Owocny Domaniów | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

"Kiedyś porzuciłem alkohol, imprezy, dziewczynki i inne używki i było to najgorsze 20 minut mojego życia..." John Best


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Nowy Rekord
Nowa broń na wąsale ;o)
Sum 223cm z Sekwany
bojki
Sum z Wisły 2017
Wisła 2017
Wisła 2017

Na forum na skróty

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SILURUS GLANIS, OGÓLNIE O SUMIE, ŁOWISKA / Łowiska sumowe

 
Owocny Domaniów

Marcin Fokt

Offline

Zalew Domaniów stworzony został na rzece Radomce w gminie Przytyk. Jest to drugi, co do wielkości (po Zalewie Zegrzyńskim) zbiornik zaporowy na Mazowszu. Budowę rozpoczęto w 1996r. Napełnienie zbiornika nastąpiło w kwietniu 2001 roku.

www.forumsumowe.pl/images/zbiornik-zaporowy_domaniow.jpg


Zalew ma ponad 500 ha powierzchni (do 700 ha przy górnym stanie napełnienia). Pojemność zbiornika 11,5 mln m3 (przy normalnym poziomie piętrzenia), 7 km długości i 1,2 km szerokości (średnia szerokość 0,8 km),w obwodzie ponad 15 km. Średnia głębokość zbiornika 2,3m.

Zapora spiętrzająca wodę ma 660 metrów długości, ponad 10 metrów wysokości, a szerokość korony, na której znajduje się oświetlona jezdnia, wynosi 8,5 metra.

Jego budowa kosztowała 65 milionów złotych. Inwestycja sfinansowana została ze środków Urzędu Marszałkowskiego, NFOŚ i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Według badań z 2002r woda w zalewie Domaniów zaliczana jest do 2 klasy czystości. Na Mazowszu znajduje się jeszcze tylko 4 jeziora o wodach odpowiadających II klasie czystości (Białe, Sędeńskie, Szczutowskie, Zuzinowskie) Jest to więc jeden z czystszych zbiorników na Mazowszu.

Ryby żyjące w zalewie pochodzą z 3 źródeł:
1) naturalna migracja z rzeki Radomki
2) "intensywne" akcje zarybieniowe
3) ryby odłowione i przewiezione ze zbiornika Drzewica przed jego planowanym czyszczeniem (w tym kilkukilogramowe okazy)

Zalew w sporej części otoczony jest lasem. Zatoki w okresie letnim zarośnięte częściowo roślinnością wynurzoną i zanurzoną. Ponieważ zbiornik powstał w naturalnej dolinie rzeki Radomki, można napotkać miejscami sporą ilość zaczepów - pozostałości po wyciętych krzakach.

Zbiornik dopuszczony do połowów z łodzi (z ograniczeniami). Można tu używać silników spalinowych. Na zalewie brak jakichkolwiek pomostów wędkarskich.Obecnie na zalewie najwięcej jest leszcza, niektórzy mówią, że niedługo będzie to jedyna ryba łowiona na tym zbiorniku. Jeśli chodzi o białoryb,to poza leszczem który niewątpliwie zajmuje miejsce pierwsze łowi się tu min. jazie, liny, karpie, amury i płocie. Z drapieżnika trafia się szczupak, sandacz i okoń ale z reguły są to niewielkie sztuki, za to jest całkiem sporo bolenia i we Wrześniu nawet mniej wprawiony spinningista może liczyć na na prawdę ładne sztuki. Jeśli chodzi o suma to poławiane są egzemplarze w granicach 20kg . Oczywiście są pewnie i większe pochodzące z początkowej fazy zarybień ale jest ich niewiele. Co prawda słyszałem, że po zalaniu wpuszczali kilka sztuk powyżej 50kg i biorąc pod uwagę fakt, że od tego czasu minęło 10 lat można spodziewać się już niezłego wąsacza.
 

Lukasz Karlinski

Offline

Ładnie opisane tylko jeden fakt jest niestety nie zgodny z prawda te kilka sztuk powyżej 50kg nie wież w to bo znam ten zbiornik i wiem co tam było zarybiane i nigdy niebyły tam takie rybki wpuszczone
 

Marcin Fokt

Offline

Dlatego też napisałem, że tylko o tym słyszałem ;-). Wiesz kolego "mały" nie można sprawdzić wszystkiego osobiście, a jeśli od kilkunastu wędkarzy łowiących na tym zbiorniku od jego powstania słyszysz taką samą historię to można stwierdzić (oczywiście nie ponad wszelką wątpliwość), że coś w tym jest. Ja słyszałem o 3 sztukach z których jedna ważyła 60kg. Słyszałem też o akcji gdzie sum ciągał gościa na łódce przez długi czas w okolicach zapory, nie wspomnę o wciągniętych wędkach podczas zakrapianych zasiadek bo akurat tego mógł dokonać już kilkukilogramowy wąsacz.
 

Artur Betcher

Offline

Materiał dobry, z czasem się uzupełni o wiedzę praktyczną.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Daniel Hankiewicz

Offline

Łowisko ciekawe, w tak dużym akwenie kryją się na pewno okazałe sztuki. W tym tygodniu jadę na nockę.
 

Daniel Hankiewicz

Offline

Witam, przez całą nockę tylko raz coś pociągnęło i cisza(żywczyk). Za to na feederka złapałem sporo leszcza i ładnego lina.
 

Marcin Fokt

Offline

Czy ktoś z kolegów miał jakieś przyzwoite efekty na Domaniowskiej zaporówce w tym sezonie?? Ja na spinning trafiłem około 40 szczupaków z których 90% wróciło do wody. Jeśli chodzi o wędkowanie stacjonarne to wiosną ładnie brały leszcze i jazie na feederki. Poza tym miałem kilku sandaczy na żywca z gruntu i jako przyłów jedną kijaneczkę ( 5 kg). O większego suma ciężko z brzegu a wywózka jest tam zabroniona więc LIPA. Pozdrawiam.
 

Slawomir T

Offline

Cześć Marcin,żeby sobie połowić trzeba mieć jakieś dodatkowe zezwolenia czy karta PZW.Z uszanowaniem Sławek.
 

Marcin Fokt

Offline

Witaj Sławku. Jeśli będziesz chciał powędkować na Domaniowie będziesz musiał zrobić dopłatę (niestety ten zbiornik, podobnie jak większość "zaporówek" w naszym kraju wymaga dodatkowego haraczu ;-) ) Na całe szczęście w przypadku Domaniowa nie są to duże pieniądze. W tym roku dopłata wynosiła 25zł za cały sezon także luzik. Ta dopłata obejmowała również łowienie na spinning, natomiast jeśli chciałbyś powędkować z łodzi, trzeba było dorzucić jeszcze 60zł. Oczywiście te ceny mogą ulec zmianie w przyszłym sezonie (chociaż wątpię), ale nawet jeśli tak się stanie to raczej wiele nie wzrosną. Jeśli będziesz chciał wybrać się na Domaniów, musisz wiedzieć, że na odcinku od zapory czołowej aż do plaży nie wolno wbijać podpórek ( nawiasem jest to kolejny "mądry" przepis który ma na celu jedynie utrudnić życie wędkarzą). Poza tym zabroniona jest wywózka, ale sporo ludzi to ignoruje i póki co jeszcze nie słyszałem, żeby kogokolwiek ukarali za to mandatem. Pozdrawiam.
 

Slawomir T

Offline

Cześć Marcin .Za dużo się nasłuchałem o Domaniowie pozytywnych opinii i mam zamiar wiosną osobiście tam z łódki zapolować.Sławek.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Reklama w zamian za zniżki dla stałych użytkowników portalu.

Wygenerowano w sekund: 1.14
28,703,763 unikalne wizyty