Nęcenie Suma. | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość. -Michal Anio


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ PRZYNĘTY NA SUMA, NĘCENIE SUMA ORAZ METODY POŁOWU / Nęcenie suma, Wabienie sumów.
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)

 
Nęcenie Suma.

Lukasz Trzpiola

Offline

Wcześniej pisałem słoik lub butelka z dziurkami bardzo małymi i powoli się rozpuszcza. Posiadam taką z ubojni mocno skrzepłą. Można również kawałki ryb lub czegoś innego obok dać.
Pozdrawiam lukas0055
 

grzechuce

Offline

Moje nęcenie pelletem:
1 dzień - 2 kg
2 dzień - 2 kg
3 dzień - 2 kg
4 dzień - 2 kg
5 dzień - 1 kg łowienie
6 dzień - 1 kg łowienie

Niestety bez efektów jakoś tak trafiłem, że w ciągu tych 6-ciu, ludzie niewiele łowili. Bardziej przez przypadek na spinning niż takie typowe brania.
Z pelletem to słyszałem ostatnio do kompletu 3 teorie:
1 teoria - wsypać przez tydzień półtora 10 - 15kg pelletu
2 teoria - o dziwo sporo ludzi tak łowiło - tzw. z biegu. 1 paczka pelletu zakupiona przed chwilą pellet na hak a reszta na koniec łowienia do wody lub na drugi dzień na hak.
3 teoria - 2 kilo pelletu od razu do wody i łowienie.

Jedno i to samo miejsce ciepłe dni, wolno płynąco rzeka, zrzut prosto na półkę graniczącą z główną rynną.

Do tej pory sprawdzałem Tandem Baits Hook Pellet 20mm bez efektów. Przerobiłem tym pelletem wszystkie 3 te teorie w mniejszym lub większym stopniu. Wrzuciłem w tym roku do wody ok 30 kg tego cuda. Pellet Trapera pominę ciszą. Niby najlepszy to ten Anacondy bo jest niby mniej karpiowy niż TB. Cokolwiek to znaczy z ust sprzedawcy podającego worek niemieckiego halibuta ok 1kg za 25zł.
im więcej sprzętu tym mniej czasu na łowienie
 

Tadek Kwiatkowski

Offline

Jak chcesz karmić pelletem to szukaj takiego od 24 mm w górę i dodatkowa dołóż mu boostera z halibuta.

U nas sumki nie przyzwyczajone do pelletu i jest to raczej przyłów przy karpiowaniu.

U nas ostatnio to 170 cm i ok. 30 kg na kulki rybne.Haha
 

Konrad Bartosik

Offline

Zgodzę się z przedmówcą, w naszych warunkach sumy na śmierdziuchy to tylko przyłów, na Rybniku dużo łapią na kulki, przygotowane na karpia, bywają i brania suma, lecz ci którzy chcą go złapać to zakładają nie małe żywce. Polska to nie Ebro, można sobie to porównać do łapania karpi w dzikim środowisku a łowienie w stawie hodowlanym, na Ebro biorą, bo tam jest wąsali tyle ile u nas uklejek, tam nie czeka się na branie tygodniami. Na moim jeziorku nęcili karpie śmierdziuchami, zeszły się ale małe sumy, przypomina mi się też sytuacja z dawnych lat, było miejsce na rzece gdzie skrobaliśmy ryby i paru sąsiadów, do wody leciały łby i wnętrzności płotek okoni nieraz leszcza, znęciło się mnóstwo sumowej młodzieży, dużego suma nie było. Zdaniem doświadczonych wędkarzy, duży sum nie żeruje z małymi, duży sum ma swoje ścieżki ciężko zbacza z kursu którym poruszał się kilkanaście lat i ciężko mu pobrać pokarm który nigdy nie pobierał, bywają oczywiście wyjątki, na Ebro jest dużo sumów ale też masa ludzi nęci peletem, gdyż jest tam w wielu miejscach np. zbiornik Caspe, zakaz używania żywej przynęty, dlatego sum chętnie bierze, nie próbujmy nęcić suma , nawet pociętymi rybami. Powiem tylko tyle, że miałem kiedyś szanse być całe dwa miesiące nad wodą, bywało tak, że przez tydzień nie chciał się żaden skusić, przychodził kolejna noc i trzy brania, dużo tu zależy od pogody, najlepszy na jeziorze jest wiatr i pochmurne niebo, może być pełnia, ale jak niema żadnej chmurki to o braniach można pomarzyć, żadne nęcenie, żaden wspaniały atraktor, ani piękny wyrośnięty żywiec nie skusi wąsacza, uczmy się jednej wody, i spędzajmy jak najwięcej na zasiadkach, każda woda jest inna, w każdej wodzie sumy oraz inne ryby mają swoje upodobania, okryjemy je sukces gwarantowany, tylko czy nam życia starczy.
 

jbkajdulka

Offline

No cóż,kondzio,to wcale nie jest tak,że na Ebro jedziesz na sumy jak po swoje.Wiem coś o tym,bo kilka razy już tam byłem.A na filmach rzeczywiście pięknie to wygląda,tylko że półgodzinny film z holami sumów kręcony był przez kilka dni.
 

Konrad Bartosik

Offline

Źle mnie zrozumiałeś kolego, odnośnie filmów, to przecież wiadomo że w pół godziny nikt takich ryb nie łapie. Chciałbym poczekać na naszych wodach te parę dni żeby wyciągnąć takiego pod 200cm, w tym sezonie udało mi się wyciągnąć dwa po 100 i jednego 160cm, tego większego mogę uznać za dużego gdyż 8 lat temu został wpuszczony tam sum, ale myślę, że są większe, a siedziałem ładnych parę nocek, już bym nawet ich nie policzył, wiec dla mnie Ebro to jak staw hodowlany z karpiami, takie kiepskie porównanie mi się nasuwa na myśl i chyba za bardzo nie błądzę.
 

jbkajdulka

Offline

Szczerze życzę,byś mógł kiedyś wybrać się nad EbroOkok,wtedy sam przekonasz się co i jakOczko
 

Piotr K

Offline

A ja nęcę tak:
-baza na ryby karpiowate
-pokrojone leszcze (szybko można złowić dobry wynik wagowy)
-pokrojona wątróbka
-małże
-suszona krew
-pelet halibutowy dynamit bait - odkrycie z 2006, może być wątróbka+kryl tandem baits - zapachy dają radę, jednak daleko im do tego pierwszego

Z całości formuje kule wielkości pomarańczy i od razu wszystko wrzucam w łowisko. Nęcę na pograniczu dawnego koryta i płycizny. Na jednej wędce stawiam rosówki, na drugiej żywca albo trupka.

Odnotowałem zauważalne zwiększenie częstotliwości brań sumów i sandaczy. Tutaj muszę dodać, że znajomy nęci sandacze kawałkami ryb już od wielu lat. Łowisko to zalew, ok 30ha.

Na Bugu, na pierwszą zasiadkę do wody poszła butelka plastikowa z krwią. 2 nocy trafiłem suma, którego nie byłem w stanie ruszyć pod prąd.

W tym sezonie, na tej samej bużańskiej miejscówce nęciłem zanętą leszczową wymieszaną z suszoną krwią, klejem i krojoną wątróbką. W łowisko wpłynęły małe sumiki, które nie dały połowić na rosówki, biorąc dosłownie co chwilę :/

Na wakacjach zakupiłem olej rybny, nie mam jeszcze o nim wyrobionej opinii.

Podsumowując, jestem przekonany, że nęcenie pomaga. Co by nie mówić, złowiłem w dzięki niemu większość okazałych ryb.
 

Lukasz S

Offline

A butelkę suszoną krwią jak utrzymujesz w odpowiednim miejscu na nurcie??
 

Piotr K

Offline

Łowie na bardzo ostrym zakręcie. Coś jak ten w temacie o Padzie.
Za zakrętem zrobiła się przykosa. Latem, przy niskim stanie Bugu z przykosy powstaje cypelek. Od zewnętrznej strony sąsiaduje on z 50metrową rynną ( 4-5m głębokości) oraz silnym nurtem, a poniżej ze wstecznym prądem tworzącym dołek.

Butelkę z krwią obciążam kamyczkami i wrzucam na sznurku (np do wieszania ubrań) do wody na skraju nurtu i dołka. W tym miejscu nie trzeba wielkiego obciążenia, by utrzymać zestaw.

Jak coś mogę narysować Usmiech
 
Do góry

Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wielkosc żywca na suma Przynęty żywe używane żeby złowić suma 3 02 kwietnia 2022 15:30
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego dla początkującego do 200zł Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych 413 21 maja 2021 19:37
Wędka na suma do połowów stacjonarnych od 200 do 500zł Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 224 23 lutego 2021 09:10
Sygnalizator brań wstrząsowy na suma Elektronika w wędkarstwie, echosondy dla wędkarzy, 207 07 września 2020 12:50
Czy ta wędka jest dobra na suma? Forum ogólne o sumach 1 29 grudnia 2019 17:46
Wygenerowano w sekund: 1.65
51,478,399 unikalne wizyty