Rodbuildingowe ABC - wybór przelotek | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Najlepszą wagą do ważenia przyjaźni jest nieszczęście. -Plutarch


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Rodbuilding
 
Rodbuildingowe ABC - wybór przelotek

Longin B

Offline

Rodbuildingowe ABC - wybór przelotek

Miało być o przelotkach więc będzie. Nie będę opisywał przelotek do muchówek bo nigdy nie łapałem w ten sposób i się na nich nie znam. W spokoju pozostawię też przelotki starszego typu np. ze stalowego drutu (choćby najlepszego) . Nie będę też opisywał wcześniejszych technik jakie stosowałem np. hartowany na szkło pierścień stalowy w ramce z drutu czy lutowanie do mosiężnego pierścienia przelotki drucianej do pierwszych teleskopów. To tylko rys historyczny i pewnie niektórzy starsi koledzy pamiętają takie czasy.

Wydaje się, że na początek powinniśmy jakoś podzielić przelotki.

W większości przypadków pojedyncza przelotka składa się z 2 części. Ramki i pierścienia.

Zacznijmy od pierścienia (niektórzy mawiają ringu). Dzisiaj jest to najczęściej wkładka z bardzo twardego materiału.
I tak:
1. Hardloy (Hard) to o ile dobrze pamiętam pierścień z tlenku glinu o twardości ok 800 stopni Vickersa (dla porównania twardość stali waha się w granicach od 190 do 650);
2. Alconite - nie pamiętam z jakiego materiału są robione; twardość ok. 1200 stopni Vickersa;
3. SIC - pierścień z węglików krzemu, o ile pamiętam o twardości ok. 2400 stopni Vickersa.

Pozostały jeszcze inne, rzadsze np. gold cermet, zirconia itd. jak będzie ktoś koniecznie chciał to sobie znajdzie info o nich.
I jeszcze jedno radzę uważać na rożnych producentów. Przelotki z takimi pierścieniami produkuje wielu. Ale sprawa ma się nie tylko w twardości. Drugim nie mniej ważnym parametrem jest gładkość tychże pierścieni. Tutaj niekwestionowanymi liderami są firmy FUJI oraz ALPS.

Czyżbyście już wybrali? Spokojnie to nie wszystko pozostaje jeszcze kwestia ceny.
Dla porównania: FUJI SIC o średnicy 30 to koszt ok. 85 pln, Alconite już 25 pln a Hardloy- 12. Natomiast ALPS o takiej samej średnicy porównywalny z FUJI Alconite to 12 pln.
I oczywiście potrzeby stosowania tych najdroższych. W zasadzie już Hardloy powinien wytrzymać wieloletnie użytkowanie o ile nie dojdzie do uszkodzenia mechanicznego np. uderzenia (materiały twarde zwykle są kruche). Każde uderzenie może spowodować mikropęknięcie, które będzie niszczyło żyłkę.

A teraz jak ja to robię.
1. Do blanków o mocy powyżej 14 lb i sztywnych, zakładam Forekasty lub Alconite (to porównywalne przelotki). Które akurat do jakiegoś blanku to zależy trochę od mojego humoru lub spojrzenia. Przyznam, że Alkonite sprawiają wrażenie delikatniejszych (szczególnie te mniejsze maja krótsza tę część stopki która leży pod omotką). Jeżeli przewiduję trenowanie plecionką na jako szczytową zakładam SIC;
2. Do blanków słabszych komplet Alconite;
3. A co zrobić gdy blank jest mocny a ma delikatna szczytówkę? Teoretycznie aby zmniejszyć koszty można by tak Forecast, Alconite, SIC. Ale jak to by wyglądało optycznie nie wiem. Nigdy tak nie robiłem. Jak już to trudno, różnica cenowa nie jest aż taka aby nie móc trochę dołożyć. Trudno idą Alconite. Szczytowa SIC.

Skoro zapadła decyzja jaki pierścień nadszedł czas na rozważania w jakiej ramce. Ale o tym w części A3.
 

Artur Betcher

Offline

No to ja zapytam o przelotki Beast Mastera BX.
Co to za przelotki skoro wyglądają na delikatne na jednej skośnej stopce a mimo tego się nie łamią, nie niszczą itp ( pomijam jak przyfanzoliłem w beton)?
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Longin B

Offline

Jak nie widzę to nie wiem ale spojrzę na swojego Best mastera. Ponadto piszesz chyba o ramce a o tym dopiero będzie. Ale nie ma zmartwienia zarówno ALPS jak i FUJI maja ramki raczej odporne poza jak przypadkami jak okresliłeś "przy ...". Prawie wszystkie są robione ze stali. nie jestem w stanie określić symbolu ale jest twarda, sprężysta w pewnych granicach i odporna na korozję. Jeżeli zaś piszesz o ringu to to jest on też dość odporny a uszkodzić go można uderzając o coś twardego. Pisałem o mikropęknięciach które mogą powstać, nie napisałem, że muszą.
 

Michal Gorski

Offline

No dobra, skoro więc Hardloy (Hard) są twardsze niż stal to plecionka nie powinna im zaszkodzić, po co więc przepłacać i montować SICi??
Catch & Release
Kajtek...
 

Longin B

Offline

Bo stalowe to nawet żyłka wyciera. Kiedyś (dawno,dawno temu) jak nie miałem dostępu do niczego lepszego to robiłem sam wkładki do przelotek ze stali łożyskowej i hartowałem je na "szkło". takie pierścienie zwykle po sezonie miału drobne rowki od żyłki. Podejrzewam, że gdybym używał wtedy plecionki to trzeba by je wymieniać kilka razy w sezonie (oczywiście zależy to od intensywności używania spinera). W wędkach innych niż spinery i używanych z żyłką (o ile nie na zastosowania efekt wizualny) nie ma potrzeby stosowania innych niż hardloy. W spinerach ze względu na intensywność pracy i duże obciążenie, szczególnie, przelotki szczytowej lepiej jest założyć twardszą (każda nawet SIC się wyciera, pozostaje kwestia jak długo). Normalnie wystarczają Alconite, ale wielu zakłada na wszelki wypadek SIC. SIC na całości to już tylko bajer i cena.
 
Do góry
Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.67
51,292,262 unikalne wizyty