Przypon sumowy a szczupaki | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Stosunek jako sposób na nudę jest rzeczą równie pospolitą i banalną jak sama nuda. Autor: Josef Capek


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ FORUM OGÓLNO WĘDKARSKIE / Łowcy Szczupaków
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Przypon sumowy a szczupaki

BartoszC

Offline

Łowiłem duże i było ok.
Wiążę węzłem trilene. Po wymagającym holu, ostrych kamieniach etc. sprawdzać jego stan na wszelki wypadek. Najprawdopodbniej będzie bez uszczerku choć na ostrych kameniach może się z wierzchu poobcierać. Nie plącze się i nie skręca.
To w 100% fluorocarbon (FC shock leader).

Możesz wziąć grubszy jak łowisz np. na rzece z dużą ilością ostrych krawędzi, tracisz sporo przyponów i chcesz mieć pewność. Nietkórzy stosują też FC >1mm na suma. Nie stosowałem takiego i nie wiem jak przy takim FC wygląda sprawa z wiązaniem węzłów Usmiech
 

Artur Betcher

Offline

Pytałem bo ja bym chętnie zamówił kilka gotowych przyponów dobrze zrobionych u kogoś kto się zna a także małą instrukcję jakich trzeba składników i jak to samemu robić Usmiech
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

strzala

Offline

Ja stosuję fluorocarbon od czasu jak wszedł na rynek wędkarski. Najpierw podczas połowu karpi, później przy spiningu. Na karpie używam 0,6 do 0,7 i nie pamiętam bym kiedyś urwał przypon czy to końcowy czy strzałowy. To doświadczenie nakłoniło mnie do zastosowania podczas spiningu z łodzi na rzece. Używałem ten sam co na karpie przy cienkich plecionkach 0,15-0,20 i również nigdy mnie nie zawiódł. Oczywiście się zużywał na kamieniach czy szczupakach ale zdarzało się złowić kilkanaście czy dziesiąt szczupaków na jednym przyponie. Obecnie od wielu lat używam do trolingu i dla mnie to idealne rozwiązanie. Do trolingu używam 0,9mm przy plecionkach 0,3 - 0,35 i to dobra proporcja i również nigdy nie miałem problemu a czasami przypon wytrzymuje kilkanaście wyjazdów (o ilości ryb nie wspomnę).
Ale żeby nie było zbyt różowo to diabeł tkwi w szczegółach. Złe opinie o fluorocarbonie wzięły się ze niewłaściwego doboru. Legendy o obcinaniach przez szczupaki też słyszałem. Sam materiał nie jest niezniszczalny ale jest bardzo odporny. Jeżeli zastosujemy żyłkę fluorocarbonową (często opisaną jako "fluorocarbon coated" itp.) lub nawet fluorocarbon o średnicy 0,3, 0,4 a nawet 0,5 to sami zaczniemy głosić takie opinie. Wina nie leży po stronie materiału tylko niewłaściwego jego zastosowania. Kolejny szczegół chyba najbardziej istotny to węzły. Ojej ile czasu nad tym spędziłem i w sumie nadal spędzam. Uprościłem przypon do niezbędnego minimum czyli:
robię węzeł plecionki z fluorocarbonem ale nazwy nie podam bo podobnie jak węzeł musiałbym być jej autorem (znaczy wymyśliłem kilka węzłów przy okazji karpiowania bo tam muszą być cienkie i mocne a żaden jaki spotkałem w życiu nie miał obu tych cech). Cienkość tego węzła nie musi być przesadna ale warto by taki był - pierwsze by wyczepiacz bezproblemowo dotarł do agrafki lub kółeczka, a drugie bu syf płynący nie zatrzymywał się na tym połączeniu.
na końcu mała pętla na której założona jest agrafka (staram się krętlików nie używać bo nic nie dają). Pętlę wykonuję sam i trzeba jednocześnie zamontować agrafkę. Są też metody robienia pętli poprzez rurki i klej ale jak ten sposób testowałem to wyniki nie były dla mnie zadowalające (choć to był markowy i polecany produkt). Można też zakuwać fluorocarbon ale tu podczas testów byłem bardziej niż niezadowolony. Moja pętelka daje 85-90% wytrzymałości liniowej FC (czasami jest to więcej niż deklarowana na opakowaniu).
Ostatni detal to zgranie do zestawu. Wytrzymałość pętli musi być większa od plecionki. Dla prostoty można wykonać drugą pętle i z nią łączyć plecionkę prostymi węzłami istnieje jednak ryzyko, że odczepiacz złapie za tą pętlę i FC może być słabszy od kotwicyUsmiech.
Podjąłem temat bo chybna zjadłem na nim zęby...

Polecam każdy markowy FC. Daiwa type"F" - dobra cena, bardzo dobra jakość choć kolor lekko mleczny (nie przeszkadza nawet boleniom). Sufix invisiline - cena podobna do powyżeszego ale za 20M a nie 50, jakość bardzo wysoka, kolor przeźroczysty (jeden z najlepszych na rynku). P-line oba modele tej firmy - trudniej dostępne, cena wysoka, przeźroczyste, ciut sztywniejsze od sufixa choć mało zauważalne. Na koniec Daiwa saltiga - dobra cena, dobra jakość kolor przeźroczysty choć lekko trącony. Już nie produkowany choć dla mnie był średnim produktem to wielu kolegów go uwielbia. Są jeszcze na rynku inne dużo tańsze, równie dobre ale nie posiadają w ofercie grubości powyżej 0,6mm więc je pomijam w rozważaniach.

Siema i zachęcam do poszukiwań. Jak Artur chcesz to mogę Ci kilka uwiązać ale jak mam biegać na pocztę to już mi się nie chceUsmiech...
 

Artur Betcher

Offline

Pawle po dzisiejszym bardzo bym chciał wypróbować coś sprawdzonego jako przypon na suma bo po raz drugi sum na tarce przetarł mi plecionkę i poszedł ze świetnym woblerem. Na ilość złowionych sumów choćby w tym roku to nie przekracza nawet 1% w stratach ale mimo wszystko jeśli mógłbym tego uniknąć to było by świetnie. Ogólnie to kiedy używałem PP zdarza mi się to ze dwa razy w tygodniu przy ilości sumów łowionych kilka razy mniej tak więc sama Power Line jest świetna na tą bolączkę ale nie w 100%. Ja chętnie zapłacę za przypony gotowe komuś bo przydało by mi się i na suma z 10szt i na szczupaka parę do spróbowania. Paweł ma ogromne w tym doświadczenie więc najchętniej wolałbym właśnie od Pawła. Niech się ktoś odezwie kto zechce podskoczyć do Strzały i zawieźć list ba pocztę bo mnie sumy spadają Haha
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

BartoszC

Offline

strzala - czy zdarza Ci się ,że weźmie Ci sum na przyponie 0,90 ? czy przypon FC daje rade?

Ten syf na łączeniu z plecionka to faktyczne irytujące. Stosowałem wąski węzeł yukatan ale zmieniłem opcje na śliski i wytrzymały krętlik spro ze względu na łatwość przechowywania takich przyponów (na szpuli daiwy) i szybkość wiązania. Problem syfu na łączeniu jest mniejszy i łatwiej go ściągnąć.
 

strzala

Offline

Bartek czy się zdarza? Chmm. Tak, zdarza się kilkaset razy w sezonie i nigdy nie straciłem suma z winy przyponu (a przynajmniej nie przypominam sobie). Co do węzła yukatan to przy FC 0,9 wcale cienki nie wychodzi bo węzeł ma grubość trzech grubości FC i plecionki. Konstrukcyjnie jest ok ale dla mnie za gruby. Ja obecnie używam węzeł grubości 2xFC i plecionki ale płynnie robię przejście grubości plecionki na węzeł (na długości ok. 5cm) przez co w ogóle nie łapie syfu. Wadą jest to, że więżę go kilkanaście minut i raczej nie nad wodą. Drugi węzeł jaki używam to mistrzostwo świata jeśli chodzi o wytrzymałość i cienkość. Ma on grubość 1xFC i 2xplecionki. Niestety ciężko go "zfazować" i to nawet w domu. Zaletą jest to, że jestem w stanie go zawiązać nad wodą (co prawda z 5 minut to trwa).
Dużo opisałem choć wiem, że bez zdjęcia niewiele to mówi.
Co do samego przyponu to może jak czas pozwoli wrzucę zdjęcie. Artur powiedz mi, że jesteś w stanie na sztywne oczko zamontować "swoją" agrafkę? (czy jest rozpinana obustronnie). Jeśli tak to mogę zrobić same przypony. Jeżeli nie to musisz dosłać agrafki. Mogę z drugiej strony też zrobić pętelką i wówczas wiąże się z plecionką jak krętlik. Co prawda wolę wiązać jak opisałem powyżej ale to jest proste i szybkie rozwiązanie. Jak mi się uda zrobić zdjęcia temat mocno się wyjaśni.
Siema.
 

Artur Betcher

Offline

Agrafkę do woblera jestem w stanie założyć bo jest dwustronna. Bardziej mnie martwi połączenie z plecionką tak żeby nie zbierała syfu za dużo i żeby odczepiacz spokojnie przechodził bo straty w woblerach to najgorsze co może nam się trafić. On musi chwycić właśnie za tą agrafkę bo wiem że wtedy rozegnę Gamakatsu Treble 16 1/0 a nie puści ( takie mamy ciężkie czasem zaczepy). Musiałbym wiedzieć jaki węzeł użyć, jak go zrobić, jak połączyć żeby przechodził odczepiacz.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

BartoszC

Offline

strzala - Aby uscislic: Nie pamietam dokladnie czy do tego yukatana nie dolozylem jakiejs modyfikacji bo to bylo dosc dawno - pare lat temu. W kazdym razie efekt byl taki ze przy naciaganiu mocno yukatana "wywijal sie" na druga strone w ten sposobk ze to wlasnie plecionka owijala FC kilkanascie razy a FC byl rdzeniem w srodku. Efekt byl taki ze grubosc byla wlasnie grubosci FC + 2 razy plecionka czyli tak jak u Ciebie. Możliwe ,że mieliśmy bardzo podobny węzeł.

Artur - Masz własny odczepiacz czy jakiś fabryczny? Z moich doświadczeń wynika, że tego syfu nie ma tak dużo zeby odczepiacz nie przeszedl chyba ze masz maly otwor na linke. Grom, surfer powinny przejsc, ale np. v-free ma waski otwor na linke.
 

BartoszC

Offline

@strzala - orientujesz się czy pętla "triple surgeon's knot" i palomarowa podobnie zda egzamin przy grubym FC? stosujesz coś z tych dwóch czy masz jakieś swoje autorskie rozwiązanie?
 

Artur Betcher

Offline

Bartosz Chronowski napisał(a):

strzala - Aby uscislic: Nie pamietam dokladnie czy do tego yukatana nie dolozylem jakiejs modyfikacji bo to bylo dosc dawno - pare lat temu. W kazdym razie efekt byl taki ze przy naciaganiu mocno yukatana "wywijal sie" na druga strone w ten sposobk ze to wlasnie plecionka owijala FC kilkanascie razy a FC byl rdzeniem w srodku. Efekt byl taki ze grubosc byla wlasnie grubosci FC + 2 razy plecionka czyli tak jak u Ciebie. Możliwe ,że mieliśmy bardzo podobny węzeł.

Artur - Masz własny odczepiacz czy jakiś fabryczny? Z moich doświadczeń wynika, że tego syfu nie ma tak dużo zeby odczepiacz nie przeszedl chyba ze masz maly otwor na linke. Grom, surfer powinny przejsc, ale np. v-free ma waski otwor na linke.


Używam Grom 220gr. Zdaje egzamin ale jak chwyci za przednią część krętlika ( tą bliżej szczytówki) to potrafi na mocnym zaczepie ześlizgnąć się i uciąć plecionkę. Mimo wszystko odzyskuje 95% woblerów.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Kupię kołowrotek sumowy Kupię zamienię oddam sprzęt wędkarski 1 11 lipca 2019 11:02
Jaki przypon na suma (wasze patenty) Plecionki sumowe, żyłki na suma, przypony na suma 24 12 listopada 2018 09:03
Przypon stalowy na suma Pozostałe wyposażenie wędkarza 3 11 listopada 2018 22:56
Sprzedam sprzęt sumowy Jenzi + Spro Sprzedam sprzęt wędkarski 5 09 listopada 2017 22:24
Kołowrotek i kij sumowy Podpórki sumowe, sygnalizatory elektroniczne 3 13 marca 2017 20:01
Wygenerowano w sekund: 1.69
51,299,621 unikalne wizyty