Etyka wędkarska | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Tylko szczęśliwy człowiek może innych obdarzyć szczęściem. -Phil Bosman


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRAWY DOTYCZĄCE FORUM I STRONY / Forum ogólne o sumach
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Etyka wędkarska

Artur Betcher

Offline

Nie znalazłeś bo kilkunastu którzy mało kulturalnie wyrażali się o poglądach innych w ciągu półtorej roku własnoręcznie z portalu usunąłem razem z ich postami. Wchodził taki "zwolennik No Kill" na forum i przy najmniejszej okazji nazywał innych którzy tego nie wyznawali od "mięsiarzy".

A kto nie szanuje zwolenników No Kill?? Nie mów "..zacznij szanować.." bo tutaj nie ma takich co nie szanują.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

wole_szczupaki

Offline

Artur Betcher napisał(a):
Nie mów "..zacznij szanować.." bo tutaj nie ma takich co nie szanują.


Źle ubrałem to w słowa. To zdanie miało zostać " rzucone w przestrzeń " do ogółu, abyśmy wszyscy wzajemnie uszanowali swoje decyzje i sposób postępowania ze złowionymi rybami. To nic personalnego.
 

Wiktor S

Offline

No widzicie, jedna fotka podnosi wrzawę aż po niebiosa, ale przynajmniej podyskutować jest o czym. Odwieczny problem, zabić czy nie zabić?? Jesteśmy tak skonstruowani dziejowo, że potrzeba jest pogoni za wrażeniami, bo co to za facet, który głodzi rodzinę?? Bierz maczugę, dzidę, łuk czy karabin, a może wędkę. Wchodząc w łowisko ustaw uszy w oczekiwaniu na trzask łamanych przez zwierzynę gałęzi, lub nasłuchuj żerującego przy brzegu rzeki olbrzyma o którym marzysz Ty i Twoja rodzina jako danie główne. Czy to aby mi się epoki nie pomyliły?? Chyba tak.
Zakładam krawat z rańca w biegu dopijając kawę, wsiadam do auta i pędzę zarabiać na utrzymanie rodziny. W drodze powrotnej wizyta w sklepie, no przecież coś trzeba jeść, w czymś trzeba chodzić.
Przychodzi weekend, wiec rodzina wsiada w samochód i leci się odstresować nad wodę, choćby i ryby połowić, a może i jedną lub dwie zabrać na kolację, czemu nie, przecież ile można żreć filety z pangi.
Taki jest obraz współczesnego wędkarza, może nie każdego, ale wydaje mi się że większości. Doczekaliśmy się czasów, że łowienie ryb powinno być traktowane jako odskocznia od codzienności, a nie sposób na życie i wykarmienie rodziny. Niestety mówiąc o etyce wędkarskiej(nie mówcie mi tylko że takowa nie istnieje), trzeba poruszyć temat traktowania przez nas złowionych ryb. Jeżeli łowimy dla przyjemności, ryby wypuszczamy, to róbmy szybko fotkę niekoniecznie dobrą i dajmy jej wrócić do wody w dobrej kondycji. Jeżeli mamy ochotę ją zjeść, to zapewnijmy jej albo szybką śmierć albo godziwe przechowanie do momentu zabrania jej do domu. Niestety, nasi wędkarze potrafią przechowywać 20 dużych leszczy w małej siatce dwuobręczowej przez dwie doby, a jak już zobaczą ile mają towaru i nie podołają tego zeżreć, to już za późno aby cokolwiek z tego mogło wrócić do wody. Czy takiego wędkarza można nazwać etycznym, chociaż regulaminu nie złamał?? Przez usta by mi nie przeszło, a nad wodą widzę takie przypadki non stop.
Wracając do tego zdjęcia z poćwiartowanym sumem. Dużo w życiu świń ubiłem, własnoręcznie, jak to na wsi, siekierą w głowę, nóż w tętnicę i zwierzę umiera. Wyobraźcie sobie teraz, że wrzucam takie fotki na forum przyjaciół przyrody, bądź, ogólnie do internetu, jak myślicie ruszy to kogoś?? Pewnie że ruszy i to jak, a przecież to normalna sprawa, prawie wszyscy jesteśmy mięsożerni. Nie dziwcie się więc że ludzie tak reagują na poćwiartowaną rybę, bo wybaczcie chociaż sam niezłym rzeźnikiem jestem, to zdjęcia te mnie okrutnie rażą. Nie wiem dlaczego łowca tej ryby zdecydował się wogóle aby coś takiego dodać, czyżby się nie liczył z takimi komentarzami?? A to że dostał takie a nie inne komentarze, no cóż nasz język ojczysty w tej dziedzinie jest bardzo barwny, jest w czym przebierać i Ci którzy nie wiedzieli co napisać swoje odczucia ujęli w inwektywach. Oczko
 

wole_szczupaki

Offline

Wiktor, nic dodać, nic ująć - Oklaski
 

Arekp

Offline

Wiktor Szczepanski napisał(a):
... no cóż nasz język ojczysty w tej dziedzinie jest bardzo barwny, jest w czym przebierać i Ci którzy nie wiedzieli co napisać swoje odczucia ujęli w inwektywach. Oczko


Bo co mieli napisać: "Szanowny Panie łowco, jakże brzydko Pan postąpił ubijając i ćwiartując, tak niewinne zwierzę"?Oczko

Oddzielną sprawą są serwisy, które w ogóle nie patrzą co jest wrzucane i co dopisywane w formie komentarzy do zdjęć.

Co do samej etyki wędkarskiej, to jest ona w nas, powstała na długiej drodze wychowania przez rodziców, dalszą rodzinę, z obserwacji znajomych, nieznajomychOczko, telewizji, gazet i internetu. Obyśmy umieli przyswoić sobie z tej całej masy informacji dobre wzorce i właściwie przekazali je następnym pokoleniom.
 

Slawek Ziolkowski

Offline

Wiktor Szczepanski napisał(a):

Zakładam krawat z rańca w biegu dopijając kawę, wsiadam do auta i pędzę zarabiać na utrzymanie rodziny. W drodze powrotnej wizyta w sklepie, no przecież coś trzeba jeść, w czymś trzeba chodzić.
Przychodzi weekend, wiec rodzina wsiada w samochód i leci się odstresować nad wodę, choćby i ryby połowić, a może i jedną lub dwie zabrać na kolację, czemu nie, przecież ile można żreć filety z pangi.
Taki jest obraz współczesnego wędkarza, może nie każdego, ale wydaje mi się że większości. Doczekaliśmy się czasów, że łowienie ryb powinno być traktowane jako odskocznia od codzienności, a nie sposób na życie i wykarmienie rodziny. Niestety mówiąc o etyce wędkarskiej(nie mówcie mi tylko że takowa nie istnieje), trzeba poruszyć temat traktowania przez nas złowionych ryb. Jeżeli łowimy dla przyjemności, ryby wypuszczamy, to róbmy szybko fotkę niekoniecznie dobrą i dajmy jej wrócić do wody w dobrej kondycji. Jeżeli mamy ochotę ją zjeść, to zapewnijmy jej albo szybką śmierć albo godziwe przechowanie do momentu zabrania jej do domu.

Wiktor ,gdyby nie to że wiem ze jesteś z Polski to bym pomyślał że z nad Buga .Cała prawda dotycząca wędkarstwa i nie tylko ,trzymajmy się tego bo jest to cała mądrość w swojej czystej prostocie, czym bardziej zagłębiamy się w temat tym bardziej możemy dojść do różnych absurdów ,
Z uszanowaniem Sławek.
 

Artur Betcher

Offline

Wiktor Szczepanski napisał(a):
A to że dostał takie a nie inne komentarze, no cóż nasz język ojczysty w tej dziedzinie jest bardzo barwny, jest w czym przebierać i Ci którzy nie wiedzieli co napisać swoje odczucia ujęli w inwektywach. Oczko


Tylko przypominam że u Nas za komentarza tego typu dostaje się natychmiastowego bana bo nie sądzę żeby je pisali ludzie zrównoważeni emocjonalnie i psychicznie więc takich Nam tu nie trzeba.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Patryk Zglenicki

Offline

Jarek Wolosz napisał(a):
Patryk Zglenicki napisał(a):
Moim zdaniem, jeżeli chcecie wyznawać te swoje mądrości No Kill itd to śmiało, ja nie widzę problemu, ale nie przekonujcie na siłę innych, żeby też to wyznawali.


[...]
Chcesz zabierać ryby - zabieraj, kto ci broni? Ale zacznij szanować również zwolenników No Kill, bo to był ich dobrowolny wybór, że taką formę wybrali.



No właśnie tu jest ta granica. Ja będąc nad wodą nie zwracam na nich nawet uwagi, czyli mam do nich szacunek jak do każdego innego wędkarza, ale w drugą stronę jest już inaczej bo zaczyna się dyskusja a częściej wyzwiska właśnie od ****y i bardziej wulgarnie... I chyba naprawdę rzadko ,,zwykły'' wędkarz podchodzi do wyznającego zasadę no kill i wyzywa go, bo rybę wypuścił. Przynajmniej ja tak nie miałem nigdy. Najwyżej później to miejsce w którym wypuściłem było oblegane przez wędkarzy. Wiadomo, każdy wędkarz jest inny ale powinien szanować innego niezależnie czy też wyznaje zasadę no kill czy nie. Moim zdaniem zwracanie uwagi innemu wędkarzowi powinno się zacząć dopiero gdy widzi się łamanie regulaminu danego łowiska.
papltr
www.forumsumowe.pl/images/animacja.gif
 

Artur Betcher

Offline

Patryk Zglenicki napisał(a):
Jarek Wolosz napisał(a):
Patryk Zglenicki napisał(a):
Moim zdaniem, jeżeli chcecie wyznawać te swoje mądrości No Kill itd to śmiało, ja nie widzę problemu, ale nie przekonujcie na siłę innych, żeby też to wyznawali.


[...]
Chcesz zabierać ryby - zabieraj, kto ci broni? Ale zacznij szanować również zwolenników No Kill, bo to był ich dobrowolny wybór, że taką formę wybrali.



No właśnie tu jest ta granica. Ja będąc nad wodą nie zwracam na nich nawet uwagi, czyli mam do nich szacunek jak do każdego innego wędkarza, ale w drugą stronę jest już inaczej bo zaczyna się dyskusja a częściej wyzwiska właśnie od mięsiarzy i bardziej wulgarnie... I chyba naprawdę rzadko ,,zwykły'' wędkarz podchodzi do wyznającego zasadę no kill i wyzywa go, bo rybę wypuścił. Przynajmniej ja tak nie miałem nigdy. Najwyżej później to miejsce w którym wypuściłem było oblegane przez wędkarzy. Wiadomo, każdy wędkarz jest inny ale powinien szanować innego niezależnie czy też wyznaje zasadę no kill czy nie. Moim zdaniem zwracanie uwagi innemu wędkarzowi powinno się zacząć dopiero gdy widzi się łamanie regulaminu danego łowiska.


To widać nie tylko nad wodą bo wtedy bohaterstwo ustępuje rozsądkowi, bardziej to widać w necie gdzie "fanatyczni no killowcy" bluzgami nagradzają każdy przejaw normalności. No kill tak, fanatyzm nie i dlatego tak a nie inaczej podchodzę do tego tematu jako administrator portalu.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

jbkajdulka

Offline

Myślę, że na temat etyki połowu ryb napisaliśmy już wystarczająco wiele. Mogę jedynie dodać, że według mnie sama idea wędkarstwa jest mało etyczna, tak samo jest z regulaminem połowu. Regulamin wszyscy znacie, więc wiecie o co mi chodzi. Każdy z nas ma ukształtowaną swoją własną etykę i nic nikomu do tego. Dalsza dyskusja na ten temat może niepotrzebnie podnieść temperaturę tematu.
Jest przecież inny aspekt [b]etyki wędkarskiej[/b], a mianowicie porządek nad wodą.Wielu wędkarzy sprząta stanowisko po sobie i zabiera swoje śmieci.Wielu jednak zostawia po sobie nieopisany bałagan.Wszędzie walają się opakowania po zanętach, przynętach, po jedzeniu, czasem można trafić na kłęby splątanej żyłki, niektórzy "wędkarze" zostawiają też puszki i butelki po piwie i gorzałce.Kilka razy zwracałem uwagę takim gościom, ale zwykle wysłuchiwałem odpowiedzi typu "patrzcie, też czyścioszek się znalazł" z reguły jednak odpowiedź była krótka i dosadna "a ch... cię to obchodzi".
Jednak obchodzi mnie i również wielu innych. Pomijając już przyjemność wędkowania w czystym miejscu, to o ile puszki nad woda dość szybko się zutylizują, o tyle wszystkie plastikowe przedmioty będą straszyć, dopóki ktoś tego nie sprzątnie. Plastik bowiem rozkłada się dopiero po ok. trzystu latach.Natomiast żyłka zostawiona nad wodą to śmiertelna pułapka dla drobnej zwierzyny.
Sprzątajmy więc po sobie, żebyśmy nie musieli się naszych wód wstydzić.
Ps.
Zastanawia mnie jedna rzecz: temat pojawił się dwa dni temu, był wyświetlony 715 razy, a było tylko 40 odpowiedzi, w tym parę osób wypowiedziało się kilkakrotnie. Widać etyka wędkarska to nie jest temat na topie.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Hiszpania, baza wędkarska, zakup terenu Hyde Park 2 10 maja 2018 22:23
Polska baza wędkarska nad rzeką Ebro Forum ogólne o sumach 33 15 listopada 2016 17:27
Canon 400D Fotografia wędkarska Sprzedam sprzęt wędkarski 1 25 października 2015 11:41
Sekwańskie sumy - moje początki i ewolucja wędkarska. Relacje z wypraw na suma 22 10 czerwca 2015 17:09
Wędkarska Krew - 30 lat w pigułce. Opowiadania wędkarskie 12 29 stycznia 2015 16:49
Wygenerowano w sekund: 1.70
51,521,336 unikalne wizyty