Trolling - kilka pytań | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Nie być kochaną - to nieszczęŚcie; nie być już kochaną - to zniewaga. -Monteskiusz


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ PRZYNĘTY NA SUMA, NĘCENIE SUMA ORAZ METODY POŁOWU / Spinning, Trolling za sumem
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Trolling - kilka pytań

PiotrR

Offline

Artur Betcher napisał(a):

To prawda. Sum to nie wyścigówka.
Mocna praca woblera, wolne prowadzenie.


To chyba jednak zbyt daleko idący skrót myślowy i generalizacja, nieuwzględniająca zmienności i rodzaju łowisk, ryb, etc. ;-)

Wolne prowadzenie nie zawsze się sprawdza. Szybkie czasami rusza suma / prowokuje.

Eksperymenty są wskazane. Przykład: rozległy dołek za główką. Przyspieszenie, strzał suma. Dlaczego - wobler przyspiesza, schodzi głębiej. Prowokuje ucieczką i zmianą tempa pracy. Analogicznie kosa z prawie stojącą wodą. Ciężko uzbrojony wobler w prawie stojącym nurcie gaśnie. Inny przykład: wiry za przeszkodą - prowadzona wolnym tempem przynęta zdycha w pokręconym nurcie - nie wabi. Etc., etc.

Rozległa, dość płytka kosa. Można ją zrobić wolno w trollu usypiając przy okazji, można też przelecieć szybciej próbując zgarnąć aktywne ryby. Wobler a'la uklejka, więc raczej nie urywa szczytówki pracą.

III kwestia - część przynęt nie pracuje dobrze przy wolnym / szybkim prowadzeniu. Do przynęty też trzeba dobrać tempo optymalnego prowadzenia.

Zresztą doprecyzowania jeszcze wymagał by termin wolnego prowadzenia. Dla mnie to 1-4km/h. Szybko to ok. 6-7km. Acz na rynnach z brzanowym nurtem i głębokością 5-6 metrów ciężko raczej płynąć szybko i efektywnie.

Jestem po prostu dość ostrożny, jeśli chodzi o generalizacje typu: szybko wolno, przy dnie, etc. Troll to gra wymagająca analizy wielu zmiennych i otwarta na eksperymenty. To banał, bo w spinningu też tak jest. Pokutuje jednak praktyka ciągania przynęt na jednej głębokości, w tym samym tempie, etc i czekania na samobójstwo ryby.

Pozdrawiam,
Piotr
 

Andrzej Cecula

Offline

Pawel Tomasiewicz napisał(a):

Raczej nie, miałem tak zarówno w przypadku Rapali DT jak i Dorado Alaska 6cm i Horneta 6cm. Rapali woblerów nie trzeba stroić.


Po zmianie kotwic w woblerach także w rapalkach często musiałem ustawiać wobka a przy zmianie kotwicy na jedną tylnią czasami trzeba stabilizować wobka ołowiem tak jak napisał PiotrR pozdro
C&R
 

Pawel Tomasiewicz

Offline

W Rapalach DT mam pojedynczą kotwice nr 1 Owner ST46, w Dorado 1/0 Gmakatsu 13B, a w Hornecie nie zmieniałem bo nim szukałem szczupaków. Jeszcze nie miałem czasu wypróbować rad ale dzięki za pomoc.
Paweł T.
 

mdziam_78

Offline

Czy to stabilizowanie ołowiem to metodą prób i błędów czy może jest jakaś zasada?
Z góry dziękuję.
Marcin Działyński
 

Surowiec Grzegorz

Offline

mdziam_78 napisał(a):

Czy to stabilizowanie ołowiem to metodą prób i błędów czy może jest jakaś zasada?
Z góry dziękuję.

Zasada jest taka ,kiedy woblerek nie pracuje odpowiednio(wywala się na boki itp.) wtedy dajemy trochę ołowiu na brzuch i załatwia sprawę(przynajmniej powinno).Oczywiście wtedy jak łowisz na wobki w których zmieniasz kotwice i zakładasz jedną większą na tył. Ja tak miałem z Wiggle Wartem i wystarczyło zalożyć jedynie kółko łącznikowe na ster ,które wczesniej z niewiadomych przyczyn zdjąłem.
 

Pawel Tomasiewicz

Offline

Surowiec Grzegorz napisał(a):

mdziam_78 napisał(a):

Czy to stabilizowanie ołowiem to metodą prób i błędów czy może jest jakaś zasada?
Z góry dziękuję.

Zasada jest taka ,kiedy woblerek nie pracuje odpowiednio(wywala się na boki itp.) wtedy dajemy trochę ołowiu na brzuch i załatwia sprawę(przynajmniej powinno).Oczywiście wtedy jak łowisz na wobki w których zmieniasz kotwice i zakładasz jedną większą na tył. Ja tak miałem z Wiggle Wartem i wystarczyło zalożyć jedynie kółko łącznikowe na ster ,które wczesniej z niewiadomych przyczyn zdjąłem.


No właśnie, chciałbym pociągnąć temat dalej. W temacie trollingu rzecznego dopiero zaczynam nabierać doświadczenia. Mam problem ze sprowadzeniem woblera do dna jak jak jadę pod prąd. Tzn. niektóre woblery ładnie nurkują i grzebią w dnie tj. Rapala Tail Dancer oraz Dorado Invader 14F, natomiast inne jak Dodrado Invader 9F albo polecany prze Marka Sz. Jaxon Diver 11cm w ostrym nurcie wyjeżdżają i nie pomaga im żadna ilość ołowiu. Problem jest szczególnie w miejscach z ostrym nurtem czyli w warkoczu (głebokość około 9m) albo przy głębokich burtach (gł. około 6-7m).

Dokładnie jest tak że wobler przy łódce nurkuje, ale im dalej go wypuszczę tym plecionka zamiast się zanurzać idzie coraz bardziej po powierzchni wody i w kocńu czuje że wobler w odległości jakiś 30m za łodzią skacze po powierzchni..

Czego to może być wina? Mam za grubą plecionkę główną (Sänger Dream Fish 0.30mm) ? Za duże krętliki, na prawdę duże morskie Grauvell Titan 3/0 do 100kg, jeden waży około 3g? Za duże kotwice po zmianie (na brzuch Divera i Invadera dałem Ownery 1/0 na ogon 1)? Czy po prostu coś robię nie tak? Tylko co?
Paweł T.
 

Konrad Bartosik

Offline

Pod prąd zawsze gorzej sprowadzić wobka, bo nurt wypycha plecionkę, a czym dalej to tym więcej pletki i większa siła działająca na nią.
 

Robertrs

Offline

Skróć dystans do 15m. Jak nie pomoże postaraj się zmienić w jakikolwiek sposób kąt natarcia steru.
 

strzala

Offline

Diabeł tkwi w szczegółach. Plecionka im cieńsza tym lepiej ale jeżeli wybija woblerek (wykłada), to akurat w tych woblerach winą jest nie idealne wysterowanie. Przyczyną u mnie często jest ziarenko piasku. Tak. W otwór steru dostaje się okruszek między drut i wobek zaczyna lekko skręcać. Najlepsze jest to, że te ziarenko często wyskakuje przy wyciąganiu woblerka i wszystko jest ok. Piachu na dnie nie brakuje akurat w tej średnicy i wystarczy kilka dziobnięć steru.
Co zrobić? Jak już będziesz miał idealnie wysterowany wobler (podkreślam idealnie - to taki który nawet przy szybkim płynięciu idzie równo bo przy wolnym każdy chodzi) wówczas zalewasz te oczko klejem i musi działać.
Mam tylko pytanie - po co krętlik w zestawie trolingowym???
 

Pawel Tomasiewicz

Offline

No ja wiem że trudniejUsmiech

Robercie, próbowałem skracać dystans to pomaga o tyle że wtedy wobler pracuje w toni i nie wyjeżdża ale nie czuje wtedy żebym "orał" dno, skoro rynna ma 6m a ja łowię woblerem który teoretycznie schodzi na 9m to powinienem czuć że stukam w dno. Niestety Jaxon Diver nigdy pod prąd w moim odczuciu z dnem się nie spotkał . A może za krótko czekam aż zejdzie do dna, druga obserwacja jest taka że inne woblery np. Tail Dancer dochodzi do dna o czym świadczą chociażby śmieci które czasem zbiera na ster oraz to że faktycznie czuje że stukam w dno.
Paweł T.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wrocław - trolling Umawialnia informator dot. imprez 2 12 sierpnia 2018 11:23
Spining kilka pytań,rad !!! Spinning, Trolling za sumem 12 26 lipca 2017 22:34
Pytanie odnosnie żyłki sea master trolling? Plecionki sumowe, żyłki na suma, przypony na suma 1 24 czerwca 2017 13:33
Zawody trollingowe ''Sum Warty'' Yamaha Trolling Chalenge w Gorzowie wlkp. Umawialnia informator dot. imprez 2 03 lipca 2016 22:27
Trolling POLSKA Spinning, Trolling za sumem 10 05 stycznia 2016 17:55
Wygenerowano w sekund: 1.55
51,573,779 unikalne wizyty