Rodbuildingowe ABC - usuwanie przelotek | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Aby poznać się z najdalsza rodziną, wystarczy się wzbogacić. -Julian Tuwim


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Rodbuilding

 
Rodbuildingowe ABC - usuwanie przelotek

Longin B

Offline

Rodbuildingowe ABC - usuwanie przelotek

Celowo ABC a nie od A do Z bo któż jest taki dobry aby napisać wszystko. Aby to zrobić trzeba by wszystko wiedzieć. Do tego jeszcze daleko, o ile w ogóle dotarcie tam jest możliwe.

Od czegoś trzeba zacząć. W temacie „Sumowy kij własnej produkcji” padł temat wymiany przelotek więc zacznijmy od niego. Nigdy wcześniej nie robiłem fotek z takiego zabiegu więc na razie ich nie będzie, bo nie będę też rozbierał dobrego patyka aby zrobić fotki. Może ktoś znajdzie jakieś lub jeszcze lepiej filmik i przyklei w jakiejś odpowiedzi. Ze swej strony obiecuję, że jak trafi mi się rozbieranie to będę fotki robił.

Zabierzmy się więc do rzeczy.
Na początek musimy usunąć stare przelotki.

Potrzebne narzędzia to: ostry nożyk (ja używam takich np. takich z OBI z wymiennymi ostrzami), zapalniczka gazowa lub palnik spirytusowy, jakieś szczypce kleszcze (bardzo dobry jest pean, taki do wyciągania haczyków), papier ścierny (do usunięcia resztek lakieru) raczej drobny od 600, ew. taśma malarska.

Przystępujemy do usuwania przelotek:

1. podgrzewamy omotkę zapalniczką. Najlepiej przy tym obracać blank. Podgrzewamy tak aby omotka było mocno ciepła ale nie gorąca;
2. Ścinamy nożykiem część omotki znajdująca się na stopce przelotki (w ten sposób unikniemy ewentualnego uszkodzenia blanku);
3. oddzielamy przelotkę od blanku (jeżeli mocno trzyma możemy podgrzać stopkę w miejscu oznaczonym czerwona strzałką. Uwaga; przy tej operacji nie należy podgrzewać blanku);
4. po usunięciu przelotki trzeba ściąć lub (o ile się da) odwinąć pozostałą część omotki (trzeba to robić uważnie aby nie uszkodzić blanku);
5. pozostały na blanku lakier szlifujemy papierkiem (dobrze jest zabezpieczyć blank taśmą malarską poza obszarem szlifowania aby nie uszkadzać lakieru na blanku. Chyba, że przewidujemy szlifowanie całego blanku. Ale o tym innym razem);

Pozostała do usunięcia przelotka szczytowa. Podgrzewamy ja działając bezpośrednio na tuleję metalową do temperatury jak wyżej. Po rozgrzaniu łapiemy peanem i ściągamy. Uwaga: jak przegrzejemy odcinek blanku będący wcześniej w tulei będzie stracony (nie jest to dużo zwykle ok. 1 cm, ale lepiej podgrzewać mniej. Jak za pierwszym razem nie uda się operację można powtórzyć). Jeżeli była omotka usuwamy ją nożykiem i szlifujemy.

Przelotki zostawiamy. Po co? Ano po to, że jak będziemy chcieli kupić nowe to łatwiej będzie nam dobrać o takiej samej średnicy i wysokości.

I tak przy minimalnych nakładach dobrnęliśmy do końca. Mamy goły blank, choć nie całkiem. Pozostał uchwyt i rękojeść. Tym zajmiemy się innym razem a w najbliższym czasie spróbuje napisać coś o doborze przelotek i ich montażu.

Pozdrówka.


www.forumsumowe.pl/images/m_usuwanie_przelotek.jpg


p.s. Zapomniałem dodać, ze wszystkie te operacje niektórzy przeprowadzają nie podgrzewając omotek. Tak też można (wykluczając zdjęcie szczytowej).
 

Artur Betcher

Offline

Fajnie że ktoś się tym zajął.
Dziękuje za materiał.
Mam nadzieję że spodoba się i reszcie oraz że go pociągniesz.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Longin B

Offline

Trudne wszystkiego początki. Ten rysunek szczególnie, chyba szybciej i lepiej narysowałbym na papierze i zrobił fotkę.
Będzie łatwiej jak dojdziemy do zrobienia czegoś nowego. Dawno nic nie przerabiałem, raczej robię od nowa (tu już fotki się znajdą).
A może też ujawni się ktoś co coś robi. Przecież są tu ludkowie którzy zrobili sobie maszynki do suszenia lakieru. I co zrobili aby mieć czy aby coś robić?
 

Tomek Baciur

Offline

Fajnie i zrozumiałe opisany ten krok przeróbki wędziska.
Natomiast zastanawiam się nad tym że gdy zdejmę 5 bardzo ale to bardzo prymitywnych przelotek z kija 2.10 i chciał bym dołożyć kolejne 3 przelotki.Czyli na 8 sztuk.I kolego Loniek do Ciebie pytanie czy da rade jak to zrobić,i czy wyjdzie taki zabieg?
Jak je rozmieścić na blanku?Bo to jest ważne,by krzywa ugięcia była
odpowiednia.
To bardzo stary kij i c.w. jest określone tylko jako (do 35g.)
Jest to stary szklak i uczyłem się na nim łowić pierwsze szczupaki,dostałem go i ten badziew chciałbym odnowić.Taki Sentyment to jedno a drugie to powiem wam że posiadam kij shimano z najwyższej półk(Shimano Antares) i bał bym się nim zrobić to co wyprawiłem tą wędką szklaną na drucianych przelotkach.
Zrobie zdjęcie szklaka i dodam w tym temacie w jego extramalnych warunkach.
Nie zabijajmy Dużych płodnych ryb.Yyyyy
 

Longin B

Offline

Tomku,
Nie święci garnki lepią. Skoro można zrobić nową wędkę nie znając rozstawu przelotek, można też zmienić rozstaw . Niestety zwykle po zdjęciu przelotek pozostają jakieś ślady. Jeżeli umieszczamy przelotki w tych samych miejscach problemu nie ma bo nowe omotki (zwykle trochę dłuższe od poprzednich) zamaskują te pozostałości. Jeżeli przelotki rozmieszczamy inaczej to najczęściej zanim to zrobimy trzeba będzie odnowić blank. Zwykle trzeba zdjąć stary lakier (skrobanie, szlifowanie). później jeżeli ma pozostać w kolorze jak jest można wetrzeć żywicę. Możemy też lakierować. Technik jest kilka (niestety ja nie lakierowałem blanków) i znam tylko teorię. Jeżeli będzie taka potrzeba to o tym też napiszę. ale wcześniej przewiduję opisanie odnowienia całości wędki bez zmiany tzw. spacingu. Mam też nadzieję, że do dyskusji włączą się inni którzy mają w tych sprawach jakieś doświadczenie i ja też coś na tym skorzystam.
 

Artur Betcher

Offline

Loniek sprowadziłem Ci posiłki Usmiech
Nie mówię że obecni Rodbuidingowcy będą mieli czas bo nasza współpraca nie zmusza nikogo z nich do aktywności i opiera się na czymś innym ale może coś nam na czasie ktoś dopomoże Usmiech
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Longin B

Offline

Wiem, ze to nikogo nie zmusza do aktywności na forum. Ale może ja ich poruszę jak napisze (choćby niecelowo) jakąś bzdurkę. Ponadto akurat Piotra poznałem osobiście i wiem, że robi też doskonałe woblery. Na stronie pracowni nie ma woblerów sumowych a wiem że takie robił. Może pokaże. Robi coś jeszcze ale o tym albo sam napisze albo ja pokażę jak do mnie dojdzie. Może trochę później jak skończę kij. Niestety nie będzie to kij na suma. Ale poza sezonem sumowym też trzeba coś łapać.
 

Longin B

Offline

Zastanawiałem się czy kolejny odcinek przykleić do tego czy założyć kolejny temat. Założyłem kolejny bo po waszych postach ten kolejny odcinek byłby gdzieś daleko. niestety nie wiem jak mógłbym dokleić to A2 do A1 aby było przed pozostałymi postami.
 

Artur Betcher

Offline

Spokojnie, Każdy temat powinien być oddzielnie tyle że w pierwszym powinieneś w tytule dodać zamiast A1 Wymiana przelotki a w drugim zamiast A2 Jak wybrać przelotki bo wtedy nazwa tematu dokładnie wskazuje czego dotyczy.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Longin B

Offline

W drugim zmieniłem. W pierwszym już nie mogę. Jak możecie to zmieńcie na "usuwanie przelotek".
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 0.77
35,322,992 unikalne wizyty