Żyłka na suma na rzekę | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Gdzie będzie pycha, tam będzie i hańba, gdzie pokora, tam mądrość. -Salomon


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Plecionki sumowe, żyłki na suma, przypony na suma
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Żyłka na suma na rzekę

Maries

Offline

Witam
Jako początkujący poławiacz suma postanowiłem swoje pierwsze kołowrotki (które zakupię niebawem) po przeanalizowaniu tematu na forum zaopatrzyć w żyłki.
Czy może ktoś podzielić się uwagami o tych wstępnie wybranych przeze mnie żyłkami:
1. Dega Phanton Speciline Dorsch - 0.5mm
2. Sanger Kyoto - 0.5mm
3. Prologic River Special Mono - 0.5 mm
4. Trabucco XP Blue - 0.5mm
5. Gardner Surf Cast Red - 0.5 mm
Łowisko to generalnie górna Wisła, metoda żywiec na bojkę oraz podwodny spławik.

Pozdrawiam
 

Tomek Sztanka

Offline

Gardner i Trabucco zdecydowanie tak, fluo są słabsze niż przeźroczyste.
Pomyśl o opcji mieszanej /żyłka i plecionka/ jeśli łowisz na małych odległościach.
T.
 

Tomek Sztanka

Offline

Filip Kwasnik napisał(a):

No to prawda na żyłkę dużego suma się nie wyciągnie. Żyłka się rozciąga tragicznie. Ale do czasu jak się nie ma pieniążków na plecionki to trzeba sobie radzićOczko Z tego co czytałem to plecionki poniżej 150 zł nie ma co kupować. A jak mam kupić za 60 zł jakiegoś "no name" i ma mi się plątać itp. to poczekać wole na więcej pieniążków i kupić coś porządnego


Filip, stań 30 metrów od wędki, weź blachę w dłoń i niech ktoś zatnie spinningiem, nawet ręka nie zadrży!!!
Żyłki mają plusy, są tańsze, dobre na brudną wodę i rozciągliwe /wcale nie wada/. Piękne ryby wyciągałem na NRD-owskie Leski a 40 była do spinna na sumy a wytrzymałość 4,5 kilo. Teraz wszyscy chcą łowić tylko 2+! Na 0,32 można teraz wyciągnąć starą zatopioną łajbę. Niech młodzi zaczynają od żyłek to dobra szkoła. Nie hol siłowy, trochę finezji też się przyda. I wrzućcie mnie na stos jak nie mam racji.
Hej.
T.
 

Leszek P

Offline

Tomek Sztanka napisał(a):
Pomyśl o opcji mieszanej /żyłka i plecionka/ jeśli łowisz na małych odległościach.

Łączenie dwóch linek głównych (żyłka i plecionka), to całkiem dobra opcja niskobudżetowa. "Na małe odległości"? Myślę, że zwłaszcza na większe dystanse, kiedy nie ma kasy na 100-200 m dobrej plecionki. Wtedy kombinacje w stylu 50 m żyłki + 50-100 m plecionki na podkładzie mają sens - wydłużamy zasięg i ograniczamy mankament rozciągliwości żyłki na długim dystansie, robiąc z rozciągliwości zaletę - swoistego amortyzatora, co przy pałowatych sumówkach i zupełnie nierozciągających się plecionkach jest wielką zaletą.
Jak ktoś chce skorzystać z takiej opcji, to pewnie stanie przed dylematem, jak to razem powiązać. Polecam węzeł "Mahin kont" - moim zdaniem najlepszy.
Sam zamierzam w tym sezonie podpiąć na pierwsze 20 m gruby fluorocarbon: amortyzacja (j.w.), rozsądna rozciągliwość (rzędu 7%) i idealna praca w drewnianych zaczepach (w przeciwieństwie do plecionki).
 

Maries

Offline

Tomek Sztanka napisał(a):

Gardner i Trabucco zdecydowanie tak, fluo są słabsze niż przeźroczyste.
Pomyśl o opcji mieszanej /żyłka i plecionka/ jeśli łowisz na małych odległościach.

Gardner nie ma na razie red tylko żółta jest a trabucco jest niebieskie, na zdjęciach w sieci są to kolory intensywne ale czy to jest fluo? Czy lepiej rozmiar mniejsze tzn. np 0,45 ale nie we fluo zakupić i używać? Bo chodzi tylko chyba o wytrzymałość bo kolor sumowi to lotto?
Sposób opcji mieszanej bardzo mi się podoba dzięki za info.
Dzięki Leszek za naświetlenie idei "opcji mieszanej".
I ostatnie pytanie: czy łowiąc na Wiśle zestaw na 50m od stanowiska łowiąc na żyłkę surfcastową(trabucco xp), wędka 3 do 3,6m można prawidłowo z dużym prawdopodobieństwem zaciąć Suma?
Pozdrawiam
 

Tomek Sztanka

Offline

Maries napisał(a):

Tomek Sztanka napisał(a):

Gardner i Trabucco zdecydowanie tak, fluo są słabsze niż przeźroczyste.
Pomyśl o opcji mieszanej /żyłka i plecionka/ jeśli łowisz na małych odległościach.

Gardner nie ma na razie red tylko żółta jest a trabucco jest niebieskie, na zdjęciach w sieci są to kolory intensywne ale czy to jest fluo? Czy lepiej rozmiar mniejsze tzn. np 0,45 ale nie we fluo zakupić i używać? Bo chodzi tylko chyba o wytrzymałość bo kolor sumowi to lotto?
Sposób opcji mieszanej bardzo mi się podoba dzięki za info.
Dzięki Leszek za naświetlenie idei "opcji mieszanej".
I ostatnie pytanie: czy łowiąc na Wiśle zestaw na 50m od stanowiska łowiąc na żyłkę surfcastową(trabucco xp), wędka 3 do 3,6m można prawidłowo z dużym prawdopodobieństwem zaciąć Suma?
Pozdrawiam



NIE!!! chyba, że wędkę na plecy i 20 metrów w tył i tęż dupa, największe zejdą. Jest rada, chcesz wiedzieć? zakładaj pojedynczy hak, nigdy kotwicę, tłumaczyć dlaczego czy sam dojdziesz! Napisz i masz.
T.
 

Mariusz Kowalski

Offline

Tomek kto pyta nie błądzi,więc jak możesz napisać czemu zakładać pojedynczy hak a nie kotwicę ?
 

Tomek Sztanka

Offline

Na haku zatniesz 3 razy silniej niż kotwicą i kąt boczny, kotwa po fiszbinach pójdzie i słabsza pęknie albo się wygnie 66 mocna ale wypluwalna a z 200 metrów to na żyłce z miękkim kijem w zębach ja przytrzymam, nie zatniesz mnie, a hak pod wąs zakręci.
POpatrz nawet spoony mają pojedynkę a na morzu...TESTOWAŁEM, SPRAWDZIŁEM, WIEM!!!
Hej.
T.
 

Mariusz Kowalski

Offline

I dzięki wielkie za odpowiedź,ponownie się utwierdzam że jednak musi być plecionka i tyle.
 

Maries

Offline

Ok paniał, paniał. Pletka + hak.
Dzięki za podpowiedź.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wielkosc żywca na suma Przynęty żywe używane żeby złowić suma 3 02 kwietnia 2022 15:30
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego dla początkującego do 200zł Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych 413 21 maja 2021 19:37
Wędka na suma do połowów stacjonarnych od 200 do 500zł Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 224 23 lutego 2021 09:10
Sygnalizator brań wstrząsowy na suma Elektronika w wędkarstwie, echosondy dla wędkarzy, 207 07 września 2020 12:50
Czy ta wędka jest dobra na suma? Forum ogólne o sumach 1 29 grudnia 2019 17:46
Wygenerowano w sekund: 1.54
51,561,876 unikalne wizyty