Przestroga dla początkującego sumiarza ? | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Oprócz optymistów i pesymistów istnieje jeszcze trzeci gatunek - przewidujący. -Magdalena Samozwaniec


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ RELACJE Z WYPRAW WĘDKARSKICH, PORADNIKI WĘDKARSKIE / Poradniki wędkarskie
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Przestroga dla początkującego sumiarza ?

aseel

Offline

Przestroga dla początkującego sumiarza ?
Po rozmowie z Arturem doszliśmy do wniosku, że warto zrobić temat o sprzęcie, który na samym początku nie zrujnuje naszych kieszeni a pozwoli swobodnie i pewnie łowić suma.
A jeśli samo sumowanie się nam nie spodoba z przyczyn obiektywnych straty poniesione na wydany sprzęt nie będą zbyt dotkliwe.
Przypadki zakupu drogiego sprzętu znam z autopsji a potem odsprzedawanie za połowę ceny, bo samo sumowanie lepiej wyglądało w necie jak w realnym świecie.
Niema co słuchać wypowiedzi typu że jeśli poważnie myślisz o połowie suma to musisz kupić super wytrzymały sprzęt bo każdy inny się rozleci. Tak nie jest bo większość sprzętu morskiego lub karpiówek wytrzyma i na początek wystarczy w późniejszym okresie jak się wciągniemy w połów sumów stanie się to naszym hobby nie używając określenia obsesją wtedy możemy się pokusić o zakup sprzętu z wyższej półki, aby spełnić nasze marzenia oraz poprawić sobie samo poczucie, bo tak naprawdę nie wpłynie to na sam połów. Pamiętajmy o zasadzie nie sprzęt łowi a człowiek.
Na pewno zaraz znajdą się tacy to będą krzyczeć, że zamęczamy zbyt długim holem, ale prawda jest taka, że i tak podejmując go w najbardziej humanitarny sposób chwytem za dolna szczękę musimy wpierw zmęczyć go aż odejdzie mu chęć do dalszej walki.
Z całym szacunkiem dla spinningistów oni też maja za słaby sprzęt i powinno się uzbroić w poważniejsze zestawy i te ich przynęty także słabe.
Takie myślenie do niczego nie prowadzi taki sum odzyskuje szybko kondycję i odpływa w sina dal bogatszy o nowe doświadczenie.
Z racji, że łowię sumy od 16 roku życia postanowiłem trochę napisać na ten temat.
Ale od początku.
W latach, których rozpocząłem pogoń za sumem był to czas PRL-u sprzęt, jaki był dostępny to wędziska Pol-spiningu, Tokoz, Germina ta często była celem poszukiwań i marzeń nie wspomnę o sprzęcie produkowanym na zachodzie, bo to już było można zobaczyć w katalogach w najlepszym wypadku kupić na giełdzie, ale ceny tego sprzętu były oszałamiające.
Kołowrotki dostępne to ZSRR produkcji popularna Trajkotka, i jak się nie mylę Delfin, DDR to Reks i to także był produkt poszukiwany i ciężki do kupienia.
Mój sprzęt jaki posiadałem to 2 wędziska Tokoz z kołowrotkami produkcji ZSRR Trajkotka i 1 Germine z Rexem nawinięta na to Gorzowska żyłka 60 i to był cały sprzęt.
Na taki sprzęt łowiło się sumy i wielu wędkarzy z dużym powodzeniem targało na nie piękne sztuki.
No cóż te czasy poszły w zapomnienie, choć tak naprawdę połów na te kije i kołowrotki zakończyłem około 6 lat temu z prostej przyczyny sprzęt ten po prostu skradziono mi z łódki. Najgorsze w tym wszystkim było to, iż to było tuż przed zaplanowanym urlopem 2 tygodnie na rybach.
Nie wiele zastanawiając się poleciałem do sklepu wędkarskiego i kupiłem sprzęt wędki nic specjalnego w przedziale cenowym 100-120 zł kołowrotki podobnie ogólnie 3 komplety do tego jakaś żyłka 50. Oprócz aspektu cenowego moja wiedza na temat sprzętu była zerowa.
Wędki do połowu morskiego ciężar wyrzutu 120 gr Mikado, Robinson, Konger
Kołowrotki- do połowu morskiego Jaxon, York, Konger ( Jaxon multik )
Sprzęt ten służy mi do chwili obecnej nieraz zaskakują swoją wytrzymałością oczywiście na kołowrotkach obecnie jest plecionka.
Fakt, że młynki są już w stanie nie najlepszym, ale i tak wytrzymały sporo, jeśli chodzi o wędziska to spokojnie mogę na nie dalej łowić.
No cóż nadarzająca się okazja spowodowała zakup innych wędzisk i młynków a ten sprzęt postanowiłem podać testom ekstremalnym
Do testu postanowiłem wziąć wędzisko Kongera a cena jego obecnie na allegro około 80-90 zł i tu pełne zaskoczenie jeszcze takiego testu nie przeszedł jak podałem go obecnie na końcu próbowałem podnieś wiadro 10 L wypełnione wodą podniosłem bez problemu wziąłem większy ciężar akumulator waga 18 kg pewien byłe, że wędzisko szlak trafi a tu akumulator zaczął się przesuwać i oddalać, co mogłoby oznaczać, że uniósł się wyżej nie dałem rady zabrakło siły i tak byłem czerwony jak burak.
Jak widać wędka wytrzymała nawet nie zatrzeszczała.
Wniosek nasuwa się sam na początek zakupu sprzętu nie kierujmy się zapałem i emocjami a rozsądkiem to pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych kosztów i późniejszych strat.

Tematy powiązane:

Dla początkującego do 200zł

Przestroga dla początkującego sumiarza ? http://www.forums...ead_id=490
Spinning na suma dla początkującego. http://www.forums...ead_id=714
Kołowrotek na suma do spinningu dla początkującego. http://www.forums...ead_id=715
Wędka na suma do połowów stacjonarnych dla początkującego http://www.forums...ead_id=716
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego dla początkującego. http://www.forums...ead_id=721

Półka cenowa od 200 do 500zł

Spinning (wędka) na suma od 200 do 500zł. http://www.forums...ead_id=858
Kołowrotek na suma do spinningu od 250 do 500zł http://www.forums...ead_id=859
Wędka na suma do połowów stacjonarnych od 200 do 500zł http://www.forums...ead_id=862
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego od 200 do 500zł http://www.forums...ead_id=860
 

Artur Betcher

Offline

I ja wtrącę swoje trzy grosze do tego tematu choć właściwie tym co znają dokonania Aseela nic już tłumaczyć nie trzeba.
Chcę wyjaśnić z czego wynikło to że zdecydowaliśmy się na napisanie takiego tematu.
Niedawno kolega Aseel kupił za pół ceny kije i kołowrotki z wyższej półki do stacjonarnego połowu suma. Przy odbiorze sprzedawca poinformował go że zakupił je dlatego iż dowiedział się na forum (nie naszym) że ich kupienie to idealny wybór dla kogoś kto chce zacząć sumowanie. Uważam to za totalną bzdurę bo wielu w tym temacie zaczynających po jakimś czasie po prostu rezygnuje gdyż sum nie jest to ryba którą łapie się tak łatwo jak inne i tak często i właśnie to wielu nowicjuszy zniechęca. Nie przeszkadza to jednak "specjalistom" w reklamowaniu drożyzny po to tylko żeby sprzedać i tu dobro użytkownika danego forum schodzi na dalszy plan.
Zainteresowani pewnie wiedzą o jaki sklep i jakich naganiaczy chodzi ale nie jest to niestety wyjątek a jedynie norma w dzisiejszym handlu i reklamie. My od początku istnienia Naszego forum odcinamy się od takich zachowań i nie będziemy nigdy takich sklepów reklamować. Nie są to odosobnione przypadki bo to już czwarty potwierdzony przypadek w ciągu ostatnich 2 miesięcy kiedy klient pozbywa się właśnie w ten sposób kupionego pod presją naganiaczy sprzętu(wszystkie 4 przypadki to sprzęt kupiony z jednego sklepu). Oczywiście sami kupujący w ten sposób sprzęt są sami sobie winni i nie można wszystkiego zganiać na niezdrowy marketing bo nikt tu kradzieży nie dokonuje, po prostu powinniśmy kierować się głównie zdrowym rozsądkiem i nie ulegać presjom.

Reasumując i wracając do sedna.
Wielokrotnie w moich wypowiedziach podkreślałem że karpiówka jest idealnym kijem dla początkującego sumiarza gdyż w przypadku rezygnacji z tego rodzaju wędkowania przydatna do wszystkiego. Niejednokrotnie też wstawiałem filmy z holów pięknych sumów na potwierdzenie tego.
Istnieje też wiele kijaszków w cenie do 100zł które to całkowicie spełnią nasze oczekiwania jeśli chodzi o rozpoczęcie przygody z sumem i nie będą dotkliwą stratą jeśli nam się znudzi ta pasja.
Oczywiście jeśli się wciągniemy zawsze możemy kupić klasa sprzęt bo do tego jest on stworzony.
Apeluję zatem o rozsądek
Pozdrawiam
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Hubert

Offline

Zadowolony jestem że kupiłem karpiówki, są to mocne kije, niestety nie było okazji ich za bardzo przetestować w tym roku, a kije jak znalazł na początek na suma jak i szczupaka na żywca czy też karpie Oczko
 

sadam

Offline

Brawo za zdrowe rozsądne podejście+ dowód na zdjęciach ,że mocna wedka nie musi kosztować kilka stówek.
Nigdy nie brałem udziału w debatach na temat sprzętu bo to dla mnie paranoja.Każdy niech łowi na co aktualnie Go stać.
 

Slawomir Jozwiak

Offline

Aseel dałeś czadu z tym wędziskiem Haha, proszę innych użytkowników forum o nie próbowanie takich prób wytrzymałościowych wędziska jak to zrobił Aseel, bo nie daj boże kij strzeli to może to się źle skończyć !!! i możemy wylądować w szpitalu.
 

mifek

Offline

...a zdecydowanie nie polecam takich myków przy użyciu wędek z węglą wysokomodułowego... Usmiech Te mają to do siebie, że bardzo lubią pękać przy przeciążeniu... W przypadku szklaków i mieszanek z duża zawartością szkła złamanie jest niej groźne... Ale nie niemożliwe Oczko
 

Robert Fitzner

Offline

Czytałem gdzieś że gość,podczas holu suma przeforsował kij i ten walnął go w głowę tak że obudził się w szpitalu nawet holu nie pamiętał.Tak że to prawda co pisze Max ,trzeba uważać to nie je bajkaOczko
 

Janusz Michalak

Offline

Panowie nie o to tu chodzi.A zamiast cieszyć się ze Aseel podzielił się z nami testem i zdjęciami zaczynacie temat który idzie w innym kierunku.Oczywiście nie zachęcam do prób innych.Mogę jedynie powiedzieć że jak do tej pory największe zaufanie mam do kijów a też mam morskie Mikado.Dla mnie najmniejszym zaufaniem w zestawie jest plecionka i osobiście uważam że na nią nie można żałować kasy,inni uważają że kołowrotek,więc zachęcam w rozwinięciu tematu w tym kierunku.
 

Mario

Offline

Zgadzam się całkowicie z tym co napisał aseel, wiem to niestety z własnego doświadczenia. Sprzęt jaki posiadam to wszystko z Black Cata , kołowrotki ,wędziska z najwyższej półki, plecionki , krętliki haki itd. Wydałem na to ponad 3.000 zl a ze z czasem u mnie zawsze kiepsko to w tym sezonie bylem na rybach kilka razy, myślę ze w przyszłym sezonie będę miał więcej czasu na łowienie bo jeśli nie to będę zmuszony sprzedać sprzęt:|, już się nad tym zastanawiałem.
 

Artur Betcher

Offline

Najważniejszy jest przypon i linka jeśli chodzi o początkującego. Przypon dobry nawet nie jest drogi na i linkę idzie dostać okazyjnie.
Kij kołowrotek to drugorzędna sprawa. Jeśli jednak kogoś to wciągnie bo zobaczy efekty i nie zniechęci się dobrze jest posiadać dobry kołowrotek.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego dla początkującego do 200zł Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych 413 21 maja 2021 19:37
Wędzisko na suma do połowów stacjonarnych dla początkującego do 200zł Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 564 27 kwietnia 2019 16:26
Spinning na suma (wędzisko) dla początkującego do 200zł Wędziska spinningowe na suma 195 06 czerwca 2017 00:28
Kołowrotek na suma do spinningu dla początkującego do 250zł Kołowrotki sumowe spinningowe 116 17 maja 2017 17:17
Nawigacja początkującego. Powitalnia sumowa ;) 1 14 lutego 2017 10:43
Wygenerowano w sekund: 1.63
51,293,018 unikalne wizyty