Wędzarnie Stacjonarne. Zrób To Sam ! | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Codziennie rano staraj się czytać listę najbogatszych. Jeśli cię na niej nie ma, idź do pracy. Autor: Robert Orben


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ INNE / Kulinaria
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Wędzarnie Stacjonarne. Zrób To Sam !

Viking

Offline

daddax napisał(a):

Robert , czy te składniki ,które podałeś, dajesz tak na oko według rutyny , czy są na to jakieś proporcje i przepis???Usmiech


Proporcje przypraw w solance to rzecz indywidualna i każdy powinien dostosować do swojego podniebienia .Ja lubię mięsko mocno pachnące przyprawami zwłaszcza czosnkiem ,majerankiem kolendra,jalowcem itd

Staram się mieć kawałki mięsiwa 1- 2kg
Mięso świeże ,nie mrożone.
Czasami jak uwędzę za dużo to mrożę po uwędzeniu bez parzenia,po rozmrozeniu dopiero parze i tez smakuje .

Mój sposób na solankę .

Do pojemnika glinianego ew garnka emaliowanego wcześniej wyparzonego wkładam mięso które przeznaczam na wędzenie zalewam woda tak by zakryło cały wkład .
Wyjmuje mięso .
Mierze ilość wody jeśli trzeba to dolewam tak bym miał łatwo przeliczyć peklosol
Np jeśli wychodzi 2,3 l. to dodaje 200 ml. i mam 2,5l. ,jak jest 2,7 l. to dodaje 300 ml. i mam 3 L. .itd ale nigdy nie odlewam bo mięsko musi być zakryte w całości .
Na 1l wody daje 60 g. peklosoli
Czyli np 2l wody to 120 g. peklosoli
Peklosol kupuje w miejscowym sklepie z asortymentem dla zadymiarzy
.Za 1 kg. place 2 zł
Stawiam gar z woda na ogień dodaje odmierzona wczesniej peklosol i przyprawy
Na 2 l wody daje
-120g peklosoli
-cukier -1 łyżeczka
- majeranek ok 2- łyżki duże
-jałowiec ziarno rozgniatam - ok 10 szt
-listek -ok 6 szt kruszę na male kawałki
-ziele-ok 10 szt rozgniatam
-kolendra-mała łyżeczka
-goździki-4-6 szt
-pieprz w ziarnach -mała łyżeczka

to wszystko gotuje z 5 min , studzę i do zimnej wody dodaje ząbki z pól główki rozgniecionego nożem czosnku ew przeciśniętego przez praskę do czosnku.
-UWAGA TYLKO POLSKI CZOSNEK MA AROMAT żadne chińskie, hiszpańskie itp nie zrównają się z naszym krajowym .
Jesli w sklepie nie ma oznakowania pochodzenia to nasz można rozpoznać po tym ze ma takie paski i mocny zapach
Przykrywam talerzykiem ew dociążam wyparzonym kamieniem,lub słoikiem z woda by mięso nie wystawało i wkładam do lodówki na min 7dni ,srednio ok 10

Mięso nie przyjmie więcej solanki niż może choć by stało i miesiąc
Codziennie wyjmuje mięso i obracam
Jesli mam większe kawałki niż 1.5 to wstrzykuje dwa razy solankę strzykawka do środka.
Pierwszy raz po 2 dniach a drugi na 24 godziny przed wyjęciem.

Po zapeklowaniu wyjmuje z solanki opłukuje i wkładam do siatek.
Ze względu na to ze moje wędzonki są z reguły male używam siatki malej 4-5cm tez kupionej w wyżej wymienionym sklepie 1m- to koszt 1 zl,.
By ułatwić sobie wkładanie mięsiwa w siatkę używam rury plastikowej fi 120 dl ok 30cm
Na rurę naciągam siatkę zsuwam tyle by zawiązać sznurkiem jeden brzeg ,w środek rury wkładam mięsko i teraz wkładam łapę w rurę z miechem i wyciskam i wysuwam tak by było jak najciaśniej włożone w siatkę .Najlepiej mieć do tego 4 ręce ,ale i samemu można dać rade. Po wciśnięciu miecha obracam kilka razy i zawiązuje .
Teraz sprawdzam która strona jest cieńsza i z tej strony robię pętle do kijka wędzarniczego (grubsza strona idzie w dol wędzarni )
Po włożeniu w siatki wieszam w chłodne miejsce na ok 12 godzin do obsuszenia , z reguły zostawiam na noc .
Następnego dnia wędzę.

Tyle jeśli chodzi o peklowanie
Jesli macie możliwości to róbcie wędlinki sami na pewno wyjdzie wam lepsze niż kupne w sklepie .

A po kilkukrotnych próbach sami dojdziecie do tego co i jak.
Na początek proponuje zrobić samego kurczaka np cale ćwiartki -kuraka nie idzie zepsuc
By skorka nie była twarda to trzeba po wyjęciu z solanki mięcho gotować ok 10 min w osolonej wodzie .
Wywar można wykorzystać do np zupy, sosu itp
Ostatnio zrobiłem roladę z kuraka niebo w gębie.
Dobra starczy bo mi tuszu w kompie zbraknie.

Znalazłem te filmy z masowej produkcji wędlin warto obejrzeć
Jeden działa drugi już nie i nie wiem dlaczego

YouTube Video


YouTube Video
 

Viking

Offline

Filip Kwasnik napisał(a):

Znajomy handluje tymi przyprawami w handlu obwoźnym. Nie wiem skąd to bierze ale z tego co wiem to ma prawie swój funclub. Moja żona też już nigdzie indziej niczego nie kupuje. A tak jak wspominacie nie ma w tych przyprawach niczego typu E-340,E-430 i E-milion ;-)

W sklepach też tej przyprawy nie widziałem


Filipie brak EEEEE to duzy plus i byłbym zainteresowany , jeśli znajomy prowadzi sprzedaz wysylkowa to poproś znajomka niech poda jakieś namiary na swoja ofertę
 

Emil Szczepanik

Offline

Wędzarnia fajna sprawa, ja opalałem tylko dębem ale to dlatego ze miałem zapas.
Ryby jeszcze nie próbowałem wędzić ale na wszystko przyjdzie czas Usmiech
 

Ala Pawelczyk

Offline

Filip Kwasnik napisał(a):

Znajomy handluje tymi przyprawami w handlu obwoźnym. Nie wiem skąd to bierze ale z tego co wiem to ma prawie swój funclub. Moja żona też już nigdzie indziej niczego nie kupuje. A tak jak wspominacie nie ma w tych przyprawach niczego typu E-340,E-430 i E-milion ;-)

W sklepach też tej przyprawy nie widziałem

Jeśli można, to też się piszę na tę przyprawę.
Obok szynek super wędzi się przyprawiony udziec indyka . Kurczaki przyprawione [może być w całości, połówki lub baton].Do batona kurczaka odkaszczamy i przyprawiamy .Mięso przyprawione lekko mieszamy, posypujemy żelatyną i napychamy do siatki[ żelatyna powoduje, że mięso nie rozpada się].
 

Viking

Offline

Jeśli można, to też się piszę na tę przyprawę.
Obok szynek super wędzi się przyprawiony udziec indyka . Kurczaki przyprawione [może być w całości, połówki lub baton].Do batona kurczaka odkaszczamy i przyprawiamy .Mięso przyprawione lekko mieszamy, posypujemy żelatyną i napychamy do siatki[ żelatyna powoduje, że mięso nie rozpada się].[/quote]

Chętnie bym zrobił takiego kuraka ,mozesz powiedzieć co to jest ten <<baton>> nie kumam tez początku tego zdania cytuje -Do batona kurczaka odkaszczamy i przyprawiamy ....
 

Ala Pawelczyk

Offline

Baton inaczej szynka z kurczaka.Kurczaka odkośćić[usunąć kości], mięso przyprawić , wymieszać, posypać żelatyną, włożyć ciasno do siatki [ja po przyprawieniu odkładam mięso w chłodne miejsce na 12 godz ] i wędzimy. Skórke można drobniej pokroić i dodać do mięsa- szyneczka jest bardziej soczysta. Tak przygotowany baton[szyneczke] można upiec w piekarniku , tak jak kurczaka.
 

jbkajdulka

Offline

Jak mi nie przestaniecie grać na kubkach smakowych, to Was wszystkich Banned No, chyba że się podzielicie, to będzie amnestiaHaha
 

Filipka

Offline

Ala żelatynę rozpuszczamy? Dajesz tylko pierś z kuraka do siatki czy inne kawałki mięsa też?
Do tych przypraw raczej dostępu przez internet nie ma:/
Najpierw sprawdzę tą mieszankę i dam znać czy warto choć niemal jestem pewny ,że tak
 

Grzegorzh

Offline

Moim zdaniem przyprawy zabijają naturalny smak i aromat wędzonki.Ja do solanki urzywam tylko wody,peklosoli,cukru i maggi,mięśnie delikatnie nastrzykuje żeby nie było siwego oka i pekluje 5 dni w teperaturze 6 st C.Następnie wędze i parze.Polecam wędzony schab .
 

Ala Pawelczyk

Offline

Filip Kwasnik napisał(a):

Ala żelatynę rozpuszczamy? Dajesz tylko pierś z kuraka do siatki czy inne kawałki mięsa też?
Do tych przypraw raczej dostępu przez internet nie ma:/
Najpierw sprawdzę tą mieszankę i dam znać czy warto choć niemal jestem pewny ,że tak


Daję mięsko z całego kuraka [taki około 2kg] i z 4 większych ćwiartek [udowych] wtedy wychodzi ładna porcyjka na jeden batonik. Mięsa bardzo nie rozdrabniam, daję takie kawałki jakie odkroimy od kości. Żelatyny nie rozpuszczam, tylko przed napchaniem w siatkę posypuję mięsko [przyprawione wcześniej] i słabo przemieszam[do tej porcji-1 żelatyna taka na litr wody].Ważne aby mięso ciasno napchać w siatkęUsmiech.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
sygnalizator brań bezprzewodowy zrób to sam Podpórki sumowe, sygnalizatory elektroniczne 36 01 listopada 2017 08:57
Łowienie stacjonarne Multiplikatorem ?? Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 14 08 lutego 2013 00:14
Zrób to sam, podwodny spławik z dozownikiem dipu. Hand Made - Rękodzieło wędkarskie 49 01 lipca 2012 16:34
BATYMETRIA ZRÓB TO SAM Poradniki wędkarskie 2 02 czerwca 2012 03:24
Wygenerowano w sekund: 1.62
51,563,284 unikalne wizyty