Etyka wędkarska | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Wariat to ten co stracil wszystko oprócz rozumu


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRAWY DOTYCZĄCE FORUM I STRONY / Forum ogólne o sumach
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Etyka wędkarska

wole_szczupaki

Offline

Artur, obawiam się, że nie do końca rozumiesz mój przekaz.
Temat jest o etyce wędkarskiej i o zdjęciach rzeźni. My zaczynamy dyskutować o no kill, CR, a w tym przypadku każdy z nas ma swój sposób na wędkowanie i swoją wyrobioną opinie na ten temat. Jak to powiadają - o gustach się nie dyskutuje.

Pragnę jednak zwrócić Ci uwagę, że ja powtarzam cały czas, że nie widzę sensu wstawiania fotek zarżniętej ryby - to jest dla mnie ani etyczne ani sensowne. Fajnie, że łowca chciał się pochwalić złowionym okazem, fajnie że udało mu się takie sumisko wyholować, ale po jaką cholerę wstawiał fotki poćwiartowanej ryby - tego nie potrafię zrozumieć.
Mam wiele zdjęć złowionych amurów, zdjęć nie nadających się do wstawiania na jakiekolwiek fora - a to z prostej przyczyny: amur to ryba, która bardzo krwawi po wyjęciu haczyka z pyska. Jaki jest sens wstawiania fotki z amurem, z pyska którego wycieka krew i rozlewa mi się po ręku? I nie ma to znaczenia, ze ów amur wrócił potem do wody. Po prostu uważam, że tego typu zdjęcia są niesmaczne i tylko tyle.
 

Artur Betcher

Offline

Aaaaa już rozumiem, jak ryby nie ubiliśmy to cacy a jak zdechła z wysiłku to pod dywan żeby broń Boże nikt nas nie osądził czasem??

Zdjęcia na forum nie ma bo jest niesmaczne, jest tylko link choć nie wiem czy być powinien jak czytam Te wszystkie H czy K czy inne epitety niedorozwojów intelektualnych pod nim tam umieszczone.

Temat dotyczy i zdjęcia i etyki toteż dyskutujemy o tym. Żaden Wyznawca CR czy No Kill nie przebije mnie na argumenty w kulturalnej dyskusje a jak już wielu zauważyło u Nas na forum tylko takie się prowadzi( inne skutkują banem bo nie pozwolę na to żeby to forum zniżyło się do powszechnego poziomu na wielu forach choć znam takie które mają ten sam co My). To dlatego że sam wypuszczam wsio co złowię i zachęcam do wypuszczania okazów ale będąc obiektywnym wiem co robię i jakie to ma skutki i moralne i inne.
Wstyd i hańba że człowiek który zje rybę staje się na wielu forach odizolowanym wyrzutkiem. Prawdziwa demokracja polega na tym żeby to zaakceptować a kultura i szacunek żeby takich ludzi nie obrażać i nie szykanować.
Sam jeden więcej zrobiłem dla wypuszczania sumów w polskich wodach niż 20 najgorętszych wyznawców No Kill sypiących łaciną na wszelakich forach.

Ten temat i ta dyskusja jest potrzebna.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Pawel Poznanski

Offline

A czym różni się to zdjęcie od gazetek promocyjnych w supermarketach, sklepach rybnych, mięsnych gdzie też są pokazywane poćwiartowane świeże ryby i inne zwierzęta a obok kawałków mięsa stoi rzeźnik z nożem??? No czym ??? Dla reszty świata (zjadaczy mięsa), która nie interesuje się wędkarstwem po prostu niczym.

Można by powiedzieć, że etyka wędkarska czy jak kto sobie to nazywa to trochę tak jak Hinduizm i ich święte krowy. Różnica jest jednak znaczna... Hindusi nie okaleczają krów dla zaspokojenia własnej przyjemności.

Panowie wędkarze-wyznawcy/propagatorzy No kill oraz C&R nie wykrzykujcie, że sami jesteście takimi "świętymi" za jakich się uważacie a Ci co zabijają ryby są to już są " be ". Jeśli chcecie "świętością" dorównać choćby Hindusom to wyrzućcie sprzęt wędkarski, składajcie hołdy rybom i jedzcie trawę.

Moim zdaniem gdyby w wodzie było tyle ryb ile komarów to cała idea No Kill i C&R w ogóle by się nie zrodziła...

Ja osobiście wypuszczam złowione ryby (oprócz żywca Oczko ) bo jest ich coraz mniej, ale gdyby było ich bardzo dużo to chętnie zjadłbym pysznego, świeżego sandacza, zamiast przetworzonego mięcha ze sklepu i pewnie większość z Was także.

Nie zamierzam obrzucać krytyką człowieka na tym zdjęciu - jego sprawa, niemniej jednak osobiście jest mi przykro, że poćwiartował mój ulubiony cel wędkarski, czyli dużego suma Smutny
 

wole_szczupaki

Offline

Artur Betcher napisał(a):
Aaaaa już rozumiem, jak ryby nie ubiliśmy to cacy a jak zdechła z wysiłku to pod dywan żeby broń Boże nikt nas nie osądził czasem??

Obawiam się niestety, że nie rozumiesz co ja mam na myśli. Zdechła - trudno, czasem się tak zdarza . Ja miałem raz taki przypadek z sandaczem - zapięty głęboko za skrzela nie przeżył próby wypuszczenia i wylądował na patelni. Czy mnie ktoś za to osądzi czy też nie - jego sprawa.

Artur Betcher napisał(a):Zdjęcia na forum nie ma bo jest niesmaczne, jest tylko link choć nie wiem czy być powinien jak czytam Te wszystkie H czy K czy inne epitety niedorozwojów intelektualnych pod nim tam umieszczone.

Tu zgadzam się z Tobą w 100%. Kultura komentujących osiągnęła dna i nawet trudno nazwać ją " łaciną spod budki z piwem " - jest gorsza niż typowy język menelski.

Artur Betcher napisał(a):Temat dotyczy i zdjęcia i etyki toteż dyskutujemy o tym. Żaden Wyznawca CR czy No Kill nie przebije mnie na argumenty w kulturalnej dyskusje a jak już wielu zauważyło u Nas na forum tylko takie się prowadzi( inne skutkują banem bo nie pozwolę na to żeby to forum zniżyło się do powszechnego poziomu na wielu forach choć znam takie które mają ten sam co My).

Tego chyba nie zrozumiałem. Nie wiem czy piszesz te słowa do mnie personalnie czy też nie, ale jeśli jeszcze nie zauważyłeś - ja staram się nie używać w tej dyskusji słów ogólnie uznanych za obraźliwe, a forma dyskusji, jaką przyjąłem, zdecydowanie nie należy do niekulturalnej. Piszesz, że żaden wyznawca CR nie przebije Cię w kulturalnej dyskusji na argumenty. Zatem z góry zakładasz, że osoby mojego pokroju, które stosują zasadę " no kill " są w Twoich oczach ... gorsze, bo zawsze można doszukać się " podburzania, ironii " itp itd
Artur Betcher napisał(a):To dlatego że sam wypuszczam wsio co złowię i zachęcam do wypuszczania okazów ale będąc obiektywnym wiem co robię i jakie to ma skutki i moralne i inne.

I bardzo dobrze, że masz świadomość. Nikt Cię ani za to nie chwali ani gani - to TWOJA decyzja jak postępujesz ze złowionymi rybami, o ile oczywiście postępujesz zgodnie z RAPR.
Artur Betcher napisał(a):Wstyd i hańba że człowiek który zje rybę staje się na wielu forach odizolowanym wyrzutkiem. Prawdziwa demokracja polega na tym żeby to zaakceptować a kultura i szacunek żeby takich ludzi nie obrażać i nie szykanować.

Jaki wstyd? Jaka hańba? Złowił, zjadł ... i tyle. Szanuję każdego wędkarza, który przestrzega RAPR. Ale nie uszanuję pseudowędkarzy łowiących na 4 wędki, na szarpaka itp itd, bo dla mnie to już kłusownik.
Z drugiej strony jednak, ja również oczekuję poszanowania mojej decyzji o tym, że ryby wypuszczam i nie oczekuję wyzwisk pod moim adresem.
Artur Betcher napisał(a):Sam jeden więcej zrobiłem dla wypuszczania sumów w polskich wodach niż 20 najgorętszych wyznawców No Kill sypiących łaciną na wszelakich forach.

Nie tylko Ty jeden, ale wielu z nas. Nie wszyscy jednak muszą swoimi działaniami się afiszować.

Artur Betcher napisał(a):Ten temat i ta dyskusja jest potrzebna.

Jak najbardziej jest potrzebna, pod warunkiem, że argumenty swoich rozmówców będziemy traktować poważnie, a nie na zasadzie " ja i tak wiem lepiej ".
 

Damian Poweska

Offline

Zdjęcie jest do bani, jeśli jest wędkarzem i chciał pokazać, pochwalić się innym kolegom po fachu to pewnie mu się to nie udało, bo po prostu ich do siebie zraźił.
Jeśli wziął rybę to ok jego sprawa ale po co te filety, przecież ładnie to na zdjęciu nie wygląda.
Myśliwi nie mają okazji wypuścić np. Sarenki po oddaniu strzału a nikt ich nie krytykuje, że jadąc na polowanie jadą zabić.
Myślę,że my wędkarze mamy wybór i to od nas samych zależy czy rybka wróci do wody w lepszej czy gorszej kondycji czy znajdzie się na talerzu i to tylko nasza sprawa.
Przykład, kiedyś widziałem wędkarza ciągnącego Suma po chodniku a dokładniej jego ogon zamiatał chodnik, przechodni gratulowali łowcy okazu ale wędkarze byli krytyczni co do traktowania już zabitej ryby.
Nas wędkarzy brzydzą pewnie takie widoki jak ze zdjęcia o którym mowa ale zwykłych ludzi już nie koniecznie.
 

Artur Betcher

Offline

A kto Cię osądza, bardzo dobrze że go zjadłeś.
Nie uważam też za gorszych tych co Wyznają CR czy No Kill a jedynie tych z nich co za świętojebliwych robią (tych jest niestety wielu) jednocześnie innych obrażając i szykanując, nic w mojej wypowiedzi nie miało wspólnego z jakąś konkretną osobą.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

wole_szczupaki

Offline

Artur Betcher napisał(a):
A kto Cię osądza, bardzo dobrze że go zjadłeś.

Nie ja, to żona zjadła z ogromnym smakiem - ja nie lubię ryb ... beka
Artur Betcher napisał(a):Nie uważam też za gorszych tych co Wyznają CR czy No Kill a jedynie tych z nich co za świętojebliwych robią (tych jest niestety wielu) jednocześnie innych obrażając i szykanując, nic w mojej wypowiedzi nie miało wspólnego z jakąś konkretną osobą.

To niestety prawda. A co gorsza, ci " świętojebliwi " to w większości osoby komentujące z zazdrości, a w rzeczywistości postępujące dokładnie tak samo, jak autor zdjęcia z poćwiartowanym sumem.

Zauważyłem też jeszcze jedną prawidłowość na wszelakich forach wędkarskich (i nie tylko). Otóż wśród wędkarzy mamy pasjonatów, którzy starają się łowić konkretny gatunek ryby. Tu skupiamy łowców sumów, a innych forach mamy łowców karpi, szczupaków. Niejednokrotnie wędkarze ci również wzajemnie obsypują się epitetami, bo "jeden jest gorszy od drugiego, bo ja łowię płocie a tamtem to zakłada je na żywca na szczupaki i jest niedobry ".
Zatem pytam, czy ja, osoba która traktuje sumy (tu przyznaję się do tego otwarcie ) jak pasożyta niszczącego moją ulubioną rybę na klubowym łowisku, czyli karpia, jestem gorszy lub lepszy od innych wędkarzy? Czy łowca sumów, który moją ulubioną rybę, która nie ukrywajmy, jest również niszczycielem wód, zakłada jako żywca jest gorszy ode mnie? Śmiem twierdzić, że nie. Nie ma tu ani lepszych ani gorszych. Jednak niejednokrotnie spotykałem się z opinią, że wypuszczanie przeze mnie karpi to głupota, bo karp sprawi, że innej ryby nie będzie w łowisku. To samo mógłbym napisać o osobach wypuszczających sumy .. przecież każdy wypuszczony sum pożre moje " ukochane karpie " - jak tak można.
Najważniejsze jest poszanowanie pasji drugiego wędkarza ... jeden woli córkę, a drugi matkę, ale obaj preferują kobiety Haha
 

Artur Betcher

Offline

Jarek aż Cię nie poznaje, chyba każdemu teraz tygodniową banicję nałożę łącznie z samym sobą jak po powrocie będą prowadzić dyskusję na tak miłym i wysokim poziomie Haha

Kto się zgłasza na ochotnika?? beka

Nie ma gorszych i lepszych, każdy ma swoje upodobania, metody połowu, ulubione ryby i ma prawo o nich dyskutować byle bez uprzejmości, ironii i chamstwa i tu na forum tego musimy wszyscy przestrzegać i to dlatego mamy tu tą prawdziwą demokrację a nie "deemokracjopodobną" bo prawie robi wielka różnicę.
Nie jesteśmy największym portalem ale kulturą i szacunkiem na portalu wyróżniamy się znacząco wśród wielu nawet większych portalów wędkarskich. Muszę prowadzić tu twardą politykę egzekwowania tego bo inaczej cały mój trud i wszystkich którzy swoje cegiełki tu postawili szedł by na marne.


Dyskutujcie ja spadam się odstresować i pograć w Diablo II Haha
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

wole_szczupaki

Offline

Artur Betcher napisał(a):
Jarek aż Cię nie poznaje, chyba każdemu teraz tygodniową banicję nałożę łącznie z samym sobą jak po powrocie będą prowadzić dyskusję na tak miłym i wysokim poziomie Haha

Kto się zgłasza na ochotnika?? beka


Ja, pod warunkiem, że odblokujesz " szarym użytkownikom " możliwość pisania w koszu ... beka
Po kolejnej banicji wrócę jeszcze potulniejszy ... pfft

A na poważnie - nie znasz mnie, jaki jestem naprawdę Usmiech A, że moją naturą jest mowienie głośno co mi nie pasuje, to czasem za to obrywam.

Artur Betcher napisał(a):Dyskutujcie ja spadam się odstresować i pograć w Diablo II Haha


Dzieciom dałbyś pograć, a nie stary koń i na RPG mu się zebrało Usmiech
 

Slawek Ziolkowski

Offline

Temat jeden z nielicznych gdzie nie ma dna, a co do ryb wyrzucanych, lepiej komuś sprezentować, bardziej etyczne (tak mi się wydaje).
Z uszanowaniem Sławek.
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Hiszpania, baza wędkarska, zakup terenu Hyde Park 2 10 maja 2018 22:23
Polska baza wędkarska nad rzeką Ebro Forum ogólne o sumach 33 15 listopada 2016 17:27
Canon 400D Fotografia wędkarska Sprzedam sprzęt wędkarski 1 25 października 2015 11:41
Sekwańskie sumy - moje początki i ewolucja wędkarska. Relacje z wypraw na suma 22 10 czerwca 2015 17:09
Wędkarska Krew - 30 lat w pigułce. Opowiadania wędkarskie 12 29 stycznia 2015 16:49
Wygenerowano w sekund: 1.70
51,291,190 unikalne wizyty