Tołpyga z Odry | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Dziś mężczyzna uchodzi już za dżentelmena, kiedy wyjmuje papierosa z ust, zanim pocałuje kobietę. Barbara Streisand


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ RELACJE Z WYPRAW WĘDKARSKICH, PORADNIKI WĘDKARSKIE / Znalezione w sieci
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Tołpyga z Odry

Bartosz Wasielewski

Offline

Tak jak w temacie: http://www.tvn24....92164.html
Prawidłowa postawa Okok
forumsumowe.pl/h/fshzw_userbar2_df3ad.jpg
Jest różnica czy robisz komuś "Łaskę", czy "Laske" - prof. Jerzy Bralczyk
 

Tomasz Kalaska

Offline

Widziałeś komentarze?Masakra jak go opisali za ten czyn,że wypuścił....
 

Lukaszb

Offline

Ryba ogromna, wygląda jak mały cielak Haha
 

Bartosz Wasielewski

Offline

Tomasz Kalaska napisał(a):

Widziałeś komentarze?Masakra jak go opisali za ten czyn,że wypuścił....


Sami specjaliści spinning na czerwonego robaczka wysmiewacz

Nie warto tego czytać, a jak już przeczytasz to olać komentarze wędkarzy łowiących tylko po to, aby zjeść grin

Nie wiedziałem, że na forum jest cenzura oO
forumsumowe.pl/h/fshzw_userbar2_df3ad.jpg
Jest różnica czy robisz komuś "Łaskę", czy "Laske" - prof. Jerzy Bralczyk
 

Wisniewski Michal

Offline

Sam tytuł artykułu brzmi jakby zbrodnie popełnił "zlowił i wypuścił" - zgroza!
O ile wiem, Tołpyga nie jest "chwastem" wręcz przeciwnie, często wpuszcza się ją do stawów jako naturalnego czyściciela, z glonów, obumarlych roślin itp.
 

Bartosz Wasielewski

Offline

Tam w komentarzach napisał ktoś również, że karp i amur to szkodniki beka
forumsumowe.pl/h/fshzw_userbar2_df3ad.jpg
Jest różnica czy robisz komuś "Łaskę", czy "Laske" - prof. Jerzy Bralczyk
 

Lukaszb

Offline

To ciekawe co dla takich nie jest szkodnikiem zly
 

Wisniewski Michal

Offline

Karpie jak i karasie kopią w mule i na zimę się w nim zagrzebują. Co za tym idzie ruszając dno uwalniają związki azotowe i inne szkodliwe substancje rozkładu w toń wody, ale to może być szkodliwe na malych, zamkniętych i przerybionych akwenach, nie na rzece. Amur głównie wcina młode pędy roślinności wodnej, co też niejako przyczynia się do regulacji rozrostu roślin, typu grążel żólty.
 

Dariusz Kucharski

Offline

Tylko się zgrzałem zly czytając komentarze do tego filmiku co za ludzie, wszystko by wytępili i wtedy byli by chyba szczęśliwi
Jestem tu dla siebie, ale przede wszystkim dla innych
 

strzala

Offline

Michał powielasz mity o karpiach. Co z tego, że kopią w nie za pokarmem. Robią tak miliony leszczy, krąpi czy płoci i jakoś nic się nie dzieje. Nie mamy w Polsce problemu z przerybionymi wodami więc takie oddziaływanie jest nie istotne nawet jeśli występuje. W mojej okolicy wpuszczono dużo karpi (nadal wpuszczane) do dużego jeziora i woda nadal jest czysta i żadnych negatywnych skutków tego nie widać. Tak na prawdę nie ma profesjonalnych badań a większość to mity powielane z jedynych słusznych książek wydanych przez IRS w czasach głębokiego PRL-u. Mit, że karp na zimę zagrzebuje się w mule też kieruję między bajki. Karpie przebywają jak większość ryb w toni i czasami można obserwować je w okolicach dużych przerębli. Kilka razy trafiłem je przy opuszczaniu kamerki. Na dnie nigdy - chyba, że się zakopałyUsmiech.
O rewitalizującym działaniu tołpyg to jest dokładnie odwrotnie ale to moje obserwacje. Tołpygi raczej nie żywią się glonami tylko planktonem. Konkurują o pożywienie z małymi rybami w początkowych fazach rozwoju. Niszczą potomstwo wszelkich ryb w fazie wylęgu. To oczywiście ma negatywne skutki przy dużej liczebności tołpyg więc to nie jest jakiś wielki problem. W rzece problem też nie jest odczuwalny ponieważ tołpyga się nie rozmnaża w naszych wodach a występujące osobniki w rzekach to po prostu uciekinierzy. Co do monstrualnych rozmiarów i jakiejś rzadkości to nie potwierdzam. Mogę tylko zapewnić Was, że takich i większych tołpyg złowiłem już dużo i jeżeli ktoś pisze, że złowił na spining na czerwonego twistera to można się tylko śmiać. Ja żadnej nie złowiłem bo "wzięła". Wszystkie gdzieś zahaczone. Zahaczone za pysk też się trafiają (bo wynika to z rachunku prawdopodobieństwa). Tołpygi to płochliwe ryby przez co są "ofiarami" trolingu, spiningu w spokojnych miejscach.
Co do amurów to fakt, żywią się roślinami ale amury nie wszędzie są receptą na zarastający zbiornik. Jeżeli woda jest duża i czysta z małą zawartością azotu to amur wytępi roślinność. Jeżeli zbiornik zarasta - głównie przez zbyt duże ilości związków azotu, bo to napędza rośliny i glony - to wpuszczenie amura tylko pogłębi ten problem ponieważ zjadając rośliny amur nie niweluje związków azotowych tylko wydalając odchody je powiększa i problem narasta. Co najwyżej zmieniają się gatunki roślin.
Na koniec dla wielu wędkarzy w Polsce wszystko co pływa jest szkodnikiem bo to dobre wytłumaczenie by żreć wszystko. Karp to szkodnik, amur i tołpyga to gatunek obcy, sum jest najgorszy bo wyżera wszystko a przede wszystkim leszcze, szczupak i sandacz pożera płocie. Leszcza trzeba żreć bo karłowacieje itp. itd.
Długo by rozmawiać na ten temat...
Siema
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Znad Odry... Zloty i forumowe imprezy 22 17 sierpnia 2015 17:07
Pozdrawiam sumy z Odry Powitalnia sumowa ;) 16 11 lipca 2013 08:55
Wygenerowano w sekund: 1.58
51,478,364 unikalne wizyty