Portal sumowy - wędkarski, dla wędkarzy i nie tylko


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Kto chce jednym spojrzeniem ująć wiele równocześnie przedmiotów, ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie -Kartezjusz


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Test wzłowo-linkowo-wagowy

stycznia 08 2015 Sprzęt Filipka
Test wzłowo-linkowo-wagowy

Test węzłowo-linkowo-wagowyJeden to wersja zawiązana normalnie od dołu, w drugiej wersji linka trzyma hak/krętlik w dwóch miejscach (rysunek 1) Osobiście miałem wrażenie, że wersja trzymająca akcesoria w dwóch miejscach będzie lepsza i ten test miał to zweryfikować, jednak w każdym badanym przeze mnie przypadku pękała czy to żyłka czy plecionka w innym miejscu niż węzeł. Badałem odcinek najkrótszy 30cm, a najdłuższy coś koło 1m. Wiązałem zarówno dwa identyczne węzły jak i w innym przypadku jeden taki na jednym końcu, a na drugim inny. Zawsze pierwsza pękała linka...
Tak więc postanowiłem przynajmniej przetestować wytrzymałość moich linek sumowych: żyłki trabucco 0,40 (po 1 sezonie) plecionki sangera 0,40 (po 2 sezonach) oraz Power pro 0,28 ss (po 1 sezonie).

Przygotował Łukasz Bieniawski

Tajlandia 2014

stycznia 08 2015 NEWSY OGÓLNE Filipka
Tajlandia 2014

Tajlandia 2014Wczesnym rankiem pod nasz hotel w Bangkoku podjechała taksówka. Trzy i pół godziny później byliśmy już na łowisku nieopodal Hua Hin. Od razu spodobała się nam panująca tam atmosfera, pełna domowej gościnności i takiego spokoju, jakże odmiennego wobec tłocznej stolicy Tajlandii. Nad małym, malowniczym akwenem stał nasz dobrze wyposażony bungalow. Wszystko dookoła zaś było otoczone różnymi odcieniami zieleni.
Moja żona oddała się odpoczynkowi, a ja wędkowaniu. Pierwszą zdobyczą okazał się Redtail Catfish. To niezwykle silna, pięknie ubarwiona ryba pochodząca z Ameryki Południowej. Niemal metrowe osobniki dawały mi nieźle popalić. Są o wiele silniejsze od naszych rodzimych sumów. Wyciągnięte z wody wydawały charakterystyczny odgłos. Najlepiej brały na martwą rybkę położoną nieopodal brzegu.

Przygotował Piotr Koroluk

Zrywka bezpieczeństwa

Zrywka bezpieczeństwa

Zrywka bezpieczeństwaBezpieczeństwo na wodzie to podstawa , często ciesząc się urokami pływania i to nieraz szybkiego zapominamy o bezpieczeństwie, w wodzie czają się często różne pułapki czyhające na motorowodniaków , dlatego trzeba obserwować lustro wody przed nami i omijać pływające przeszkody, ale nie zawsze jest to możliwe, czasem coś może płynąć pod taflą wody i mamy kraksę gotową.
Może się zdarzyć sytuacja gdy wypadniemy z pontonu czy to na skutek zderzenia z jakąś kłodą czy przez naszą nieuwagę i wtedy ponton odpłynie a my zostaniemy w tarapatach, dlatego też warto zamontować zrywkę bezpieczeństwa, koszt takiej zrywki wraz z wysyłką to około 40 zł, a może nam to uratować życie.

Przygotował Dariusz Kucharski

Urodzony by wędkować

Urodzony by wędkować

Urodzony by wędkowaćOdkąd pamiętam moje życie zawsze było powiązane z wędkarstwem. Chyba przyczyniło się to że mieszkam w Dolinie Karpia więc w okolicy nie brakuje stawów i rzek. Myślę że również wpływ na to, że dziś jednym z moich hobby jest wędkarstwo ma to, że w mojej rodzinie już od 15-tu lat w okresie świątecznym sprzedaje się rybki przy drodze. Tony karpi, amurów czy nawet sumów w zbiornikach, w piwnicy to dla mnie nic nowego.
Wracając do wspomnień najdalszym jest to w którym dziadek zabiera mnie nad staw i łapiemy tam małże żeby później zakładać je na haczyk i łapać na nie małe okonie. Podobno miałem wtedy około 3-4 lat. Niestety dziadek zmarł kilka miesięcy później i wszystko w rodzinie się pozmieniało. Tata nawet nie myślał o powrocie do swoich młodzieńczych szaleństw na rzece, a wujek wyprowadził się z domu rodzinnego i też nie miał jakoś czasu na wędkowanie. Tak więc nie było szans na rozwinięcie się u mnie hobby. Jakieś 3 albo 4 lata później wujek zmienił pracę i nagle znalazł czas na moczenie kija godzinami. Prawie co tydzień w niedzielę, po obiedzie szliśmy z tatą do wujka zobaczyć czy coś złowił. Zawsze brałem sobie krzesełko z domu i pilnowałem wędek wujka a On z tatą "smakowali białej wody w butelce". Raz nawet udało mi się zaciąć pięknego 2kg amura ale nie pozwolili mi go holować choć tak bardzo chciałem, mimo tego podobno banan z twarzy nie schodził mi przez cały dzień.

Przygotował Babiński Damian

Relacja z miedzynarodowych targow sumowych w Passau - 13.12.2014

grudnia 23 2014 NEWSY OGÓLNE Filipka
Relacja z miedzynarodowych targow sumowych w Passau - 13.12.2014

Relacja z miedzynarodowych targow sumowych w Passau - 13.12.2014Zima to dla większości z nas czas kiedy nasze wędki wędrują do kąta, futerału, na strych, czy też do piwnicy. Pogoda raczej nie sprzyja wyprawom wedkarskim, wiec już trochę z niecierpliwością czekamy na wiosnę, kiedy to znowu ruszymy na nasze szlaki wędkarskie. Ale zima to też czas targów i spotkań wędkarskich, czas kiedy to w gronie pasjonatów przygody z wędką, pasjonatów przygody z sumem spokojnie możemy wymieniać nasze doświadczenia i wrażenia z minionego sezonu. A jako, że w tym roku aura była nam szczególnie przychylna postanowiliśmy 13. Grudnia pojechać do Passau na tegoroczne targi sumowe. Organizowane są one już osiem lat przez najstarsze i chyba największe niemieckie forum sumowe. To była nasza pierwsza wizyta na tej "imprezie" a "co widziałem i słyszałem to i wam opisałem".

Przygotował Jacek Gębala

31/01 - 02/08 Bug - Fotorelacja.

grudnia 23 2014 Bez kategorii Filipka
31/01 - 02/08 Bug - Fotorelacja.

31/01 - 02/08 Bug - Fotorelacja…z każdą kolejną puszeczką mija zmęczenie :) sprawy codzienne odchodzą na dalszy plan. Możemy się skupić na kontemplowaniu przyrody. Niestety z każdą kolejna puszeczką wzmaga się też północny wiatr, który nie wróży nic dobrego. Głośne towarzystwo na brzegu a woda niesie. Stajemy się mimowolnymi słuchaczami tyrady starszego wędkarza o Ruskich, który znalazł posłuch nie tylko u swojego towarzysza i kanonady gruntówek. Po 23:00 chowamy się w namiotach. Noc mija nerwowo. Pozorowane brania - nietoperze.
Po 10:00 składamy zestawy sumowe. Koleś, co zaparkował jachtem powyżej naszego stanowiska na środku nurtu zbiera się do domu. U niego nocka też na pusto ale dowiadujemy się, że poprzedniej nocy wyciągnął 120cm i musi płynąć do domu bo mu mięso się niebawem popsuje :( No cóż - wiemy że, był, żerował, dostał w czapę i skończył we worku. Żegnamy kolesia życząc mu braku benzyny i jak najrzadszych spotkań z sumem. Michał wybiera się do sklepu bo wczorajsze robaki ugotowały się na sucho.

Przygotował Robert RUMC Swietochowski

DVD z wyjazdów Forum Sumowe nad Ebro w 2014r

grudnia 20 2014 Filmy Artur Betcher
DVD z wyjazdów Forum Sumowe nad Ebro w 2014r

DVD z wyjazdów Forum Sumowe nad Ebro w 2014rWitam.
Trochę to trwało ale jednak udało się wreszcie zrobić DVD z wyjazdów nad Ebro w sierpniu i we wrześniu 2014r.
Jak wiecie wszyscy operatora który z nami miał jechać spotkała osobista tragedia więc cały materiał musiał być zmontowany z tego co sami zrobiliśmy za pomocą tego w co byliśmy wyposażeni.
Montażysta po tym jak dostał materiał załamał ręce i zrobił to co udało się zrobić.

Cena więc DVD będzie co łaska plus koszt wysyłki priorytetem poleconym.
Zainteresowani wysyłają mi jakąkolwiek formą adres na który chcą otrzymać DVD (jaki wyjazd, ile płyt jeśli byli grupą i mieszkają niedaleko) a dopiero po jej otrzymaniu otrzymają konto do wpłaty gdzie wpłacą kwotę wedle uznania.

Przygotował Artur Betcher

Woblery Janusza Widła

grudnia 15 2014 Sprzęt Filipka
Woblery Janusza Widła

Woblery Janusza WidłaMoja przygoda z woblerami zaczęła się 30 lat temu. Wykończywszy wszystkie małe łyżeczki z domowego serwisu na błystki, postanowiłem poszerzyć mój arsenał o przynęty bardziej uniwersalne. Zasobność kieszeni nastolatka w tamtych czasach nie pozwalała na kupno choćby jednego firmowego woblera fińskiego czy amerykańskiego, a tylko takie można było zakupić w Pewexie. W sądeckich sklepach nie było żadnych woblerów. Wyłącznie oglądając przynęty na zdjęciach, metodą prób i błędów zacząłem wykonywać produkty "wobleropodobne". Kolejne lata żmudnej pracy, w każdej wolnej chwili od szkoły i wędkowania poświęcałem na udoskonalanie łowności moich przynęt. Mieszkając 200m od Dunajca, miałem doskonały poligon doświadczalny. Dunajec jest bardzo trudną wodą dla woblerów. Bystry nurt natychmiast wyrzuci kiepsko wyważoną przynętę, a uderzenie o ostre skały pozbawi ją za słabo utwardzonej powierzchni, nie mówiąc już o złamaniu steru wykonanego z nieodpowiedniego materiału. Po latach prób z różnymi materiałami na stery doszedłem do wniosku, że jedynym materiałem spełniającym wszelkie wymogi Dunajca jest żelazna blacha ocynk. Łowność moich woblerów wskazuje na to, że nieprzezroczysty ster w żaden sposób nie odstrasza rybek lecz wręcz przeciwnie. Doskonale stabilizuje przynętę oraz daje możliwość precyzyjnego ustawienia akcji. Trzydzieści lat wykonywania przynęt z jednoczesnym ich testowaniem na praktycznie wszystkich drapieżnikach…


Przygotował Filip Kwaśnik

Moja łódź aluminiowa - dekalog

grudnia 14 2014 Sprzęt Artur Betcher
Moja łódź aluminiowa - dekalog

Moja łódź aluminiowa - dekalog


Część pierwsza -Łódź aluminiowa jako przykładowe narzędzie zbrodni....

A to skur**syn!!
Złapałem pełną garścią pellet 25mm znajdujący się właśnie pod ręką i cisnąłem z całej siły w stronę odpływającej motorówki posyłając w jego kierunku jako dodatek jakże wymowne skur*ny i h**e oraz wszelkie epitety których to niechlubnie nauczyłem się w kilku językach do 32 roku życia. Próbowałem jeszcze drzeć za nimi jak przecinak brzegiem żeby zobaczyć gdzie stacjonują ale niestety kondycji nie starczyło gdyż brak aktywności sportowej jak i ogromne ilości wypalanego tytoniu zrobiły swoje.
Dysząc więc wróciłem do obozowiska dalej pod nosem mrucząc dźwięczne ku*y we wszystkich odmianach i czasach (profesor Bralczyk byłby ze mnie dumny :D ) a że wszystkie zestawy szlag trafił to już na początku zasiadki trzeba było się zbierać do domu!!
Na pohybel wszelkim "Wymoczkom" na nartach wodnych i tym "Pustakom" ich ciągnącym którzy czują się "panami szos" mając w dupie poszanowanie innych użytkowników akwenu!!
Ten dzień był pamiętny bo to właśnie wtedy zdałem sobie sprawę że potrzebuję pałkę zanętową. Nie nie nie, nie do zanęcania, ale po to żeby ręka Boża dotknęła tego gnoja ciągnącego za sobą "Wymoczka" na nartach wodnych co mi wpłynął w zestawy niszcząc sprzętu za 300euro!!
To był rok rok 2009 i to wtedy pierwszy raz w życiu zamarzyła mi się łódź aluminiowa

Przygotował Artur Betcher

Posezonowy przegląd Penn Battle 4000

grudnia 06 2014 Sprzęt Bartosz Wasielewski
Posezonowy przegląd Penn Battle 4000

Posezonowy przegląd Penn Battle 4000Może się komuś przyda ten tema. Od ponad roku jestem posiadaczem Penn'a Battle 4000. Po ostatnim wypadzie nad Odrę zauważyłem niepokojący luz na rotorze. Jako, że na Penn'y jest tylko rok gwarancji wyposażony w śrubokręt zabrałem się do dzieła.

Przygotował Bartosz Wasielewski

Wyjazd grupowy nad rzekę Ebro w Hiszpanii - wrzesień 2015r

grudnia 05 2014 Bez kategorii Artur Betcher
Wyjazd grupowy nad rzekę Ebro w Hiszpanii - wrzesień 2015r

Wyjazd grupowy nad rzekę Ebro w Hiszpanii - wrzesień 2015r


Czas na przygodę nad rzeką Ebro w 2015r :)

Termin to 11-22 Wrzesień 2015r.
Wyjazd w nocy z 10 na 11 września.
Powrót do Polski w nocy 22 września 2015r.
Na czas wyprawy baza jest zamknięta do naszej dyspozycji.
Autokar wyrusza z Ostrowca Świętokrzyskiego i jedzie przez Warszawę i Poznań.
Jest też możliwość zbiórki na granicy polsko-niemieckiej.

Plan wycieczki.
Wyjazd w nocy z 10 na 11 września z Ostrowca Świętokrzyskiego.
12 wrzesień 2014r rano przyjazd do Paryża, zwiedzanie Paryża, Wieża Eiffla , Łuk Triumfalny, Champs Elysees, Concorde.
12 września późnym popołudniem wyjazd do Hiszpanii.
13 wrzesień 2014 rano przyjazd do ośrodka Fishing Planet nad rzeką Ebro w Hiszpanii.
Zebranie organizacyjne, przydział łodzi i sprzętu.
13-20 września łowienie suma, karpia, sandacza nad rzeką Ebro.
20 września po południu wyjazd do Paryża.
21 września rano przyjazd do Paryża. Zwiedzanie Pigalle, Moulin Rouge, Bazylika Sacre Coeur
21 września wieczorem wyjazd do Polski.
22 września przed południem przyjazd do Polski, do Ostrowca późnym wieczorem.

Przygotował Artur Betcher


Aktualnie online

Gości online: 40

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 8,323
Najnowszy użytkownik: RadekZrywka

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

25 marca 2024 16:00
Dziekuje Artur za odpowiedz. Smutne jest jak ten czas szybko leci Smutny

31 stycznia 2024 10:10
Od dwoch lat nie lowie bo nie mam czasu. Innych nie kupikem, te sa swietne. Kupilem w zeszlym roku dwa dodatkowe pod inna nazwa. wieksze szpule do stacji maja, 12000 model.

23 stycznia 2024 21:57
Dzien Dobry, Artur i jak po 3 latach uzytkowania spisuja sie Twoje Lurekillery? co sie w nich zuzylo? jakies luzy czy cos dostaly? czy moze wysiadly i krecisz juz z synami czyms innym? bardzo prosze o

14 listopada 2023 19:06
Chodzi o polskie znaki, bez nich jest ok, polskie wywalaja wssio.

14 listopada 2023 19:05
Forum wykrzacza siÄ™ i nawet technik nie zrobil tego jak nalezy,

16 października 2023 20:03
Artur, zrobîe̛ du̟o dla wędkarsywa sumowego w Polsce, pamiętam, i dziękuje, pozdrawiam

14 października 2023 12:29
Witajcie kochani Usmiech Haha

14 października 2023 12:29
Witajcie kochani Usmiech Haha

02 października 2023 22:00
Witam po 4 latach nieobecności

29 czerwca 2023 17:51
Te forum to matka wiekszosci sumiarzy w Polsce Usmiech

Archiwum shoutboksa

Urodziny!

Nasz baner

Forum Sumowe - portal sumowy
Wygenerowano w sekund: 1.89
52,188,493 unikalne wizyty