Zacinanie suma w kołowrotkach bez wolnego biegu | Forum wędkarskie


Portal ludzi z pasją tworzony przez ludzi z pasją

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Jan Paweł II


Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Ostatnie Fotki

Sumik 131cm
Sum ok. 30kg
Sum ok. 30kg
Nowy popychacz pontonowy ;o)
Sumy na woblery Sowa
Dwa razy 2m+ na Sowę
Rekordowy sandacz na Woblera Sowa
Nasza moc w polaczeniu z Woblerami Sowa

Na forum na skróty

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych

Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych Wynajmę łódkę w Paryżu w celach wędkarskich i turystycznych
Kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

Witamy na stronie poświęconej rekinowi słodkowodnemu ;)

Na tym forum dowiecie się jak złowić suma, jaki potrzebujecie sprzęt do tego celu, jakich metod najlepiej użyć do łowienia tej ryby, a także zobaczycie duże sumy łowione przez naszych użytkowników, rekordowe sumy w Polsce i na świecie i wiele innych informacji dotyczących Suma Europejskiego i nie tylko. Zapraszamy wszystkich do zarejestrowania się i aktywności na Naszym Portalu.

Zobacz temat

/ SPRZĘT NA SUMA, WĘDKI, KOŁOWROTKI I INNE / Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych
Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 
Zacinanie suma w kołowrotkach bez wolnego biegu

benjitsu

Offline

Rozumiem, że w przypadku kołowrotków marki Penn, w grę wchodzi tylko opcja regulacji hamulca (brak wolnego biegu) tak, żeby nurt nie wziął żyłki no i też żeby sum spokojnie odjechał. No i zawsze trzeba "w locie" zakręcać hamulec i zacinać lub zaciąć przytrzymując pletkę/żyłkę palcem (wydaje mi się, że to może nas troche pokaleczyć).

Proszę o instrukcję jak należy to wykonywać poprawnie w przypadku takich kołowrotków (górny hamulec, brak wolnego biegu).
 

Artur Betcher

Offline

Jedna ręka za szpulę, drugą tniesz. Nic prostszego.
Siła lewej nawet ręki kiedy trzymasz za szpulę jest tak efektywna że prędzej wędkę ci wyrwie z prawej niż popuścisz choć centymetr.
Jakiekolwiek przytrzymywanie samej plecionki ręką nie wchodzi w grę bo utnie ci paluchy.
Przy wyrzucie ciężkich przynęt wskazane zabezpieczenie palca przytrzymującego żyłkę czymkolwiek bądź rękawiczką.

Po zacięciu jedną ręką trzymasz wędzisko przytrzymując szpulę palcami ( to na początku było trudne ale samo zacięcie nie) drugą przykręcasz kołowrotek.
Dalsza regulacja z racji już tak nie poluzowanego hamulca jest prosta bo nie musisz przytrzymywać szpuli.
Dodam jeszcze że powinno się tak zacinać suma także jeśli kołowrotek ma wolny bieg bo oszczędza się wtedy hamulec jak i sam kołowrotek.
Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia
YouTube Video
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

benjitsu

Offline

Rozumiem, dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Przy okazji chciałbym dopytać czy istotny jest czas po którym należy zacinać branie suma - tak jak w przypadku brania sandacza na żywca?
 

Artur Betcher

Offline

Zależy od metody ale nie czeka się praktycznie wcale. Jest odjazd, zrywka zerwana to tniemy. Jeśli będziemy za długo czekać to haki mogą uszkodzić skrzela czy zostać połknięte za głęboko co pokaleczy za bardzo suma i nie jest wskazane.
Metoda na suma
Kołowrotek sumowy
Wędka na suma

Na pytania odnośnie sprzętu i wszystkie inne związane z poławianiem suma odpowiadam TYLKO NA FORUM
 

Radekm

Offline

Odnośnie zacinania. Gdybyś chciał łowić na "ostro" z zakręconym hamulcem to nie polecam. Dwa lata temu bym nurkował. Stałem przy samej krawędzi rzeki , po przygięciu zaciąłem. Kijanka ok115cm zrobiła krótkie odbicie i straciłem równowagę.Poważnie się przestraszyłem, była noc i miejsce dość głębokie. Powodem było oczywiście zlekceważenie hamulca, lepiej za luźny niż zakręcony .

Odnośnie kiedy. To tak jak mówi Avallone. Nie ma co czekać. To samo mówią chłopaki z mojej rzeki. Poczekać aż "pojedzie" i ciąć.
 

PanIks1

Offline

Bawiąc się karpikami można na sztywno. Ja tak robiłem. Kije na tri podzie itd /zestaw karpiowy tyle że rzyłka 0,6/. Branie dość mocne, cięcie i....... . Podobnie jak kolega łowiłem nad dziurą. Metr od brzegu przepaść, wiry itp, środek nocy. Kij gnie do wody stojak zaczyna wyrywać wraz z "kotwicą" - cięcie. Tutaj odjazd jak nigdy w życiu, wciąga mnie do wody i tylko cudem zdążyłem zluzować hamulec nie puszczając kija.
Nad wodą byłem sam, nie znaleźli by mnie przez rok. Dodam jeszcze tylko że przy takim odjeździe nie dasz rady podnieść kija ze stojaka. To nie karpiki czy amury. Poza kijem można stracić coś więcej. Pozdrawiam i pamiętaj, hamulec najważniejszy.
 

Jakub Gorny

Offline

Moje doświadczenie jest naprawde marne, ale co moge to napisze pomocny temat i przepiękny odjazd na filmiku pozazdrościć.Oklaski
 

Lukasz S

Offline

Przy mocniej dokręconym hamulcu nawet ciężko jest wyciągnąć wędkę ze wsadki. Mój wujo kiedyś siedział w wodzie po pas. Na starego bambusa, z żyłką murarską 1 mm wziął mu sum i wciągnął go do wody-hamulec w kołowrotku tarczowym się zaciął.
 

Robert Dubis

Offline

Lukasz Sieranski napisał(a):

Przy mocniej dokręconym hamulcu nawet ciężko jest wyciągnąć wędkę ze wsadki. Mój wujo kiedyś siedział w wodzie po pas. Na starego bambusa, z żyłką murarską 1 mm wziął mu sum i wciągnął go do wody-hamulec w kołowrotku tarczowym się zaciął.


Mnie sum 55 kg też pociągnął do wody przy dokręconym hamulcu ale ja mam mocny sprzęt a poza tym to był test sprzętu i mojej siły.Haha
 

Mateusz Harezlak

Offline

Od siebie muszę dodać że podstawą sukcesu opisywanej metody zacinania suma jest MOCNA PLECIONKA. W momencie brania dużego suma plecionka może strzelić zaraz po zacięciu (wiem to z autopsji), a zapobiegawcze hamownie szpuli palcami z odpowiednią siłą zaraz po zacięciu nie jest na początku łatwe i tego trzeba się nauczyć bo emocje towarzyszące tej czynności wcale sprawy nie ułatwiają. W moim przypadku kosztowało mnie to kilka ładnych sumów zanim dobrze to ręczne hamowanie szpuli opanowałem Oczko
 
Do góry
Przejdź do forum:

Hosting zdjęć wędkarskich

Wędkarski hosting zdjęć

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Wielkosc żywca na suma Przynęty żywe używane żeby złowić suma 3 02 kwietnia 2022 15:30
Kołowrotek na suma do połowu stacjonarnego dla początkującego do 200zł Kołowrotki na suma do połowów stacjonarnych 413 21 maja 2021 19:37
Wędka na suma do połowów stacjonarnych od 200 do 500zł Wędziska sumowe do połowów stacjonarnych 224 23 lutego 2021 09:10
Sygnalizator brań wstrząsowy na suma Elektronika w wędkarstwie, echosondy dla wędkarzy, 207 07 września 2020 12:50
Czy ta wędka jest dobra na suma? Forum ogólne o sumach 1 29 grudnia 2019 17:46
Wygenerowano w sekund: 1.64
51,513,380 unikalne wizyty