Rodbuildingowe ABC - wykonywanie i lakierowanie omotek | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Doświadczenie to bilet kupiony na loterię po ciągnieniu. Autor: Querlin


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Rodbuilding

 
Rodbuildingowe ABC - wykonywanie i lakierowanie omotek

Longin B

Offline

Wykonywanie omotki pokazałem używając do tego kordonka bo nici są bardzo cienkie i słabo było widać na filmie.
Ale sposób jest dokładnie taki sam. Teraz pokażę jak przymocować przelotkę, przecież miejsce gdzie one mają być już znacie. Z każdą przelotka postępujemy tak samo. Należy jednak wcześniej dokładnie obejrzeć stopkę przelotki. Zdarza się, że trzeba oszlifować lub opiłować końcówkę. Po pierwsze po to aby nitka lepiej wchodziła na początek stopki i po drugie aby usunąć ewentualne zadziory. Taki nawet mały zadziorek stykający się z blankiem może w przyszłości go uszkodzić i w efekcie w tym właśnie miejscu wędka pęknie (oby nie w trakcie holu).

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fccfe9bdcff6_forumsumowe.jpg

Zwróćcie uwagę na fakt iż w czasie szlifowania najczęściej uszkodzimy też farbę na stopce (jeżeli jest malowana). Jeżeli zrobimy omotkę (szczególnie z jasnych nici) zdarza się, że to przebija przez omotkę (ma to wpływ wyłącznie na walory estetyczne i jednym przeszkadza innym nie). Nie próbujcie podmalowywać tego jakimiś flamastrami bo później w czasie lakierowania barwnik rozpuszcza się i włazi w nici (wygląda jeszcze gorzej). Jeżeli już to podmalujcie ten fragment farbą nitro i wysuszcie.
Omotkę zaczynamy na blanku a kończymy na stopce przelotki.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fccfeb00fa0e_forumsumowe.jpg

Przelotkę mocujemy do blanku taśmą (uwaga na małe przelotki. Mnie lepsza do tych celów wydaje się cienka taśma izolacyjna. I z niej często odcinam cienki paseczek do mocowania).

YouTube Video



Pamiętajmy też o innych elementach np. zaczepie do haczyka. Przymocujmy go wcześniej, zróbmy omotkę i jak już lakierujemy to ją też.
I jeszcze jedno. Pozostaje jeszcze kwestia połączeń w blankach wieloczęściowych. Z reguły producenci blanków przewidują wzmocnienia na łączach. Jednak większość pracowni czy indywidualni rodbuilderzy nakręcają omotkę w tym miejscu. Spotkałem się z opinią, że taka omotka niewiele wzmacnia i że powinna być położona jak najbliżej krawędzi. Zwykle jednak jak patrzę na wędkę na której czegoś takiego nie ma to czegoś mi brakuje. Dlatego proponuję zrobić taka omotkę choćby w celach ozdobnych (ja zawsze robię).

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fccfee6276ab_forumsumowe.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fccff077ccbb_forumsumowe.jpg

I omotka przy przelotce szczytowej.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fccff28535ca_forumsumowe.jpg

Jeżeli przelotka taka ma tulejkę i wklejamy ją na blank przy pomocy żywicy, położenie takiej omotki ma jedynie znaczenie ozdobne. Spotkałem się również z tym, że takiej omotki się nie robi a jedynie krawędź połączenia z blankiem lakieruje, dając w tym miejscu kropelkę lakieru. Może to mieć szczególne znaczenie przy wędkach typu L lub UL gdzie omotka i lakier dodatkowo obciążają blank.
 

Longin B

Offline

Możemy wykonać dodatkowo inne omotki w celach ozdobnych. Dla przykładu omotka, która niejako stworzy miejsce do przyklejenia naklejki określającej rodzaj, moc, i c.w. blanku.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fccff610442a_forumsumowe.jpg
 

Longin B

Offline

Jeżeli już ukręcimy wszystkie omotki nie powinniśmy zostawiać na dłużej tak przygotowanego elementu (nici rozluźniają się z czasem, jeżeli nie są polakierowane).
No to lakierujemy. Czym, o tym już było.
Ale musimy jeszcze mieć na czym. Dlaczego? Otóż lakiery używane do lakierowania omotek dość długo schną. Aby lakier taki nie spłynął (lub aby równomiernie się rozłożył) trzeba zapewnić stałe obracanie blanku. Podobno można przez 4 godziny zmieniać położenie blanku co kilka minut i tez będzie ok. Zdecydowanie jednak wolę zamocować blank w jakimś urządzeniu i niech się przez ten czas obraca. Prędkość obrotowa powinna być dość mała i wynosić ok. 5-20 obr./min. Przy większych podobno lepiej się lakieruje a do schnięcia można zmniejszyć. Oczywiście można zastosować silnik z regulacją obrotów. Ja (chyba ze względu na dostępność) zastosowałem silnik od napędu talerza mikrofalówki. Uchwyt do mocowania blanku może być dowolny np. mały samocentrujący (tokarski, w tym przypadku pokusiłbym się o jakieś gumowe lub plastikowe nakładki na szczeki ) lub np. taki jak ja sobie zrobiłem.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fccfe80e4c72_forumsumowe.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fccfe0e3be29_forumsumowe.jpg
 

Longin B

Offline

Mocujemy blank z przymocowanymi przelotkami (zrobione omotki). Włączamy napęd. I na początku proponuje delikatnie opalić omotki celem usunięcia jakiś drobnych kłaczków. Do tego celu służy nam zapalniczka gazowa lub oczywiście specjalny palnik spirytusowy. Nie należy używać zapalniczek tzw. żarowo/gazowych bo dają silny płomień i możemy uszkodzić blank lub przepalić nici. Teraz omotkę należy odtłuścić. Do tego celu można użyć spirytusu (najlepiej bez barwników), benzyny ekstrakcyjnej (też najlepiej z apteki), acetonu. Moczymy pędzelek w rozpuszczalniku i pędzelkiem po omotce (wystarczy raz).
Rozrabiamy lakier zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej jest to 1/1 żywica + utwardzacz (często producenci dodają do zestawów z lakierem małe strzykawki, jak nie zafundujmy sobie takie. Myślę że 5 ml to max.). Nie rozrabiajmy też dużych ilości lakieru bo szkoda. Po rozrobieniu należy chwile odczekać po to aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Często też przelewa się lakier na kawałek aluminiowej folii i lekko podgrzewa.

No to jazda.

YouTube Video


chyba trochę przesadziłem z tym podgrzewaniemNono

zobaczcie też jak ciemnieją nylonowe nici:

YouTube Video


Ja lakieruję omotki dwa razy (zawodowcy daja radę za jednym razem, ale ja nie mam takiego przerobu więc wprawy mniej).
Pierwszy staram się pokryć omotki bardzo cienko, tylko tyle aby dobrze przesączyć nici. Tak aby po wyschnięciu wyczuwalne były jeszcze nici (to tak na macanta, po przeciągnięciu palcem). Postarajcie się też nie wyjeżdżać poza nici (na blank). Jak komuś ręce drżą, polecam oparcie jednego palca o obracający się blank (pomaga jak 100 na drugi dzień). Dobrze jest lakier trochę podgrzać przy pomocy wspomnianej zapalniczki. Podgrzany lakier staje się rzadszy i lepiej przesącza nici. A ponadto szybciej uciekają pęcherze powietrza.
Polakierowany element powinien pozostać w urządzeniu (obracać się) ok. 4-5 godzin. Po tym czasie możemy zdjąć element z urządzenia. Drugie lakierowanie robię zwykle na drugi dzień. Tym razem ma być równo, ładnie, bez zacieków, ale tym razem wyjeżdżamy poza omotkę. Ile (na oko). Myślę , że ok. 1 mm to świat i ludzie. W dużej mierze chodzi o to aby ostatnia czy pierwsza nitka była dobrze zabezpieczona a poza tym utworzy się nam ładnie przejście z blanku na omotkę.
 

Longin B

Offline

I teraz 4-5 godzin

YouTube Video


Na razie koniec.
 

Artur Betcher

Offline

Longinie.
Zazwyczaj jest tak że jak ktoś wchodzi na forum to uważa że wszystko mu się należy.
Najczęściej tak jest z tymi którzy pierwszy post zamieszczają w dziale Giełda.
Ni dzień dobry, ni pocałujta mnie w ..... a jak usunę jakąś ofertę mimo ze pisze jak byk że to dział dla stałych użytkowników portalu to dostaję albo chamskie maile czy wiadomości albo pretensjonalne.
Jak kiedyś pomogliśmy kilku osobom zacząć biznes to było cacy ale jak już ich działalności urosły do dużych rozmiarów to mają nas gdzieś bo ich nie reklamujemy.
Jeszcze inni pomimo tego że są specjalistami w jakiejś dziedzinie i mogli by portal w niej rozwijać wypisują brednie na tematy sobie nieznane a jak to skorygujesz żeby ich treści nie wprowadzały innych w błąd i przez to nie narażały na zbędną utratę gotówki to tak samo focha wywalają.
Tacy są ludzie bo uważają ze im się wszystko należy a ja jestem potem ten zły który ich skrzywdził.

Ty zrobiłeś zgoła odmiennie.
Zarejestrowałeś się, jak przystało na normalnego faceta, przywitałeś z innymi a potem sam od siebie stworzyłeś w dziale Rodbuiding coś unikalnego i tylko na ten portal. Sam dałeś coś od siebie dla innych a Twoje poradniki są naprawdę unikalne. Takie coś cenię bo nie wołałeś ani zapłaty, ani przywileje. Po prostu dołożyłeś cegiełkę budującą ten portal z własnej inicjatywy a jak widać po Twoich materiałach wkład miałeś ogromny.
Jeśli zatem zechcesz kiedyś w dziale dla Rękodzielników założyć swoją prezentację robiąc wędziska na zamówienie jako mały warsztacik masz moje błogosławieństwo.
Miło by było Ciebie tam znaleźć za jakiś czas bo tak jak mówiłem po prostu podszedłeś do portalu jak człowiek.
Dziękuje za to.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Longin B

Offline

Arturze,
Dzięki za uznanie.
To raczej hobby i pracowni pewnie otwierał nie będę (nigdy nie mów nigdy). Oczywiście nie wykluczam, że w ramach tego hobby komuś coś zrobię ale raczej dla wprawy lub z ciekawości niż dla zysku.
Ale na pewno jeszcze coś napiszę.

pozdr.
 

Zygmunt Konieczka

Offline

Witam. Bardzo przystępnie opisałeś cały proces zbrojenia wędki. Zgadzam się z Arturem, że wykonałeś kawał solidnej pracy i pokazałeś wielu kolegom po kiju, jak samodzielnie można uzbroić, przezbroić, czy też wykonać wędzisko. Jeżeli mogę coś podpowiedzieć, to ja podgrzewam lakier epoksydowy za pomocą suszarki do włosów. Nie ma wtedy możliwości uszkodzenia omotki, lakieru lub samego blanku, jak w przypadku podgrzewania zapalniczką, a lakier staje się bardziej płynny łatwo przesącza się przez omotkę i lepiej go można potem równomiernie rozprowadzić przy pomocy pędzelka. Też trochę na własny użytek przezbrajam i naprawiam wędki. Głównie zimą, poza sezonem kiedy nie łowię.
Serdecznie pozdrawiam
Zyga
 

Longin B

Offline

Dzięki za pozytywna ocenę. Co do podgrzewania masz racje, że suszarką jest mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia blanku. Ale też jest to kwestia wprawy. Z czasem umiejętności wzrastają. Ja używam też zapalniczki do opalania omotek przed lakierowaniem aby pozbyć się ew, kłaków z nici.
Te artykuły powstały po to aby pokazać, że można, wcale nie trzeba wielkich nakładów na warsztat.
Ja też większość robię poza sezonem. Ale w tym roku jakoś mnie napadło na kilka patyków. Będą jeszcze dwa patyki pod sandałka i castingowe (jeden już obłowiony). Drugi muszę skończyć. Ten drugi to w ogóle dziwoląg, bo naszło mnie na casta w spirali (ale o tym później).
 

Jacek Gebala

Offline

Longinie - z dużym zainteresowaniem czytam twoje artykuły o samodzielnym wykonywaniu wędek i przyznam, że zawierają bardzo dużo praktycznych porad, a i praktyczne narzędzia/pomoce które sobie zrobiłeś i używasz pokazują, że nie trzeba dużo, aby samemu zacząć. Kiedyś - w "czasach bambusa" - próbowałem swoich sił Zmeczony na tym polu i powiem szczerze, że po lekturze twoich artykułów ogarnia mnie chęć aby zrobić coś dla siebie...
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.63
51,296,941 unikalne wizyty