Jak rozpoznać suma za pomocą echosondy lub bocznego sonaru | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Po ilu dniach kobieta jest rytualnie oczyszczona od mę­ża? - Od własnego zaraz, od cudzego nigdy. Autor: Teano


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Elektronika w wędkarstwie, echosondy dla wędkarzy,
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Jak rozpoznać suma za pomocą echosondy lub bocznego sonaru

Robert Dubis

Offline

przemkos1313 napisał(a):

Cezary Karpinski napisał(a):

Jak rozpoznać suma za pomocą echosondy

www.forumsumowe.pl/images/jak-lowic-sumy-za-pomoca-echosondy.jpg


Na zakończenie tryptyku - "Ryby Miesiąca" weźmiemy na warsztat rybę, na którą sezon rozpoczyna się w lipcu. Jak zapewne się domyślacie, będzie to król polskich rzek i jezior, jego wysokość sum czyli Silurus Glanis.

Sumy to potężne ryby, a w naszych wodach również żyją fenomenalne egzemplarze tego gatunku. Mimo to rzadko się zdarza, żeby ktoś powiedział mi: "Tak, widziałem suma na ekranie echosondy". Dlaczego tak się dzieje? Jestem prawie pewny, że sum wcale nie jest tak rzadkim gościem na ekranach naszych echosond. Bardziej prawdopodobne jest to, że trudno jest nam rozpoznać echa zostawiane przez wąsatego giganta.

Zobaczyć to znaczy zrozumieć. Dlatego przygotowałem dla Was dwie strategie rozpoznawania sumów.

Pierwsza z nich opiera się na zwykłej echosondzie 2D i można ją nazwać krótkodystansową, gdyż obserwacja będzie się odbywać bezpośrednio pod łodzią. Jedną z najlepszech echosond używanych do ten metody jest oczywiście hit od Lowrance czyli echosonda Lowrance HDS 5 lub jej tańsza wersja czyli echosonda Lowrance Mark 5X Pro. Łowcy sumów często stosują metodę połowu polegającą na spływaniu z prądem rzeki z zawieszonym pod łodzią żywcem. Bez echosondy na dobrą sprawę nie wiemy, czy przynętą interesują się ryby. Sonar pozwoli to określić bez wątpliwości.

Kiedyś oglądałem film z kamery podwodnej usytuowanej nad przynętą i wszyscy ci, którzy myślą, że sum po dopłynięciu do przynęty połyka wabik natychmiast, mylą się bardzo. Często kilka razy opływają ją dookoła i muskają wrażliwymi wąsami. Dopiero po jakimś czasie decydują się na atak. Całą tę "grę wstępną" można obserwować na ekranie echosondy i w tym czasie wzmocnić czujność, wyregulować hamulec kołowrotka i co może najfajniejsze odczuwać silne emocje: weźmie czy nie weźmie?

Obrazek ekranu na dole to ekran echosondy, który pokazuje ciekawą akcję.

W trakcie łowienia w dryfie wędkarze często używają kwoka. Jest to specjalnie wyprofilowany, najczęściej drewniany przyrząd ze specjalną końcówką, którym uderza się w wodę, wywołując odgłos przypominający głośne "plum";. Odgłos ten wabi sumy i ich zainteresowanie od razu widać na echosondzie.

www.forumsumowe.pl/images/sum-na-ekranie-echosondy.jpg

Na grafice widzicie obraz z echosondy w trakcie dryfu z przynętą zawieszoną w pół wody. Cały zestaw jest tak umiejscowiony, aby był w stożku sygnału z przetwornika. Strzałka A pokazuje tor przynęty.

Strzałka B to ciężarek. Czerwona linia oznaczona strzałką C to spory sum, który podniósł się do przynęty.

Strzałka D pokazuje bardzo dużego suma, który stoi nad dnem. Niestety nie ruszył się do wabika, ale warto to miejsce opłynąć jeszcze raz i zakwoczyć.

Najczęściej sum pojawia się jako gruba linia odrywająca się od dna i podążająca ku przynęcie. Uwierzcie mi. Chwile pomiędzy zaobserwowaniem ryby na ekranie i momentem, kiedy sum atakuje, są po prostu magiczne!

Czas na drugą metodę podpatrywania sumów z użyciem elektroniki, metodę długodystansową. Tym razem do akcji wkracza boczny sonar. Boczny sonar zapewnia wędkarzowi obserwację dna po obu stronach łodzi do odległości nawet 50 m. Obraz uzyskany za pomocą tej funkcji, oczywiście przy zachowaniu stabilnego toru ruchu i jednostajnej prędkości, pozwala wychwycić nawet bardzo małe obiekty leżące na dnie (pojedyncze gałęzie, kamienie, nawet stare liny kotwiczne).

Wydaje się oczywiste, że sum mierzący np. 1,5 metra, wiszący nad pozbawionym innych przeszkód dnem, jest łatwo zauważalny. Równie dobrze widoczne są ryby, które pływają w toni. Ale jest jeden warunek (ja nazywam go "ustawianiem celownika&quotOczko związany z naszą zdolnością do właściwego interpretowania obrazu z echosondy. Taka zdolność przychodzi, niestety, z czasem i ilością godzin spędzonych na wpatrywaniu się w wyświetlacz.

Aby pomóc Wam zrobić pierwszy krok, zamieszczam fotografię ekranu, który przedstawia suma uchwyconego na obrazie ultradźwiękowym.

www.forumsumowe.pl/images/sum-na-ekranie-echosondy-boczny-sonar.jpg

Fotografia przedstawia obraz boczno-sonarowy z echosondy Humminbirda. Strzałka A wskazuje echo dużego suma polującego na mniejsze ryby. Strzałka B to cień akustyczny ryby rzutowany na piaszczyste dno. Generalnie zwracajcie uwagę na wszystkie obiekty, które mogą przypominać ten widoczny na zdjęciu. W 80 przypadkach na 100 będą to aktywnie polujące sumy.

Boczny sonar to również znakomite narzędzie do badania dna rzeki. Przepłynięcie w odległości 30 m od brzegu doskonale pokaże jego kształt, wszelkie zatopione drzewa, wykroty i dziury, które mogą być potencjalnym schronieniem wąsatych gigantów. Dodatkowo obraz widoczny na ekranie można zapisać, przeanalizować w domu i wytypować obiecujące miejscówki.

Jakby tego było mało, w niektórych urządzeniach (niestety z najwyższej półki) obraz można przetworzyć na jedyną w swoim rodzaju mapę, którą po wgraniu do urządzenia można wykorzystywać jak normalną elektroniczną mapę. To dlatego boczny sonar jest tak przydatny. Dlaczego jest to tak ważne? Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, aby w najbliższym czasie pojawiły się elektroniczne mapy głębokościowe rzek. Wody płynące zmieniają się zbyt szybko, a badania kosztują krocie.

Nie warto czekać - mapę można zrobić samemu. Proste obliczenia: płynąc z szybkością 10 km na godzinę, jesteśmy w stanie spenetrować i zapisać obraz dna rzeki długości 10 km i szerokości do 100 m. Daje to obszar o powierzchni 100 hektarów. Jak duży obszar można spenetrować, pływając cały dzień- policzcie sami, a wynik naprawdę Was zaskoczy. Nawet gdy wielka woda zmieni ukształtowanie dna, kilka godzin nowej eksploracji pozwoli dalej być na bieżąco z podwodną topografią naszej rzeki.
Dodam również, że takie mapki można kopiować i udostępniać kolegom. Na zakończenie nieustająca prośba o wypuszczanie złowionych ryb.

Pozwólmy im dorastać do wielkich rozmiarów. Wszak im większa ryba, tym większe emocje.

Pozdrawiam Cezary Karpiński

Echosondy wędkarskie

Czas poprosić żonę o jakieś fundusze na sonar w nadchodzącym roku.
Do rad w/w tekstu się dostosuję. Brakowało mi właśnie takiego artykułu bo mając kiedyś taki w ręku kompletnie nie kumałem co mam czytać z niego i gdzie te ryby są? Dzięki za posta.Oklaski


Nie jest to takie proste rozpoznać suma na echosondzie ,jeżeli znamy dobrze nasze łowisko staje się to dużo łatwiejsze , na swoim łowisku rozpoznaje suma ale ja tam wędkuję 15 lat ,znam każdą dziurę ,wiem gdzie są korzenie ,zawady górki i tylko nieraz udaję mi się zobaczyć suma na ekranie , nad Ebro sumów jest jak mrówek a przez 7 dni nie widziałem ich na echu ,były karpie, sandacze a wąsatego jak na lekarstwo ,dodam jeszcze że ż echosondą łowię już ponad 20 lat.Haha
 

Adam Szeglowski

Offline

www.forumsumowe.pl/images/sum-na-ekranie-echosondy.jpg
To że kupisz sondę to nie znaczy że taki cień zobaczysz. Zależy jak sobie ją poustawiasz


U mnie na sondzie to suma widać tak (ten gruby cień):
www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/50813bfb58bde_sumik-na-echu.jpg


A jak nie poznasz funkcji swojej sondy to będziesz widział tak:

www.forumsumowe.pl/images/photoalbum/album_18/50e080cb09ffe_eagle-fisheasy-marine-electronics1-resized200.jpg

Więc kwesta wprawy i poznania funkcji echosondy. Dałem przykład na mojej sondzie, ale to nie znaczy że na każdej tak będzie. Najważniejsze to praca z echosondą i dobre poznanie funkcji.
Adam Szeglowski
 

Slawomir Jozwiak

Offline

Dokładnie, najważniejsze to dobrze nauczyć się czytać z echa. Haha
 

Andrzej Kossakowski

Offline

A proste to nie jest. Wbrew pozorom........
 

Grzegorz Petryna

Offline

Czytałem te artykuły i do teraz jest to dla mnie czarna magia, przy tych sprawach niestety tylko praktyka, praktyka i praktyka i to długotrwała.
 

Adam Szeglowski

Offline

Echo które pokazałem mam od 2003r.
Na początku korzystałem z funkcji co pokazałem na 3 fotce. Jest to domyślne ustawienie producenta. Pokazuje głębokość, rybki (niby) i dno. Nic więcej. Do wywózki zestawów, znalezienia górek wystarczyło w 100% jak i 99% ludziom także.
A tą funkcję, której obraz jest wyświetlany na 2 fotce, też wtedy znalazłem, ale nie mogłem połapać, o co chodzi. Ani głębokości, ani ryb, niczego i to olałem.

Dopiero 2010r siedząc nad wodą zacząłem z nudów bawić się ją ale konkretnie. Wypłynąłem z pukadełkiem i wtedy przypadkiem zobaczyłem to, co mnie zaciekawiło, czyli jego "cień" na sondzie. Zacząłem bawić się poszczególnymi opcjami, które są dostępne w tym trybie (całkowity manual).
Po opanowaniu tego wszystkiego można zobaczyć to, co na 2 fotce.
Adam Szeglowski
 

Tomasz Luckiewicz

Offline

To widzę, że mnie czeka dużo pracy żeby echo poznać. Praktyka czyni mistrza
 

Marcin Szajda

Offline

Temat ciekawy, widziałem już podnoszące się sumy na echosondzie. Myślę, że szybko pojąłem co jest co Usmiech

forumsumowe.pl/h/fshzw_obraz_081_dd718.jpg
 

Artur Betcher

Offline

Znajomo wygląda to echo Oczko

Kiedy wchodzi w zieleń to sum ustawia się pod samą łodzią. Kilka prze kwoczeniu tak mi wyszło nad Ebro. Ślad robi się wtedy bardzo gruby, zielony.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Marcin Szajda

Offline

Tak to zdjęcia z Ebro Usmiech
Były też leniuchy odpoczywające na dnie.

forumsumowe.pl/h/fshzw_obraz_082_fff0e.jpg
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Łowienie suma w jeziorze. Łowienie sumów na grunt 1 10 wrzesień 2019 08:21
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego od 200 do 500zł Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych 263 20 lipiec 2019 16:13
kotwica i hak na suma Plecionki sumowe, żyłki na suma, przypony na suma 2 21 czerwiec 2019 14:04
Jakie pomysły na złowienie suma Poradniki wędkarskie 3 12 maj 2019 11:43
Galeria Naszego Sprzętu na Suma Poradniki wędkarskie 160 01 maj 2019 19:09
Wygenerowano w sekund: 0.04
35,902,869 unikalne wizyty