Etyka wędkarska | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Jeśli mówisz prawdę, nie musisz niczego pamiętać. Mark Twain


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRAWY DOTYCZĄCE FORUM I STRONY / Forum ogólne o sumach
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Etyka wędkarska

Robert Dubis

Offline

Jacek Gebala napisał(a):

Etyka ... i łowienie ryb !? Wychodząc z takiego punktu widzenia: jaka jest różnica pomiędzy rybą a robakiem którego nabijamy żywcem na haczyk? Ze go nie boli, ha ha ha Smutny ... wije się jak przysłowiowy piskorz. Ze co ? że można na ciasto, to co - ryba też nic nie czuje!? Etycznie i krańcowo rzecz biorąc, mając pod dostatkiem żywności po prostu zostańmy w domu i nie jedźmy na ryby. A co - zabierając pszczołom miód, a krowie mleko przeznaczone dla cielątka - jesteśmy lepsi ? Człowiek jest "naczelnym" , największym pasożytem i najbardziej egoistycznym stworzeniem na ziemi, co nas też nie upoważnia do dręczenia zwierząt/ryb a jednak to robię/robimy...Zmeczony


Amen.gadziny
 

darek foss

Offline

Co do ETYKI ,myślę Oczkoze najlepiej zakończyc ten temat ,dla mnie jest to proste Wędkarz przestrzegający wszelkich praw regulaminów związanych z amatorskim połowem ryb,na danym akwenie jest zwolniony z tego rodzaju pytania czy jest to etyczne czy tez nie regulamin oraz prawa wędkarza wyrażnie mówią co nam wolno a czego nie, a nam zostaje jedynie przestrzegac,i postępowac zgodnie z nimi.Nie zawsze to co etyczne jest dobre dla ekosystemu ,podam dwa przykłady z życia,ochrona kormorana czarnego i np bobra europejskiego niby zachowaliśmy sie w stosunku do tych dwóch gatunków ok tylko teraz mamy dylemat co z ta inwazja zrobic i to jest moj taki prosty przykład .zresztą patrząc na ryby tez można się zastanawiac czy wprowadzając inne gatunki ryb do naszego środowiska postępujemy etycznie w stosunku do naszych rodzimych gatunków bo etyka to nie tylko złowienie i wyposzczenie ryby temat rzeka interpretacji tyle ze lepiej zostawic to innym a my łówmy zgodnie z regulaminem i własnym sumieniem a przyrodzie zostawmy resztę
Dariusz
 

jbkajdulka

Offline

Treściwie i na temat, Darek. Nic dodać, nic ująć.
 

wojtek zdunik

Offline

Przeczytałem cały temat. Wniosek jeden - każdy ma inne zdanie. Jest kila zbliżonych. Temat długi ale warto przeczytać. Osobiście wydaje mi się ... pozostawię to dla siebie. Oczko
 

Drac

Offline

Etyka etyka...
http://www.kurier...,id,t.html
Z uszanowaniem,
Michał

>>> C&R <<<
 

Artur Betcher

Offline

To prawda że na forum propagujemy wypuszczanie sumów i sam osobiście gratuluje każdemu kto wypuści ale obrażać tych którzy tak nie robią nie pozwalam dlatego pewne zdanie usunąłem z tekstu.
Suma oczywiście szkoda ale coraz więcej ludzi je wypuszcza dając tym samym przykład innym i to jest optymistyczne.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Drac

Offline

Dla jasności - zdanie wycięte nie było mocno obraźliwe Usmiech
Ale faktycznie mogło lekko wykraczać poza normy tego forum, dlatego dziękuję za upomnienie i wykasowanie.
Pisane pod wpływem emocji - to zbiornik na którym poluję na suma a tu takie praktyki..... Żal.
Z uszanowaniem,
Michał

>>> C&R <<<
 

Artur Betcher

Offline

Mocno nie było, ale jednak było a że w założeniach tego portalu jednym z priorytetów jest edukacja ludzi jak postępować z sumami ( wypuszczać, szanować) to usunąć musiałem.
Zadać można pytanie: Przecież ja mocno potępiłem zabranie tego suma więc to chyba zgodne z wytycznymi portalu??
Odpowiedź brzmi: Nie, nie jest zgodne.
Nie dość że niezgodne to przynosi same szkody.
Wyjaśnię dlaczego.
Kiedy początkujący w łowieniu sumów wędkarz łowi swojego pierwszego suma a w przypływie dumy i radości okazuje go światu i trafia na jakiś portal wstawiając zdjęcie ze stodoły nagle sypią się na niego wszelakie inwektywy od h.. poczynając poprzez mięssiarza a na k...e kończąc.
Jak nie inwektywy to wszelakie złośliwości, sarkazm i ironie.
Efekt jest prosty. Wędkarz taki ma głęboko wysłuchiwania od internetowych znawców wszelakich mądrości tego typu i kończy przygodę z forum a najczęściej ogólnie z internetem. Potem już nawet ze zwykłej złości i przekory na to co go spotkało każdą rybę weźmie choćby po to żeby oddać znajomym bo w końcu na ścianie miejsca na łby zabraknie. Winę za to ponosi nie on ale ta cała wataha która znalazła sobie kozła ofiarnego żeby wyładować swoje frustracje.
Najczęściej ci hejterzy sami biorą co popadnie a na forach gnoją normalnego człowieka ot tak, bo No Kill jest popularne. Szczyt obłudy.
Podam przykład.
Kiedyś na forum podniosła się wrzawa i jeden z użytkowników szczególnie wyróżniał się (jako prowodyr) w piętnowaniu tych co zabierają suma robiąc z tego dym na całe forum. Jako że osiągi jako takie miał a zależało mu na popularności szumnie więc rozdawał swoje uwagi ( pełne ironii i sarkazmu) na prawo i lewo do tego stopnia że aż doszło do mini buntu. Jako że na portalu cenimy spokój to głowy poleciały i się uspokoiło.
Pół roku później dowiedziałem się ( z wiarygodnego źródła) że już po tym zdarzeniu sumy które łowił trafiały do jego "zakładu pracy" jako mięso dla kolegów (aż któryś z nich stwierdził że "mają już dość bo to za tłuste&quotOczko.
Mocno etyczne zachowanie??
Takich przykładów można podać pełno.
Finał tego jest taki że wody cały czas ubożeją i że coraz ciężej będzie złowić suma.
Dawno dawno temu pojawili się i tacy którzy absolutnie nie rozumieli tego co robimy i jak to robimy oraz dlaczego w ten a nie inny sposób wręcz wojnę nam wytaczając i uznając portal za siedlisko zła a teraz są tutaj i nikomu nie ubliżając, swoją postawą, swoimi czynami i całą swoją działalnością pokazują innym jak dbać o suma, jak go szanować i jak z nim postępować. To najlepsza droga edukacji i takim przykładem jest Johny.
Jeszcze inni z nami zaczęli łowić cyklicznie sumy i od początku znając nasze założenia uczą tak samo innych jak należy postępować ( tak jak Robert Dubis)
Ja od lat sumy wypuszczam (nie przejmując się zupełnie że w tym samym czasie kilku frustratów krzyczy za mną miesiiarz) tym samym pokazując innym jak się z nimi postępuje.
Im nas będzie więcej tym lepiej.
Tak naprawdę to tylko jeden sposób może nam pomóc chronić nasze łowiska. Kulturalna edukacja wędkarzy.
Robimy to od ponad trzech lat i wiem że na tym polu odnieśliśmy jako portal ogromne sukcesy.
Wielu z tych którzy pierwsze sumy pokazywali z ogródków teraz pokazuje zdjęcia jak je wypuszcza. Stało się to tylko dlatego że nie pozwoliłem ich obrażać tylko dlatego że jedzą ryby. Z biegiem czasu po prostu uznali że skoro potrafiliśmy kulturalnie edukować to jednak warto posłuchać naszych zaleceń.
Jeśli nie pozwolimy komuś wstawić zdjęcia z ogródka to on pójdzie tam gdzie będzie mógł to zrobić i tym samym stracimy szansę na to żeby go zachęcić do wypuszczania sumów. Samo zdjęcie to nie wszystko. Ważne też jest żeby komentarze pod nim były wyważone a nie ociekające ironią i sarkazmem.
Tylko działając jako pasjonaci z kulturą, w tym temacie jesteśmy w stanie coś zdziałać i wiem że dzięki temu więcej dla populacji suma w Polsce zrobiliśmy właśnie My, niż bandy krzykaczy na wszelakich forach deptających godność przeciętnego Kowalskiego tylko dlatego że nieświadom korzyści płynących z wypuszczania sumów jednak rybę zabrał.

Pozdrawiam i pamiętajcie ze najważniejszy jest umiar.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Drac

Offline

Artur dzięki za tą wypowiedź.
I jak zalazł - w wątku o etyce wędkarskiej Usmiech
Z uszanowaniem,
Michał

>>> C&R <<<
 

Robert Dubis

Offline

Bardzo mądrze i prawdziwie napisane, taka jest rzeczywistość.Oklaski
Pozdrawiam Robert
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Hiszpania, baza wędkarska, zakup terenu Hyde Park 2 10 maja 2018 22:23
Polska baza wędkarska nad rzeką Ebro Forum ogólne o sumach 33 15 listopada 2016 17:27
Canon 400D Fotografia wędkarska Sprzedam sprzęt wędkarski 1 25 października 2015 11:41
Sekwańskie sumy - moje początki i ewolucja wędkarska. Relacje z wypraw na suma 22 10 czerwca 2015 17:09
Wędkarska Krew - 30 lat w pigułce. Opowiadania wędkarskie 12 29 stycznia 2015 16:49
Wygenerowano w sekund: 1.65
51,668,276 unikalne wizyty