Rosówka- zbieranie, przechowywanie itp. | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi. -Włodzimierz Lenin


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ PRZYNĘTY NA SUMA, NĘCENIE SUMA ORAZ METODY POŁOWU / Przynęty żywe używane żeby złowić suma
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Rosówka- zbieranie, przechowywanie itp.

Hubert

Offline

Podejrzewam, że rosówki przyzwyczaiły się u Ciebie do światła, w normalnych miejscach uciekają z powodu szybkiej zmiany natężenia światła - z ciemnej nocy na jasne światło latarki.
 

skoczek92

Offline

No nie wiem nie wiem bardzo możliwe...
 

marcin

Offline

Wychodzisz po deszczu wieczorem jak jest szaro ( bez latarki) lub ciemno (słabe światło latarki). Nie szukaj specjalnych miejsc. Najlepiej zwykły ogródek z warzywkami. Chodzisz i zbierasz 20 cm sznurowadłapfft
 

Slawomir T

Offline

Mój sposób jest trochę niebezpieczny ale niezawodny.Kupiony w sklepie trzonek od szpadla z plastikową raczką, nawiercam otwór i wbiłem pręt 6 mm 50 cm od czoła trzonka Do pręta przewód 15 m, podłączam przewód do fazy 230V,wbijam pręt w ziemie.Na nogach gumowce ,na głowie latarka czołowa ,rosówki zbieram izolowanymi szczypcami.Zbieram rosówki w nocy po deszczu.Przechowuje w kubełku ,na dno kładę suchy mech z lasu na to gazety oczywiście nie kolorowe na to czarna ziemi spryskuje wodą.Przykrywam szmatką i obwiązuję gumą ,stawiam w ciemnym chłodnym miejscu.Można zainwestować w bezpieczeństwo i na allegro kupić transformator obniżający napięcie z 230/110 lub mniej i spróbować czy działa.Niebezpieczeństwo jest znikome jeśli się przestrzega zasad i robi to spokojnie ,jest takie samo jak chodzenie po burcie rzeki w nocy na rybach. Z uszanowaniem TS
 

Mariusz Maksymow

Offline

Tabor już cię lubię hehehehe
 

Robert Fitzner

Offline

Na temat rosówek to będziemy mogli wszyscy coś powiedzieć ,moim zdaniem z tym prądem to może też dobry patent ale tu trzeba trochę wiedzy .Moim zdaniem jak nie nauczysz się zbierać normalnie przy latarce to z tym napięciem 220 daj sobie spokój .Chyba że teściowa będzie trzymała ten prętHaha.Najwięcej rosówek ja zbieram wiosną na trawniku lub ogródku wcześniej około południa wylewam kilkanaście wiader wody ok 23godz,jest ich tyle że obłęd.Latarkę owijam zwykłą reklamówką tak uzyskuje słabe światło.I sprawa przechowywania dużą drewnianą skrzynię zakopujesz w ogródku wsypujesz ziemi na to kładziesz darń z łąki i masz magazyn rosówek przez cały sezon .Dla info dodam że ta skrzynka musi być przez cały czas w cieniu ,i przykryta żeby rosówka nie dała nogi poza pojemnik.Oczko
 

Slawomir Jozwiak

Offline

Oglądałem kiedyś film na National Geographic jak gościu w Stanach zajmował się zbieraniem rosówek w celach zarobkowych to znaczy utrzymywał się z tego, nawet ładną kasę robił na tym, ale do sedna:

Wbijał stożkową listewkę w ziemię na 30-50cm i drugą tarł o górną część wbitej listewki powodując tym wibracje ziemi, rosówki wychodziły natychmiast na powierzchnie...Jak wiemy kret jest wrogiem rosówek, kret kopiąc tunel w poszukiwaniu pożywienia wytwarza wibracje i rosówki wyczuwając takie wibracje uciekają przed kretem na powierzchnie ziemi.
 

Lukasz

Offline

Ja zamiast kołka wbijałem widły i stukałem ręką w trzonek ale bez efektów same małe robaki.Ja zawsze zaczynam zbierać rosówki od 22 chyba że jest lato to o 23 wychodzę przed dom i pod jabłonią szukam rosóweczek, jak jest sucho to pod wieczór polewam wodą, rosówki lubią miejsca zacienione w dzień gdzie gleba nie wysycha tak szybko. Gleba; czarnoziemy,glina.Co do prądy to do wideł przykręcam kabel 1 żyłę i jak jakaś wylezie to odłączam od prądu i zbieram żeby się nie spaliły albo nie odłączać i wziąć ręką poczujemy tylko mrowienie chyba że ktoś nie chce mieć do czynienia z prądem to odłącza i wtedy zbiera(rosówka spłoszona już nie wylezie tylko się spali) rosówki łapane prądem są bardziej słabe i zdychają.
 

aseel

Offline

Dokładnie tak się dzieje po prądzie szybko zdychają
 

Lukasz Karlinski

Offline

Co do zbierania za pomocą prądu to niepolecam bo moze komuś się stać krzywda ja zbierałem w najstarszy sposób czyli po deszczy lub po wcześniejszym zlaniu wodą ziemi latarka w dłoń i do ogródka ale żeby jej skutecznie szukać to moim zdaniem lepiej troszke przeczytać na jej temat
Dżdżownica (Lumbricus) – rodzaj skąposzczetów z rodziny dżdżownicowatych, ok. 250 gatunków; kosmopolityczne. Żyje w glebie, na głębokości do 1 m. Na powierzchnię wychodzi nocą lub w pochmurne, wilgotne dni. Ciało jej jest wydłużone, dł. 2-35 cm (gatunki tropikalne do 1 m), podzielone na segmenty, zabarwione na czerwono, różowo, brunatno, żółtawo lub czarno. Na każdym segmencie ciała dżdżownicy jest 8 szczecinek. Żywi się szczątkami organicznymi pobieranymi z gleby, zaś niestrawione resztki wydala w postaci grudek, zw. koprolitami. Przyczynia się do spulchnienia, alkalizacji, przewietrzenia i użyźnienia gleby. Niektóre gatunki dżdżownic wydzielają fosforyzujący śluz, który w czasie jej poruszania zmniejsza tarcie, ułatwia przesuwanie się między grudkami ziemi, chroni przed uszkodzeniem i wysuszeniem, a dzięki niemu świecą w ciemności. W Polsce najbardziej znanym przedstawicielem tego rodzaju jest dżdżownica ziemna.
a teraz troszke jak je przechowywać
Krótkie przechowywanie
Najlepiej robić to w świeżo zerwanej trawie.Nie łączymy ich z innymi robakami, bo rosówki wtedy giną. Możemy przedłużyć czas przechowania zmieniając im trawę i dokarmiając je rosołkiem (w kostce) lub mlekiem.

Przechowywanie przez kilka miesięcy
Do takiej hodowli posłuży nam darń umieszczona w jakiejś skrzyneczce, np.kwiatowej, wysypanej kilkucentymetrową warstwą sypkiej ziemi. Aby wyjąć rosówki wystarczy darń unieść, bo tam właśnie lubią przebywać.

Ciągła hodowla
Na dno skrzynki kładziemy dwie warstwy grubego płótna workowego, na to cienką warstwę piasku, potem nieco grubszą warstwę ziemi ogrodowej, nastepnie warstwę zbutwiałego zielska i drugą lekko wilgotnego mchu. Powtarzamy te czynności aż do wypełnienia skrzynki. Na wierzch kładziemy darń trawą do dołu. Na niej właśnie umieszczamy rosówki.Wszystko przykrywamy płótnem workowym najlepiej w piwnicy. Trzeba też pilnować aby ziemia nie wyschła.

Rosówki trzeba karmić, np. fusami kawowymi, posiekanymi jabłkami, zwiędłymi liśćmi, drobnoposiekaną trawą. Autor książki radzi też wsypywać do skrzynki w kilku miejscach mąki, a przy brzegach mleko w proszku. To, czego rosówki nie zjedzą, na drugi dzień trzeba usunąć. Co miesiąc zawartość skrzynki trzeba wybrać, mech wymienić na świeży i usunąć stare rosówki (niemrawe). W przecietnej skrzynce można zmieścić nawet do 400 rosówek.

Zaczerpnięte z http://www.wcwi.p...;Itemid=64
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Pychówka - konserwacja i przechowywanie Łodzie, pontony i inne środki pływające 15 10 marca 2017 11:51
Przypony z podwodnym spławikiem - przechowywanie Bojka, Boczny Trok, Spławik na suma 5 30 stycznia 2015 01:30
Przechowywanie żywca Żywiec - nęcenie, sprzęt i metody połowu 29 27 stycznia 2013 19:45
Rosówka fluo Przynęty żywe używane żeby złowić suma 19 31 października 2012 23:40
Przechowywanie plecionki. Plecionki sumowe, żyłki na suma, przypony na suma 7 04 września 2012 08:33
Wygenerowano w sekund: 1.60
51,478,242 unikalne wizyty