Kołowrotek sumowy Sanger Uni Cat Warlock 90
Ponieważ kołowrotek ten często przewija się na łamach forum, sam go używam i nie znalazłem nigdzie na Internecie polskiego opisu tego kołowrotka, zdecydowałem się nieco przybliżyć zainteresowanym jego parametry. Proszę bądźcie wyrozumiali - tłumaczenie technicznych wyrażeń nie jest takie łatwe, a moja polszczyzna trochę już zardzewiała. Na końcu artykułu znajdziecie jeszcze moje osobiste wrażenia i kilka fotografii "na dokładkę". Wybaczcie - kołowrotka nie rozbierałem na części pierwsze. Jak to się u "nas" mówi: "never touch running system"Tak wiec pozostaje mi tylko życzyć wam milej lektury....
Przykładowy link:
Sanger Uni Cat Warlock 90
Cena kołowrotka (Askari): 390 zł
Cena szpuli zapasowej(Askari): 70 zł
Dane techniczne(według producenta):
Waga: 900g
Przełożenie: 3,3 : 1
Pojemność szpuli: 160m/0.70 mm
220m/0.60 mm
320m/0.50 mm
Łożyska: 4 kulkowe ze stali szlachetnej
Średnica osi: 8 mm
Obudowa: zrobiona ze wzmocnionego grafitu
Hamulec: system złożony z 6 teflonowych podkładek
Szpula(materiał): aluminium
Rączka: komputerowo projektowana wykonana z aluminium z dużym uchwytem
Przekładnie, osie, łożyska, części wewnątrz obudowy i wszystkie śruby/wkręty wykonane są ze stali szlachetnej. Rolka kabłąka wykonana jest przy zastosowaniu łożyska kulkowego. Odporny na działanie słonej wody. W zestawie brak szpuli zapasowej.
O tym czego producent nie powiedział/ napisał albo i przemilczał.
Posiada możliwość wyłączenia/włączenia blokady ruchu wstecznego. Oś główna o grubości 8mm, pod szpulą pogrubiona jest do 11mm.Posiada dobre/bardzo dobre nawijanie plecionki i płynnie działający hamulec. Grzechotka szpuli jest cicha/bardzo cicha. Nawój plecionki(pełna szpula) przy jednym obrocie korbki wynosi 75cm. Maksymalna siła hamulca przy pełnej szpuli wynosi tylko !!! 13 kg.
Szpula kołowrotka ma następujące wymiary: średnica 77mm, wysokość całkowita 68mm, miejsca na plecionkę 34mm. Przykładowa waga kołowrotka z plecionką Climax 0.60 mm/250 m - 954 g.
Subiektywnie - moje osobiste wrażenia
Miałem okazje używać tych kołowrotków na tegorocznej wyprawie nad Pad. Wyciągnęliśmy przy ich pomocy kilka średnich sumów(125, 165, 174, 182). Obudowa ze wzmacnianego grafitu nie miała (jeszcze) żadnego negatywnego wpływu na prace/zachowanie kołowrotka w czasie holu, a wygodne pokrętło hamulca szpuli umożliwiało łatwą regulacje siły hamowania. Rzeczy które mi trochę przeszkadzały to: cicha grzechotka i niezbyt poręczny/ergonomiczny uchwyt na rączce. Należy też zauważyć, że rączkę można przemontować na drugą stronę kołowrotka.
Uważam też, że wbudowanie przełącznika blokady ruchu wstecznego w kołowrotku sumowym jest niepotrzebne. Przykładowo
Penn Battle 8000 i
Slammer 760,
Quantum Cabo 980 i
FinNor Offshore 9500 nie mają czegoś takiego - bo i po co !? Nieco rozczarowany jestem też (teraz po zrobieniu pomiarów) niską wartością siły hamulca - wydawało mi się ze będzie wynosiła tak około 20 kg. Może dlatego producent o tym nie pisze. Jak pomyśle, że nad Padem na zrywkę w odległości 60-100m ożywaliśmy żyłkę o wytrzymałości 10,3 kg (Trilene 0.34) to hamulec
Warlocka nie miał za dużo zapasu, a niekiedy trzeba tam założyć i 0.40mm. Twierdzenie o przydatności do połowów morskim trzeba też trochę zrelacjonować. Grafitowa obudowa i inne elementy ze stali szlachetnej potwierdzają tą tezę. Natomiast nic nie znalazłem na temat łożysk i (ich) szczelności. Może jednak nie kąpmy go w solance. Natomiast długotrwale deszcze(wędziska z kołowrotkami stały dwa dni bez przerwy na deszczu) i woda w Padzie(duża ilość drobnego piasku) w zupełności nie pogorszyła ich walorowi użytkowych !
Krótko o przeprowadzonych pomiarach:
1. Hamulec - pomiar siły dokonałem montując kołowrotek na wędzisku(
Sänger UniCat New Age Boje II 3.40m) i ciągnąc za - poprzez przelotki przeprowadzoną - plecionkę. Na końcu plecionki doczepiona była waga elektroniczna. W drugim pomiarze doczepiłem wagę bezpośrednio do plecionki na rolce kołowrotka. Wydaje mi się, że stosując inną plecionkę i mniej nawijając jej na szpulę, uzyskamy nieco większe(ta cala "zabawa" z ramieniem siły) wartości pomiaru.
2. Płynność działania była testowana poprzez podwieszenie "małego" (30g) ciężarka na wędce i takie ustawienie hamulca aby pod tym obciążeniem następowało możliwie najwolniejsze wysnuwanie plecionki. Szpula równomiernie oddawała plecionkę.
3. Układanie plecionki - początkowo została ona(Climax 0.60) nawinięta przez sklepowego sprzedawce z dużej szpuli. Może to z tego powodu weszło jej aż 250 metrów. Tylko niewielka część plecionki(60-100 metrów) była używana nad woda i ta cześć została nawinięta przez mechanizm kołowrotka na szpulę. Jak to wyszło oceńcie sami !
Podsumowanie: "moim zdaniem - za średnie pieniądze (84 euro in Deutschland) otrzymamy solidny/dobry sumowy kołowrotek ze środkowej półki.
Warlock 90 nad Padem i "jego" sumy:
..i to by było na tyle. Życzę wszystkim sukcesów wędkarskich - z Warlock´iem !
Pozdrawiam Jacek Gębala.
Przygotował Jacek Gębala
dnia 15 sierpnia 2012 23:34
Bardzo fajny opis, super fotki, no i wogóle Jacku piszesz pięknym językiem. Jakby każdego Polaka polszczyzna była tak "zardzewiała", to prof. Miodek poszedłby na bezrobotne. Dobra robota
dnia 17 sierpnia 2012 00:19
Zbyszku - niezupełnie zgadzam się z tobą, to Artur zrobił dobrą robotę poprawiając moje literówki W każdym bądź razie w jego i moim imieniu dziękuję !