Nie bójmy się "Mono" - czyli jak wykonac sumowy przypon z "mono" | Forum sumowe


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Dalajlama zapytany o to, co najbardziej zadziwia go w ludzkości odpowiedział: Człowiek, ponieważ poświęca swoje zdrowie by zarabiać pieniądze. Następnie poświęca swoje pieniądze by odzyskać zdrowie. Oprócz tego jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości. Żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera tak na prawdę nie żyjąc.


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Nie bójmy się "Mono" - czyli jak wykonac sumowy przypon z "mono"

marca 28 2015 Sprzęt Filipka
Nie bójmy się "Mono" - czyli jak wykonac sumowy przypon z "mono"

Nie bójmy się "Mono" - czyli jak wykonac sumowy przypon z monofilu.



Milowymi krokami zbliża się do nas następny sumowy sezon. Nasze półki i szafki uginają się pod ciężarem jesienno-zimowo-wiosennych zakupów, Na kołowrotkach dumnie prezentują się nowe plecionki - cierpliwie czekające na swój nowo-sezonowy "pierwszy raz" i naszą rybę życia. Najwyższa pora zrobić przegląd naszych przyponów sumowych. Niektóre - bowiem - nie będą się już nadawały do użytku i trzeba będzie wymienić je na nowe.

W erze ko(s)micznych wynalazków, "nano"-technologie, genetycznie "ulepszonych" zbóż i niesamowicie mocnych a cienkich jak włos plecionek, większość z nas rezygnuje z wykonania przyponów z "monofilu". No bo taki sztywny, "słaby" no i w ogóle gorszy od plecionki. Też tak sadziłem do momentu kiedy przekonano mnie że byłem w błędzie.

Będąc po raz pierwszy nad Padem miałem okazje zobaczyć wykonanie takich przyponów, miałem też okazje po raz pierwszy je wypróbować i na końcu miałem oczywiście okazję na nie połowic. Od tego czasu - a minęło już kilka "mgnień wiosny" - używam je regularnie i mogę stwierdzić że wcale nie ustępują łownością przyponom z plecionek, w niektórych przypadkach dorównują a nawet je przewyższają i niekiedy są wręcz niezastąpione. Nie chcę rozwodzić się ani nad ich możliwościami, ani nad ich zaletami i wadami, tylko przedstawić jeden z możliwych sposobów ich wykonania.

Zacznijmy na początku od materiału - monofil i podobne(fluorokarbon). Popularni producenci sprzętu wędkarskiego jak np.: firmy "Sänger", "Black Cat", "TaffiTackle" itd., już o tym pomyśleli i mają w swoich ofertach odpowiednie do tego produkty. Również bogata oferta materiałów z zakresu "Big Game" pozwoli nam wybrać naszych faworytów w tej dziedzinie.

Woblery sumowe



Inne potrzebne rzeczy - haki, kotwice, koszulki ochraniające, krętliki i agrafki to te same co przy przyponach z plecionki. Węzły używane do wykonania takiego przyponu to - z małymi wyjątkami - też te same co przy innych sumowych zestawach z plecionki. Ja osobiście używam "żyłki" o średnicach 1.00 i 1.20 mm i wytrzymałościach 150 i 200 lbs. Nie mam(y) potrzeby używania większych średnic. Wprawdzie zwiększa się przy tym ich wytrzymałość, ale co za tym idzie też ich sztywność a 150-200 lbs w zupełności mi wystarcza. Należy przy tym zauważyć że nasz materiał powinien odznaczać się też wytrzymałością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia typu mechanicznego jak ścieranie, przetarcia(tarka suma, zawady w rzece itp.) , być odporny na zanieczyszczenia i warunki atmosferyczne(promieniowanie słoneczne).

Wobler sumowy



Co jeszcze potrzebujemy....

Mono na suma



Wykonanie przyponu rozpoczynamy od ucięcia odpowiedniej długości "żyłki" (Dla ułatwienia będę tutaj częściej używał tego określenia). Odcinek o długości ok 2 metrów jest tutaj w zupełności wystarczający (skrócić zawsze można). Następnie jeden koniec albo nadtapiamy tworząc "prymitywny" stoper, albo wykonujemy popularny "supełek"

Przypony sumowe



Ma on za zadanie zapobiec wysunięciu żyłki i rozwiązaniu węzła. Supełek/stoperek wciskamy pomiędzy kolanka kotwiczki i wykonujemy znany "węzeł bez węzła".

Przypon sumowy



Łowienie sumów



Ja przy powrocie żyłki do oczka mocno okręcam 2-3 razy ramie kotwiczki, następnie przewlekam przez oko i nakładam koszulkę izolacyjną. I żyłkę i koszulkę izolacyjną możemy włożyć wcześniej do mocno cieplej(ale nie GORACEJ !) wody, wtedy żyłka i koszulka nie są takie sztywne i łatwiej jest wykonać wszystkie opisane czynności.

Jak złowić suma?



Tym którzy łowią na wodach gdzie dozwolone jest użycie tylko jednego haka/kotwiczki czy też przy wykonywaniu przyponów do łowienia z użyciem węgorza jako żywca, pozostaje tylko umocowanie krętlika i mamy już gotowy przypon.

W innym przypadku przeprowadzamy mono "od tylu" przez oczko haka - tak jak poniżej

Sprzęt na suma



i ponownie wykonujemy węzeł bez węzła -pamiętając przy tym aby zwijanie rozpocząć po tej stronie haka gdzie rozpoczyna się ucho.

Sprzęt na suma



Techniki łowienia sumów



Techniki łowienia dużych sumów



i kończymy mocowanie haka nasuwając koszulkę ochraniającą.

Haki sumowe



Pamiętając o tym, że wszelkie załamania naszej żyłki prowadzą do jej znacznego osłabienia, jako węzeł łączący wykonujemy tutaj popularne "Big Game" oko - jak na zdjęciach

Kotwice sumowe



Krętliki na sumy



Mocne haki sumowe



Wędkarstwo sumowe



I to już praktycznie cala wiedza potrzebna do wykonania z fluorocarbonu/mono takiego przyponu. Naturalnie można bezproblemowo wykonać go nad wodą dopasowując np. jego długość.
Ograniczając się do fluorocarbonu -jako zastosowanego materiału -byłbym zmuszony zakończyć już w tym miejscu.

Stosując "mono" mamy dodatkowa możliwość wykonania takiego przyponu przy pomocy łusek zaciskowych. Fluorokarbon - delikatnie mówiąc - raczej nie "lubi" takich operacji i szybko (s)traci na wytrzymałości.

Wracając do tematu - potrzebujemy jeszcze w ostatnim przypadku kilka dodatkowych rzeczy. Odpowiednie szczypce, aluminiowe czy też miedziane łuski zaciskowe no i plastikowe profile - tzw. "Nylonthimbles" .

Przynęty sumowe



A tak prezentują się wykonane z nich przypony.

Żyła sumowa



Wobler na suma



W pierwszym kroku ucinamy odcinek naszej "żyłki" o odpowiedniej długości i nawlekamy łuskę.

Sprzęt sumowy



Następnie zakładamy plastikowy ochraniacz, kotwice(ewentualnie z kółeczkiem łącznikowym) i wracamy monofilem przeprowadzając go ponownie przez łuskę.

Agrafki sumowe



Koniec albo zatapiamy, albo wykonujemy na nim popularny węzełek. Całość odpowiednio profilujemy i przy pomocy szczypiec zaciskamy łuskę.

Sumowe akcesoria



Sum europejski



Woblery sumowe



Hak prowadzący żywca mocujemy przy pomocy "węzła bez węzła" i naciągamy koszulkę ochraniającą.

Przynęty na duże sumy



Na końcu "mono" nawlekamy druga łuskę i zakładamy drugi plastikowy ochraniacz(ewentualnie już z nasuniętym krętlikiem).

Akcesoria wędkarskie



Końcówkę przeprowadzamy z powrotem przez łuskę i albo (znowu) zatapiamy , albo wykonujemy na końcu pętelkę - naciągamy i zaciskamy łuskę szczypcami.

Mocne węzły sumowe



Wiązanie przyponów sumowych



Naturalnie jest jedno ale - szczypce i łuski a raczej ich zaciskanie. Tutaj trzeba uważać żeby nie uszkodzić mono a jednocześnie wystarczająco mocno zacisnąć na nim łuskę. Jak wiadomo żyłka i nasz monofil pod wpływem działającej siły naciągają się zmniejszając jednocześnie swoją średnicę. Zbyt słabo zaciśnięta łuska doprowadzi do wyśliźnięcia się monofilu i otwarcia pętli. Efekt to - stracona ryba i reklamacje pod adresem autora tego testu. Może wiec na początek zacznijcie wykonanie takich przyponów bez "zaciskania"

Często spotykane są w użyciu tak zwana kombi-przypony(kombi-rig´i).

Wędkarstwo sumowe



Tutaj po prostu na odcinku od haka do kotwicy mono zostało zastąpione przez zwykłą plecionkę przyponową.

łowienie sumów z gruntu



Woblery sumowe baryłki



Woblery sumowe



Hol suma



Hol dużego suma



W ten sposób mamy możliwość dopasowania końcowego odcinka naszego zestawu do wielkości żywca i dodatkowo eliminujemy sztywność połączenia pomiędzy hakiem i kotwicą czyli kolejną wadę użycia monofilu na przypon.

Zastosowanie: szybko płynąca woda, duży i "energiczny" żywiec, obszar o dużej presji wędkarskiej. Czyli np. Pad - gdzie inaczej znaczy zazwyczaj też skuteczniej. Jako że częstotliwość brań nie zależy tylko i wyłącznie od samego użytego materiału ale i od innych czynników jak: sposobu prezentacji przynęty - nie można jednoznacznie stwierdzić który przypon jest lepszy. Obydwa materiały wielokrotnie potwierdziły (nad Padem) swoją łowność i nie sądzę że na innych rzekach będzie inaczej.

Nie będę rozwodził się na temat wytrzymałości takich przyponów ale przedstawię wam to praktycznie. Poniżej są dwa przypony wykonane właśnie z monofilu. Jak widać to haki tutaj nie wytrzymały W jednym przypadku był to "Owner Cutting Point" 10/0(pierwsze zdjęcie) a w drugim to Asari "BigTuna". Holowanymi rybami nie były metrowe "oseski" ale sumy mające dobrze ponad dwa metry. Niestety obie ryby spięły się, ale syn zachował dla siebie przypony "na pamiątkę".

Mocne kotwice do woblerów



Długi hol suma



Mój pierwszy włoski sum(poniżej na zdjęciu) - ryba mająca niestety ;) "tylko" 197 cm został właśnie wyciągnięty na takim przyponie. Używałem go dalej i w ciągu następnych kilku dni wyciągnąłem kilka kolejnych ale już mniejszych sumów, a na następne wyprawy zacząłem sam wykonywać takie przypony.

Zestaw na żywca



Od tego "pierwszego razu" minęło już kilka lat, zwiększyła się też liczba liczba przeze mnie złowionych sumów a i monofil towarzyszy mi na każdej wyprawie. W ciągu tego czasu miałem okazje spotykać się z innymi wędkarzami i przewodnikami wędkarskimi, dyskutować i wymieniać poglądy i spostrzeżenia. Znakomita większość z nich używa obok plecionki tego materiału a nieliczni używają wręcz wyłącznie tylko jego. Mam więc nadzieje, że tym artykułem udało mi się "rozwiać" - choć trochę - wasze wątpliwości i skłonić was do wypróbowania mono.

Życzę wszystkim owocnego sezonu i wspaniałych sumów złowionych na przypon z monofilu.

Z wędkarskimi pozdrowieniami
Jacek Gębala

Temat na forum: Nie bójmy się "Mono" - czyli jak wykonac sumowy przypon z monofilu.

Przygotował Jacek Gębala

Komentarze

  • 4604
    #1 Filipka
    dnia 28 marca 2015 10:56
    Trzeba mieć zgrabne palce żeby taki przypony robić Haha Z moimi by nie przeszło hehe
  • 2860
    #2 Grzegorz Petryna
    dnia 31 marca 2015 21:13
    Zawsze możesz Beatę poprosić, żeby Ci zawiązała. pfft
  • 4604
    #3 Filipka
    dnia 01 kwietnia 2015 18:53
    Prędzej patelnią między oczy dostane haha
  • 751
    #4 Tomek Sztanka
    dnia 03 maja 2015 16:09
    ZNAKOMITY materiał, ja używam już wiele lat Memory stick 0,7-18 kg. Zaleta x to na śmiecie i brudną wodę bezkonkurencyjna. Oklaski
  • 6371
    #5 johny5g
    dnia 09 października 2015 21:32
    Dobry wpis Jacek , trzyma fason!!Oczko
  • 1630
    #6 BartoszC
    dnia 01 czerwca 2018 22:09
    Czy można podpytać jakiej zaciskarki i tulei używasz?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Aktualnie online

Gości online: 17

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 8,323
Najnowszy użytkownik: RadekZrywka

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

25 marca 2024 16:00
Dziekuje Artur za odpowiedz. Smutne jest jak ten czas szybko leci Smutny

31 stycznia 2024 10:10
Od dwoch lat nie lowie bo nie mam czasu. Innych nie kupikem, te sa swietne. Kupilem w zeszlym roku dwa dodatkowe pod inna nazwa. wieksze szpule do stacji maja, 12000 model.

23 stycznia 2024 21:57
Dzien Dobry, Artur i jak po 3 latach uzytkowania spisuja sie Twoje Lurekillery? co sie w nich zuzylo? jakies luzy czy cos dostaly? czy moze wysiadly i krecisz juz z synami czyms innym? bardzo prosze o

14 listopada 2023 19:06
Chodzi o polskie znaki, bez nich jest ok, polskie wywalaja wssio.

14 listopada 2023 19:05
Forum wykrzacza siÄ™ i nawet technik nie zrobil tego jak nalezy,

16 października 2023 20:03
Artur, zrobîe̛ du̟o dla wędkarsywa sumowego w Polsce, pamiętam, i dziękuje, pozdrawiam

14 października 2023 12:29
Witajcie kochani Usmiech Haha

14 października 2023 12:29
Witajcie kochani Usmiech Haha

02 października 2023 22:00
Witam po 4 latach nieobecności

29 czerwca 2023 17:51
Te forum to matka wiekszosci sumiarzy w Polsce Usmiech

Archiwum shoutboksa

Nasz baner

Forum Sumowe - portal sumowy
Wygenerowano w sekund: 1.69
51,486,152 unikalne wizyty