Zbiornik Zaporowy Turawa | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Kobiety sa hipokrytkami, poniewaz wszystkie dzieci moga powiedziec z przekonaniem o wlasnej matce: byla swieta


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SILURUS GLANIS, OGÓLNIE O SUMIE, ŁOWISKA / Łowiska sumowe

 
Zbiornik Zaporowy Turawa

norimk

Offline

Zbiornik Zaporowy Turawa

TURAWA to niewielka wieś pod Opolem, już w fazie planów przewidziane było jako tereny rekreacyjne. Jeziora Turawskie to cztery sztuczne akweny wodne (duży i trzy małe), duże jezioro Turawskie to zbiornik retencyjny na Małej Panwi o powierzchni 24 km2;, wysokości zapory 13 m, głębokości do 13 m w okolicach tamy i pojemności maksymalnej ok. 108 mln m3. Średnia głębokość zbiornik wynosi ok 4-5 metrów. Zbiornik zbudowano w latach 1933-39, aby umożliwić regulację (żegluga na odrze) poziomu wody na Odrze oraz w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Pierwsza nazwa jeziora brzmiała Hitlersee.
Wiosną bardzo dobre wyniki można uzyskać w przyujściowym odcinku rzeki Mała Panew. Poławia się wtedy tu głównie leszcza, płoć i jazia. Oprócz Małej Panwi do jeziora uchodzi mniejsza rzeka Libawa. Na odpływie z jeziora działa elektrownia wodna o mocy 1,2 MW..
Jeziora Średnie i Małe znajdują się przy południowym brzegu Jeziora Dużego. Powstały na miejscach wydobycia żwiru wykorzystanego do budowy zapory Jeziora Dużego. Jezioro Srebrne inne nazwy używane przez miejscowych to Osowiec, Zielone lub Szmaragdowe znajduje się w lasach w okolicach wsi Osowiec i Turawa i jest oddalone o około 4 km od jeziora Dużego. Zajmuje powierzchnię 12 ha, a głębokość dochodzi do 17 m. Jezioro powstało na miejscu zalanego wyrobiska. Swoją nazwę zawdzięcza pięknej barwie połyskując w słońcu - woda daje blask i ma się wrażenie, że świeci się jak rybie łuski.Po
wielu latach zbiorniki przybrały wygląd bardzo naturalny, a cała okolica zmieniła się w bardzo ciekawy ekosystem. Jeziora Turawskie zaliczane są do najpiękniejszych w kraju sztucznych zbiorników wodnych. O atrakcyjności decyduje ciekawa rzeźba terenu, dobre nasłonecznienie, liczne wały wydmowe urozmaicające krajobraz i zapewniające piaszczyste nabrzeże. Czasza Jeziora Dużego rozciąga się z zachodu na wschód i jej długość wynosi 7 km, szerokość 2,5 - 4 km. Przy normalnym stanie lustro wody wynosi 22 km2.
Duża część brzegów jezior Turawskich porośnięta jest lasem, który dochodzi bezpośrednio do strefy kontaktowej z wodą, dominują tu lasy sosnowe. Występują tu znaczne wahania poziomu wody. Przy niskim stanie wody we wschodniej części zbiornika odsłaniają się wielkie połacie ściętych pniaków po dębowych lasach na piaszczystym dnie. I tam właśnie ukrywają się przede wszystkim drapieżniki. Brzegi północny i wschodni są porośnięte roślinnością wynurzoną, głównie manną Mielec - Glycearia
maxima i pasem zarośli wierzbowych. Zachodni brzeg i część południowego są obwałowane. Jeziora posiadają piaszczyste dno i plaże.
Parametry techniczne Jeziora Dużego sprawiają, że zapewnia ono dobre warunki do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Są tu wypożyczalnie sprzętu turystycznego i sportowego, stanice wodne, parkingi. Jest równocześnie bardzo cenionym miejscem dla wędkarzy ( bez dwóch zdań, jedno z najlepszych łowisk sandacza w Polsce ).
Jeziora Turawskie położone są w najcieplejszych rejonach klimatycznych Polski. Początek wiosny przypada na przełom marca i kwietnia. W ostatnich dniach kwietnia średnia temperatura dobowa przekracza 10oC. Długie lato trwa około 100 dni i rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec z średnią temperaturą 20,5oC. Łagodna i długa jesień trwa około 40 dni i rozpoczyna się przeciętnie około 1 listopada. Najchłodniejszym miesiącem statystycznie jest styczeń z średnią temperaturą 1oC. Średnia roczna temperatura wynosi 9oC, a amplituda rocznych temperatur 21,1oC.
Na tym terenie dominują wiatry z zachodu i północnego zachodu w lecie, oraz południowe i
południowo-zachodnie w zimie. Prędkość wiatru mieści się w 2 - 5 m/s. Średnia roczna opadów atmosferycznych wynosi około 650 mm. Maksymalne dobowe sumy opadów występują w lipcu (ok. 100 mm), a minimalne w lutym ( ok. 40 mm). Średnio w ciągu roku występuje około 20 burz atmosferycznych. Średnia temperatura wody dużego jeziora wynosi w sezonie 16,8oC. Średnio w maju 14,1oC; w lipcu 17,6oC; we wrześniu 19,2oC.
Jeziora Turawskie położone są na styku dużego kompleksu leśnego zwanego Lasami
Stobrawsko-Turawskimi, które kiedyś stanowiły Puszczę Śląską. Kompleksy leśne przyległe do jezior zajmują powierzchnię 137 ha. Dominują tu drzewostany sosnowe z domieszką brzozy, dębu, świerka i rzadziej modrzewia, akacji i olchy. Bory sosnowe zajmują większą powierzchnię terenów wokół zbiorników wodnych. W warstwie brzegów dominuje świerk zwyczajny. W bezodpływowym zagłębieniu między wydmami występują bory bagienne, przeważnie osuszone i porośnięte trawami.Można się wybrać na grzyby jagody czy spacer,turystyka piesza (szlak przydrożnych kapliczek), turystyka rowerowa (trasy rowerowe doliny Małej Panwi)W obrębie jezior możemy znaleźć roślinność która jest pod ścisłą ochroną. Należą do nich między innymi:

Kotewka czyli orzech wodny
Wierzba rokita
Dąb szypułkowy
Janowiec złocisty
Widlak goździsty
Listera Jajowata

Zbiornik Turawski jest na Opolszczyźnie jednym z najważniejszych miejsc ostoi i lęgów wielu rzadkich i chronionych gatunków ptaków. Jest też ważnym miejscem dla ptaków przelotnych. Ostoja ptactwa to przede wszystkim wschodnia część jeziora Dużego, tereny łąk zalewowych i pobliskie lasy. Łączna liczba kaczkowatych występująca na tym terenie w okresie przelotów może dochodzić do 25000 osobników, z czego najliczniej występuje:

Krzyżówka cyraneczka
Głowienka

Spotyka się też wiele ptaków siewkowatych, a także ptaków morskich takich jak:

Nur

Coraz częściej stwierdza się obecność ptaków drapieżnych takich jak:

Bielik
Błotniak
Kania
Rybołów

Do cenniejszych i rzadszych gatunków lęgowych oraz przelotnych zalicza się:

Zausznik
Bąk
Baczek
Krakwa
Cyranka
Płaskonos
Błotniak stawowy
Wodnik
Zielonka
Derkacz
Siweczka rzeczna
Krwawodziób
Samotnik
Kuliczek piskliwy
Rybitwa zwyczajna
Rybitwa Czarna
Rybitwa białowąsa
Pliszka cytrynowa
Śmieszka
Perkoz dwuczubny
Bocian czarny
Bocian biały
Czapla siwa
Łabędź niemy

Zbiornik ten zwany jest sandaczowym eldorado. Odbywają się na nim zawody spinningowe Sandacz Turawa. Bywa, że podczas takich zawodów poławiane są 5-cio kilogramowe okazy. Zaprzestano na nim odłowów sieciowych, przez co stało się jeszcze bardziej atrakcyjne wędkarsko. Głównym celem wędkarzy jest tu sandacz. Poławia się go głównie z łodzi, ale także z wału. Jedną z moich ulubionych przynęt są własnoręcznie robione koguty oraz puchowce na okonia. Szczupaki nie chętnie współpracują latem za to jesienią jest już lepiej, nawet łowiący z wału mają dobre efekty. Są tu też piękne sumy ( i tu zaczęła się moja przygoda z tym pięknym drapieżnikiem) systematycznie przybierające na masie i od zeszłego sezonu stały się dla mnie i kolegi po kiju głównym celem wyjazdu nad tę wodę. Jest też piękny boleń, okoń oraz węgorz. Łowiący ryby spokojnego żeru mogą liczyć na udany połów leszczy, których w zbiorniku jest dużo i rosną do imponujących rozmiarów, płoci, linów, jazi. Karpiarze mogą liczyć na wielkie osobniki karpia i amura, ale jak wiadomo rybom tym trzeba poświęcić sporo czasu na przygotowanie łowiska.
Zbiornik Turawa należy do obwodu rybackiego Polskiego Związku Wędkarskiego. Niestety ogromnego spustoszenia w rybostanie dokonują kłusownicy. Problemem związanym z funkcjonowaniem zbiornika Turawskiego od lat jest zakwit glonów będących wynikiem doprowadzania zbyt wielu związków organicznych do wody. Te rozkładając się powodują duże zużycie tlenu. W takiej sytuacji zaczynają się rozwijać organizmy beztlenowe. Występuje wtedy zakwit glonów, okrzewek, oraz sinic. Powoduje to sezonowe pogorszenie jakości wody. Zakwit sinic trwa przeciętnie 7 -14 dni. Zakwity mają zwykle postać zielono-niebieskiego kożucha. Kontakt z wodą w tym okresie może spowodować: wysypkę
naskórka, gorączkę, wymioty, biegunkę i zapalenie wątroby. Po wyczerpaniu substancji odżywczych w wodach następuje powrót do równowagi, czyli samooczyszczenie się zbiornika wodnego. Tak jest po dzień dzisiejszy.
Dla Opolszczyzny (i nie tylko) są to tereny wypoczynku i rekreacji. Na obrzeżach jeziora
Turawskiego istnieje około 50 ośrodków zakładowych. Na brzegu północnym posiadają one 2100 miejsc noclegowych, a na południowym 1700 miejsc. Niektóre z ośrodków czynne są przez cały rok, np: Peters, Korab, Jowisz, Borowik. Na obu brzegach znajdują się dwa pola namiotowe na 1300 namiotów lub przyczep kempingowych. Na obrzeżach w ostatnich latach prowadzona jest zabudowa letniskowa (200 domków na brzegu północnym, 120 na południowym). Zabudowa letniskowa powstaje też w okolicznych wioskach np: Marszałki, Rzędów, Niwki. Baza turystyczno-wypoczynkowa umożliwia zapewnienie noclegu 11500 osobom jednocześnie. Na obrzeżach jeziora działają ponadto 4 restauracje, 2 kawiarnie prywatne, 16 kawiarni w ośrodkach wypoczynkowych, 4 pawilony handlowo-gastronomiczne, oraz 32 inne placówki handlowe. Trzeba powiedzieć, że niewystarczające jest zabezpieczenie terenu w ogólnodostępne parkingi, szalety, oraz urządzenia rekreacyjno-sportowe. Policję można tu spotkać praktycznie w lipcu i sierpniu szukających jeleni do wypisania im mandatu za złe parkowanie, a kłusownictwo kwitnie. Zbiornik ten niegdyś prze zemnie znienawidzony za sprawą bardzo słabego wręcz niemożliwego dojazdu do wody, dziś powoli lubiany za sprawą jednego z największych drapieżników słodko wodnych jakim jest Sum

www.forumsumowe.pl/images/m_jezioro_turawskie.jpg

www.forumsumowe.pl/images/m_jezioro-turawskie.jpg

Fotografie te pochodzą z ogólnodostępnej strony internetowej
 

elpazo

Offline

Norimk bardzo fajnie piszesz swoje relacje z których naprawdę dużo się dowiemy moje gratulacje i prośba o następne. Elpazo WładekOkokOkokOklaski
 

norimk

Offline

Wiedziałem.Wiedziałem że będzie komentarz z twojej strony. Mietków nie daleko prawda? elpazo fajnie by było gdybyś opisał Mietków. Nigdy tam nie byłem a chętnie bym się wybrał. Może wspólny wyjazd? Może jeszcze zrobię Głębinów J.Nyskie. Pozdr
 

elpazo

Offline

Wice wersa ja nigdy nie byłem w Turawie, mimo że już nie raz planowałem odstrasza mnie nie znajomość slipów w Turawie bo z Brzegu nie zwoduje swojej kochanki. Co do Mietkowa to wybacz pływam tam często ale uwierz tak fajnie pisać jak Ty nie potrafię.Ale jedno masz jak w banku to już Cię zapraszam na wspólne łowy na mojej łajbie. Jak i kawał Odry Od Wrocka w duł do Brzegu dolnego jak i dalej jak tylko skończą slip w Lubiążu .Władek
 

norimk

Offline

No to już zacieram ręce, miło mi będzie. Jak zima się wyniesie to się zdzwonimy i umówimy na wspólny wypadzik. Aż się podnieciłem na samą myśl że będę miał ten zaszczyt połowić z tobą na twoim prześlicznym "Maybachu". Pozdr
 

elpazo

Offline

Okokno ale bez przesady z tym Majbachem znam fajniejsze;B
 

norimk

Offline

Nie przesadzam, ale fakt. Są fajniejsze. I wiem jak to naprawić, jak się wybierzemy na wyprawę to tylko będzie trzeba zorganizować jakieś dwie śliczne panny, cyknąć fotki. I już będzie w 100% śliczny jak inne, co najwyżej będzie się różnił wielkością. A jak nas kobity nakryją to w najgorszym wypadku zamieszkamy na twej kochance. grinbekagrin. Do zobaczyska. Pozdr
 

norimk

Offline

Zdjęcie wykasowane. Nie reklamujemy ośrodków ani również prywatnych przystani żeglarskich!!!
Michał
 

piwolub

Offline

Od stycznia zeszłego roku kompletna cisza w wątku ! Toż to prawie dwa lata. Nikt tam z Was nie łowi ? A to jedno z najlepszych miejsc na drapieżnika w całym kraju. Również na suma, na którego nikt nie poluje. Właśnie się tam wybieram w październiku. Cel to sandacz, ale również jeden dzień za wąsalem pojeżdżę. Oby tylko nie wiało.
pozd
 

Grzegorz Petryna

Offline

Skoro nalegasz to proszę. Na Turawie nie łowiłem, ale łowiłem na niedalekim Srebrnym Jeziorze, bez efektów. Słyszałem, że faktycznie jest to sandaczowe eldorado, jednak jest to zbiornik bardzo trudny technicznie, i można mieć pewność, że wymierne efekty nastąpią, dopiero gdy się go dobrze pozna. Jeśli sandacz to praktycznie tylko z łódki. Słyszałem też, że to na Turawie opatentowano łowienie na koguty, które ponoć są tam niezastąpione. Podsumowując, bardzo bogaty zbiornik, lecz wymagający bliższego poznania.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.61
51,489,739 unikalne wizyty