Rodbuildingowe ABC - umieszczanie przelotek | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Kto sieje zło, zbiera nieszczęście. -Salomon


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Rodbuilding

 
Rodbuildingowe ABC - umieszczanie przelotek

Longin B

Offline

Jeżeli chcemy uzbroić wędkę należy na początek ustalić gdzie powinny znaleźć się przelotki. Jedna sprawą jest po której stronie blanku a inna w jakich odległościach od siebie.
Po której stronie blanku? Inaczej zbroi się blank pod kołowrotek stało szpulowy a inaczej pod multiplikator. To pewnie wiecie. Pod kijem (stała szpula, spin) lub nad (multiplikator, cast). Istnieje jeszcze jeden rodzaj zbrojenia pod multiplikator, zbrojenie spiralne (trochę nad, trochę pod a i z boku też coś się znajdzie..
Na początku zajmiemy się zbrojeniem pod kołowrotek stało szpulowy.
Jeżeli przerabiamy jakąś wędkę i nie zdejmowaliśmy uchwytu kołowrotka sprawa jest oczywista. Jeżeli wędka jest jednoczęściowa mamy już z głowy. W przypadku wędek wieloczęściowych warto byłoby pokusić się o wyznaczenie tzw. kręgosłupa blanku. Zawsze wyznaczamy taki kręgosłup w przypadku gołego blanku na którym zaczynamy budowę wędki od umieszczenia na nim rękojeści i uchwytu kołowrotka.
Pokrótce spróbuję wyjaśnić co to jest. Aby powstał blank trzeba na rdzeniu zwinąć kawałek maty z odpowiednich włókien. Prawie zawsze (lub zawsze) gdzieś ta mata się zaczyna i gdzieś kończy. Właśnie ten początek i koniec zwykle zachodzą na siebie i w tym miejscu tworzy się dodatkowa warstwa. W tym miejscu rura z której stworzony jest blank będzie sztywniejsza.
Rys.
www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbd332bb231c_forumsumowe.jpg
Jak znaleźć ten kręgosłup. W warunkach domowych najlepiej poprzez kulanie po płaskiej powierzchni obciążonego (ugiętego) blanku.
1. Podpieramy blank (lub jego część) na płaskiej powierzchni. Na tej powierzchni leży dolna (grubsza) część blanku. Drugi koniec podpieramy ręką (najczęściej podnosząc ten koniec do góry;
2. Obciążamy blank drugą ręką (mniej więcej w połowie między podparciem a ręką którą go podtrzymujemy).
3. Ręką która obciążamy próbujemy obrócić (raczej obracamy) blank;
Przy odpowiednim nacisku znajdziemy miejsce w którym blank jest wyraźnie sztywniejszy. Często zdarza się, że wyraźnie wyczuwamy jakby blank sam chciał obrócić się dalej (jakby uciekał z najsztywniejszego położenia). To najsztywniejsze to ten tzw. kręgosłup, który musimy zaznaczyć na blanku (znaczymy ołówkiem, białą kredką, specjalnym pisakiem czy przez przyklejenie wąskiego paseczka taśmy malarskiej czy izolacyjnej). Żeby upewnić się należy całą operację powtórzyć czasem kilka razy.

YouTube Video


Nigdy nie przerabiałem kija pełnego, a przecież kiedyś takie były. Nie mam więc specjalnie pojęcia czy takie np. robione z pręta z włókien szklanych mają kręgosłup. Jak ktoś wie niech dopisze.
I gdzie zakładamy przelotki? Po miękkiej części, niejako naprzeciw kręgosłupa (dot. uzbrojenia pod kołowrotek stało szpulowy). W przypadku kijów typu cast na kręgosłupie.
 

Artur Betcher

Offline

Zedytuj post i zobacz jak się film wstawia, poprawiłem.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Longin B

Offline

Artur
wstawiam jak poprzedni i nie mogę wstawić, nawet teraz mam komunikat, ze potrzebuje jakiejś wtyczki. poprzednio miałem to samo. dopiero przeinstalowanie Firefoxa zmieniło sytuację.
 

Longin B

Offline

Skoro wiemy już po której stronie czas przystąpić do opracowania tzw. sparingu, a po naszemu rozstawu przelotek.
Jeżeli zdejmowaliśmy przelotki (jesteśmy zadowoleni z pracy kija i chcemy tylko wymienić przelotki na lepsze, nowsze lub t.p.) sprawę mamy z głowy. Przelotki znajda się w tych samych miejscach. Damy tylko trochę dłuższe omotki aby zamaskować ślady po zdejmowaniu starych.
Co jednak zrobić jeżeli blank jest nowy lub jeżeli chcemy zmienić ten rozstaw. Na początek trzeba zaznaczyć, że rozstaw przelotek i ich ciężar maja wpływ na prace wędki. W największym skrócie można powiedzieć, że im więcej przelotek tym lepiej rozkładają się siły działające na blank. I można by na tym zakończyć gdyby nie fakt, że na ten sam blank mogą działać różne siły. Jedne podczas przeciągania się z rybą (oby dużą) a zupełnie inne podczas wyrzutu przynęty. Mało tego musimy zadbać również o to aby wędka miała odpowiednia akcje podczas zacięcia. I tu sytuacja się trochę zmienia. Otóż każda przelotka ma jakąś masę. Do tego dochodzi omotka, lakier. W opracowaniach mówi się o tym, że ilością przelotek możemy wpływać na akcję wędki. Pewnie tak. Najszybsza wędka będzie jeżeli przelotek w ogóle nie będzie. Każda przelotka na szczytowej części dodatkowo obciąża blank. Dodatkowa masa w tym miejscu może wpłynąć jedynie na opóźnienie akcji (nigdy jej nie przyspieszymy). Szczególne znaczenie ma to w wędkach lekkich czy tzw. ultra lajtach. Wędki mocne dużo mniej sa narażone na zmianę akcji pod ciężarem przelotek. Cóż więc robić, trzeba znaleźć rozsądny kompromis miedzy ilością, masą i rozstawem.
Jeżeli będziemy uzbrajać nowy blank (kupiony w jakiejś zaprzyjaźnionej pracowni. Patrz pierwsza strona forum) możemy zapytać jaki należy przyjąć rozstaw. Panowie najczęściej podpowiedzą. Jeżeli jednak nie mamy takich podpowiedzi możemy poszukać na stronach producenta blanku.
Dla przykładu firma Batson umieszcza takie tabele:

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbe942294510_forumsumowe.jpg

MHX takie:

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbe9482412cc_forumsumowe.jpg

Oczywiście firmy zza oceanu stosują inne miary i trzeba przeliczyć sobie stopy i cale na centymetry. Często tez podają odległość konkretnej przelotki od przelotki szczytowej a nie odległości między przelotkami.

A jak nie wiemy, co to za blank.
Możemy posłużyć się opracowaniem firmy FUJI. Firma ta opracowała koncepcję wg. której powstały tabele zbrojenia blanków. Nie wdając się w szczegóły możemy podejrzeć dla jakiego rodzaju blanku i jego długości jak należy rozmieścić przelotki. Pewnie jeżeli tak uzbroimy wędkę będzie ona pracowała poprawnie. Ale są to gotowe schematy nie uwzględniające różnic między blankami a takie występują zawsze, nawet jeżeli są to blanki wydawałoby się takie same.
Przykład takiej tabeli:

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbe94a462e1b_forumsumowe.jpg

Jeden z Rodbuilderów powiedział :
" New Fuji Concept jest to koncepcja zbrojenia wędzisk opracowana przez firmę Fuji. Dotyczy to odpowiednich typów przelotek i ich rozmieszczenia na blanku. Co do tego rozmieszczenia Fuji podaje gotowe schematy. Są to schematy orientacyjne, które podlegają korekcie w stosunku do parametrów blanku oraz tego, jak ma wędzisko pracować. To jest temat na osobną książkę".

Jak nie wiemy nic o blanku to od czegoś przecież trzeba zacząć. Podglądamy w tabeli Fuji jakie przelotki powinny znaleźć się na blanku (chodzi o wielkość) oraz ile ich ma być. I takie kupujemy. Spotkałem się również z opinią, że pierwsza od kołowrotka powinna mieć średnicę ok. połowy średnicy szpuli kołowrotka (na pewno dotyczy to spinningów, gorzej wędek sumowych z założonymi betoniarkami).

W roku 1974 Ryszard Turski, wielokrotny mistrz Polski i świata w wędkarstwie rzutowym napisał, że błędem jest opinia że, przelotka szczytowa powinna mieć dużą średnicę aby stawiała jak najmniejszy opór przy wyrzucie i umożliwiała przez to wykonanie dłuższego rzutu. Jeżeli mówimy o stratach szybkości wywołanych oporami na przelotkach, to mamy racje tylko wtedy, kiedy dotyczy to przelotki pierwszej od kołowrotka i ewentualnie pierwszej pośredniej. Duża przelotka szczytowa nie ma już żadnego wpływu na zmniejszenie oporów wysnuwającej się żyłki. I trzeba było Fuji aby coś wymyślono?

A jak już zakupiliśmy komplet przelotek, zaczynamy od zamocowania przelotki szczytowej bo wszelkie pomiary robimy od niej. Pamiętajcie tylko o tym kręgosłupie. Do wklejenia używamy specjalnych klejów termicznych lub zwykłych żywic dwuskładnikowych (proponuję szybkich i elastycznych np. poxipol 10 min). Nie należy w tym celu używać klejów cjanoakrylowych (kropelka, cjanopan). Kleje te niszczą materiały używane współcześnie do produkcji blanków. Po związaniu kleju (dobrze odczekać jest do dnia następnego mimo użycia szybkiego kleju na bazie żywicy, dla termicznego nie ma takiej potrzeby) możemy zaznaczyć odległości między przelotkami (odległości te mierzymy między ringami przelotek). W miejscach tych mocujemy przelotki okręcając stopkę z blankiem taśmą klejącą (może być malarska maskująca lub lepiej cienką izolacyjną. Izolacyjna jest mocniejsza i trochę elastyczna).
 

Longin B

Offline

I teraz zaczniemy zabawę.
Żeby wszystko było super powinniśmy teraz przeprowadzić test ugięcia statycznego. Jak to zrobić? Otóż powinniśmy teraz zamocować wędkę w pozycji poziomej, przewlec linkę między przelotkami. Linke należy obciążyć niewielkim ciężarkiem(wystarczy kilka, kilkanaście gram. Przez pierwsze przelotki linka powinna przechodzić przez światło przelotki, a jeżeli już się nie da to przynajmniej bez załamań na krawędziach. Takie ustawienie przelotek umożliwi zwiększenie odległości rzutowych. Dobrze jest sprawdzić przebieg linki dla rożnych miejsc wychodzenia linki ze szpuli kołowrotka.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbe950162784_forumsumowe.jpg

Jeżeli jest ok. przywiązujemy drugą linkę do przelotki szczytowej. Na końcu linki podwieszamy ciężarek. Niektórzy podwieszają tu jakiś pojemnik np. butelkę do której wlewają wodę, aby móc zmieniać obciążenie. Niech tak będzie, wisi butelka. Lejemy więc wodę do butelki i obserwujemy blank. Powinniśmy doprowadzić do stanu w którym blank ugnie się na długości ok. 25%. Możemy teraz dokonać korekty kilku pierwszych przelotek (przelotek znajdujących się na ugiętej części). Przelotki przesuwamy tak aby linia po której biegnie linka od uchwytu (ta obciążona małym ciężarkiem) jak najbardziej przypominała linię ugięcia blanku. Następnie zwiększamy obciążenie i postępujemy podobnie z następnymi przelotkami. Możemy to robic na raty np. 50% ugięcia, pełne ugięcie.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbe951c931d3_forumsumowe.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbe9536a2d11_forumsumowe.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbe954fe54f6_forumsumowe.jpg


Operację taką powinniśmy przeprowadzić również dla innych kątów podniesienia wędki np. 45 czy 70 stopni.

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/sum_siluro_sumy_catfish_silure_4fbe9564037c9_forumsumowe.jpg

Skoro uznaliśmy, że jesteśmy zadowoleni z rozkładu przelotek uznaliśmy też, że opracowaliśmy właściwy spacing/rozstaw.
Dobrze jest jeszcze z taką wędką wyjść na zewnątrz i spróbować kilka razy rzucić aby przekonać się czy wszystko jest ok.

I to właśnie ta różnica między wędkami z pracowni a wędkami firmowymi. Nawet tak samo oznaczone blanki trochę się różnią. Do tych seryjnych nikt nie podchodzi indywidualnie. Modne i pewnie dobre uzbrojenie wg New Fuji Concept nie indywidualizuje blanków a pracownie tak. My tym bardziej.
Jest jeszcze coś. Ale to tylko dla tych co robią sami. Satysfakcja z ryby złowionej na własnoręcznie zrobiona wędkę.

W następnym odcinku kręcimy omotki. Kiedy będzie nie wiem bo coś mało mam czasu na pisanie ale będzie na pewno.
 

Artur Betcher

Offline

Następny konkretny materiał. Początkowo chciałem wszystkie Twoje materiały łączyć do jednego posta ale zrezygnowałem z tego. Lepiej że tak dobry materiał składa się z kilku postów bo ewentualny czytelnik jednak będzie się musiał zarejestrować i jeden na kilku widząc poziom portalu tu zostanie aktywny.
Bobra robota.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Longin B

Offline

Artur,
Mam tylko prośbę, usuń z mojej galerii filmy bo wklejanie mi idzie jak sam widziałeś. Nie wiem co robię nie tak. Czytałem kilka razy poradnik i jakoś i tak nie pomaga. Ponadto stale instaluje mi się jakaś wtyczka, która przeszkadza w odtwarzaniu. Przyłazi z aktualizacją Adobe Flash Playera. Już nawet wyłączyłem aktualizacje automatyczne. Nie wiem jak będzie następnym razem.
Dzięki,
Pozdr.
 

Artur Betcher

Offline

One wszystkie dobrze działają. Nie wyłączaj aktualizacji, to ważne rzeczy.
Napisz które usunąć ale mówię Ci że działają dobrze i można je wszystkie oglądać.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Longin B

Offline

A u mnie nie działają. co ciekawe działa film o kręceniu omotki. Sprawdzałem też na innym kompie też te o kręgosłupie nie działają. Z kolei jak przeszedłem na inna przeglądarkę (zwykle wykorzystuję Firefoxa) to miałem komunikat "Do odtworzenia filmu potrzebny jest program Adobe Flash Player lub przeglądarka obsługująca język HTML 5." Ciekawe, że ten w poście działa a te w galerii nie.
Może jest w tej społeczności osoba która może coś podpowiedzieć.

Artur, zostaw może film Omotka i poszukiwanie kręgosłupa, resztę usuń bo i tak się powtarzają.
 

Artur Betcher

Offline

Poszukiwanie kręgosłupa też usunąłem, faktycznie teraz sprawdziłem i nie działał.
Dodaj jeszcze raz i tu daje Ci prawidłowy link żeby działał jak należy.
http://www.youtube.com/watch?v=2fV_r8U9rXE
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć
Wygenerowano w sekund: 1.63
51,303,508 unikalne wizyty