Obchodzenie się ze złowionymi rybami | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro. Jan Paweł II


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRAWY DOTYCZĄCE FORUM I STRONY / Forum ogólne o sumach
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Obchodzenie się ze złowionymi rybami

Jacek Golebiewski

Offline

Witam, chciałbym poruszyć temat wg mnie fundamentalny. Nieprzypadkowo rozpoczynam od tego swoją aktywność na forum.
Chodzi mi o traktowanie dużych ryb ( jako, że to forum sumowe przyjmijmy ,że sumów ).
Sumy powinno się lądować na specjalnie do tego celu przygotowaną matę albo chociaż grubą folię, oczywiście zwilżoną.
Niedopuszczalne jest "wywlekanie" ryb na piach , żwir, kamienie - powoduje to uszkodzenia skóry i rany.
Do refleksji skłoniły mnie nasze galerie gdzie jest dużo zdjęć ryb fotografowanych bez spełnia tych podstawowych zasad .
Przepraszam , że zaczynam od tego typu uwag, ale mam w oczach widok około 40 kg suma z Padu wywleczonego przez pseudo wędkarzy zza naszej zachodniej granicy na żwir....
Jeżeli to przypomnienie spowoduje, że przestaną być zamieszczane tego typu zdjęcia a kolejne sumy wrócą w pełni zdrowe do wody , myślę ze wszyscy będą zadowoleni
Gołąb
 

Artur Betcher

Offline

Masz w 100% rację i tak samo do tego zachęcam wszystkich.
Szanujcie rybę jeśli zamierzacie jej zwrócić wolność ( to też zalecam ).
Za galerię rekordowych ryb nie odpowiadam, są to rekordy i tylko dlatego tu są.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Krzysztof Bulenda

Offline

Bardzo mądre słowa Jacku. Popieram w 100%. Pzdro.
 

Jacek Golebiewski

Offline

Artur Betcher napisał(a):

Masz w 100% rację i tak samo do tego zachęcam wszystkich.
Szanujcie rybę jeśli zamierzacie jej zwrócić wolność ( to też zalecam ).
Za galerię rekordowych ryb nie odpowiadam, są to rekordy i tylko dlatego tu są.


Artur, oczywiście każdy odpowiada za siebie, czasu nie cofniemy - pozostaje nadzieja, że nie będą się takie "super" foty pojawiały. To , że problem istnieje można zaobserwować na setkach filmów na YouTube gdzie różne nacje znęcają się nad rybami. Osobiście największy horror przeżyłem w wydawałoby się cywilizowanym USA ( Alaska ) - wystarczy wpisać Fishing on Russian River i pooglądać... Polski muszkarz był tam traktowany jak kosmita wypuszczający delikatnie w wodzie złowione łososie...
Gołąb
 

Artur Betcher

Offline

Świadomość wędkarzy rośnie i zamiast nawiedzonych matołów co krzycząc No Kill próbują się w ten sposób wyżyć na forach coraz więcej mamy tych rozsądnych co wypuszczają ryb nie tłumacząc się ideologią i fałszywą etyka a po prostu dbaniem o zasobność naszych wód.
Swoim postępowaniem dawajmy przykład.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Daniel Strozyk

Offline

Też się pod tym podpisuję.Okok
 

Artur Betcher

Offline

Ja święcie wierzę że w przyszłości zdjęcia rekordowych sumów będą wstawiane w coraz większej ilości z sumami które jednak do wody wracają. Ludzie rozumieją że wypuszczenie suma czy nawet innej ryby pomoże naszym wodom.
Wielu od lat daje przykład innym co też bardzo pomaga.
Trzeba być dobrej myśli i nieustannie edukować nie zapominając o tym że robiąc to nie raz trzeba ugryźć się w język bo tylko tak można skutecznie promować wypuszczanie ryb.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Jacek Golebiewski

Offline

Jestem absolutnie za edukacją ale równolegle za działaniem - nie ma na co czekać , bo stan , szczególnie polskich łowisk ( oczywiście problem jest złożony i nie tylko wędkarze mają na to wpływ ) jest coraz gorszy. Nie jestem absolutnie zakładnikiem c&r, łowię ryby od 6 roku życia ( o kurcze to już 33 lata łowię !) i jako,że jestem z zamiłowania kucharzem zdarza mi się zabrać sandacza , dorsza, troć, okonia z łowiska.
Jest nas obecnie na forum 5 457 użytkowników , każdy z nas ma kilkunastu znajomych wędkarzy ( lub więcej ). Możemy przyjąć wewnętrzny regulamin dotyczący użytkowników forum, doskonalszy i bardziej chroniący ryby niż obecnie obowiązujące bzdurne przepisy pozwalające mordować duże sumy.
Możemy stworzyć go wspólnie , przestrzegać i propagować na zewnątrz.

Z mojej strony zgodnie z tematem wątku proponuję zapisy :

- absolutna konieczność posiadania i korzystania podczas łowienia z maty / folii do lądowania suma
- absolutny zakaz publikowania na forum zdjęć ryb eksponowanych na kamieniach piachu, żwirze , podnoszonych za pokrywy skrzelowe do góry ( zgroza !) - pod karą wyznaczoną przez Admina
- ryby przeznaczone do wypuszczenia powinny być możliwie szybko fotografowane i wypuszczane ( zastanawiam się nad możliwością przetrzymywania ryb na tzw. sznurku - bo mam mieszane odczucia - oczekuję sugestii forumowiczów )

Nie piszę tu nigdzie o humanitaryzmie - bo gdzie drwa rąbią tam wióry lecą i nie da się złowić 50 kg suma nie stresując go i nie narażając często nawet na śmierć - ale to element wpisany w naszą pasję ( i kto tego nie akceptuje to bacik, haczyk bezzadziorowy nr 22 i pinki - próbowałem, też piękna forma relaksuHaha. Musimy to akceptować jednocześnie świadomie przewidując i minimalizując zagrożenia.

I zapis spoza tematyki wątku - ale bardzo wg mnie ważny :

- obligatoryjny wymiar ochronny suma 100cm - 150 cm ( pozostał ryby wypuszczamy bez względu na światopogląd w temacie no kill )



Pozdro !
Gołąb
 

Artur Betcher

Offline

Jacku.
Po raz pierwszy ktoś zaczął dyskusję na ten temat we właściwym tonie i z szacunkiem do wszystkich.
Dotychczas na forum przewijało się sporo wszelakiej maści oszołomów którzy zaczynali nie od dyskusji a od zadymy w tym temacie. W imię No Kill i fałszywej etyki wędkarskiej która według mnie nie istnieje przy sportowym połowie ryb wielu tutaj mąciło nierzadko okazując pogardę dla zasad portalu i wielu jego użytkowników.
Później okazywało się ze ci którzy najgłośniej krzyczeli o ochronie suma sami pchali do wora co się dało jak w przypadku kolesia co woził sumy do jednostki wojska gdzie pracował a tu toczył zażarte boje mając wielkie żale do administracji jak to my jesteśmy nieludzcy czy jakimi jesteśmy miiesiarzami itp. itd. wszystko to robiąc dla własnej popularności.
Takich przypadków była kupa a jak fałszywego nadgorliwca usuwałem z portalu to podnosił się krzyk że znów to admin usuwa kogoś za "odmienne zdanie" lub ogólnie za nic...
Bądź co bądź moim zadaniem zawsze będzie odsiewanie tu ziarna od plew więc polityka portalu się nie zmienia. Krzykacze zatem muszą sobie szukać innych for żeby się dowartościować lub toczyć wojenki.

Bardzo się cieszę że zacząłeś właśnie tym tonem tą dyskusję i że podszedłeś do niej w sposób rzeczowy.
Jestem jak najbardziej za bo od kilku lat promujemy zdrowe podejście do złowionych sumów.
Zgadzam się z większością Twoich sugestii i zaczął bym od wymiarów ochronnych które wg mnie są trafione.
Nie uważam jednak że powinniśmy zmieniać regulamin bo to zbyt drastyczna zmiana, wprowadzenie wszystkiego do regulaminu powinno następować powoli i cyklicznie.
Można by stworzyć osobny regulamin np. dla Ligi FS i osobom do niej należącym zaoferować dodatkowe przywileje.
Nad samą treścią trzeba dyskutować wspólnie bo mi na przykład w niczym sznurek nie przeszkadza.
Mam nadzieję że to początek ciekawej dyskusji prowadzanej w kulturalny sposób i ze dzięki temu dojdziemy do ustaleń pomagających jeszcze bardziej chronić sumy i promować to nie tylko na forum.
Pozdrawiam
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Artur Betcher

Offline

Zachęcam do aktywności w temacie i rzeczowej dyskusji.
Temat drażliwy, trudny ale to także jeden z tych które powinny być dla nas wszystkich ważne.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Co robię ze złowionymi sumami. Poradniki wędkarskie 32 15 lipca 2016 20:38
Filmy wędkarskie z egzotycznymi rybami Filmy o sumach znalezione w sieci 1 10 grudnia 2010 22:36
Wygenerowano w sekund: 1.59
51,676,769 unikalne wizyty