Vertikal - pogaduchy | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

"Ciężko jest lekko żyć" - A.Glowka


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ PRZYNĘTY NA SUMA, NĘCENIE SUMA ORAZ METODY POŁOWU / Vertikal
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Vertikal - pogaduchy

Artur Betcher

Offline

Mariusz Kulinski napisał(a):

piotrek parczew napisał(a):

Witam. Nie wiem czy pytanie było już zadawane, ale jaką polecili byście firmę przynęty używaną do tej metody. Trochę szukałem i nie ma za dużego wyboru. Dzięki


Kup duże ośmiorniczki ,tzwn. octopusy ,kotwice ,ciężarki i przyponówkę i do dzieła ,może nie będzie tak trwałe ,ale za niewielkie pieniądze zrobisz kilkanaście szt.z różną kombinacją barw.Oczko


I to jest rada na dychę bo nie dość że pieniądze zaoszczędzisz to jeszcze podasz pod pysk jaki kolor będziesz chciał a ja już od dawna powtarzam ze kolor ma znaczenie.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

piotrek parczew

Offline

Dziękuje za podpowiedz, na pewno skorzystam.Zapraszam wszystkich kolegów na ryby na nasze pojezierze łęczyńsko-włodawskie, myślę ze i na naszych jeziorach już niedługo będziemy mogli łapać sumy po 60-70 kg .
 

kineret

Offline

Wracając do sprzętu - jakie wędki preferujecie/używacie do tej metody?


W zeszłym roku (a może nawet wcześniej) nastąpił wysyp "specjalistycznych" kijów do verticala, które charatkeryzuje niewielka długość ok. 2.10m i miękka szczytówka do płynnego podbijania przynęty wędką i sygnalizacji brania, więc byłem przekonany, że to właśnie zaleta.

We jednym z zeszłorocznych postów Artur napisał: "dopiero kompletuje sprzęt gdyż moje wędki są zbyt miękkie. " - Arturze, co to za wędki i dlaczego ich miękkość przeszkadzała przy tej metodzie? Wiem, że chwalisz sobie m.in. Beast mastery XH i Baltic Cod od Mikado - czy te kije mają jakieś ograniczenia w tej metodzie?


Z kilku rozmów z bardziej doświadczonymi w verticalu wędkarzami wynikało, że najbardziej czułym sygnalizatorem brań jest plecionka trzymana w ręce i zacięcie "z łapy". Pozwala to na wyczucie delikatnych skubnięć i bardzo szybkie zacięcie w tempo. Pomijając aspekty wygody kwoczenia i trzymania plecionki w tym samym czasie - czy w takim razie sama długość i czułość kija jest znowu aż tak istotna?
 

Artur Betcher

Offline

Mają ograniczenia jak się chce wyczuć delikatne brania i w porę zaciąć.
Ja zacinam tylko z ręki bo czuję nawet delikatne obszarpywanie rosówek przez maluchy.
Przeanalizuj jak wygląda zacięcie z ręki.
Nie ma żadnej pracy, ugięcia wędki, czujesz nawet zerwanie jednego robaczka a zacinasz "na sztywno" bo przy zacięciu nie ugnie się szczytówka która de facto w tym nie uczestniczy i nie puści kołowrotek na milimetr dlatego że też w tym nie uczestniczy.
Francuzi generalnie z ręki nie łowią ale to też dlatego że głównie używają żywca a do tego dochodzi kwestia przyzwyczajeń.
Na wyprawie nad Ebro złowiłem 11 sumów ( same maluchy) na vertikal.
Na filmie z wyprawy pokazane jest jak wyciągam przynętę całkowicie pozbawioną robali ( pomimo łowienia z ręki) bo tak delikatnie sum potrafi brać. Gdybym łowił nie z ręki to podejrzewam że wyciągnął bym mniej niż połowę z tego.
Przy łowieniu z ręki nawet jak wędzisko będzie miało 240cm to nie ma to znaczenia. Sęk w tym że czasami będę używał żywca na drugiej wędce i wtedy jeden łowi z ręki a drugi trzyma tą wędkę w łapie. Powinien być wtedy skręcony hamulec na max do zacięcia a odpuszczamy go błyskawicznie po zacięciu wędką. Wędk tez powinna być na tyle sztywna przy zacięciu żeby w ogóle dała radę zaciąć oraz przechodzić przy dużym obciążeniu do mocnej paraboli jak COD PILK żeby hol był fajny.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

BartoszC

Offline

Czy jest sens testowac hard mono 1.3mm jako przypon na vertikala czy lepiej od razu sobie odpuscic i isc w mocna plecione lub stal?
 

Artur Betcher

Offline

Ja używałem i spisał się dobrze a przecież sporo mniej kosztuje.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

BartoszC

Offline

Wytrzymałościowo daje to rade przy zacięciu z tak bliskiej odległości i sztywnej wędce? Ostatnio wspomniałeś ,że przypon z plecionki potrafi strzelić przy zacięciu (nie wiem o jaka metode chodziło) a tak na oko w tych średnicach plecionki przyponowe powinny być troche bardziej wytrzymałe niż mono 1,3mm. Czy mono rzadko się zrywa przy zacięciu?
 

Artur Betcher

Offline

Plecionka na tarce suma w ekstremalnych warunkach strzeli szybciej niż mono. To dlatego ja chce używać 1.6mm ( minimum 1.2)
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Damian Szumilas

Offline

forumsumowe.pl/h/fshzw_20160308_160003_52f7b.jpg

Artur a próbowałeś może tą przyponówkę? Jest jeszcze 1.5mm ja mam ją i wydaje się być w takim rozmiarze jak jest napisane jak nie grubiej. Miałem na nią co prawda tylko suma 153 cm ale nie było widać żeby zrobił jej cokolwiek tarką.
"Nie możemy rozwiązywać problemów używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się".
 

Przemyslove

Offline

Głowi mnie jedna rzecz. W połowach wertykalnych, najpierw szukamy miejscówki, atrakcyjnej dla sumów, później zaczynami kwoczyć ? A może przed kwoczeniem próbujemy namierzyć suma na echo ? Która kolejność jest poprawna ?
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Vertikal - przynęty Vertikal 45 08 kwietnia 2016 16:06
Vertikal - sprawdzone zestawy Vertikal 4 12 grudnia 2013 18:20
Vertikal - wędka jednoczęściowa czy dwuczęściowa? Vertikal 12 11 grudnia 2013 22:31
Wygenerowano w sekund: 1.71
51,301,218 unikalne wizyty