Sprzęt na początek Powitalnia sumowa ;) 10 13 lipca 2016 20:59
Trolling - kilka pytań Spinning, Trolling za sumem 36 31 sierpnia 2014 22:58
Kilka dylematów (haki, kotwice, przyponówka) Pozostałe wyposażenie wędkarza 5 16 lipca 2014 18:49
Wobki Gabo Mateusz Gabryś czyli początek przygody z Hand Made Hand Made - Rękodzieło wędkarskie 31 28 marca 2014 14:22
Wygenerowano w sekund: 1.62
51,755,899 unikalne wizyty