Kupno pontonu - poradnik dla amatora | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Cudowna kobieta to taka, która nie wymaga cudów.


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ RELACJE Z WYPRAW WĘDKARSKICH, PORADNIKI WĘDKARSKIE / Poradniki wędkarskie
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 
Kupno pontonu - poradnik dla amatora

bartoszKSSG

Offline

WSTEP
*Wielu z nas zastanawiało/zastanawia się nad kupnem czegoś do pływania, stoi przed nami dylemat łódź czy ponton? jeśli mamy warunki kupujemy łódkę (bynajmniej ja tak bym uczynił). Cena dobrego pontonu jest porównywalna do dobrej łódki. Aczkolwiek wszystko ma swoje plusy i minusy.

KUPUJEMY
*Przychodzi ten wielki moment kiedy staniemy się oficerami naszej 'łajby' i wydamy trochę gotówki. I tutaj nasuwa się pytanie ile to jest trochę? nasze kryteria co do wyboru pontonu są uwarunkowane zapasem pieniędzy jaki posiadamy. Często spotykam się z postami, ludźmi którzy szukają czegoś taniego i dobrego. Niestety niczego takiego nie znajdziemy. Lepiej jest poczekać dołożyć a kupić coś dobrego. Mam tu namyśli pontony nie przekraczające kwoty 500zł tzw. rekreacyjne, które stanowczo nie nadają się do wędkowania, chyba że stacjonarnego tj. spławikowego a więc jak ktoś się uprze to da rade. Aczkolwiek spinning na takim pontonie jest uciążliwy, ciężki do wykonania z powodu podłogi która najczęściej jest pompowana. No dobra a jeśli ktoś nie ma zadużo gotówki do wydania, nie pozostaje mu nic innego jak poszukanie dobrego polskiego, ruskiego gumiaka. Jest to zdecydowanie lepsza opcja wyboru niż ponton rekreacyjny. Dobra, to teraz przejdźmy do 'droższych' propozycji. Pole manewru jest tu zdecydowanie większe i uwarunkowane tym w ile osób zamierzamy łowić, jaką posiadamy gotówkę i zbiorniki. Myślę, że nie potrzeba tutaj specjalnych wywodów co do kupna, sprzęt taki posiada gwarancję, atesty i raczej jest sprzedawany przez zaufanych sprzedawców.

DŁUGOŚĆ
* Długość jest czynnikiem decydującym o komforcie wędkowania, możemy tutaj rozróżnić trzy grupy. Należy pamiętać, że nie zabieramy ze sobą tylko wędek, trzeba do tego doliczyć środki bezpieczeństwa, skrzynki, wędki, torby. A więc jednak trochę tego jest, a każdy centymetr się liczy. A więc jak wyżej pisałem:
-ponton jednoosobowy: długość do 300cm
-ponton dwuosobowy: długość od 300 do 360cm
-ponton trzyosobowy: powyżej 360cm

PODŁOGA
*Możemy tutaj wyróżnić kilka opcji, tj.:
-podłoga miękka;
-podłoga listwowa;
-podłoga pełna aluminiowo-drewniana;
-podłoga aluminiowa;
Wybór podłogi dostosowujemy do naszych potrzeb i grubości portfela. Idąc analogicznie według wyżej wymienionych typów zaczynamy od tańszych propozycji. Osobiście posiadam podłogę listwową i nie narzekam. Zdecydowanie zmniejsza to wagę pontonu w porównaniu do innych opcji. Można również wykonać samemu taką podłogę ze sklejki wodoodpornej, sam osobiście spotkałem się z kilkoma takimi rozwiązaniami. Aczkolwiek inwencja twórcza należy do nas i sami musimy opatentować najlepszą opcję montażu takiej samoróbki.

NUMERY
*Po zakupie naszego cacka przychodzi czas rejestracji. Jeśli zamierzamy wyposażyć w przyszłości nasz ponton w silnik odrazu to zaznaczamy przy rejestracji, żeby później nie biegać kilka razy i marnować czas. Dobra otrzymaliśmy numery i papierek, trzeba teraz te wszystkie literki i cyfry nanieść. Pamiętajmy, że znaki muszą mieć min. 10cm wysokości i 1cm szerokości. A więc do dziełą, jak to możemy zrobić:
-Zamawiamy gotowiec u profesjonalisty, niestety koszt wykonania tego waha się do 200zł, jest to rozwiązanie najbardziej komfortowe i najmniej pracochłonne.
-Znajdujemy firmę drukarską która drukuje reklamy, banery na specjalnym materiale. Rozwiązanie zdecydowanie tańsze od wyżej wymienionego.
-Farba olejna niestety musimy liczyć się z łuszczeniem przy każdym rozkładaniu i składaniu pontonu. Po pewnym czasie poprawienie starannie numery może być nieco trudne, chyba, że wykonamy wcześniej szablon.
-Ostatnim jak i najtańszym rozwiązaniem jest użycie markera wodoodpornego. Musimy wcześniej przygotować szablony jest to trochę pracochłonne, ale efektywnie, w każdej chwili możemy nasz numer poprawić.

PAWĘŻ
*Przy zakupie warto zwrócić uwagę na pawęż zwłaszcza jeśli chcemy zamontować silnik spalinowy. Im więcej tym lepiej. W przypadku zamontowania silnika o większej mocy niż na tablice znamionowej, będzie nas stawiać dęba. Przy silniku elektrycznym nie odgrywa to znacznej roli.

KONSERWACJA
*Przychodzi zima coś trzeba z naszym pontonem zrobić, jeśli posiadamy gumiaka obsypujemy go talkiem, w przypadku pcv, pontonik czyścimy, suszymy. Ja zostawiam go napompowanego w połowie. Warto go wyczyścić z wszelkiej zanęty i innych pochodnych tak żeby nie zwabić myszy.

INNE
*Będzie tutaj istna burza, co mi się przypomni to piszę:
Innymi rzeczami o których powinniśmy pamiętać są np. kapoki z certyfikatem które są wymagane, oczywiście są one również dla naszego bezpieczeństwa. Co do kotwiczenia, dwie kotwice dają nam ten komfort, że stoimy stabilnie i nas nie obraca przy fali lub wietrze. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie na ławeczkach knag które umożliwiają nam przywiązanie luźnej liny od kotwicy. Kolor pontonu jest równie istotny jak i ważny, jak wiadomo ciemniejszy szybciej się nagrzewa a co za tym idzie rośnie ciśnienie, a więc trzeba zawsze uwzględnić warunki atmosferyczne. Samo pompowanie pompką nożna trochę trwa i z czasem staje się irytujące, dobrym rozwiązaniem jest używanie elektryka, skraca to nam zdecydowanie czas 'rozłożenia'.

TEKST JEST MOJEGO AUTORSTWA
 

Kamil Misztal

Offline

Krótko , zwięźle na temat Okok
 

zibi

Offline

Zanim kupiłem ponton to latałem jak głupi po różnych forach i czytałem ,czytałem i czytałem.
Zdarzali się głupiomądrzy ,którzy pisali różne bzdury nie mając pojęcia o czym piszą.
Dziś wiem że mój zakup to był strzał w 10-ątkę w dużej mierze przez ludzi z tego forum.
Szkoda że nie napisałeś tego artykułu rok temu bo zaoszczędził bym dużo czasu.
Moim zdaniem temat jest bardzo pomocny i jednocześnie jest w nim wszystko co powinien wiedzieć każdy kto kupuje swój pierwszy ponton.
Dzięki.
ŁOWIĘ NA ZBIORNIKU PRYWATNYM .
NIE OBOWIĄZUJE MNIE REGULAMIN PZW.
 

Artur Betcher

Offline

Materiał może być ale ma sporo braków.
Dopracuj go i damy na newsa.
Przede wszystkim zdjęcia powinieneś dać ale najważniejsze są inne rzeczy a mianowicie:

Wstęp powinien być bardziej rozbudowany, więcej uzasadnień i możliwości. Jest to wszystko na portalu w dziale o łodziach.
Kupujemy można nieco tylko rozszerzyć.
Długość jest OK
Podłoga można rozwinąć, pokazać różnice pomiędzy nimi, dlaczego drewniane są najlepsze.
Numery są OK
Pawęż słabo opisane, bardzo znana firma produkuje pontony z pawężą która nie jest w pełni wodoodporna a naiwniacy się ich wyrobami zachwycają. Pawęż rzecz ważna, trzeba opisać.
Konserwacja - nie znam się, nie wykonuje tego to i nie będę podsumowywał choć mało tego.
Inne - jest OK ale powinno być to rozbite n a Pompowanie, Wyposażenie obowiązkowe itp itd no i trochę tego więcej byćpowinno.

Temat nie powinien się nazywać kompendium bo ma za mały rozmiar i duże braki i dlatego zmieniłem na Poradnik i tam go przenoszę bo jak pisałem nie jest zły.
Jak przerobisz, uzupełnisz braki to damy na newsa, zdjęcia targaj nawet prosto z Tokarex, pogadam żeby dali. Oczywiście o ile masz ochotę, jeśli nie, kiedyś ktoś na pewno to wykona w szerszej formie.
Pozdrawiam
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

bartoszKSSG

Offline

W najbliższym czasie uzupełnię wątek w zdjęcia i dodatkowe opisy, tak żeby było elegancko i każdy mógł z poradnika skorzystać
 

Jacek Gebala

Offline

Nono Zapomniano też wspomnieć o znaczeniu i ilości komór powietrznych oraz kilu który znacznie ułatwia sterowanie. Nono Chyba trzeba by było wspomnieć też o miękkiej, nadmuchiwanej i zamocowanej na stale podłodze deklarowanej jako komora powietrzna i osobno wkładanej podłodze wysokoprężnej(Airmata/Airdeck). Różnice są tutaj znaczne - te cenowe i te komfortowe przy łowieniu. Nono Może dobrze by było dodać chociażby króciutką wzmiankę o pontonach z twardym(tworzywo sztuczne) dnem.Nono
 
Do góry
Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Blogi - Poradnik użytkownika. Poradniki użytkownika 36 23 sierpnia 2020 18:59
Akumulator do pontonu 330 z silnikiem haswing 55lb Łodzie, pontony i inne środki pływające 6 20 lipca 2019 16:25
Pomoc w wyborze pontonu, echosondy, silnika, akumulatora i echo Łodzie, pontony i inne środki pływające 24 27 lipca 2017 12:53
Sumowanie z pontonu Forum ogólne o sumach 1 25 maja 2017 18:33
Rolka kotwiczna do pontonu Łodzie, pontony i inne środki pływające 71 08 maja 2017 14:59
Wygenerowano w sekund: 1.61
51,490,052 unikalne wizyty