Przetwornik echosondy od zaplecza strony | Forum sumowe


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza. Albert Einstein


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

woblery trociowe janek
woblery trociowe janek
woblery trociowe janek
Ebro 2012
Ebro 2012
Odra
odra
155 cm ok 35 kg

Na forum na skróty

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Przetwornik echosondy od zaplecza strony

wrzesień 09 2012 Bez kategorii Cezary Karpinski
Przetwornik echosondy od zaplecza strony

Przetwornik echosondy od zaplecza strony Przetwornik echosondy, parametry, poradnik wędkarskiW poprzednim miesiącu przeszliśmy na nieco wyższy stopień poznania podstawowego elementu echosondy, jakim jest przetwornik. Zobaczyliście, jak w rzeczywistości z czujnika rozchodzi się energia ultradźwiękowa i jakie są tego konsekwencje w odczytach sonaru.
W tym odcinku chciałbym pokazać, jak wykorzystać specyficzne właściwości czujników i jak dobrać je stosownie do preferowanych typów wędkowania .Będziecie też mieli unikalną szansę obejrzenia, jak wyglądają znane Wam przetworniki od środka, na zdjęciach rentgenowskich ukazujących ich wnętrze.

Minęły już czasy, kiedy byliśmy skazani tylko na przetwornik kupowany w komplecie z echosondą. Wystarczy wejść na strony producentów sprzętu sonarowego, aby zobaczyć, jak wiele różnych czujników można podłączyć do echosondy.


Zgodzicie się ze mną, że zupełnie inne warunki powinien spełniać sprzęt używany na głębokich, morskich łowiskach - w Norwegi, gdzie łowimy na głębokościach przekraczających 100 m, a inny na stosunkowo płytkich jeziorach, na których nasza wędkarska aktywność skupia się zazwyczaj na miejscówkach o głębokości do 10 m.


Ostatnio na rynku pojawiło się dużo urządzeń wyposażonych w przetwornik o podwójnej częstotliwości 83/200 kHz. Czujniki mają kompaktowe wymiary i bardzo dobrze sprawdzają się na niezbyt głębokich łowiskach. Mamy tutaj do czynienia ze zjawiskiem, o którym pisałem w poprzednim odcinku. Energia impulsów o częstotliwości 83 kHz rozchodzi się pod katem nawet 120 stopni, zaś częstotliwość 200 kHz dużo węziej, bo pod kątem ok. 60 stopni. Wszystko to sprawia, że pierwszą z częstotliwości powinniśmy używać na małych, zaś 200 kHz na większych głębokościach.
Kłóci się to z dotychczasowymi poglądami, według których częstotliwość niższa jest słabiej pochłaniana przez wodę i powinna być stosowana na większych  głębokościach. Okazuje się, że na stosunkowo płytkiej wodzie różnice odczytów związane z częstotliwością są minimalne i o zastosowaniu decyduje szerokość wiązki. Praktyczne podejście do tematu jest następujące – używajmy 83 kHz do wstępnego wykrywania ryb. Z mojej praktyki wynika, że łatwiej wtedy zauważyć ryby o większych rozmiarach.


Używam tej częstotliwości także wówczas, gdy podpływają do mnie koledzy z echosondą, która pracuje na przetworniku 200 kHz. Unikamy wzajemnego zakłócania sygnałów i zarówno ja, jak i oni, możemy aktywnie penetrować łowisko blisko siebie.


Poznajmy teraz przetworniki morskie. Jedną z wiodących firm na rynku jest firma AirmarAirmar produkuje niezwykle czułe przetworniki do morskiego wędkarstwa. Na szczególną uwagę, moim zdaniem, zasługują dwa z nich, gdyż dobrze pasują do dwóch różnych typów morskiego wędkowania.


Jeśli preferujecie morski trolling szukając łososi lub troci, idealny będzie przetwornik TM270W.


Jeżeli łowicie przy dnie, na dużych głębokościach w poszukiwaniu dorszy lub innych ryb przydennych, to raczej wybierzcie TM260.


Ich parametry zebrałem w tabelce, a różnice w wyświetlaniu zobaczycie na ilustracji.Przetwornik echosondy, parametry, poradnik wędkarski, wiązki sonaru echosonda


Przetwornik echosondy, parametry echosondy, poradnik wędkarski, wiązki sonaru, echosondaCzy przetworniki specjalizowane na morze możemy stosować na śródlądziu?


Oczywiście tak. Weźcie tylko pod uwagę fakt ich gabarytów i ceny. Na przykład czujniki, o których napisałem wcześniej, ważą ok. 4 kg i kosztują od 2000 do 4000zł. Jeśli Was to nie przeraża, to nie ma żadnych przeciwwskazań.Transducery takie, w zależności od modelu, są o wiele czulsze (od 25 do nawet 50 razy) od zwykłych, tanich przetworników. Jak wyglądają założone na pawęży łodzi – zobaczcie na zdjęciuPrzetwornik echosondy, parametry echosondy, poradnik wędkarski, wiązki sonaru, echosonda

Na zakończanie to, co obiecałem w poprzednim miesiącu– anatomia przetwornika bocznego sonaru.Przetwornik echosondy, parametry echosondy, poradnik wędkarski, wiązki sonaru, echosondaWpadłem na nieco zwariowany pomysł, aby prześwietlić różne przetworniki. Normalnie zalane plastikiem elementy są niewidoczne. Dopiero promienie rentgenowskie ujawniają, co się w nich ukrywa. Na szczególna uwagę zasługuje przetwornik bocznego sonaru. Zdjęcie ujawnia jego przedziwną konstrukcję. Przy okazji serdeczne podziękowania dla Pani kierownik pracowni RTG za pomoc w realizacji zdjęć.


Pozdrawiam Cezary Karpiński
 


Echosondy wędkarskie


Przygotował Cezary Karpiński

Komentarze

  • 1
    #1 Artur Betcher
    dnia 09 wrzesień 2012 20:10
    Ten news wisiał 2 miesiące tylko dlatego że w nim zawierała się odpowiedź na pytanie konkursowe w konkursie Best Sonar Usmiech Cały czas zatem była ona na forum Usmiech

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Aktualnie online

Gości online: 28

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 8,211
Najnowszy użytkownik: Malolat98

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

13 sierpień 2018 20:37
Dobry wszystkim Usmiech

12 sierpień 2018 22:58
Witam Wszystkich

12 sierpień 2018 11:23
Cześć

10 sierpień 2018 19:43
Witajcie.

09 sierpień 2018 07:05
Cześć.

08 sierpień 2018 13:55
Powitać Usmiech

07 sierpień 2018 09:46
Witam Usmiech

29 lipiec 2018 19:14
Powitał Usmiech

27 lipiec 2018 15:54
Witam

26 lipiec 2018 20:39
Witam wszystkich maniaków sumowych Rybki

Archiwum shoutboksa

Urodziny!

Nasz baner

Forum Sumowe - portal sumowy
Wygenerowano w sekund: 0.11
31,195,561 unikalne wizyty