Etyka wędkarska | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Uśmiech losu bywa drwiący. Miodrag Bułatowicz


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRAWY DOTYCZĄCE FORUM I STRONY / Forum ogólne o sumach
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Etyka wędkarska

Wisniewski Michal

Offline

malyms napisał(a):

Rozmawiały trzy Michały a i tak się nie dogadały Usmiech
Nie jestem przeciwnikiem tego przepisu, jednak moim zdaniem nie będzie to skuteczny sposób na wzrost populacji ryb w przyszłości, opisałem to w poprzednich postach i proszę o czytanie ze zrozumieniem, cel jakim ma byc ochrona ryb i wzrost ich populacji zmieni się w dywagacje do ilu cm maksymalnie ma byc przynęta, jeden powie 7cm drugi 6cm itd. a nie o to tu chodzi, ponadto przepis ten na suma wpłynie nieznacznie ponieważ ma obowiązywać do końca kwietnia, a co z następnymi dwoma miesiącami jeżeli chodzi o suma? bo już wtedy na "klocka" będzie można łowić...
Raddykalne zmiany jak całkowity zakaz spinningu do końca kwietnia, wysokie kary za nieprzestrzeganie wymiarów ochronnych to byłby cios i bat na nieuczciwych wędkarzy, oczywiście pieniążki nie w kosmos jak w przypadku mandatow drogowych tylko na rzecz danego zbiornika...

Wszystko zależy od nas samych, promujmy więc filmy tj "sum w galarecie, z pieczarkami" itd


No widzisz, a nam chodziło o to, że przepis ma sens, żeby ukrócić ściemy pt. "łowie okonie", a dlaczego to jest napisane we wcześniejszych postach czarno na białym.
Co do kar, to już pisałem, że się zgadzam.
I oczywiście, że wszystko zależy od nas samych, więc dlaczego nie zwracać uwagi na robienie sobie jaj z regulaminu i tych prawych wędkarzy.
 

Maries

Offline

No tak, całkowity zakaz spiningowania do końca kwietnia. A i na mniejsze niż 7 czy 6 cm przynęty też.
U nas w okręgu jest całkowity zakaz trolingu i zakaz spina z łódki do 31 maja. A 1 maja jak co roku spokojnie nie można posiedzieć na Wiórach tylko dorożka, dorożka....
Częste kontrole i wysokie kary finansowe, strażnikom z PSR obniżyć podstawę wypłaty do najniższej renty a premię zrobić z procentu od grzywien.
To, co się liczy, nie da się policzyć,
a to, co daje się policzyć - się nie liczy.
 

Robertrs

Offline

Za premiowaniem strażników w ten sposóbto bym nie był Usmiech Ludzie jak ludzie - przegną i życie stanie się mało przyjemne Usmiech
 

Grzegorz Petryna

Offline

Takie coś szybko prowadzi do patologi. Strażnik, strażnikowi nie równy. Jeden jest uczciwy, a drugi będzie podciągał przepisy pod to, aby ukarać mandatem, bo trzeba dorobić do pensji.
 

Martink

Offline

Piszecie tutaj, że hol dla ryby w czasie tarła bywa szkodliwy, a poza nim nie jest ? Haha Mi niejednokrotnie na paprocha na bocznym troku siadały zębate 3-4 kg. Więc to takie trochę nie trafione.
 

Robertrs

Offline

Martin - ok łowiłeś na paprocha a nie na 10cm kopytko. Ja bym tylko zmienił łowisko jak by szczupki tam zagryzały (w czasie okresu) za często. To są właśnie przyłowy i tyle.
 

Michal Gorski

Offline

Piszemy tu o tym że jeden z drugim świadomie zakłada przynęty na szczupaka, sandacza czy też suma i twierdzi że łowi klenia. Przyłów to przyłów, nie masz wpływu na to co weźmie ale masz regulamin który zakazuje Ci połowu pewnych gatónków ryb w danym czasie. Nikt mi nie wmówi że ze szczupakowym kopytkiem celuje w klenia.
Ktoś tu wspominał o innych różnych zakazach nie związanych z wędkarstwem. Najlepszym przykładem jest właśnie jazda samochodem. Zgodzę się i pewnie wszyscy się zgodzimy że jak jest zakaz to jest zakaz. Każdy może zrobić co chce ale wie jakie są kary i sam podejmuje ryzyko. Albo złapią i będzie mandat albo nie. Nie ma czegoś takiego że jedziesz 100km/h gdzie jest ograniczenie do 50km/h i się wytłumaczysz że tyle możesz bo coś tam. Nie ma mijanek przepisów i każdy to wie.
Moje koło i kilka innych w mazowieckim którym zależy na tym aby chociaż spróbować coś zmienić na lepsze chce wprowadzić do życia martwy przepis, okresy ochronne i skoro nie można łowić danej ryby a wędkarze tego nie rozumieją to zakażmy używania przynęt na tą rybę. Kto w takiej sytuacji jest ten zły??? Wędkarze którzy nie rozumieją co to okres ochronny i patrząc Ci się w oczy śmieją się mówiąc że kopytko 8-10 cm z hakiem 5/0 i główka 30 gr to przynęta na klenia czy ludzie którzy starają się ratować nasze wody, zadbać o ryby, o zarybianie i walczyć z kłusownictwem?
Dla mnie jest oczywiste, nie mogę łowić szczupaka nie zakładam przynęt na szczupaka, nie używam zestawów na szczupaka. Niestety dopóki wędkarze nie zrozumieją co to jest regulamin i jego przestrzeganie jedynym rozwiązaniem jest wprowadzanie kolejnych zakazów popartych paragrafem i możliwością mandatowania wykroczenia. Nie rozumiem ludzi którzy tego nie popierają, bo skoro przestrzega regulaminu to nic dla niego się nie zmieni.
Inną sprawą jest fakt że niektórzy szarpią ryby w okresach tymi dużymi przynętami. Takiego delikwenta złapać nad wodą jest problem bo musiałbyś go trafić z rybą i to nie jak ją holuje ale jak już ją chowa do torby. I tu akurat zakaz używania przynęt większych niż np 7cm da odpowiednim służbom możliwości walki z nimi. Niestety mimo wszystko nadal walki nie równej bo kłusowników jest kilka jak nie kilkanaście razy więcej niż funkcjonariuszy PSR i SSR razem wziętych.
Catch & Release
Kajtek...
 

salto

Offline

Czegoś tu nie rozumiem, co wspólnego ma wielkość przynęty z etyką? Czy jeśli wędkarz założy paprocha i celowo będzie łowił ryby w okresie kiedy szykują się do tarła, choć w RAPR nie są one objęte okresem ochronnym, to będzie ok.
Przepraszam bardzo, ale dla mnie to nie ma nic wspólnego z etyką, etyczny wędkarz wiedząc że dany gatunek ryby grupuje się przed tarłem np. okoń nie będzie go celowo łowił. I to jest etyczny wędkarz, a nie ten który ,,etycznie" założy paprocha i targa napchane ikrą okonie, bo przecież można, bo przecież nie ma okresu ochronnego.
U mnie na niektórych zbiornikach wprowadzono zakaz spinningu do 1 maja, jest zbiornik gdzie obowiązuje zakaz zabierania okonia. Może warto wstrzymać się do tego maja i wtedy rozpocząć sezon spinningowy, oczywiście nie dotyczy to połowów na wodach górskich.
 

Artur Betcher

Offline

Wędkarstwo etyczne nie istnieje.
Z jednej strony łowimy ryby zadając im ból, cierpienie żeby zabić i zjeść i nie widzę tu nic etycznego tak samo jak w zabijaniu innych zwierząt żeby zaspokoić głód. W dzisiejszych czasach ma to coraz mniejszy związek z zaspokojeniem głodu, bardziej chodzi o walory smakowe.
Z drugiej strony łowimy zadając ból i cierpienie żeby zaspokoić własne EGO i niby szlachetnie ryby wypuszczamy co jednak z szlachetnością nic nie ma wspólnego. Chodzi o naszą własną przyjemność i pokazanie innym jacy to jesteśmy The Best, zaspokojenie naszej chuci i zebranie lików oraz gratulacji które wielu traktuje jako przedłużenie sobie prącia.
Tu nie chodzi absolutnie o żadne przepisy. Chodzi o to żebyśmy rozsądnie podchodzili do tematu i zadali sobie pytanie o szkody które przyniesiemy łowiąc celowo w okresie ochronnym. Jako jednostka prawie że żadne, ale jeśli 100tyś wędkarzy będzie tym rybom przeszkadzać w rozmnażaniu to będą one przeogromne. Przepisy w tym temacie jeszcze są dziurawe ale to nie znaczy że nie powinniśmy iść dalej naprzód narzucając samemu sobie osobiste ograniczenia.
To kwestia naszej osobistej odpowiedzialności i dbania o nasze zbiorniki.
Szukanie sobie usprawiedliwień jest takie same jak te wszystkie debilne deklaracje wiary podpisywane przez lekarzy i inne grupy które zamiast pomagać ogółowi swoje fałszywe sumienie stawiają ponad dobro ogółu.
Nie możemy do tego tak podchodzić gdyż to utopia i brak odpowiedzialności.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

malyms

Offline

Sum 113kg 238cm

gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101019/TURYSTYKA06/802119090

Stare ale jare, nie wiem czy dobrze trafiłem z działem bo chciałem to dac do etyki.
Ciekawe czy został zjedzony czy poszedł na "kompost"
Troche lipnie to wygląda :/

Było już o tym
Admin
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Hiszpania, baza wędkarska, zakup terenu Hyde Park 2 10 maja 2018 22:23
Polska baza wędkarska nad rzeką Ebro Forum ogólne o sumach 33 15 listopada 2016 17:27
Canon 400D Fotografia wędkarska Sprzedam sprzęt wędkarski 1 25 października 2015 11:41
Sekwańskie sumy - moje początki i ewolucja wędkarska. Relacje z wypraw na suma 22 10 czerwca 2015 17:09
Wędkarska Krew - 30 lat w pigułce. Opowiadania wędkarskie 12 29 stycznia 2015 16:49
Wygenerowano w sekund: 1.70
51,302,671 unikalne wizyty