Łodzie aluminiowe wędkarskie

Witam
Materiał którego tematem będą
łodzie aluminiowe Skylla powinien na naszym portalu ukazać się ju z dawno a jednak ciągle coś mi wypadało, ciągle był brak czasu, pomimo tego że miałem okazję testować je już nad rzeką Ebro.
Tutaj niedawno z pomocą przyszedł mi jednak ktoś, kto nie dość że jest nie lada autorytetem w dziedzinie połowu suma w Polsce a jeszcze do tego zna te łodzie od podszewki.
Zapraszam więc do przeczytania poniżej artykułu Michała Krzyżanowskiego który to powstał na moje zapytanie i napisany jest dla nas.
SKYLLA - DWA SEZONY

Poziom wody w rzekach na jesieni 2011 roku był katastrofalnie niski. Wybrałem się z Jackiem na Wisłę na ryby, jednak jego duża, pięciometrowa łódź nie nadawała się do pływania po piaszczystych płyciznach. Co chwilę grzęźliśmy na mieliznach i z trudem manewrowaliśmy pomiędzy łachami piachu. Gdy moje narzekanie stawało się coraz częstsze Jacek wyznał, że od dłuższego czasu chodzi mu po głowie stworzenie dobrej łodzi wędkarskiej. Postanowiliśmy, że po powrocie przekaże Jackowi swoje pomysł na idealną łódź do wędkowania w każdych warunkach. Tak zrodził się pomysł na aluminiowe łodzie Skylla.
Długie rozmowy, studiowanie najróżniejszych projektów oraz suma wędkarskich doświadczeń kilku zapaleńców złożyły się na powstanie niepowtarzalnej, jedynej w swoim rodzaju aluminiowej łodzi wędkarskiej.
Przy długości 370 centymetrów, Skylla ma szerokość 175 centymetrów. Czyni to ją niezwykle stabilną, a jej wnętrze staje się bardzo przestronne. Dwóch wędkarzy łowi komfortowo z jej pokładu, ale i dla trzeciego miejsca nie zabraknie. Łódź zrobiona została ze specjalnej, nautycznej blachy aluminiowej o grubości 3mm, a cała jej konstrukcja oparta jest na ręcznych spawach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, aluminiowe łodzie Skylla są całkowicie niezniszczalne. To niewątpliwa przewaga nad nitowanymi jednostkami, które z czasem mogą się rozszczelniać. Ponadto używając Skylle nie trzeba obawiać się niewielkich uszkodzeń jak w wypadku pontonu czy łodzi z laminatu na których po każdym sezonie wychodzi wiele pęknięć tzw. pajączków.
W swojej klasie Skylla jest jedyną łódką, wykonaną z blachy o tej grubości, a co istotne, jej waga wynosi jedynie 130kg. Dzięki niewielkiej masie można z łatwością transportować Skylle na przyczepie samochodem osobowym.
Również wodowanie tej
aluminiowej łodzi jest bardzo proste i nie męczące.
Mi wciągnięcie Skylli na przyczepę i przygotowanie do podróży zajmuje maksymalnie 20 minut, a wodowanie odbywa się jeszcze krócej.
Dzięki specjalnej konstrukcji kadłuba, ta aluminiowa łódź jest bardzo stabilna i niezwykle bezpieczna, nawet podczas pływania po metrowych falach. Trzy komory wypornościowe zapewniają jej całkowitą niezatapialność, nawet po całkowitym zalaniu wodą. Aluminiowe łodzie Skylla dzięki odpowiedniej konstrukcji są wybitnie szybkimi jednostkami, błyskawicznie wchodzącymi w ślizg. Podczas pływania dwusuwowym silnikiem o mocy 10KM, łódka rozpędza się do 35km/h, a na czterosuwowej 20ce prędkość znacznie przekracza 45km/h.
Skaylla dzięki wypełnieniu komór pianą oraz wyklejeniu siedzisk i podłogi jest bardzo cicha. Mit o tym że aluminiowe łodzie płoszą tak ostrożne ryby jak sumy w wypadku łodzi Skylla został obalony.
Wędkowałem dwa pełne sezony na łodzi Skylla. Pływałem po dużych nizinnych rzekach, wielkich jeziorach mazurskich, sporych zaporówkach, a nawet po zatoce Gdańskiej. Łódź testowałem w różnych warunkach pogodowych, nawet podczas silnej wichury i metrowych falach. Jednego jestem pewien: Skylla to moja łódź.

Michał Krzyżanowski
Temat do dyskusji na forum:
http://www.forumsumowe.pl/t-lodzie_aluminiowe_skylla.html
Strona producenta łodzi znajduje się tutaj
http://skylla.pl/
Przygotował Michał Krzyżanowski