Sum Europejski - na posterunku | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Gniew kochających się nie trwa długo. -Menander


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ RELACJE Z WYPRAW WĘDKARSKICH, PORADNIKI WĘDKARSKIE / Nasze filmy o sumach
 
Sum Europejski - na posterunku

szczupaczysko

Offline

Sum to bardzo ciekawy drapieżnik, mający do spełnienia ważną rolę w naszych ekosystemach wodnych...
Od ponad ćwierć wieku uprawiam open water freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu na wodach otwartych), jestem obserwatorem mieszkańców podwodnego świata i panujących tam pomiędzy nimi zależności. Nurkuję w różnych rejonach świata, lecz szczególnie jestem zafascynowany przyrodą naszych polskich wód. Uważam, że absolutnie nie mamy się czego wstydzić. Mało tego, uważam, że podwodna przyroda naszych polskich wód jest piękna, zmienna i fascynująca, a ich ichtiofauna jest bogata i wbrew temu co się czyta w internecie lub słyszy od wędkarzy nad wodą - jest bardzo bogata. Uprawiam także łowiectwo podwodne, biorę udział a często też organizuję akcje proekologiczne (głównie sprzątania dna jezior i rzek) i biorę czynny udział w walce z kłusownictwem, czyli połowem ryb niezgodnym z przepisami (niezależnie od metody połowu) poprzez udział w wodzie w likwidacjach kłusowniczych narzędzi połowowych we współpracy z PSR i policją.

Podczas swoich podwodnych obserwacji nurkuję tylko i wyłącznie na wstrzymanym oddechu wykorzystując zebrane latami doświadczenie do uzyskiwania bliskiego kontaktu z rybami. Potrafię stać się akceptowalnym przez mieszkańców podwodnego świata "drapieżnikiem, ale swoim" Dzięki temu często udaje mi się zaobserwować i utrwalić na filmie ich naturalne zachowania. Co roku obieram sobie inny gatunek ryby, na którym skupiam swoje obserwacje w ciągu całego roku. W roku 2016 obserwowałem zwyczaje suma i zbierałem materiały do filmów o tym gatunku. Moje filmy "sumowe" powstają już i sukcesywnie będę je tworzył aż do wiosny... gdy znowu zawitam na wody otwarte by zająć się obserwacją kolejnego gatunku. Będę je Wam przedstawiał... mam nadzieję, że się Wam spodobają...

Sum pokazany w otoczeniu gatunków w naszych wodach ekologicznie obcych... niestety częsty obrazek z akwenów antropogenicznych (zalane kopalnie, żwirownie, piaskownie, łowiska komercyjne itp.):

YouTube Video
 

Artur Betcher

Offline

Bardzo fajny film. Gratuluje też pasji. Mam tylko prośbę żebyś nigdy nie wklejał tu zdjęć oraz filmów z polowań podwodnych za pomocą kuszy lub harpunów dlatego że to mocno drażliwy temat. Ja oczywiście nie jestem fanatykiem i jeśli ktoś zabija rybę żeby ją zjeść to jego sprawa ( choć sam wypuszczam wszystko ale mam ku temu powody). Takich jednak filmów jak ten za to jak najwięcej. Zapraszam też do Powitalni Okok
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

szczupaczysko

Offline

Oj, już się przedstawiam. Przepraszam - myślałem, ba, byłem pewien że przedstawiłem się w powitalni gdy się tutaj rejestrowałem w 2011 roku. Najwyraźniej jednak nie zrobiłem tego. Błąd zaraz naprawię.

Oczywiście, że mam zamiar pokazać Wam filmy z sumami w roli głównej, które są filmami typowo przyrodniczymi. W końcu po to poświęciłem rok, żeby zebrać materiały do takich właśnie filmów Usmiech

Jedna z moich pasji - łowiectwo podwodne to nie tylko podwodne polowania kuszą na ryby. Łowiectwo podwodne to przyjemność pływania z kuszą, nurkowania na wstrzymanym oddechu, obserwacje, filmowanie i fotografowanie podwodnego świata, szukanie i podchodzenie ryb, poznawanie ich zwyczajów, pomaganie w ochronie gatunków zagrożonych i słabych liczebnie w danej wodzie, dbanie o czystość tej części środowiska naturalnego jakim jest woda. To ciężka praca treningowa na basenach w okresie zimowym i na wodach otwartych w sezonie, która daje możliwości takiego nurkowania na wstrzymanym oddechu. Łowiectwo podwodne to także walka z kłusownictwem czyli połowem ryb niezgodnie z przepisami i bez zezwolenia wykonywanym dowolną metodą, zarówno wędką jak i kuszą, oraz kłusownictwem sieciowym.

Osobiście rzadko poluję z kuszą, znacznie częściej poluję z kamerą Usmiech Owszem czasami poluję w naszych wodach, lecz znacznie bardziej wolę polować kuszą na kongery w Morzu Śródziemnym lub dorsze w Norwegii.... i robię to tam z upływem lat coraz częściej.
 

Grzegorz Petryna

Offline

Wielki szacun dla Ciebie za to z jaką pasją to uprawiasz. Super filmik, czekam na kolejne. Okok
 
Do góry
Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 0.03
35,872,553 unikalne wizyty