Rozmiarówka pod zestawy końcowe, dobór - haki i kotwice | Forum wędkarskie

Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Ryby pływają, ptaki latają, żony gderają. (Stephen King)

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

155 cm ok 35 kg
Sezona 2018 i suma na woblery Sowa
wobler trociowy janek
wobler trociowy janek
wobler trociowy janek
wobler trociowy janek
wobler trociowy janek
wobler trociowy janek

Na forum na skróty

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Pozostałe wyposażenie wędkarza
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

Rozmiarówka pod zestawy końcowe, dobór - haki i kotwice

Bolo81

Witam
Panowie chodzi o najczęstszy dobór wielkości haczyka i kotwicy, czyli przypuśćmy np.

hak Gamakatsu ls4644f - 5/0 i kotwica Owner ST 66 - 0/3 bądź np. 0/4

Wiadomo ze różne firmy roba różne wielkości z podobnym oznaczeniem w skrócie rozmiar, rozmiarowi nie równy, dlatego chodzi mi o dobór wielkości haka do kotwicy różnych firm, po prostu to czego najczęściej używacie w jakich zestawieniach.

wodnik szuwarek

Po pierwsze przypominam, że taki zestaw jest zabroniony na wodach PZW, no chyba że łowisz na innych łowiskach po za granicami kraju. Dozwolony jest zestaw z pojedynczym hakiem, czyli jedną kotwicą z trzema, lub czterema grotami, lub pojedynczym hakiem. Chciałbym Ci pomóc odpowiedzieć na zadane pytanie, więc napiszę krótko : wielkość haka należy dobrać na logikę odpowiednio do wielkości przynęty, czy to będzie żywiec, rosówki, czy wątróbka. Nikt Ci tutaj nie da idealnego rozwiązania podanego na tacy. Pomyśl , pokombinuj, a za jakiś czas stwierdzisz sam, że zadane przez Ciebie pytanie było zbędne.

Bolo81

Nie no ok, tak jak w innych metodach wielkość haka, kotwicy dobiera się do przynęty jest to naturalne tylko od czegoś trzeba zacząć i albo trzeba mieć bardzo dobrze wyposażony sklep stacjonarny do porównania, albo na czymś wzorować i zamawiać online. Nie chciał bym wydawać pare stówek na sprzęt różnych firm który niekoniecznie się sprawdzi czy po prostu okaże się z czasem ze jest za słaby i będzie leżał.
Czytając inne posty i oglądając kotwice czy haki, nie jestem w stanie ocenić po zdjęciu ze taki rozmiar mi się nada akurat do tego, to właśnie jest ten brak doświadczenia i po to było pytanie aby skorzystać z doświadczenia ludzi którzy już mają to za sobą bez zbędnych wydatków które np. w miejsce nie potrzebnego kompletu kotwic poszło by na lepsze haki, plecień czy cos innego. Co prawda i tak planowałem używać agrafki własnej roboty które podejrzałem tutaj na forum ale rozmiar haków czy kotwiczek różnych firm są sobie nie równe.
Np. hak 7/0 jednej firmy może być odpowiednikiem wielkości haka 10/0 innej albo odwrotnie, a to np nada się do żywca leszcza 1,5 - 2 kg, czy karasia 1,2 kg czy wątroby bo na rosówki zbyt duży itd..

Michal Wilk

Ja niezależnie od żywca używam :

Kotwice savage gear big fish 5/0 (wcześniej Ownery ST66 też 5/0)
Haki Gamakatsu LS4644F 8/0

i od 2 tygodni testuje sobie haki
Mikado Cat Territory Beader 9/0
progi zaliczone 50/100/150/200/210... dalej czekam

Bolo81

Odwiedziłem dziś dwa bazarowe sklepiki marywilska Oczko i jeden nie co lepiej wyposażony lecz za wiele nie było pod suma Smutny było sporo sprzętu lecz bardziej pod cos o mniejszych gabarytach np. niektóre kotwice mimo pokaźnego rozmiaru byłe wstanie przegiąć, na próbę w ziołem:
www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/59b2fb35bc953_haki-1.jpg
nic innego nie mieli, po za tym niby ten sam rozmiar a jaka różnica, masakra !!

Taniutkie te kotwice, miałeś okazje je już przetestować na czymś większym czy zaczepie, ogólnie jak ci się sprawdzają w porównaniu do w/w st66

Bolo81

Świeżo przyszło więc zaprezentuje, co prawda nie mam wszystkich rozmiarów ale już coś widać w różnicy:
www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/59ba6b5e157a5_kotwice-i-haki1.jpg
starałem ustawić kotwice pod hakami aby pokazać rozmiar

A tu już same kotwice 3/0 i 4/0 niestety nie mam innych rozmiarów do porównania
www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/59ba6b80a8f41_kotwice-1.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/59ba6b9196622_kotwice-2.jpg

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/59ba6ba057c10_kotwice-3.jpg

Janusz Golebiewski

Do stacjonarki używam kotwic Ownera ST46 w rozmiarze od 2/0 do 5/0 w zależności od tego jakiego dużego ma mam żywca. Najczęściej jednak w użyciu mam 3/0 lub 4/0. Na woblerach ST41 lub ST46.

Bolo81

OK, dzięki panowie

Michal Wilk

Bolo81 napisał(a):

Taniutkie te kotwice, miałeś okazje je już przetestować na czymś większym czy zaczepie, ogólnie jak ci się sprawdzają w porównaniu do w/w st66

Tak mialy okazję sie pokazać. I zlego slowa na nie nie powiem a do Ownerow juz nie mam zamiaru wracać. No chyba, że będą kosztowały tyle samo i akurat nie bedzie savagów. Po testach na wadze wyglądają lepeij niz st66. Co do st46 to nawet na wobkach ich nie zakładałem bo potrafiły sie rozginać przy rybach 170-180... Ps. Preferuje hole mocno siłowe i szybkie Oczko
progi zaliczone 50/100/150/200/210... dalej czekam

Do góry
Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Reklama w zamian za zniżki dla stałych użytkowników portalu.