Rekordowe sumy Polska i Świat | Forum sumowe


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Małżeństwo doprowadza do tego, że ludzie zaczynają traktować siebie nawzajem jak przedmioty, będące ich własnością, a nie jak wolne osoby. Albert Einstein


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Rekordowe sumy Polska i Świat

czerwca 16 2011 Bez kategorii Artur Betcher
Już samo słowo sum wielu kojarzy się z potęgą, bo w końcu to właśnie to bydle napsuło najwięcej krwi wszelkiej maści wędkarzom nieprzygotowanym na spotkanie z nim. Siarczysta łacina nie raz towarzyszyła dźwiękowi pękającej pod naporem ogromnej masy żyłki lub plecionki, nie raz towarzyszył temu dźwięk łamanej wędki lub trzask przekładni w kołowrotku.
Tak właśnie kończyły się niejednokrotnie spotkania z królem europejskich wód i kto wie jaka potęga drzemała na końcu naszego zestawu...
Sum dorasta do kolosalnych wręcz rozmiarów gdyż są znane przypadki z połowów sumów powyżej 300cm i 150kg. Niewielu wędkarzy na świecie dostąpiło zaszczytu złowienia suma powyżej 100kg lub 250cm ale jednak są tacy i nawet wśród nich mamy kilku naszych rodaków.
Pierwszy sum przekraczający magiczne 100kg złowiony przez Polaka został w Kazachstanie przez Marka Pokutyckiego w 1999r. Był to wtedy trzeci wynik świata. Teraz dzięki powszechnemu dostępowi do sprzętu wędkarskiego łowi się takie cyklicznie a lista zwycięzców już dawno przekroczyła 100 osób i ciągle rośnie.
To właśnie rozwój wędkarstwa na świecie spowodował to że coraz powszechniej można zaopatrzyć się w sprzęt który pozwoli nam wygrać walkę z takim potworem i o ile sumy w tych rozmiarach na świecie są łowione już od dawna to ostatnio i w Polsce coraz częściej się słyszy o złowionych ogromnych sumach. Już kilka sztuk złowionych w ostatnich 2 latach przewinęło się przez media tak wiec jest szansa że i w naszym kraju padnie kiedyś rekord świata. Ebro czy Pad to rzeki na których łowi się zdecydowanie łatwiej niż na polskich wodach ale po tym co ostatnio się słyszy i nasze wody są obfite w rekordowe sumy.
Ekspansja suma w Hiszpanii i rozmnożenie do milionów sztuk na akwen to jedno, a fakt że jest on u nas rodzimym gatunkiem od wieków to drugie. To właśnie na rodzimych łowiskach miał on szansę dorosnąć do kolosalnych rozmiarów i być może kiedyś i my na niego trafimy, na nasz wielki rekord.


Poniżej charakterystyka najlepszych łowisk krajowych i na świecie gdzie występuje Silurus Glanis i gdzie łowi się rekordowe sumy.
Ebro - jedna z głównych rzek Hiszpanii, przepływa przez północną część tego kraju.
Ma źródła w Górach Kantabryjskich w okolicy Fontibre (prowincja Kantabria), płynie w kierunku południowo-wschodnim przez Kotlinę Aragońską, dalej w postaci przełomu między Caspe i Tortosą przepływa przez nadbrzeżne Góry Katalońskie i deltą uchodzi do Morza Śródziemnego (prowincja Tarragona).
Rzeka Ebro słynie z największych okazów suma w Europie. Sumowa kraina wzięła swoje początki w znanej miejscowości Mequinenza, miejsce to było zarybiane sumem w latach 70 tych. Od tamtego czasu sumy przemieszczały się z prądem rzeki i teraz można odnaleźć je w całym dolnym odcinku rzeki aż po deltę. Wędkowanie na suma jest szczególnie skuteczne w niższych regionach Ebro, które są obecnie bardziej produktywne niż słynne łowiska na północny.
Rzeka jest niesamowicie różnorodna, nawet na końcowym jej odcinku. W rejonach takich jak Benifallet i Xerta widać szybko płynące, wezbrane wody z dużymi wahaniami głębokości oraz nurtu. Alternatywnie końcowe odcinki w okolicach Tortosa i Amposta prezentują szersze koryto, o łagodniejszym charakterze ze spokojniejszym nurtem oraz bardziej przewidywalnymi głębokościami .

Miejscem szczególnego zainteresowania cieszy się dolny odcinek rzeki między Caspe a Flix, gdzie znajdują się dwa zbiorniki zaporowe. To właśnie na owych zbiornikach można pobić swoje życiowe wędkarskie rekordy.

Wody Ebro są ciepłe i zasobne w pokarm co sprawia, że wydłuża się okres wegetacyjny dla ryb, dzięki temu osiągają one ogromne rozmiary. Oprócz suma osiągającego wagę od 40 do ponad 100 kilo, można tutaj złowić dorodne karpie i sandacze.
Ebro to rzeka legenda. Nie jest ona kolebką sumiarstwa ale na pewno już od lat niekwestionowaną stolicą połowu suma na świecie. Rybostan suma na samym zbiorniku zaporowym Caspe czyli ok 80 km2 szacuje się na 5mln sztuk a w całym Ebro ilość ta jest nie do oszacowania i to dlatego przyciąga ona tłumy wędkarzy nad swoje brzegi o każdej porze roku.
Co roku nad jej brzegami pojawiają się rzesze wędkarzy z całego świata i to na niej pada wiele światowych rekordów. Myślę że to kwestia czasu kiedy i użytkownicy naszego portalu przywiozą z wyjazdu w tamte strony zdjęcia suma powyżej 100kg lub 250cm czego wszystkim życzymy.

Lokalizacja: Europa / Hiszpania
Źródło: Góry Kantabryjskie w okolicy Fontibre 1.600 m n.p.m.
Ujście: Morze Śródziemne w Tortosa 0 m n.p.m.
Długość: 910 km
Powierzchnia zlewni: 83 093 km
Największe dopływy:
lewe: Ega, Aragón, Arba, Gállego, Segre
prawe: Jalón, Río Huerva, Río Aguas Limpias, Río San Martín, Guadalope, Río Matarrana
Średni przepływ: 426 m/s


PO (Pad)
- rzeka w północnych Włoszech. Najdłuższa i największa rzeka tego kraju: jej maksymalny przepływ zanotowany w Pontelagoscuro koło Ferrary wyniósł 10 300 m/s. Powierzchnia jej dorzecza stanowi ok. 1/4 powierzchni całych Włoch. Połowy gigantycznych sumów w delcie Padu to specyficzny rodzaj wędkarstwa. Pad jest łowiskiem dość głębokim: kilkusetmetrowe odcinki równego dna o średniej głębokości 4 m przeplatają się z raptownymi uskokami dochodzącymi do 8-10 m. W pobliżu kamiennych umocnień brzegowych można się natknąć na doły nawet 20-metrowe
Rzeka Pad pod pewnymi względami znacznie przebija nawet samą rzekę Ebro. Sumy tutaj są tak duże nawet większe niż na Ebro. Przewodnicy wędkarscy w umowach często zawierają adnotację gwarantującą zwrot pieniędzy w przypadku nie złowienia suma powyżej 2m czego nie można spotkać na żadnym innym łowisku sumowym na świecie. Wyprawy nad Pad nie są tak bardzo rozpowszechnione jak na Ebro ale ci co tam pojechali nie mieli powodów do narzekań.
Niedawno jeden z użytkowników portalu asystował koledze przy połowie suma 250cm i sam złowił swojego największego w życiu czyli 197cm więc myślę że jest to rzeka warta przybliżenia.
A to sum przy którym asystował użytkownik naszego forum długość 250 cm i 95 kg.

Lokalizacja: Europa / Włochy
Źródło: Alpy
Ujście: Morze Adriatyckie 0 m n.p.m.
Długość: 652 km
Powierzchnia zlewni: 71 057 km
Średni przepływ: 1540 m/s (u ujścia)


ILI
- rzeka na obszarze bezodpływowym w Azji Środkowej, na terytorium Chin oraz Kazachstanu. Długość - 1439 km (624 km w Chinach, 815 km w Kazachstanie), powierzchnia zlewni - około 140 tys. km Ili to najdziksze i najtrudniej dostępne łowisko rekordowych sumów na świecie ale to właśnie tam padają niekwestionowane rekordy suma na świecie gdyż jest to tam gatunek rodzimy z dobrymi warunkami do rozwoju. Niewielu odważyło się tam wybrać na wędkowanie gdyż koszt wyprawy jest ogromny i ze względu na umiejscowienie łowisk w rejonie konfliktów bardzo niebezpieczne.
To właśnie tam Marek Pokutycki w 1999r złowił suma 102kg który to na one czasy był trzecim sumem świata.

Lokalizacja: Azja / Chiny, Kazachstan
Źródło: północne stoki środkowej części pasma Tienszanu
Ujście: Jezioro Bałchasz
Długość: 1439 km
Powierzchnia zlewni: 140 tys.kmJezioro Rybnickie(Zbiornik Rybnicki, Zalew Rybnicki)
- zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzecznych Rudy zaporą w Rybniku Stodołach.
Zbiornik o powierzchni 450 ha i objętości 22 mln m3 wody został utworzony na terenie dzielnic Rybnika Rybnickiej Kuźni, Orzepowic, Chwałęcic, Stodół dla potrzeb Elektrowni "Rybnik". SEKRETY CIEPŁEJ WODY
Zalew Rybnicki, zwany też często Rybnickim Morzem, mimo swego młodego wieku szybko stał się synonimem łowienia dużych ryb. Jest bowiem jednym z nielicznych w kraju zbiorników, gdzie temperatura wody nawet w środku zimy nie spada poniżej piętnastu stopni. Wiele gatunków ryb, zarówno tych rodzimych, jak i sprowadzanych z najdziwniejszych zakątków świata w celu wsiedlenia do zbiornika, znalazło tu doskonałe warunki do życia. Szybko też ryby zaczęły osiągać przyrosty, niespotykane na wodach których termika podlegała naturalnemu, całorocznemu cyklowi. Konrad Maciura - mieszkaniec pobliskiego Rybnika, łowi na zbiorniku od piętnastu lat. Tak opowiada o specyfice i okazach z jakimi można się tutaj wcale nierzadko spotkać: Na Zalewie Rybnickim można złowić praktycznie wszystkie ryby charakterystyczne dla polskich wód stojących. Wszystkie, plus ryby których nie złowi się nigdzie indziej. Są więc leszcze, płocie, karasie, liny. Na zbiorniku przez pewien czas nie obowiązywały żadne limity w połowie leszcza. To w celu ograniczenia jego nadmiernie rozwijającej się, a co za tym idzie karłowaciejącej populacji. Cel udało się chyba osiągnąć, bo dzisiaj często łowi się tutaj okazy o wadze ponad czterech kilogramów. Nie mniej ciekawe są płocie - domena głównie wyczynowych wędkarzy posługujących się zawodniczą odległościówką. Standardem są ryby w granicach kilograma, zaś trafiają się okazy i dwukrotnie większe. Druga 'grupa' ryb, która chyba w największym stopniu wabi wędkarzy nad brzegi zalewu, to duże okazy karpi, amurów i tołpyg. Karpie dorastają tu do kilkunastu kilogramów, zaś górna granica rozmiarów amurów, a szczególnie tołpyg nie jest znana nikomu. W każdym razie, widoczne czasem na powierzchni 'torpedy', są zdaniem specjalistów w takich połowach, dwukrotnie większe od trzydziesto-, czterdziesto-kilogramowych okazów, jakie się tutaj łowi. Amatorom ryb drapieżnych Rybnickie Morze oferuje spotkania z sandaczami do dziesięciu kilogramów i sumami, które osiągają tu chyba największe w kraju przyrosty. Dość powiedzieć, że mimo młodego wieku zbiornika łowi się tu już okazy dwumetrowe.
Zbiornik Elektrowni Rybnik od wielu lat dobrze jest znany ze wspaniałych okazów sumów które przekraczają wagę trzycyfrową . Kilka z nich zakwalifikowało się nawet na rekord Polski.Rybnik to niekwestionowana stolica Polski jeśli chodzi o rekordowe sumy. To tutaj już cyklicznie łowi się okazy przekraczające 100kg wagi.
A to jeden z nich który ważył 102 kg i 245 cm długości.

Lokalizacja: Polska /Rzeka Ruda, Nacyna
Całkowita pojemność: 22mln m3
Powierzchnia: 4,5 km2Odra
- rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski, Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).
Rzeka ma długość 854,3 km, z czego 742 km w Polsce. Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje obszar 118 861 km2, z tego 106 056 km2 w Polsce .
Wypływa na wschodzie Czech, w Górach Odrzańskich w Sudetach Wschodnich, na wysokości 634 m n.p.m. uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego, w północno-zachodniej części Polski, przy północnej granicy miasta Police.
W Odrze również występują spore okazy suma a oto jeden z nich złowiony przez Krzysztofa - użytkownika z naszego forum który waży 47kg i 190 cm


Wisła
- najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce, na wysokości 1107 m n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Zasadniczy kierunek biegu Wisły jest południkowy. Wisła posiada deltę i uchodzi do Zatoki Gdańskiej.
Wisła przepływa przez wiele polskich miast.

I oczywiście piękne zdobycze które tam pływają, a oto jedna z nich złapana przez Pana Marka Szymańskiego którego wyłowił 14 lipca o godzinie 21.30 w Wiśle koło Modlina. Sum o długości 232 cm. Jest to jedna z największych, jeśli nie największa, ryba złowiona w Polsce na spinning. Sum wziął na wobler Storm Wiggle Wart 7 cm prowadzony po kancie przykosy na głębokości 3 metrów. Hol trwał ok. 30 minut w czym dzielnie asystował i pomagał sprawnie sterując łodzią syn Marka, Szymon.Na wszystkich tych łowiskach występują rekordowe sumy i o ile najwięcej rekordów pada na Ebro, Ili i Padzie to nasze łowiska coraz to częściej nie pozostają dłużne. Wielka w tym jest zasługa, tak jak już wspomniałem na początku, powszechnego dostępu do sprzętu wędkarskiego potrafiącego wytrzymać maksymalne przeciążenia, ale też i świadomość wędkarzy jak łowić te kolosy świadomie, a nie przypadkowo, ostatnimi czasy intensywnie rośnie. Mam nadzieję że i nasz portal, jako obecnie już największy i najlepiej zorganizowany w tym temacie w Polsce dokłada do tego swoja cegiełkę.
Mamy nadzieję, że użytkownicy naszego portalu coraz częściej będą bili swoje rekordy i że coraz częściej w galerii Największe Sumy Świata będą się pojawiały zdjęcia rekordowych sumów naszych użytkowników, czego serdecznie wszystkim życzymy.
Oczywiście pomimo tego, że nigdy nie kwestionujemy tego co łowca z rybą zrobi (wypuści czy zabierze), bo to absolutnie indywidualna sprawa każdego, zachęcamy jednak do wypuszczania rekordowych okazów, bo choć więcej etyki ma ten co złowi żeby zjeść, to jednak podejście sportowe do rekordowego okazu daje nam zawsze o wiele więcej satysfakcji i pozwoli nam spotkać się z tym godnym przeciwnikiem jeszcze raz, gdyż sam już czterokrotnie złowiłem ten sam okaz w ciągu ostatnich 2 lat (Avallone).
Samo wypuszczanie suma też niesie za sobą dużo radości, a fotografie które nam z tego pozostają też są piękną pamiątką na długie lata i nie lęgną się w nich robaki...Pozdrawiamy serdecznie Artur i Robert.

Do komentowania materiału zapraszam na forum czuli tu: Rekordowe sumy Polska i Świat

W temacie również dużo więcej zdjęć Rekordowych okazów suma


Przygotował: Robert0690 & Avallone

Aktualnie online

Gości online: 8

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 8,323
Najnowszy użytkownik: RadekZrywka

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

25 marca 2024 16:00
Dziekuje Artur za odpowiedz. Smutne jest jak ten czas szybko leci Smutny

31 stycznia 2024 10:10
Od dwoch lat nie lowie bo nie mam czasu. Innych nie kupikem, te sa swietne. Kupilem w zeszlym roku dwa dodatkowe pod inna nazwa. wieksze szpule do stacji maja, 12000 model.

23 stycznia 2024 21:57
Dzien Dobry, Artur i jak po 3 latach uzytkowania spisuja sie Twoje Lurekillery? co sie w nich zuzylo? jakies luzy czy cos dostaly? czy moze wysiadly i krecisz juz z synami czyms innym? bardzo prosze o

14 listopada 2023 19:06
Chodzi o polskie znaki, bez nich jest ok, polskie wywalaja wssio.

14 listopada 2023 19:05
Forum wykrzacza siÄ™ i nawet technik nie zrobil tego jak nalezy,

16 października 2023 20:03
Artur, zrobîe̛ du̟o dla wędkarsywa sumowego w Polsce, pamiętam, i dziękuje, pozdrawiam

14 października 2023 12:29
Witajcie kochani Usmiech Haha

14 października 2023 12:29
Witajcie kochani Usmiech Haha

02 października 2023 22:00
Witam po 4 latach nieobecności

29 czerwca 2023 17:51
Te forum to matka wiekszosci sumiarzy w Polsce Usmiech

Archiwum shoutboksa

Urodziny!

Nasz baner

Forum Sumowe - portal sumowy
Wygenerowano w sekund: 1.67
51,452,152 unikalne wizyty