Wędzarnie Stacjonarne. Zrób To Sam ! | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia,by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami. Ernest Hemingway


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ INNE / Kulinaria
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Wędzarnie Stacjonarne. Zrób To Sam !

Viking

Offline

Filip Kwasnik napisał(a):

Pewnie , że długość rury z paleniska do wędzarki ma znaczenie. Nawet nie chodzi o temperaturę. Ale jak jest duża odległość od wędziska to można wędzić na zimno w ok. 30 stopniach. Gdy wędzisko jest blisko to ciężko utrzymać temperaturę


Filipie nie rozumiem ,piszesz ze nie chodzi o temp. a zarazem ze własnie chodzi o temperaturę .
Mi o to chodziło nic dodać nic ująć .Konia z rzędem temu kto uzyska 30st. paleniskiem bezpośrednio pod komora wędzarnicza .

Filipie czy masz doświadczenie w wędzeniu rybek ?
Wiem ze jest dużo info w necie ale ja wole posłuchać praktyków .
Ja co prawda mam jako taka praktykę wędzarnicza ale z mięsiwem z rybkami próbowałem daaawno i nie wyszło od tamtej pory nie brałem się za rybki .

Pięknie wyglądają twoje produkty i zapewne jeszcze lepiej smakują.
Kolorek taki jak lubię.
 

Filipka

Offline

NO chodzi mi o to , że jeśli nie ma się zamiaru wędzić na zimno to nie ma znaczenia długość rury. Ale wiem z doświadczenia , że już chcemy z tatą wędzić szynki długo dojrzewające itp. a do tego trzeba max tem. 30 stopni. Nie osiągniesz tego nigdy jak palenisko będzie blisko

Wszystkie ryby jakie wędziłem soliłem tylko na sucho bez zalewy za wyjątkiem węgorza.
Karpia , pstrąga , łososia nacierałem tylko solą. Węgorza zalałem solanką na kilka dni. Każda z rybek była wspaniała miękka i naprawdę brak słów...
Jedyne co na razie zauważyliśmy to , że nie warto kroić ryby na małe kawałki. Wtedy wysycha za bardzo(to mamy sprawdzone na karpiu)

Ale węgorz...jak postawiliśmy wędzarnie dopiero zrozumiałem czemu kosztuje 120 zł za kg ;-)
 

Viking

Offline

Filip Kwasnik napisał(a):

NO chodzi mi o to , że jeśli nie ma się zamiaru wędzić na zimno to nie ma znaczenia długość rury. Ale wiem z doświadczenia , że już chcemy z tatą wędzić szynki długo dojrzewające itp. a do tego trzeba max tem. 30 stopni. Nie osiągniesz tego nigdy jak palenisko będzie blisko

Wszystkie ryby jakie wędziłem soliłem tylko na sucho bez zalewy za wyjątkiem węgorza.
Karpia , pstrąga , łososia nacierałem tylko solą. Węgorza zalałem solanką na kilka dni. Każda z rybek była wspaniała miękka i naprawdę brak słów...
Jedyne co na razie zauważyliśmy to , że nie warto kroić ryby na małe kawałki. Wtedy wysycha za bardzo(to mamy sprawdzone na karpiu)

Ale węgorz...jak postawiliśmy wędzarnie dopiero zrozumiałem czemu kosztuje 120 zł za kg ;-)

Ok a ile tej soli jakieś proporcje ,jaka sól gruboziarnista -z saletra czy bez ?

No i wedzenie jak znajdziesz chwilkę to popisz trochę jakie etapy jaka temp. jak długo wedzi sie rybki ,na co zwrócić uwagę

Filip stronka mi szwankuje po tym jak wrzuciłeś ostatnie fotki chyba musisz je jakoś inaczej ułożyć
 

Filipka

Offline

Do tego mięska używaliśmy mieszanki która jest na początku tematu pokazana. Do golonki żona robiła zalewe tak zwaną na okoUsmiech według uznania.

Najpierw suszenie w temperaturze około 30- 40 stopni przez dwie godziny. potem wędzenie 4 godziny w około 80 stopniach i na koniec pieczenie w temperaturze takiej jak Nam się udało czyli około 130 stopni. Zamiast pieczenia można parzyć. My po pieczeniu zostawiliśmy szynki w wędzarni na całą noc z kontrolą żeby temperatura nie spadł poniżej 20 stopni. rano wyciągliśmy i koło godz 13:00 wędziliśmy wszystko(łopatkę,golonkę) za wyjątkiem boczku. Boczek był super po tym wędzeniu i nic mu nie było potrzebne oprócz świeżego chlebka i masłaUsmiech
 

Longin B

Offline

Coś nie tak z tą stroną.
 

Filipka

Offline

czemu?
 

Viking

Offline

nie zrozumieliśmy się mi chodziło o solenie i etapy wędzenia ryb,
choć muszę przyznać ze opcja z wędzeniem w 130 st . mnie zaciekawiła .

Jak zrozumiałem po takim wędzeniu (130st)nie parzysz już wędzonek?
a i jeszcze na drugi dzień po tej 13 w jakiej temp wędziłeś i jak długo
 

Krzysztof Poniewierski

Offline



Jak możesz wy edytuj posta by zdjęcia nie były w ciągu (użyj co 2-3 zdjęcia ENTER) bo forum się rozjeżdża Smutny

Ale smaka narobiłeś .... masz u mnie "IGNORUJ" pfft
 

Filipka

Offline

Sorry Krzysiu nie chciałem właśnie uwalić posta na całą stronę. Następnym razem zrobie żeby się nie rozjechało.
W teorii jak pieczemy w wędzarni w wysokiej temperaturze to potem już nie parzymy. tym razem jednak nie nastrzykiwałem mięsa i po przekrojeniu okazało się ,że trzeba doparzyć.
Ogólnie albo to albo to
Na razie robimy wszystko na oko i nie stosujemy sprawdzonych przepisów.

Z tego wszystkiego co wędziliśmy dla mnie najlepszy jest schab pod każdą postacią
 

Viking

Offline

Nastrzykiwanie nie ma nic do tego ze miałeś surowa wędzonkę w środku , porostu do środka nie dotarła odpowiednia temperatura .

Nastrzykiwanie ma za zadanie dotarcia solanki do każdego miejsca , w celu nabrania koloru - nasolenia - zmiękczenia mięska.
Objawem niedotarcia solanki jest siny kolor po przekrojeniu
Zazwyczaj w środkowej części wędzonek
Pisałem o tym wcześniej .
Jeśli robi się szynkę z kością to obowiązkowo należy nastrzykiwać dokładnie w kolo kości .
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
sygnalizator brań bezprzewodowy zrób to sam Podpórki sumowe, sygnalizatory elektroniczne 36 01 listopada 2017 08:57
Łowienie stacjonarne Multiplikatorem ?? Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 14 08 lutego 2013 00:14
Zrób to sam, podwodny spławik z dozownikiem dipu. Hand Made - Rękodzieło wędkarskie 49 01 lipca 2012 16:34
BATYMETRIA ZRÓB TO SAM Poradniki wędkarskie 2 02 czerwca 2012 03:24
Wygenerowano w sekund: 1.60
51,669,110 unikalne wizyty